VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

ja ne znam odakle vama da sam ja radnik vira, a kamoli visoko rangiran [lol]

ono za bioplin je moje osobno mišljenje. sad, hoće li viro naći možda negdje kakav povoljan deal što se tiče postrojenja ili kupiti polovno pa adaptirati to je druga priča. naravno da bi to bilo odlično jer tko zna koliko će još cijena plina ići gore u slijedećih par godina.

ako uspijete iz ovoga iskopat korisne informacije ili napravit kakvu zavjeru onda vam svaka čast! znate kako kažu – besposlen um je đavolje igralište, a vi ste se bogami dobrano zaigrali!

Čujte uletili ste na forum kao bomba,logirali se jučer i odmah demantirali zadru u njegovom govoru.Točno znate kapacitete energane u Viri,tako da je logično da ste radnik VIRE.Po meni ste vidjeli da ste se sami izletjeli pa mogli bi dobiti i packe od Zadre.Jer da bi baš zadro govorio neistinu…..???????????????-nisam siguran.Ja sam od Vas saznao ono šta je meni bitno i to je to HVALA.
Fora u novom poslovanju Vire je tvornica etanola kojeg još zovu "zeleno zlato"
Fermentacijom i obradom šećerne trske dobiva se etanol -upravo je bila emisija na htv 1 u 10,15,i u Brazilu se još od 73 vozi na taj prirodni derivat.E sad ne mogu povezati šećernu trsku i šećernu repu…………..moram malo to pročačkati pa kad nešta saznam -na forum.
Uglavnom tvornica etanola ide i tu VIRO debelo profitira.
A pogledajte si današnji udarac po asku,mislim da je nekom pametnom ipak došlo u glavu,a očekujem još………….Pozdrav svima i SRETNO.

peyo

euforija je na vrhuncu, vrijeme je letećih purana, normalno je da i viro malo uzleti. što će biti kad prestane otkup dionica Ine i kad krene korekcija svjetskih indeksa?

Odlično razmišljanje kolega Tonchi70 ,ali Viro je sa 300 odletio na 400 i kusur,a itekako ima razloga i za puno veći skok.Treba samo čačkati i sve informacije šta se saznaju odmah na forum,ali ne da se svađamo i vrijeđamo nego da svi zaradimo lovu,jer dva oka vide dosta a 22 para očiju mogu čuda napraviti.Osobno ,a to vidite i sami čačkam itučem na svim frontovima,i sve podijelim sa svima.Moje mišljenje-ako Viro do godišnjeg izvješća odleti na 600-700 ,a mogao bi- nakon izvješća prelazi 1000.Tu bi se opet primjer INA oslobodio veliki kapital oli ti keš i burza bi se počela vaditi iz govana,a i puno nas.
PS.uvijek imam zalihu za dokup-pa nismo više djeca-ha,ha…..

peyo

rast cijene vira i većine drugih likvidnih dionica na ZSE biti će proporcionalan +/- 2-3% daljnjem (eventualnom) rastu cijene dionice Ine. korekcija u slijedećih mjesec dana je neminovna i biti će brutalna. ja bih cijenu vira u veljači prije tražio na najnižim nalozima na bidu, i to onima koji ostaju i nakon 16h.

Sory ovaj put se ne slažem sa tobom,vidio si gore u mom postu razloge zbog kojih sam ušao na 300 i sad imam 100 kuna po dionici,a nakon godišnjeg izviješća………..računam od minimalno 400 po dionici.Preveliki kapital se oslobodio na INI,ulagat će se u ono šta je stabilno i u plusu.Viro je tu broj 1.Možda malo igre na bauštelcima,ali znaš i sam da je to izađi prije nego šta si ušao,brodari,vozarine pale za duplo u zadnjih godinu dana,a i dolar pada……ostaje energetika i hrana koju ja svrstavam u energiju.Ali da će biti pada tu si u pravu samo nešta jako kratko i malo.Ova godina je prekretnica jer -ulazak u EU,izborna godina,i na kraju po analizama svih svjetskih analitičara cijene svih Hrvatskih dionica bi trebale gore za minimum 20 posto.E sad živi bili pa vidjeli .Pozdrav i sretno.

peyo


euforija je na vrhuncu, vrijeme je letećih purana, normalno je da i viro malo uzleti. što će biti kad prestane otkup dionica Ine i kad krene korekcija svjetskih indeksa?

