VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


http://translate.google.hr/translate?hl=hr&sl=de&tl=en&u=http://www.welt.de/finanzen/article7018867/Der-Preis-des-weissen-Goldes-stuerzt-ab.html

JEDINO STO SAM RAZUMIO JEST DA CIJENE POLJOPRIVREDNIH CIJENA IMAJU UZLAZNI TREND…A OVO S KLAĐENJEM I HEDGE FONDOVIMA MI JE "OMILJENO". DA JA ODLUČUJEM, ISTOG TREBA BI SE UGASILI SVI FINANCIJSKI PROIZVODI KOJI SE SASTOJE OD KLAĐENJA.

KAKVA JE ŽETVA OVE GODINE ŠEĆERNE REPE U HRVATSKOJ? CIJENE ŠEĆERA U EVROPI U 2011?

sam kaj ti je zajebano sa tim poljoprivrednim proizvodima što im cijena osim o potražnji jako ovisi i o ponudi (za razliku od jako ograničenih dobara aka srebro, platina, zlato ,uran…gdje velikih iznenađenja na strani ponude teško da može biti).
Npr. velika potražnja za šečerom i onda cap-carap obilan urod šečerne trske u nekoj banana državi i tržište odjednom prepuno šečera…isto vrijedi i za ostale poljoprivredne kulture..

btw….klađenje je nus proizvod hedžanja…ne bi bilo ni hedžera kad netko na drugoj strani ne bi preuzeo rizik kladeći se…

[i]Volatile Ass as an Asset Class[/i][emo_funta][emo_dolar][emo_euro]

ukljucujuci i hedge fondove, sportske kladionice bi odmah zatvorile vrata sto se mene tiče također.




ne mora obavezno u bezdan ispod 280 kolega …ima tu podosta štengi do bezdana

Ne brinite vi za štenge ako krene ispod bezdan je garantiran sa čvrstim razlogom makar
to nama izgleda ko neka igrica.
Pa nadajte se tom bezdanu možda zaradite na trejdu al u konačnici nam nema spasa.
[/quote]
malo šire gledajte situaciju -kolega.
http://www.svijet-dionica.net/images/stories/98.jpg

[/quote]

Eto iz tog kanala se izašlo no ako ga vrate unutra odo u bezdan.
Pustite vi loš sentiment ako propadne cijena znači da se ne očekuje ništa od poslovanja
i sama niska cijena će biti potvrda da je budućnost firme upitna. Pa imate dosta
takvih primjera danas gdje se mislilo nek ide dole bit će povoljno ali nema više povratka.
E pa sad ako vi navijate za povoljan ulaz a ne za kretanje cijene prema gore kaj vam to
govori, dođemo na ono nek susedu krepa krava sam da ja kupim povoljno njegovu zemju.
Tolko o širini.

Namjena hedge fondova nije hedžanje….tako se samo zovu. To su rizični fondovi samo za probranu raju. Nemereš tamo sa malo para…

[i]Volatile Ass as an Asset Class[/i][emo_funta][emo_dolar][emo_euro]

Svaka dionica je dobra na određenoj cijeni…Da li je ova dobra na ovoj cijeni ???
Fundamentalno itekako…

Gledajući laganu računicu Viro je na 0,85 book-a, a ROE mu je 10,63…
To znači da ja na uloženih 85 (0,85 od 100) kuna godišnje dobivam kamate od 110,63-85 = 25,63 kn…
25,63 / 85 = 30,15%

E, sad vi meni recite di ja mogu uzet 30,15% kamata drugdje no u Viru ???


Svaka dionica je dobra na određenoj cijeni…Da li je ova dobra na ovoj cijeni ???
Fundamentalno itekako…

Gledajući laganu računicu Viro je na 0,85 book-a, a ROE mu je 10,63…
To znači da ja na uloženih 85 (0,85 od 100) kuna godišnje dobivam kamate od 110,63-85 = 25,63 kn…
25,63 / 85 = 30,15%

E, sad vi meni recite di ja mogu uzet 30,15% kamata drugdje no u Viru ???


