VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Šećer zagorčava život malim proizvođačima
Datum: 02.11.2009 21:26
Autor: Agencije
ŽENEVA – Prijedlozi u okviru trgovinskog sporazuma Runde iz Dohe, o kojem se pregovara, vjerovatno neće dovesti do većeg otvaranja tržišta šećera, s obzirom na to da će Evropska unija, SAD i Japan iskoristiti izuzeća kako bi izbjegli veće kresanje carina, ukazano je u juče objavljenoj studiji Međunarodnog centra za trgovinu i održivi razvoj (ICTSD).
"Ti prijedlozi bi trebalo da primoraju naročito EU da snizi domaće cijene i da podstaknu rast svjetskih cijena šećera putem smanjenja proizvodnje u malim proizvođačima s visokim proizvodnim troškovima, kao što su Fidži i Mauricijus", navedeno je u studiji.
Prema prijedlozima datim u decembru prošle godine, EU, SAD i Japan bi trebalo da skrešu carine za šećer za 70 odsto, dok bi ih većina zemalja u razvoju snizila za 36 procenata. To bi podstaklo rast svjetskih cijena te sirovine za jedan odsto, jer bi sniženjem carina bio povećan uvoz.
"Kako, međutim, ostale zemlje na povećanje cijena odgovaraju sniženjem uvoza, trgovina šećerom bi bila povećana samo 0,7 odsto", ukazano je u studiji ICTSD-a.
Veliki uvoznici i proizvođači šećera vjerovatno će, međutim, proglasiti šećer osjetljivim proizvodom, što će im omogućiti da izbjegnu sniženje carina u zamjenu za uvođenje kvote za uvoz po niskim carinama. EU bi mogla povećati svoju kvotu za 700.000 do dva miliona tona, a SAD svoju za 300.000 do 1,4 miliona tona. To povećanje, koje je povezano sa domaćom potrošnjom, navedeno je u studiji, predstavljalo bi samo tri odsto svjetske trgovine.
Ostali prijedlozi predviđaju ograničenje domaćih subvencija na 5,9 milijardi evra za EU i na 1,1 milijardu dolara za SAD.
"Planirano eliminisanje izvoznih subvencija moglo bi primorati EU, koja je već neto uvoznik šećera, na sniženje domaćih cijena i proizvodnje te sirovine", ukazano je u studiji.
Liberalizacija svjetske trgovine vjerovatno će pogoditi male proizvođače s visokim proizvodnim troškovima, kao što su Barbados, Fidži, Gvajana, Jamajka i Mauricijus, koji su tradicionalno izvozili u EU u okviru preferencijalnih aranžmana. Sa druge strane, "prirodni" proizvođači, kao što su Brazil, najveći svjetski izvoznik šećera, s udjelom od 60 odsto u svjetskoj trgovini, Australija i Tajland imaće najviše koristi od otvaranja svjetske trgovine šećerom.
Svjetska proizvodnja šećera u 2008/09. iznosila je 158,55 miliona tona, dok je neto trgovina dostigla 33,96 miliona tona.

who dares, wins


Zašto ova rasprodaja?

a valjda zbog loseg izvjesca

Još jedno pitanje: Nije mi jasna situacija pogledu ovih financijskih rashoda i kako je moguće toliko spusit na tecajnim razlikama? ima li tko kakvu ideju šta su ovi radili tamo. Ne vidim razloga da Viro ne posluje sa dobiti. Samo nesposobnim rukovođenjem i glupim potezima može se uništit poslovanje. Ako su 2005 , 2006 i 2007 bile dobre neznam šta se promijenilo u zadnje dvije godine. Pa potražnja za šećerom i potrošnja istog nije neka ciklička djelatnost poput graditeljstva il islično. Tako da mi stvarno nije jasno šta Se događa S virom zadnje dvije godine. Razumijem da dobit zbog recesije padne za 10 ili 20 % ali da imaju toliki gubitak -to mi nije jasno.

Ja si mislim da je to sve stvar kako knjigovođa odredi. Možda si sad namjerno knjiže velike troškove pruzimanja Županje tako da kroz neko vrijeme mogu da naprave buum. Možda i ni je tako ali ja drugog logičnog obrazloženja nemam. Imali su velike investicije koje se mogu svakako prikazivati. Izvješća ne moraju pokazivati stvarno stanje posebno ne kvartalna. Znam za neke firme koje dobre rezultate čuvaju za iduću godinu jer su ovu već odpisale kao lošu.

who dares, wins

pisalo u jednom business hr-u da ide dokap s velikim inv. jbg . ali sve neke nepotpune inf. zna li netko više ?
idem u dokup , pa kud puklo.


Ja si mislim da je to sve stvar kako knjigovođa odredi. Možda si sad namjerno knjiže velike troškove pruzimanja Županje tako da kroz neko vrijeme mogu da naprave buum. Možda i ni je tako ali ja drugog logičnog obrazloženja nemam. Imali su velike investicije koje se mogu svakako prikazivati. Izvješća ne moraju pokazivati stvarno stanje posebno ne kvartalna. Znam za neke firme koje dobre rezultate čuvaju za iduću godinu jer su ovu već odpisale kao lošu.

A ja si mislim da je pretpostavka majka svih zajeba.

eto moja san o viru ove godine na 600 je zavrsio,imam mjesec dana skoro dva zivota na javi i zatvaram poglavlje viro do iduce godine,a nisam htio na 500 prodat sa malom dobiti a sad cu kupiti na 300 ,uskoro i cekati…..


pisalo u jednom business hr-u da ide dokap s velikim inv. jbg . ali sve neke nepotpune inf. zna li netko više ?
idem u dokup , pa kud puklo.

Svi dioničari su doma dobili tu obavijest. Potraži malo ima ili na forumu ili ZSE.

who dares, wins

Da , ide se u dokap negdje sa 62 mil kn ako se ne varam…o tome ce se raspravljati na iducoj skupstini.



pisalo u jednom business hr-u da ide dokap s velikim inv. jbg . ali sve neke nepotpune inf. zna li netko više ?
idem u dokup , pa kud puklo.

Svi dioničari su doma dobili tu obavijest. Potraži malo ima ili na forumu ili ZSE.
[/quote]

a zakaj ja nisam doma dobila obavijest ? dvije godine skupljam njihove dionice,
svašta…


a zakaj ja nisam doma dobila obavijest ? dvije godine skupljam njihove dionice,
svašta…

Obavijest je bila od SKDD. A da se ni si u međuvremenu sretno udala i preselila na drugu adresu pa te ne mogu naći?

who dares, wins


a zakaj ja nisam doma dobila obavijest ? dvije godine skupljam njihove dionice,
svašta…

Stavi si ovo u bookmarks pa ćeš biti u toku:
http://www.zse.hr/default.aspx?id=10006&dionica=VIRO-R-A

Konkretno za dokap:
http://www.zse.hr/default.aspx?id=27624

No respect

New Report

Close