VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ja tu imam mali kapital. Neuspjela spekulacija i to je to. Iskreno mi je zao zbog kolege @Aardwarka.

Aardwark, 29.10.2020. u 22:27

 





pjaca, 29.10.2020. u 18:00



 

Mislim da je ovdje sljedeći korak predstečajna, da se riješe dijela duga, skine blokada i oslobode pritiska banaka bar godinu, dvije.

 



 

Kako ces se rijesiti dijela duga?

Mozete elaborirati ili sam bubnete

Rjesavas se djela duga ako se nema od kud na platit.

Ako procitate izvjestaj postoji dug firme HIŠ ( sladorane) prema VIRU.

I TO NEKOLIKO PUTA VECI OD TRENUTNE BLOKADE.

Dakle imas se od kud naplatiti i nije u interesu da se ide u psn. Barem ne Zadri.

VIRO ce se odblokirat. Sve kaj mogu rec.

 

Predstečajna ima obično tri stvari koje pogoduju poduzeću, prijelog za otpis dijela duga, poček na otplatu kredita, smanjenje kamate na postojeće kredite i nekada dokapitalizaciju pretvaranjem duga u kapital. Ovome treba dodati plan restrukturiranja i ide na glasanje vjerovnicima.

PSN i Zadri ide u prilog ako ne gubi vlasnički dio ili ako mu je prihvatljivo pretvaranja duga u kapital iako ovo banke obično izbjegavaju.

Marielena, 30.10.2020. u 17:10

Ja tu imam mali kapital. Neuspjela spekulacija i to je to. Iskreno mi je zao zbog kolege @Aardwarka.

I meni ga je zao.Bio je tako siguran u svoja uvjerenja,bez obzira na sve “otvorene znakove”i dobronamjerna upozorenja .Vi ste bili svjesni rizika koji ste prihvatili.Ja ne bih nikoga okrivljavao sto je VIRO “ovako zavrsio”.Jednostavno,niske cijene secera na burzama,enormna konkurencija zemalja J amerike i azije sa nizim proizvodnim cijenama secera iz secerne repe,morale su “dotuci” firme proizvodace poput VIRA.

Nadam se da ce PSN “proci”,iako imam “neke dileme” oko toga.

PSN je iskoristio davno,ko god je mogao. To je prilika za restart. Puno se toga izdogađalo posljednjih godinu dvije,i očito a očito CEO nije dorastao novonastaloj situaciji. Pa i na javnoj TV je puko.

Imam osjećaj da je ovo cak i dobro,novi start.

Biće bolno,netrebase zavaravati.

Kolega @Bisakovi,

i ja se nadam da će PSN uspjeti i da ćemo tu gledati priču kao na IGH ili Ulpl.

Prvenstveno zbog malih dioničara.

PSN može biti clean start ako se uz to dogode povoljni uvjeti na svjetskom tržištu. Neizvjesno je sve za sada.

Nis novo na berzi

gledam izvjesce i usporedjujem sa proslim

stavka VII je odskocila udio u gubitku povezanih drustava sto nije bilo u proslom 1/6 izvjescu

47 milja minusa

razlika je vidljiva u bilanci potrazivanja od kupaca koja su smanjena za 50 milj ( show me the money )

potrazivanje od drzave i drugih inst. smanjeno za 55 milja..

obveze prema dobavljacima su smanjenje al su zato prema bankama za toliko povecane

Odskace obveze za poreze i doprinose. i to 90 milj

plus

smanjene su dugorocne obaveze drustva za 50 milja i kratkorocne za skoro 400 milja

pasiva je takodjer smanjena

bas me interesira sto se desava

dali samo nekakvo “zimsko” ciscenje ili su stvarno u problemima.

Jedna stvar koja se nikako ne mjenja je odnos prema dionicarima.

inace mediji prenose ovakve stvari odmah, citam izvjesce jednog drugog portala i u trgovanju od petka su sve naveli osim VIRA-a

to cekaju vjerojatno za ponedjeljak da nabriju situaciju

sve u svemu, nis novo.

ostanite i kucama i cuvajte se

Ivo Sanader je otišao jer mu je tako naredio Chuck Norris.

Marielena, 31.10.2020. u 09:16

Kolega @bisakovi,

i ja se nadam da će PSN uspjeti i da ćemo tu gledati priču kao na IGH ili Ulpl.

Prvenstveno zbog malih dioničara.

PSN može biti clean start ako se uz to dogode povoljni uvjeti na svjetskom tržištu. Neizvjesno je sve za sada.

PSN ce mozda uspjeti,mozda nece.

PSN nikada ne moze biti niti nije “clean start”,vec je to neka vrsta “osobnog,kontroliranog bankrota”.Nema tu milosti,kolegice,vec samo interesi.Ako vjerovnici procijene da mogu vise dobiti

obrocnim otplatama,pretvaranjem potrazivanja u vlasnicke udjele i sl. u PSN nego u stecaju,pristat ce na to,ako ne,ide stecaj.U svakom slucaju,sada je samo pitanje dali ce dionicari izgubiti sve ili ce im nesto (malo) ostati ako prode PSN.Nadam se da PSN moze proci,iako ovdje situacija nije slicna kao kod gradevinskih tvrki.

