VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Marielena, 02.10.2020. u 21:35

Ne znam da li netko prati cijenu secera, ali ona stabilno raste. Danas zavrsila na 13.58$.

Lp

 

Ja pratim svakodnevno i trgujem dionicama secerana (proizvode i dodanu vrijednost)KTIS,KSL (secerna trska) i cijena je vrlo volatilna -nestabilna.Tim dionicama trgujem short.Ne drzim ih duze od nekoliko dana do najvise 10-15 dana i trgovinu baziram na kretanju cijena (CFD and OTC).Secerane -secerne trske imaju daleko nizu cijenu proizvodnje,a Azijski vece zemlje daju poticaje proizvodacima pa ipak nije lako sa ovim cijenama.Inace te tvrtke daju uredno dividende.

I VIRO će isplatiti “dividendu” ovima kaj su ga blokirali ako želi dalje..

Nažalost nešto sigurno ne štima ako se blokade gomilanju kroz ovu godinu. Nitko ne pušta blokadu bez najave i prethodnih upozorenja a i za pretpostaviti je da oni znaju malo više nego mi sitni špekulanti

Barona za moderatora a šefa za direktora ... moji postovi nisu nagovor na kupnju ili prodaju vrijednosnica

bisakovi, 03.10.2020. u 03:15

 





Marielena, 02.10.2020. u 16:50



 

Ja imam 1000 komada. Prosjek 56 kuna. Ako padne na 45 kuna mogla bih uletiti sa kojom tisucicom

Sada cekam porast na Atpl i Dlkv prvo, pa onda to. Samo neka oni muckaju. I neka drze cijenu jos tu neko vrijeme.

 



 

Kolegice,koliko vidim Vi ste orjentirani uglavnom na dionice is PSN (DLKV) i potencionalnog kandidata za PSN ili stecaj(VIRO).Dakle.ocito prihvacate velike rizike pa OK.1000 VIRA nije nesto puno ako izgubite,no uz to “hvatati padajuce nozeve” nije bas pametno.Novaca manje-iskustva vise.Ja koristim STOP-LOSS na svim dionicama i sustav (IALGO) sam “reze poziciju” ako je pad veci od 5-10% ovisno kako Vi odredite.To koriste otovo svi koje ja poznam,a trguju “malo vise” na svjetskim burzama.DURO je stravicno los primjer.Na njemu je 99% i vise pogubilo novce.Rast ovisno o volumenu te dionice je zanemariv,pa makar bio nekoliko puta.

Orijentirana sam na dionice firmi koje su u problemima, ali smatram da postoje valjani argumenti da ce se izvuci.

Za Dlkv, nekadasnji div danas se trzi po smijesnim cijenama, smatram da ce za 2 godine biti etabliran na njemackom tzistu. Ponekad shortam.

Viro i Atpl nisu niti bili u PSNu.

Rizik umanjujem tako da ulazem u vise takvih firmi, nigdje sa prevelikim iznosima na jednom mjestu.

Iako sam programer, ili bas zato, ne koristim nikakve algoritme u trgovanju. Smatram da algoritam ne moze zamijeniti ljudsku racionalnost.

Da tih cca 50k kuna ulozen u Viro smatram da cu uskoro vratiti na Atpl i Dlkv. Ali ja niti ne mislim da ce Viro propasti. Npr, mislim da cu jedan dan dobro unovciti svoju ulog u Viro.

Lp

 

Marielena, 03.10.2020. u 19:31

 





bisakovi, 03.10.2020. u 03:15



 

 





Marielena, 02.10.2020. u 16:50



 

 

Ja imam 1000 komada. Prosjek 56 kuna. Ako padne na 45 kuna mogla bih uletiti sa kojom tisucicom

Sada cekam porast na Atpl i Dlkv prvo, pa onda to. Samo neka oni muckaju. I neka drze cijenu jos tu neko vrijeme.

 

 



 

Kolegice,koliko vidim Vi ste orjentirani uglavnom na dionice is PSN (DLKV) i potencionalnog kandidata za PSN ili stecaj(VIRO).Dakle.ocito prihvacate velike rizike pa OK.1000 VIRA nije nesto puno ako izgubite,no uz to “hvatati padajuce nozeve” nije bas pametno.Novaca manje-iskustva vise.Ja koristim STOP-LOSS na svim dionicama i sustav (IALGO) sam “reze poziciju” ako je pad veci od 5-10% ovisno kako Vi odredite.To koriste otovo svi koje ja poznam,a trguju “malo vise” na svjetskim burzama.DURO je stravicno los primjer.Na njemu je 99% i vise pogubilo novce.Rast ovisno o volumenu te dionice je zanemariv,pa makar bio nekoliko puta.

 



 

Orijentirana sam na dionice firmi koje su u problemima, ali smatram da postoje valjani argumenti da ce se izvuci.

Za Dlkv, nekadasnji div danas se trzi po smijesnim cijenama, smatram da ce za 2 godine biti etabliran na njemackom tzistu. Ponekad shortam.

Viro i Atpl nisu niti bili u PSNu.

Rizik umanjujem tako da ulazem u vise takvih firmi, nigdje sa prevelikim iznosima na jednom mjestu.

