Velika Depresija 2 – san ili java

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Velika Depresija 2 – san ili java

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Slažem se s vama da treba biti objektivan i iznositi i dobre i loše materijalne činjenice.
Na ovom topicu su već iznešene brojne negativnosti i loši izgledi, pa ako možete dajte vi demantirajte kolegu Lovrinovića sa par objektivnih pozitivnih činjenica. Nemojte samo općenito u stilu sve će se to jednog dana oporaviti i slično.

Dakle jedan po vama uravnoteženi i objektivni pristup utemeljen na broju zaposlenih/nezaposlenih, rastu/padu BDPea, projekcijama rasta/pada, omjeru izdržavanog u odnosu na zaposleno stanovištvo, udio umirovljenika u odnosu na radno stanovištvo, tendencije koje su prisutne u tim odnosima, stanje likvidnosti gospodraskih subjekata, nivo novoizdanih kredita i tendencije, projekcije potrošnje za iduću godinu, i slično……..

Može i neki od govora g. Rohatinskog, o stanju državnih financija, mogućnosti izdržavanja novog financijskog udara na banke i HNB, nivo kamata, naplata kamata na postojeće kredite, kolaterali i slično……….

unaprijed hvala

http://www.kucilooro.webs.com/

Kolega Vidra ne trebate stvari komplicirati toliko, probajte pojednostavljivati stvari jedno po jedno pa ćete doći do rješenja. Ja Vam ih ne mogu dati.
Dio sam Vam toga već naveo.
Ne očekujte od mene da popravim Vaš "pesimizam" ili sam pogriješio, ako niste toliki pesimist onda se izvinjavam? 🙂


Kolega Vidra ne trebate stvari komplicirati toliko, probajte pojednostavljivati stvari jedno po jedno pa ćete doći do rješenja. Ja Vam ih ne mogu dati.
Dio sam Vam toga već naveo.
Ne očekujte od mene da popravim Vaš "pesimizam" ili sam pogriješio, ako niste toliki pesimist onda se izvinjavam? 🙂

Nisam ni mislio da morate, nego pustite neke linkove ili izvatke govora g.Rohatinskog na koji se pozivate u raspravi……….

Ja baš gledam vijesti na prvom programu, prilog iz Slavonskog Broda ( Bane Sekulić ). Možda bi za moje raspoloženje bilo bolje da ga nisam gledao, ali za moju informiranost i objektivnost ne bi………

http://www.kucilooro.webs.com/

Ne da mi se tražiti, dobro pamtim njegove izjave, pa ne bih valjda izmišljao.
Mislim da je to izjavio na ekonomskom savjetovanju u Opatiji.

Pojednostavite stvari. Ako ne vjerujete u skori oporavak tad ne biste trebali biti u dionicama nego čekati.
Pokušajte učiti iz povijesti. Ako ste u ožujku bili pesimista tad vjerojatno niste kupovali i propustili ovaj rast. Ako očekujete još gore stanje tad stvarno trebate biti u kešu.

Ja sam u dionicama i nije mi teško čekati godinu dana jer su svi moji poslovi ove godine dobro zaradili, istina dobit im je pala za 50%, ali s obzirom na krizu to je očekivano.
Obečajem ipak ako naiđem na te konstatacije Rohe sjetiti će Vas se.

Evo kolega o tome sam govorio:

rovadC, 06.12.2009. u 14:20
Na kritike tečajne politike središnje banke koje je uputio predsjednik Mesić, guverner je odgovorio da su mišljenja da tečaj ne može predstavljati cilj nego instrument odraz "dubokog nerazumijevanja načina i bitnih odrednica funkcioniranja financijskog sustava", prenosi Novi list.

Iznenađujuće nerazumijevanje sveučilišnih profesora

Rohatinski je dodao da ne smatra iznenađujućim kad takvo nerazumijevanje pokazuju političari, ali da je poražavajuće kad se to odnosi na sveučilišne profesore. Guverner je pojasnio da je stabilnost financijskog sustava jedan od bitnih preduvjeta razvoja realnog sektora.

"Stabilnost podrazumijeva nekoliko elemenata od kojih su dva bitna: prvo je likvidnost financijskog sustava, a drugo je njegova sigurnost u smislu da su njegovi akteri sposobni izvršavati svoje financijske obveze", objasnio je Rohatinski i dodao da je primarna funkcija središnje banke održavanje stabilnosti financijskog sustava…..

