VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Svaka dionica je dobra na određenoj cijeni…Da li je ova dobra na ovoj cijeni ???
Fundamentalno itekako…

Gledajući laganu računicu Viro je na 0,85 book-a, a ROE mu je 10,63…
To znači da ja na uloženih 85 (0,85 od 100) kuna godišnje dobivam kamate od 110,63-85 = 25,63 kn…
25,63 / 85 = 30,15%

E, sad vi meni recite di ja mogu uzet 30,15% kamata drugdje no u Viru ???

Kolega slažem se da Viro fundamentalno dobro izgleda (na stranu cijene šećera) ali ne znam od kuda ovih 30%?

Viro zaradi 38 kuna po dionici a vi dionicu trenutno plaćate 300 kuna – to vam je 12,67% povrata na investiciju ili prevedeno P/E 8
[/quote]

Slažem se, za mene je ttm P/E najegzaktniji fundamentalni pokazatelj "zdravlja" poduzeća. BVPS ovisi i o računovodstvenoj politici poduzeća, a ROE i o djelatnosti poduzeća. Još jednom se vraćam na činjenicu da trezor pojačano otkupljuje dionice posljednjih mjeseci. Po meni će EPS za 2010. biti iznad 40kn. Dividenda nije isključena. Očekujem 10-15 kuna po dionici. Krupnije investicije su odrađene (kupnja i instalacija opreme iz Ormoža, kupnja Sladorane).



Ako Viro isplati dobit, onda tih tvojih 85 kuna vrijedi dividenda + trenutna cijena na tržištu.

dividenda ne pada s neba nego ju firma isplaćuje sa svog računa pa prema tome nakon isplate firma vrijedi manje.
[/quote]
Jasno. Isplatom dividende u aktivi se smanjuje iznos keša, a u pasivi se za toliko smanjuje stavka "Dobit poslovne godine" i eventualno "Zadržana dobit". I za toliko bi se trebala smanjiti i tržišna kapitalizacija.
Ali kako je to u suprotnosti sa onom mojom rečenicom?

zašto bi dionica vrijedila trenutnu cijenu + iznos dividende?

taj iznos dividende je ionako već vlasništvo dioničara – a dali je bolje da taj novac stoji dioničaru u džepu ili na računu firme ovisi tko ga je u stanju bolje investirat

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


zašto bi dionica vrijedila trenutnu cijenu + iznos dividende?

taj iznos dividende je ionako već vlasništvo dioničara – a dali je bolje da taj novac stoji dioničaru u džepu ili na računu firme ovisi tko ga je u stanju bolje investirat


[thumbsup] [thumbsup]

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]

Osobno ću uvijek radije investirati u dionice poduzeća koje isplaćuje dividendu u iznosu od godišnje kamate na oročenu štednju na više nego u dionice poduzeća koje dobro posluje, ne isplaćuje dividendu, otkupljuje dionice za trezor, a onda nagradi članove uprave masnim bonusima u dionicama. Sve je stvar investicijskog stila. Problem je hrvatskog tržišta kapitala što je knjiga spala na dva slova: mirovince i sitne špekulante. Pritom pod ovim sitne ne mislim nužno na iznose koje ulažu, već na mentalni sklop. Oni će i za dvadeset godina na ovom forumu od 0-24h prodavati pamet o desetak tema dnevno, sve u svrhu zadovoljenja svojih malih makijavelisitčkih ciljeva i nikad neće biti u stanju, bez obzira na zarađeni novac, preći u višu kategoriju investitora (ne nužno u dionice).


zašto bi dionica vrijedila trenutnu cijenu + iznos dividende?

taj iznos dividende je ionako već vlasništvo dioničara – a dali je bolje da taj novac stoji dioničaru u džepu ili na računu firme ovisi tko ga je u stanju bolje investirat


Djelomično se slažem. Ali iznos dividende tj. dobit možeš gledati kao svoje vlasništvo tek ako se izglasa isplata te dividende i ona stvarno sjedne na račun. Čak ni samo izglasavanje dividende nije dovoljno. Pogledaj samo VLDS gdje neki već godinama čekaju isplatu dividende. Baš me zanima da li oni to još uvijek smatraju svojim vlasništvom.
A ako dobit ostaviš u firmi, prepuštaš se diskrecijskoj odluci Uprave da odluči što će napraviti s tim novcima. To može biti ulaganje u novo postrojenje (kao KODT) ili preuzimanje makedonske firme iz istog sektora (kao INGR). Ili tisuću drugih investicija. Kojoj si ti hrvatskoj upravi spreman vjerovati da će povući prave poteze za svoje dioničare?