Iako sam programer, ili bas zato, ne koristim nikakve algoritme u trgovanju. Smatram da algoritam ne moze zamijeniti ljudsku racionalnost.

Da tih cca 50k kuna ulozen u Viro smatram da cu uskoro vratiti na Atpl i Dlkv. Ali ja niti ne mislim da ce Viro propasti. Npr, mislim da cu jedan dan dobro unovciti svoju ulog u Viro.

Lp

 

Dokazano je empirijski da se preko 90% investitora na trzistima dionica prilikom odluka o kupnji-prodaju rukovodi emocijama (ne razumom),a da su osnovne emocije pokretaci pohlepa i panika .Zato otprilike i toliko (90%) i gubi novac na burzama.Doduse najvece zarade i posebno gubici na trzistima su na financijskim derivatima koji su posebno rizicni jer se baziraju na “sistemu poluga”.

Bez “korektora emocija”,STOP-LOSS-a,condicional orders i sl.,prosjecan ulagac preuzima previse rizika kojima covjek ili barem ogromna vecina jednostavno ne moze upravljati racionalno ,posebno u extremnim situacijama.

Sva pravila o dugorocnim ulaganjima vezana za najveca trzista (usa) ne vrijede za plitka trzista zemalja u razvoju.Tu nema dovoljne likvidnosti za ozbiljno trgovanje.

Vi vjerujete u tvrtke iz onih sektora koji su sada narocito ranjivi i volatilni i ovise o eksternim faktorima(vozarine,cijene secera,ogromnoj konkurenciji itd.) tako da ne dijelim vas optimizam,ali tko zna.Ponekad je u pojedinim takvim dionicama moguce ostvariti velike zarade,ali najcesce se gube novci.

Ja imam poznanika koji trguje sa penny stocks i firmama u problemima po cijelom svijetu i uspijeva.Njegov je moto da ako ulozi u 50 takvih tvrtki i ako 5-10% se oporavi,on je u dobitku(nekada stvarno impozantnom).Vecina njegovih tvrtki bankrotira ili zivotari ,ali dovoljna je jedna ili 2 da sve “preokrene”.On trguje milonima dolara i eura vec destljecima’.Sve ili gotovo sve te tvrtke ostvaruje velike dnevne volumene (dok se njime trguje).

Raspolaze velikim znanjem,novcem i iskustvom i ima stabilnu svoju tvrtku i nekretnine tako da to moze.Ja niti imam novca za to niti dovoljno znanja i petlje.Ali eto,moguce je.

 

 

Bas si ga nadrobio

Kolega @Bisakovi,

Prilicno sam racionalna osoba matematickog uma i ne dozvoljavam emocijama da me vode. Inace bi u petak prosula po bidu tih 1000 komada Vira. Razum mi govori da to njje skucajno objavljeno bas na takav nacin. To da je ekipa i na ovom i na onom forumu “izracunala” da je blokada 30 milje kuna vam govori zasto 90 ljudi gube na burzi. Koliko im je stvarno dug vidi se u izvjestajima ali ne znaju to citati valjda pa sam im i napisala da Viro duguje 116 milje kuna vjerovnicima.

Vjerujeta li vi da za godinu dana nece biti Vira ili Atpl? Naravno da ce ih biti.

Pa rekla sam vam da shortam uglavnom pa i vodim se volatilnim faktorima koji se mijenjaju. Npr Atpl kupujem kada je BDI na dnu, prodajem kada je na vrhu. Naravno da je kljuc u tome sa kojim iznosima ulazite unutra. Izracunam vrijednost firme pa procijenim da Atpl do 200 kn nije preveliki rizik. Isto vrijedi za Viro na 50 kuna. Necu ga kupovati na 150 koliko god bile “dobre vijesti”. Isto vrijedi i za Atpl.

Dlkv je druga prica. Zatucena firma na dno koja se pocela dizati. Mislim da cu ovdje ostati dugorocna cim malo povecam portfelj. Sada je ogranicen velicinom.

Ne ulazem u sve. Recimo nikada nisam trgovala sa Djuro gdje je kapital negativan. Ne spekuliram sa totalnim smecem. Mozda greska. Mozda ne.

 

Secer danas lijepo rastao. Zavrsio na 13.61$.

Secer danas zavrsio na 13.87$.

Pravi ozbiljniji buy ce biti ako probije 15

Vidite 5 godisnji graf.

 

Naravno kolega, treba nam 15 $. Ali veseli da ide prema 14, moje je misljenje da bude 15 iduce godine.

A gledajte, kada bude secer 15$, ne bude cijena dionice 50 kuna 😉

A pazi ovo, US buducnosnice u minusu, nafta u minusu, secer raste. Trenutno je na 13.89$.

Marielena, 07.10.2020. u 11:50

Naravno kolega, treba nam 15 $. Ali veseli da ide prema 14, moje je misljenje da bude 15 iduce godine.

A gledajte, kada bude secer 15$, ne bude cijena dionice 50 kuna 😉

Ma kakva sljedeca godina. To ce za mjesec dana najkasnije probat probit.

Na eu 378 eura tona. I krece prema 400.

 

New Report

Close