Ovo vam je jako bitno za znat

Uvjeti za prihvaćanje predstečajnog postupka


Da bi se Plan izglasao i predstečajni postupak potvrdio, potrebno je 51% glasova brojčano i 66,7% glasova financijski.


samo treba znati tko su najveci vjerovnici i dali je ovo orkestrirano ili ne i ako je zasto

dali da se prisile banke na moratorij ( ako to vec drzava nije sredila)

ili da se kratkorocne obveze pretvore u dugorocne da firma nastavi sa zdravim poslovanjem

ps. snazno je povecan dug za obveze drzavi po doprinosima, mozda zele drzavu prisiliti da pomogne

sto ce biti s malim dionicarima? pojma nemam al nemora nuzno biti crno

Tako će biti i ovdje, a s obzirom da je trenutna cijena dionice toliko puno niža od booka (više od 3 puta), za dioničare može biti slijediti samo bolje razdoblje i rast vrijednosti.

kolega FORUMAS apsolutno , book se potpuno zanemaruje

Ivo Sanader je otišao jer mu je tako naredio Chuck Norris.

Vjerojatno ce likvidnosti konacno biti iduci tjedan😂

Kolega caccone je napisao bit stvari, a to je da se ovime želi omogućiti firmi da joj se obveze prolongiraju na duže rokove i da mogu normalno nastaviti poslovati, jer oni to mogu i radili su to i dosad.

Dakle, Viro nema nikakve probleme s proizvodnjom i tekućim poslovanjem, već izgleda samo žele iskoristiti priliku da s kreditorima dogovore duže rokove otplate obveza, a vjerojatno neće uopće tražiti ni nikakve otpise dijela dugova.

Iz tog razloga, ovo će za dioničare biti zapravo napokon jedna dobra stvar, jer će Viro sad moći poslovati normalno, bez stalnih blokada računa i sl.problema.

A lako je moguće da su ove blokade upravo i namjerno orkestrirane kako bi se došlo do ove nagodbe s vjerovnicima.

Možda je uprava zapravo jako sposobna i iskoristiti će sad ovu priliku da Viro postane zdrava tvrtka u svakom pogledu.

A dioničari ne trebaju strahovati uopće jer je vrijednost po dionici tu puno veća od trenutnih 40 kn (book je oko 120 kn), i ništa je u ovom postupku ne može umanjiti, već naprotiv vrijednost će nakon njega porasti jer će firma napokon biti zdrava i konkurentna, a i vidjeli smo koliko su porasle vrijednosti firmama koje su prošle nagodbu i koje sad rastu iz dana u dan u predvodnike svojih sektora, a isto će biti i tu.

@Forumas

VIRO je “bolesna i nelikvidna tvrtka” koja ide u PSN postupak ili stecaj (ako PSN ne uspije).

Nazalost dionicara,ovo su vrlo lose iako ocekivane vijesti i dogadanja.

Morate se pomiriti s tim da cete izgubiti sve ili veliki dio ulozenog.BV je potpuno nebitan i sumnjam

da ce imovina biti dostatna da se namire sve obaveze.

Sto se prije pomirite sa realnoscu,bolje za Vas.”Pusing rodo” sto bi rekao jedan slikoviti lik.

Ispravak, iz ovog izvještaja za 3.kvartal vidimo da book iznosi čak 207 kn po dionici (i to nakon iskazivanja ovog gubitka).

A od bitnih stvari iz izvještaja je značajno:

Dugoročnih obveza gotovo više nema, iznose tek 13 mil., sve su postale kratkoročne (228 mil.) i to je upravo taj problem koji se želi riješiti kroz nagodbu.

Pola od tog iznosa (106 mil.) je već pokriveno kratkotrajnom imovinom, dakle ostalo je još 120 mil.

Kad bismo uzeli čak da sve to izbrišemo iz kapitala (booka), on bi i dalje iznosio oko 130 kn.

Ali Viro zato ima i dugotrajnu financijsku imovinu (udjele u povezanim društvima) u iznosu koji je čak tri puta veći od tih obveza (340 mil.)

Pa vidite što vam znači sadašnjih pišljivih 40 kn po dionici koliko je na burzi.

Do problema s blokadom računa je došlo upravo jer su sve obveze postale kratkoročne i sad se moraju tek nešto reprogramirati, ništa značajno ni dramatično.

U izvješću vam piše sljedeće:

“Kako bi zadržali povjerenje dobavljača i kreditora, te osigurali održiv okvir budućeg poslovanja, društvo formalno pokreće postupak nagodbe”.

Dakle, samo trebaju dogovoriti duži rok otplate obveza i nikakvog  problema tu više neće biti.

New Report

Close