Ne znam gdje da počnem…
Recimo ovako – računica ti je kriva. Ovo tvoje bi značilo da Viro ima P/E na cca. 3,3. A to nije točno.
Naime:
ROE = Neto dobit po dionici / BVpS
P/B = Cijena dionice / BVpS
P/E = (P/B) / ROE = Cijena dionice / Neto dobit po dionici

Ako inzistiraš na ovoj svojoj metodi tj. putu računanja, onda ti je greška u djelu:
…godišnje dobivam kamate od 110,63-85 = 25,63 kn…
25,63 / 85 = 30,15%

To bi bilo točno samo u slučaju likvidacije društva jer bi dobio i dobit i razliku od kupovne cijene dionice (impliciranih 85 kn) i knjigovodstvene cijene dionice (impliciranih 100 kn). Ako nema likvidacije, onda dobijaš samo tih 10,63 kn na uloženih 85 kn što je nekih 12,50%.

Ajmo još jednom…..

Viro svojih 100 kuna, uveća godišnje za 10,63 kune. To znači da na kraju godine ima 110,63 kn.
Ja tih 100 kuna platim 85.
Znači na kraju godine mojih 85 kuna vrijedi 110,63.

Malo jasnije ??

Ajmo…

Tih tvojih 85 kn vrijedi 110,63 kn SAMO U SLUČAJU LIKVIDACIJE.

Ako Viro isplati dobit, onda tih tvojih 85 kuna vrijedi dividenda + trenutna cijena na tržištu.
Ako Viro ne isplati dobit, onda tih tvojih 85 kn vrijedi samo koliko je trenutno cijena na tržištu.

Ma jasno…
Al’ zaboravio si dodat,
Ako tvrtka ode u stečaj, vjerojatno neće vrijedit ništa tj. 0….

Bit onoga što sam htio reći je da je na moj ulog ROE 30,xx%…

Gledajući ovako kako ti gledaš, čemu uopće fundamentalno analizirat firme/dionice ???
Ako je cijena na burzi xy firma vrijedi xy i točka.
Ako sutra bude yz, firma vrijedi yz i opet točka…

Zašto onda kupuješ dionicu i zašto njena cijena uopće raste ako firma ne isplaćuje dividendu ???
Nemaš nikakav povrat (jer nema dividende)…

Cijena dionice firme upravo raste zbog moguće likvidacije, ili preuzimanja…
I to je bit stvari…jer kada tako ne bi bilo cijena dionice (od onih firmi koji ne isplaćuju dividendu) ne bi uopće rasla….Nadalje nitko ne bi kupovao te dionice…itd….


Bit onoga što sam htio reći je da je na moj ulog ROE 30,xx%…

Ali ROE na tvoj ulog nije 30,xx%.
On je u ovoj godini 10,63 kn / 85 kn = 12,50%.
U sljedećoj godini će opet biti dobit po dionici od te godine podijeljen sa 85 kn.
I tako dalje.

Ti računaš u "svoj ROE" za ovu godinu uračunavaš i razliku od trenutne cijene do knjigovodstvene cijene po dionici (100 kn – 85 kn). A to se može postići isključivo kroz likvidaciju društva.


Svaka dionica je dobra na određenoj cijeni…Da li je ova dobra na ovoj cijeni ???
Fundamentalno itekako…

Gledajući laganu računicu Viro je na 0,85 book-a, a ROE mu je 10,63…
To znači da ja na uloženih 85 (0,85 od 100) kuna godišnje dobivam kamate od 110,63-85 = 25,63 kn…
25,63 / 85 = 30,15%

E, sad vi meni recite di ja mogu uzet 30,15% kamata drugdje no u Viru ???

Kolega slažem se da Viro fundamentalno dobro izgleda (na stranu cijene šećera) ali ne znam od kuda ovih 30%?

Viro zaradi 38 kuna po dionici a vi dionicu trenutno plaćate 300 kuna – to vam je 12,67% povrata na investiciju ili prevedeno P/E 8

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


Ajmo…

Tih tvojih 85 kn vrijedi 110,63 kn SAMO U SLUČAJU LIKVIDACIJE.

Ako Viro isplati dobit, onda tih tvojih 85 kuna vrijedi dividenda + trenutna cijena na tržištu.
Ako Viro ne isplati dobit, onda tih tvojih 85 kn vrijedi samo koliko je trenutno cijena na tržištu.

dividenda ne pada s neba nego ju firma isplaćuje sa svog računa pa prema tome nakon isplate firma vrijedi manje.

npr firma A na 100 kuna kapitala svake godine zaradi 20% i sve isplati vlasnicima;
firma B na istih 100 kuna zaradi istih 20%, ne isplaćuje ništa vlasnicima;

koju bi bili spremni više platit?

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

New Report

Close