Vaš link


Kolega Vidra ne trebate stvari komplicirati toliko, probajte pojednostavljivati stvari jedno po jedno pa ćete doći do rješenja. Ja Vam ih ne mogu dati.
Dio sam Vam toga već naveo.
Ne očekujte od mene da popravim Vaš "pesimizam" ili sam pogriješio, ako niste toliki pesimist onda se izvinjavam? 🙂

Kolega Rovad C,samo naprijed,nemojte da vas pesimizam poljulja.
[thumbsup]

Tien Yowaju 1861-1919

Več je bilo govora o filmovima Fall Of The Republic i Obama Deception a evo još jedan dobar koji može da pokaže šta nas čeka. Bio je čak skinut sa Amazona pa su morali da ga vrate:

http://www.secretofoz.com/

Posle gledanja filma postaje jasno zašto je depresija neizbežna

TRŽIŠTE RADA
Analitičari: Stopa nezaposlenosti u listopadu skače na 16,2%
Autor/izvor: SEEbiz
ZAGREB – Od domaćih makroekonomskih pokazatelja, u srijedu se očekuje izvješće o prometu u trgovini na malo u listopadu, a krajem tjedna Hrvatski zavod za zapošljavanje mogao bi objaviti i podatke o broju nezaposlenih krajem studenoga.

U rujnu je, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, promet u trgovini na malo realno bio manji za 12,8 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, a u listopadu se očekuje daljnje usporavanje pada potrošnje.

Šest analitičara, koje je anketirala Hina, procjenjuje da je u desetom mjesecu potrošnja pala između 10 i 13 posto. U prosjeku, očekuju pad od 12,1 posto u odnosu na listopad prošle godine. No, ublažavanje pada posljedica je ponajviše povoljne statističke baze, s obzirom da je i u lanjskom listopadu potrošnja osjetno pala.

Nepovoljno na potrošnju utječe niska razina optimizma potrošača, i to ponajviše zbog rasta nezaposlenosti. Uz to, analitičari u anketi navode da je pad kreditiranja stanovništva, bez stambenih kredita, u listopadu ubrzan na godišnjoj razini, što ukazuje na pad prometa u trgovini na malo.

"Evidentno je da pad realnog raspoloživog dohotka, rast nezaposlenosti, razduživanje stanovništva i pad optimizma nepovoljno utječu na osobnu potrošnju", navodi jedan od analitičara u anketi.

Osim pada potrošnje, najveći problem domaćeg gospodarstva je rast nezaposlenosti. Podatke o broju nezaposlenih u studenome HZZ bi mogao objaviti krajem idućega tjedna. Već je u listopadu ubrzan trend gubitka radnih mjesta. Na kraju listopada bilo je 273.265 nezaposlenih osoba, što je za otprilike 14.000 osoba ili 5,4 posto više nego u rujnu i 19,6 posto više nego u listopadu prošle godine.

Pritom je stopa nezaposlenosti skočila sa 14,7 na 15,5 posto, najvišu razinu od travnja 2007. godine. Očekuje se da će broj nezaposlenih znatno porasti i u studenome, uglavnom zbog daljnjeg otpuštanja radnika u procesu restrukturiranja u privatnom sektoru.

U anketi Hine, šest analitičara procjenjuje da je u studenome bez posla ostalo između 7.000 i 17.000 radnika, te da je broj nezaposlenih dosegnuo između 280.000 i 290.000. U prosjeku, očekuju da je u studenome ukinuto 12.000 radnih mjesta, te da je broj nezaposlenih dosegnuo 285.000.

