Lupeta li ga ministar – lupeta. Evo što o njegovom haraču misle obrtnii:
Zakon o porezu na nekretnine – porezna agresija na obrtnike?
“Ministarstvo financija Republike Hrvatske predstavilo je 22. studenog 2012. g. prijedlog rješenja najavljenog Zakona o porezu na nekretnine, čije se stupanje na snagu predviđa za 1. travanj 2013. godine. Iako nam nije prihvatljivo podržati bilo kakvo novo porezno opterećenje, s određenim razumijevanjem prihvatili bismo da se komunalna naknada zamijeni s porezom na luksuzne nekretnine i one nekretnine koje ne doprinose socijalnoj i gospodarskoj namjeni. Sada nam je poznato da zakonodavac na 70% procijenjene vrijednosti nekretnina, namjerava ozakoniti porez po stopi od 1,5 %, – za prvi stambeni prostor građana uz olakšice od najmanje 88 do najviše 95 %.
Isto tako, za prvu kuću za odmor ili slični objekt, na identičan obračun osnovice, predvidio je olakšicu u rasponu od 70 do 85 %, prepuštajući konačnu odluku o tome jedinicama lokalne uprave. No, za poslovne prostore, zakonodavac na 70 % vrijednosti nekretnina predviđa Zakonom propisati, fiksne olakšice, koje će za industriju, zdravstvo i obrazovanje iznositi 80 %, za građevinarstvo, prijevoz i ugostiteljstvo 60 %, za trgovinu 40 %, a za “sve ostalo” 20 % olakšica na poreznu osnovicu. U kategoriju “svih ostalih” spada 90 % obrtnika koji imaju vlastite (ili u najmu) poslovne prostore.
Oni će dakle, prema predviđenom rješenju na zakonskoj razini, imati samo 20 % umanjenu osnovicu za oporezivanje nekretnina odnosno, najmanju olakšicu od svih vlasnika ili korisnika oporezivih nekretnina. Budući da ovaj prijedlog Ministarstva financija RH, jedinice velikog gospodarstva, pod zakonskom sintagmom “industrija”, svrstava među subjekte koji će koristiti olakšice od fiksnih 80 % od porezne osnovice, ponovno se susrećemo s činjenicom da se, čak i objektima za luksuz predlažu četverostruko veće olakšice nego poslovnim prostorima najvećeg dijela sektora malog gospodarstva – koje čini 85 % realnog sektora hrvatskog gospodarstva.
Ovime predlagatelj takvog zakonskog rješenja otvoreno iskazuje protuobrtničke tenzije. Takvo oporezivanje predstavljalo bi novi udar na obrtništvo od kojeg se navodno očekuju nove poduzetničke inicijative i reinvesticijski poduhvate. Ne treba zaboraviti da mi obrtnici nikada nismo imali besporezno reinvestiranje (osim dva simbolična razdoblja – pod teško ostvarivim uvjetima), pa smo na sve nekretnine izgrađene reinverstiranjem dohotka (dobiti) već platili visoki porez. Sada bismo morali na sve to još jednom, bez vremenskog ograničenja plaćati novi porez, čak i tada kada odjavimo obrt i tržnu vrijednost nekretnina oprihodujemo, te na tako kumulirani dohodak (dobit) još jednom, treći puta platimo porez.
Zahtijevamo od Vlade Republike Hrvatske da se najhitnije očituje, da li uistinu namjerava privatnu društveno -ekonomsku formaciju malog gospodarstva do temelja uništiti najgorim oblicima porezne presije, kako bismo se već danas pripremili na otpuštanje preostalih radnika, ukidanje radnih mjesta i rušenje svega što može potpasti pod škare nesmiljenog poreznog terora, koji nova državna vlast nastavlja provoditi nad hrvatskim obrtnicima.”