Ja malo kojoj. Zato mi je kod osobne procjene vrijednosti dionice jedino bitno koliki je osobni cash inflow od te investicije (dividenda) i koja mi je očekivana izlazna tj. prodajna cijena.

Pretpostavimo da firma ne isplaćuje dividendu.
1.) Zašto cijena dionice uopće raste ???

Zbog mogućeg preuzimanja, likvidacije.

2.) 30% povrata je dobiveno iz 12,67% povrata iz dobiti i 17,65% povrata na temelju potcjenjene imovine. To je ono da sam nešto platio 85 kuna što vrijedi 100 kuna….(dakle, 15/85 = 17,65%)…

Logično je da firma koja je gubitaš vrijedi ispod book-a.
Teoretski, firma koja ostavaruje dobit 0 od osnutka bi trebala vrijediti svoju nominalu.
S druge strane, kada bi sad Viro išao u likvidaciju s ovim ROE-om (10,63), sasvim sigurno bi cijena bila bar jedan book po dionici….

Ah ta teorija…

Samo na ovakvom needuciranom trzistu ht naraste 15 % zbog isplate dividende…
Da je situacija normalna ht bi isplatio dividendu i pao za cijenu koju je isplatio…
npr
cijena ht-a je danas 275 kn
za 6 mjeseci isplati 30 kn dividende
cijena bi trebala pasti do cca 250 kn, a da pritom ne raste iznad 280 ( ako je razlog samo dividenda)

5 kna dodajem na 245 radi politike isplate dividende

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]


Samo na ovakvom needuciranom trzistu ht naraste 15 % zbog isplate dividende…
Da je situacija normalna ht bi isplatio dividendu i pao za cijenu koju je isplatio…
npr
cijena ht-a je danas 275 kn
za 6 mjeseci isplati 30 kn dividende
cijena bi trebala pasti do cca 250 kn, a da pritom ne raste iznad 280 ( ako je razlog samo dividenda)

5 kna dodajem na 245 radi politike isplate dividende

ali onda bi Ht slijedećij 12 mjeseci trebao rasti za cca 25 kuna koliko će u tom periodu zaraditi po dionici



Samo na ovakvom needuciranom trzistu ht naraste 15 % zbog isplate dividende…
Da je situacija normalna ht bi isplatio dividendu i pao za cijenu koju je isplatio…
npr
cijena ht-a je danas 275 kn
za 6 mjeseci isplati 30 kn dividende
cijena bi trebala pasti do cca 250 kn, a da pritom ne raste iznad 280 ( ako je razlog samo dividenda)

5 kna dodajem na 245 radi politike isplate dividende

ali onda bi Ht slijedećij 12 mjeseci trebao rasti za cca 25 kuna koliko će u tom periodu zaraditi po dionici

[/quote]
hm…treba odrediti fer vrijednost…ako je fer vrijednost veca od ove sada, onda treba rasti

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]


hm…treba odrediti fer vrijednost…ako je fer vrijednost veca od ove sada, onda treba rasti

treba odrediti fer vrijednost a tržišna vrijednost kao nije fer vrijednost… [lol]

Fer vrijednost je ona vrijednost za koju se neka imovina može zamijeniti između spremnih strana u transakciji pred pogodbom.
Ovakva definicija fair value opisana je u više međunarodnih standarda.

http://moneyterms.co.uk/fair-value/

[i]Volatile Ass as an Asset Class[/i][emo_funta][emo_dolar][emo_euro]

New Report

Close