nije ovo nikakva euforija…samo priljev novca koji je stigao od strane mirovinaca vezan uz inu…dali ce viro ici kamo i cijela burza neznamo…a neznamo ni kamo ce burza, jer ona najvisim dijelom ovisi o mirovincima…svi ostali su mali investitori koji nemogu tu nista i danas su samo promatraci, jer nemaju novca za nove dokupe koji bi znacajnije utjecali na likvidnost…cast pojedincima…kako mirovinci budu svirali u buducnosti svi ce tako i pijevati…

nakon 4 godine iskustva na ovom forumu, predlazem da se ne prica o cijeni dionice…pricajmo o viru i podupirem peyo tebe jer si jedini koji iznosis prave i tocne informacije, i mali savijet od mene, manje pricaj ono upupup i ide tamo ide ovamo, jer je forum pun pojedinaca kojima ne pase rast ni trenutna cijena…pa da je i 50 kn oni bi pricali da je skupo i da ide dolje…jer jednostavno nemaju novca za kupnju i trgovinu dionicama ili truguju sa 20 tis kn i misle da su dionicari i da ce se obogatiti…a i mnogi fond menageri su tu koji pokusavaju utjecati na javnost kroz pisanje na forumu ono upupupup downdowndown kad njima to pase!

OBAMA................SPASITELJ

Svaka čast ddario poslušat ću savjet,a drago mi je da ipak moje riječi padaju na plodno tlo,a znam da nisi jedini-vidjeli smo to danas.
HVALA

peyo

Evo zanimljiv podatak o etanolu i onaj dio koji mi je falio za završetak slagalice iz intervjua sa predsjednikom uprave Vire,odnosno izgradnja tvornice etanola na 140 hektara zemlje uz Sladoranu.Ljudi imaju čuku u glavi i debelu viziju,a ako još pokupe bespovratna sredstva za taj projekat,odnosno polovicu sredstava….

Etanol se može proizvoditi od tri osnovne vrste biomase:

◦šećera (od šećerne trske, melase)
◦škroba (od kukuruza)
◦celuloze (od drva, poljoprivrednih ostataka).
Sirovine bogate šećerima vrlo su pogodne za proizvodnju etanola, budući da već sadržavaju jednostavne šećere glukozu i fruktozu koji mogu fermentirati izravno u etanol. Sirovine bogate škrobom sadržavaju velike molekule ugljikovodika koje treba razložiti na jednostavne šećere procesom saharifikacije. To zahtijeva još jednu fazu u procesu proizvodnje što povećava troškove. Ugljikovodici u sirovinama bogatim celulozom sastavljeni su od još većih molekula i trebaju se konvertirati u šećere koji mogu fermentirati kiselom ili enzimatskom hidrolizom. Najznačajnije biljne vrste koje se uzgajaju za proizvodnju etanola su šećerna trska, slatki sirak, cassava i kukuruz.

Osnovne faze u procesu proizvodnje etanola su:

◦priprema sirovine
◦fermentacija
◦destilacija etanola.
Priprema sirovine je zapravo hidroliza molekula škroba enzimima u šećer koji može fermentirati. Uobičajena tehnologija za proizvodnju etanola je fermentacija u peći s običnim kvascem za proizvodnju 8 do 10%-tnog alkohola nakon 24 do 72 h fermentacije. Nakon toga slijedi destilacija tog alkohola u nekoliko faza čime se dobiva 95%-tni etanol. Za proizvodnju posve čistog etanola, kakav se koristi za miješanje s benzinom, dodaje se benzen i nastavlja destilacija te se dobiva 99,8%-tni etanol.

Vodeća zemlja u proizvodnji i primjeni etanola za vozila je Brazil, u kojem se svake godine proizvede više od 15 milijardi l. Oko 15% brazilskih vozila se kreće na čisti etanol, dok preostala koriste 20%-tnu smjesu s benzinom. Etanol se počeo proizvoditi kako bi se smanjila brazilska ovisnost o inozemnoj nafti i otvorilo dodatno tržište domaćim proizvođačima šećera. U SAD-u etanolske smejse čine oko 9% ukupne godišnje prodaje benzina i pretpostavlja se kako su američka vozila od 1979. godine do danas prešla približno 3 trilijuna km koristeći etanolske smjese.

Za proizvodnju metanola mogu se koristiti sirovine s visokim udjelom celuloze kao što je drvo i neki ostaci iz poljoprivrede. Tehnologija je posve različita od one za proizvodnju etanola. Proizvodnja se odvija u dvije faze. U prvoj se sirovina konvertira u plinoviti međuproizvod iz kojeg se sintetizira metanol. Faza sinteze metanola je dobro poznata i komercijalno dokazana, dok je faza rasplinjavanja još u razvoju. Takva istraživanja se provode u zemljama s velikim drvnim potencijalom kao što su Švedska i Brazil, a primjena takvih postrojenja se očekuje uskoro.

