Velika Depresija 2 – san ili java

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Velika Depresija 2 – san ili java

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

evo malo super povoljne situacije u eu….zar nisu naši analitičari govorili o hrvatskim obveznicama kao junk obveznicama kad je yield bio 6,75%???

First, it was Greece. Then it was Italy. Now everyone’s talking about Spain and France, and that pattern stinks of contagion. Earlier today, Spain had a horrific 10-year bond auction, where its borrowing cost soared to a staggering 6.975%. France also held a bond auction this morning that didn’t go much better. However, based on the country’s sovereign debt spread against German debt, people should be worried.


evo malo super povoljne situacije u eu….zar nisu naši analitičari govorili o hrvatskim obveznicama kao junk obveznicama kad je yield bio 6,75%???

First, it was Greece. Then it was Italy. Now everyone’s talking about Spain and France, and that pattern stinks of contagion. Earlier today, Spain had a horrific 10-year bond auction, where its borrowing cost soared to a staggering 6.975%. France also held a bond auction this morning that didn’t go much better. However, based on the country’s sovereign debt spread against German debt, people should be worried.


Možda ipak?

…News agencies report that ECB and IMF have entered discussion about a potential measure to ease credit pressure in Europe, says UBS. "The ECB would lend money to the IMF, which would use the liquidity to help Italy and other distressed countries out of their current debt spiral. Discussions continue, if this procedure would help the ECB of getting around the legal restrictions in buying government bonds"…

Puno lakše je pričati o novcu nego ga stvarati - Voltaire



ah sad mi je jasno zašto su tolike gužve u grčkoj i italiji…..jednostavno ne mogu svi ući u šoping centre… [lol]

Budi siguran da mediji krizu sasvim dugačije prikazuju, nego što to realno izgleda u tim zemljama. Bio sam ove godine i u Italiji i u Grčkoj. Mogu reći da nigdje nisam primjetio krizu, posebno ne u šoping centrima.
Ljudi sasvim normalno žive i troše novce svaki dan, a nekolicina plaćenih klošara sa bezposličarima prave probleme po ulicama. No, oni bi pravili probleme svakako, kriza im je dobro došla da imaju izgovor. Da ima problema, ima, ali u puno većim problemima su banke koje su dijelile kredite šakom i kapom bez pokrića, nego građani!

[/quote]

Uh blago nama pored tebe pametnog… Bio si u Grckoj i u Italiji i nisi vidio krizu? Jesi li se malo prosetao po Ateni nocu? Ti si se setao po soping centru i sada tu pametujes? Poznam vise Grka i Talijana nego sto si ih ti vidio na televiziji i ti sada tu pametujes o placenim klosarima i besposlicarima… Svijet nije soping centar pametni, svijet je i onaj park u Ateni koji je okruzen pandurima a koji je pun mladih koji nemaju posla, pa se furaju na anarhizam i ostale nazalost ne pametne stvari, zbog takvih poput tebe koji svijet vide kroz setnju soping centrom, a čije je stanje uma i dovelo Europu gdje sad i je… Jesi li se prosetao Moschatom, Pirejom, ili si od Atene vidio samo Monastiraki? A juznim Rimskim kvartovima, jesi li popricao sa kojim mladim covjekom na ulici kako je, ima li posla i slicno? Jesi li pitao posto je kvadrat stana u Ateni, koliko prosjecni mladi covjek zaradjuje?



evo malo super povoljne situacije u eu….zar nisu naši analitičari govorili o hrvatskim obveznicama kao junk obveznicama kad je yield bio 6,75%???

First, it was Greece. Then it was Italy. Now everyone’s talking about Spain and France, and that pattern stinks of contagion. Earlier today, Spain had a horrific 10-year bond auction, where its borrowing cost soared to a staggering 6.975%. France also held a bond auction this morning that didn’t go much better. However, based on the country’s sovereign debt spread against German debt, people should be worried.


Možda ipak?

…News agencies report that ECB and IMF have entered discussion about a potential measure to ease credit pressure in Europe, says UBS. "The ECB would lend money to the IMF, which would use the liquidity to help Italy and other distressed countries out of their current debt spiral. Discussions continue, if this procedure would help the ECB of getting around the legal restrictions in buying government bonds"…
[/quote]

i što će se dogoditi s cijenama svakodnevnih potrpština ako to naprave? jesi možda pratio cijene nakon qe2 do danas?
u osnovi imamo izbor; deflacijska depresija ili hiperinflacijska depresija…….ne znaš što je gore……

uostalom tih para koje će ecb posuditi imf-u ionako nema…….jedino ako naprintaju 3-4 trilijuna…..a u tom slučaju cijene lete u nebo…..


evo malo super povoljne situacije u eu….zar nisu naši analitičari govorili o hrvatskim obveznicama kao junk obveznicama kad je yield bio 6,75%???

First, it was Greece. Then it was Italy. Now everyone’s talking about Spain and France, and that pattern stinks of contagion. Earlier today, Spain had a horrific 10-year bond auction, where its borrowing cost soared to a staggering 6.975%. France also held a bond auction this morning that didn’t go much better. However, based on the country’s sovereign debt spread against German debt, people should be worried.


17.11.
…ECB bought Spanish and Italian debt heavily again today, traders say Italian 10-year bond ends European session at 3.90% after trading as high as 7.26% ; Spain at 6.52% from 6.86% highs after weak auction…

P.S. Nisam ljubitelj teme depresija, jer ne želim podleći tom osjećaju, nemam zašto, pa neću ni pisati ovdje. Samo sam se malo nadovezao, sretno!