Podatak o stopi nezaposlenosti Državni zavod za statistiku objavit će tek u drugoj polovici prosinca. Analitičari procjenjuju da će stopa dosegnuti između 15,9 i 16,5 posto. U prosjeku, očekuju da će iznositi 16,2 posto.

http://www.kucilooro.webs.com/

Zlatne poluge Hrvati kupuju u Sloveniji

"Svakog tjedna 10 do 15 ljudi iz Hrvatske, najviše iz Istre, ali i Zagreba, Zadra, Šibenika i Splita, kupi zlatne poluge u slovenskoj tvrtki “Moro”.
Građanima koji žele ulagati u zlatne poluge, takozvano monetarno ili investicijsko zlato, na raspolaganju su samo dvije opcije: žele li ga osjetiti u ruci, nema im druge nego put pod noge, u Sloveniju, Austriju… ili mogu iz svog doma ulagati u udjele u svjetskim fondovima čiji je kapital zlato.
Sve više ljudi iz Hrvatske dolazi k nama kupiti zlatne poluge. Prethodno naruče zlato po cijeni koja taj dan vrijedi na Londonskoj burzi i po kojoj ga plate dan, dva kasnije kada doputuju po njega. Što oni rade s tim polugama, ne znam. Neki ih vjerojatno spremaju u sefove kod rodbine i prijatelja – kaže Ivan Moro, vlasnik tvrtke “Moro”, koji kaže da interes za investicijskim zlatom velik jer ga ljudi smatraju dugoročno dobrim zaštitnikom od inflacije."

Da li je ovo zabrinjavajuć trend?
Da li možemo povezati onaj rekordan odljev depozita građana i tvrtki iz banaka prošlog mjeseca sa ovim?
Da li trebamo i mi razmisliti o kupovini zlata?
Da li je možda bolje uložiti novce u municiju i bačve s naftom?
Ne znam,samo pitam

AZ FONDOM DO BLAGOSTANJA

http://www.safehaven.com/article-15210.htm

I'll be twice the King my father ever was!

Hrvatski građani zaraženi zlatnom groznicom hitaju u Sloveniju

Izdano: 10:05 7. prosinca 2009

Redakcija Business.hr

Svijetom je zavladala zlatna groznica, što pokazuje cijena zlata na globalnom tržištu koja se u nešto više od godinu dana udvostručila, tako da se danas kreće oko 1200 dolara za uncu. Ista zaraza uhvatila je i naše sugrađane, pie Slobodna Dalmacija.

Hrvatski građani zaraženi zlatnom groznicom hitaju u Sloveniju

Naime, svakog tjedna petnaestak hrvatskih građana u Sloveniji kupuje zlatne poluge – investicijsko zlato, za koje čini se drže da je dugoročno najbolji zaštitnik od inflacije.

Prema riječima Ivana Mora, vlasnika slovenske tvrtke "Moro", postoji prilično velik interes hrvatskih građana za kupovinu zlatnih poluga. Takvi običavaju prethodno naručiti zlato po cijeni koja taj dan vrijedi na Londonskoj burzi i po kojoj ga dan-dva kasnije plate, kada doputuju po njega.

Ovaj hrvatski prekogranični šoping i nije toliko čudan kada se zna da se u Hrvatskoj ne može kupiti investicijsko zlato. Osim toga, za razliku od zemalja Europske unije, zlato se tretira kao luksuzna roba te se na njega plaća pripadajućih 30 posto poreza.

Zašto se u Hrvatskoj ne dila zlatnim polugama nije do kraja razjašnjeno, jer HNB i Ministarstvo financija, institucije koje bi trebale znati odgovor na pitanje tko se i kako može baviti tom djelatnošću, daju kontradiktorne izjave, tako da će hrvatski državljani za zlato, kao i za mnoge druge "životne" potrepštine, morati nastaviti obilaziti susjedne zemlje.

moram priznati da mi je čudan ovaj podcrtani pasus u tekstu, kako zašto se ne trguje zlatnim polugama???
-pa valjda zato što je hnb 2001 ili 2002.g prodao 102 tone zlata po prosječnoj cijeni od 270-280 usd za uncu
-ne bi čovjek vjerovao kako se ta istina skriva od javnosti???? [rolleyes]

http://www.kucilooro.webs.com/

Uzimajući u obzir da je EUR/USD 2001. bio 1,1 pa je shodno tome zlato prodano po cijeni od cca 300€, (a trenutna cijena u Eurima je cca 850€) i uzimajući u obzir da je cijena zlata bila 750 USD (570€) onda kada smo ih najviše trebali (proljeće 2009.) i ne izgleda tako loše kao što bi neki mogli mislit.
Dodajte tu i razinu neizvjesnosti, jer je malo tko očekivao ovakvu krizu 2001. godine, potez i nije tako neracionalan. Zapravo štoviše je vrlo prudencijalan.IMHO [wink]

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

New Report

Close