VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



hm…treba odrediti fer vrijednost…ako je fer vrijednost veca od ove sada, onda treba rasti

treba odrediti fer vrijednost a tržišna vrijednost kao nije fer vrijednost… [lol]

Fer vrijednost je ona vrijednost za koju se neka imovina može zamijeniti između spremnih strana u transakciji pred pogodbom.
Ovakva definicija fair value opisana je u više međunarodnih standarda.

http://moneyterms.co.uk/fair-value/
[/quote]
Je ali sve dionice ili neka većina a ne 0,000001%

who dares, wins

Kada svodiš neku imovinu na fer vrijednost, smatra se da svodiš na zadnju cijenu zaključenu na uređenom tržištu (ako takvo postoji za tu imovinu).
U suprotnom zoveš procijenitelja.
Kada govorimo o dionicama,kako je kod tržišta u strong formi kao što je naše:)), to često irelevantan podatak, još bolje bi je bilo svoditi na prvu cijenu na bidu.
Naravno sve u svrhu fer prikazivanja vrijednosti imovine u bilanci ako ti je stalo da to tako prikažeš.

[i]Volatile Ass as an Asset Class[/i][emo_funta][emo_dolar][emo_euro]

Poljacima na Magmi tržišna ili bid cijena ništa ne znači. Oni misle da to vrijedi 3× manje i izgleda da su u pravu. Nema tu procijenitelja dubinska analiza i hoćeš nećeš ne moraš.

who dares, wins

Kojoj si ti hrvatskoj upravi spreman vjerovati da će povući prave poteze za svoje dioničare?
Ja malo kojoj. Zato mi je kod osobne procjene vrijednosti dionice jedino bitno koliki je osobni cash inflow od te investicije (dividenda) i koja mi je očekivana izlazna tj. prodajna cijena.

Onda ne ulazes uopce u te firme, tj dionice

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]


Poljacima na Magmi tržišna ili bid cijena ništa ne znači. Oni misle da to vrijedi 3× manje i izgleda da su u pravu. Nema tu procijenitelja dubinska analiza i hoćeš nećeš ne moraš.

valjda zato što se radi o većem paketu a to se dotikavlje opaske o tržištu kao što je naše…

[i]Volatile Ass as an Asset Class[/i][emo_funta][emo_dolar][emo_euro]

Poljaci su usli u magmu jer su time dobili formirano trziste. S vremenom ce pogasit sve sto ne donosi profit i ostati ce samo ime Magma i trzite za njihove proizvode.

Nije bolest sve što boli

Da. Za to većinski ovdje u opće i ne razmišljaju o prodaji na ovim razinama, a upitno je da li bi razmišljali i na 1000. Tu se ne radi samo o eventualnoj cijeni firme već i o recimo pa monopolu na uzgoj i preradu repe na velikom području. Koliko to vrijedi je jako teško reći jer zavisi od milion faktora, a bid ask je značajan samo za nas male.

who dares, wins


Da. Za to većinski ovdje u opće i ne razmišljaju o prodaji na ovim razinama, a upitno je da li bi razmišljali i na 1000. Tu se ne radi samo o eventualnoj cijeni firme već i o recimo pa monopolu na uzgoj i preradu repe na velikom području. Koliko to vrijedi je jako teško reći jer zavisi od milion faktora, a bid ask je značajan samo za nas male.

Kod akvizicija (stijecanje većinskog udjela) ti je priča malčice drugačija…opet ide prema fair value.
Dakle, radi se dubinsko snimanje….odredi se fer vrijednost pa onda razlika od toga ide u goodwill, pri čemu ako je stekao ispod fair value, preuzimatelj odmah ima prihod od povoljne kupnje (negativni goodwill).
Bid-ask je značajan za prikazivanje financ.instrumenata u bilancama po fer vrijednosti (uglavnom kada se ne radi o preuzimanju već se ti instrumenti drže radi trgovanja)…iako neki biježe od toga kao vrag od tamjana [lol] ..pa fin.imovinu pokušavaju drugačije rekvalificirati i revalorizaciju provesti kroz kapital-po sistemu što se manje vidi-to manje boli… [wink]

[i]Volatile Ass as an Asset Class[/i][emo_funta][emo_dolar][emo_euro]

Kume sve je ovo gubljenje vremena na ovakvoj burzi. U međuvremenu ode IRE 20% u premarketu a već u petak se je vidjelo da će tako biti. Treba se iz ove baruštine bezbolno izvući i pustiti menadžerima nek nekog drugog zajebavaju, a mi kod Amera pa ko umije njemu dvije.

who dares, wins

Ja sam izvukao sve što sam mogao…ono što nisam mogao izvuć to je ostalo pa sad
knjižim lepe gubitke…srećom malo toga je ostalo. [tongue]

[i]Volatile Ass as an Asset Class[/i][emo_funta][emo_dolar][emo_euro]


Ja sam izvukao sve što sam mogao…ono što nisam mogao izvuć to je ostalo pa sad
knjižim lepe gubitke…srećom malo toga je ostalo. [tongue]

Meni je ovo postalo presporo. Nagledam si dionicu kupim i dok čekam da ju pomaknu 3× poludim prodam i odem u još goru dok ona na jednom odleti nakon par mj. Srećom pa još plivam ali više živaca za ovo nemam. Samo još da dočekam završni ples i zbogom Bosno odo ja za Sarajevo. [bye]

who dares, wins

Kud ćeš?

[i]Volatile Ass as an Asset Class[/i][emo_funta][emo_dolar][emo_euro]

New Report

Close