Po mnogim su svojstvima etanol i metanol vrlo slični benzinu. Etanol se može koristiti u motorima s unutarnjim izgaranjem uz dodavanje benzinu ili kao njegova potpuna zamjena. Za dodavanje do 20% etanola u benzin nisu potrebne nikakve preinake ni zahvati na motoru, dok za dodavanje većeg udjela ili za pogon samo na etanol treba djelomično modificirati motor što poskupljuje cijenu takvih vozila za oko 5 do 10%. Slično kao etanol, metanol se može koristiti kao dodatak benzinu ili kao posebno gorivo. Zbog ponešto drukčijeg načina izgaranja nego benzin mogu se pojaviti određene poteškoće koje se rješavaju dodavanjem određenih dodataka.

Usporedba svojstava alkoholnih goriva i benzina
svojstvo
etanol
metanol
benzin

gustoća, kg/m 3
789
793
720 – 750

ogrjevna vrijednost, MJ/kg
21,3 – 29,7
15,6 – 22,3
32,0 – 46,47

stehiometrijski omjer zraka i goriva, kg/kg
9,0
6,5
14,6

temperatura vrenja kod 1 bar, °C
7,5
65
30,23

stupanj viskoznosti

0,58
0,6

oktanski broj
106
112
91 – 1

peyo

Zašto stalno tražim i pokušavam doći do kraja slagalice.Ustvari bilo je tako jednostavno.Proizvodnja šećera kao i sve na svijetu je zatvoreni krug.Samo šta viro u taj krug ubacuje kariku koja fali a to je" besplatna energija."Kao šta veli kolega besplatna energija ne postoji to bi bio perpeto mobile,ali u ovom krugu finalni proizvod je šećer.Proizvodi se iz šećerne repe i trske.Iz proizvodnje ostaje otpad.E taj otpad uprava Vire želi iskoristiti kao sirovinu za proizvodnju etanola-odnosno alkohola-energije.E sad da li bi to bilo pogonsko gorivo za postojeća postrojenja ili bi višak čak išao na tržište -ne znam ali to je fantastičan projekat,koji će pozdravit i EU a i svi mi kad skužimo da je etanol 2 puta jeftiniji od benzina ,a ima skoro istu oktansku vrijednost.Zato je viro uz sladoranu krenuo na Slavoniju koja ima silose za čuvanje sirovine.To je ogroman projekat sa jako puno uloga jer samo Slavonija je nekih 60 milja kuna,izgradnja tvornice etanola ,uz sredstva EU,opet puno love,ali nikad se ne treba bojati zbog love jer ako imaš dobitnu kombinaciju onda ti ništa ne predstavlja problem.Na taj način bi Viro,Sladorana iSlavonija nova vozili na svoju energiju proizvedenu iz zelene smjese,a naplaćena bi bila kroz finalni proizvod -šećer.
Dugo razbijam glavu i motive VIRE,ali ljudi koji vode Viru ,rade ozbiljno i na ovaj način povečali su temeljni kapital tvrtke,viru su modernizirali,proizveli prioizvod odnosno krmivo za krave koje je pokazalo fantastične rezultate,i na kraju etanol gorivo budućnosti,a proizvedeno iz nusproizvoda i otpada.
Sad probajte zamisliti koliko to znači za naše poljoprivrednike,koji uz kulture koje sade bi mogli krenuti na šećernu repu,koja bi im se više isplatila uz siguran otkup finalnog proizvoda.Danas kad poljoprivrednici kubure sa vladom traktorima idu na cestu,VIRO diže već ugovorenu cijenu repe za dvadeset kuna ,pa normalno da su ljudi presretni sa takvim otkupljivačem.
Imam još puno toga za reći ,ali nemam vremena.Sretno Virani ,sretno dioničari ,a uprava Vire-BRAVO ČESTITAM.

peyo

Ulaganja su dobro planirana i sam razvojni put strateški razrađen.
Izvlačenje love na osnovu dobrih projekata iz fondova EU je moguće i puno bi značilo…
Lova od najavljivana dokapa…, u kojem vremenskom periodu….?
komentar!?

opala!

Ne znam kolega vidiš da kopam danima da nešta više saznam,i mislim da sam dobro sastavio slagalicu ,ali fali mi još toga dosta.Trenutno sam spriječen i molim probajte poštovani kolege malo više se uključiti i potražiti još podataka.Neke ljude sam isprovocirao da je meni samom bilo neugodno,ali informacije su toliko šture i malo ih je a vidite i sami da se okoVire nešta jako dobro kuha.Ako su ova moja razmišljanja točna a potvrdio sam ih sa debelom sumom moje love, Viro bi mogao postati gigant u industriji hrane i same poljoprivrede i kod nas a možda i u EU.A to bi značilo puno i za Hrvatsku ,za svezaposlene,za otvaranje puno novih radnih mjesta,i na kraju nas male dioničare.Mislim da se na taj način izlazi iz krize-proizvodnja,zapošljavanje-potrošnja,pa opet u krug.Pitaš me za vrijeme-sigurno do ulaska u EU.

peyo

New Report

Close