Puno lakše je pričati o novcu nego ga stvarati - Voltaire

pa čemu onda tolika panika na marketu kad je sve super….

ja bi prije rekao da je ovo stanje kao krajem 2008. godine….a ovi što kupuju love padajuće sjekire

samo ti piši…..ni ja nisam ljubitelj petrokemije i kaštelanskih staklenika pa povremeno napišem koji post

I ja sam mislio kako će se 2008. raspasti svijet i pogriješio. O kako sam samo pogriješio. Svijet će se možda i raspasti jednog dana, ali mislim kako do toga neće doći uskoro.
Mislim kako slično očajno razmišljanje vlada i danas. Kriza u EU je jedna velika predstava. Nisam o tome razmišljao prije na taj način, ali ako čovjek upotrijebi malo logike ima smisla.
OK, Grčka je stvarno u banani, a recimo slično je i sa Portugalom. Međutim, razmišljati kako će krv poteći i u Italiji ili čak Francuskoj, dajte malo oladite ljudi. Špekulacija yieldom na obveznice je krasna stvar, pogotovo ako je protivnik slab i dezorijentiran. Međutim, takvo stanje dezorijentiranosti ne može trajati vječno. Osim toga, ne može zemlja veličine Italije ili Francuske samo tako defaultati. Špekulanti još nisu navalili punom snagom, jer se ipak boje i vjerojatno se nisu dovoljno osigurali (hedgirali) u slučaju odlučne reakcije žrtve.
Kao što su Ameri 2008. počeli printati, tako će morati i Europljani, jer ako u jednoj ruci držite raspad eurozone i kataklizmičku depresiju, a u drugoj masivno štampanje i inflaciju, jasno je što ćete izabrati ako imate imalo političke pameti (da ne govorim o ekonomskoj).

ja sam mislio da ćemo iz krize izići 2012.te godine………….o kako sam pogriješio…….sad vidim da će kriza trajati sve do 2017. godine……..najmanje…….

Pritisnuta procjenama da će njezina ekonomija iduće godine pasti čak dva posto, što je najviše u srednjoj i istočnoj Europi, mađarska vlada ponovno se okrenula MMF-u te se očekuje početak razgovora o novom aranžmanu i financijskoj potpori. Do jučer nezamislivo, svjetski financijski policajac drži na oku i Italiju, a priprema se teren i za to da MMF snažnije posluži kao produžena ruka Europske središnje banke.

Cijena duga eksplodira
Dosadašnja ulaganja ECB-a u državne obveznice niza država nisu donijela smirenje tržišta, pa bi ECB otvorio nove kreditne linije prema MMF-u kako bi zajedno gasili požare. Pad talijanskog premijera Berlusconija nije stabilizirao cijenu državnog duga, pa se talijanskim obveznicama i dalje trguje uz 7 posto prinosa, što je tri puta skuplje nego u talijanskim zlatnim vremenima. I Slovenija je skliznula u očima investitora, cijena je njezina duga kao i hrvatskoga, a sva su ta zbivanja analitičari bečkog Raiffeisena u svojim najnovijim prognozama sublimirali u riječ – recesija. Istraživači te bankarske grupacije uvjereni su da eurozonu očekuje godina ozbiljnog pada od čak jedan posto, što Europu vodi u opasnu recesiju s dvostrukim dnom. Za Hrvatsku bi se moglo reći da je zaronila u duboku depresiju jer smo među rijetkim državama koje se ni ove godine neće bitno odlijepiti od crvene zone. Posljednje procjene domaćih analitičara kažu da će Hrvatska ove godine imati rast od svega 0,2 do 0,5 posto, za iduću nitko nije ni izlazio s ozbiljnijim prognozama. Raiffeisen tvrdi da nas čeka pad od 1 posto! Prema njihovim prognozama, recesiji se neće othrvati čak ni Njemačka, koju očekuje pad industrijske proizvodnje od jedan posto, pa onda i sličan pad BDP-a, što će i cijelu eurozonu vratiti unatrag. U srednjoj Europi samo će Poljska zadržati pozitivne stope rasta oko 2%, dok će Mađarska pasti oko 2%, Češka 1,5%, a Slovačka oko 0,5 %.
Investicijska suša
– Naše su prognoze pesimistične jer je averzija ulagača prema riziku iznimno velika. U prvoj polovici iduće godine neće biti znatnijeg priljeva stranog kapitala i investicija, što će u kombinaciji s padom izvoza u eurozonu dovesti do produbljivanja krize – kaže Zrinka Živković-Matijević, analitičarka Raiffeisen banke. Uvjerena je da će se ostale zemlje iz okruženja bolje snaći u novim nepovoljnim okolnostima od Hrvatske jer su kod nas u prvom planu političke elite i izbori.


ja sam mislio da ćemo iz krize izići 2012.te godine………….o kako sam pogriješio……

Ali 2012. je smak svijeta pa koja nam onda koristi? 😛 Naime nije u onom filmu sve baš fantazija? 😉

Jer pogledaj ovo…
http://maps.google.com/maps?q=40.452107,90.85693359375&ll=40.445379,90.814362&spn=0.357427,0.705185&t=h&z=11&vpsrc=6

i ovo:
http://maps.google.com/maps?q=40.488966,93.50004%09&hl=en&ll=40.479467,93.497858&spn=0.044395,0.066261&sll=37.0625,-95.677068&sspn=47.033113,67.851563&vpsrc=6&t=h&z=14

Ta gigantska postrojenja u kineskim pustinjama moraju imati s time neke veze, zar ne? Ne pravi se valjda umjetno gnojivo u par kilometara sa par kilometara postrojenjima? 😛

Kako prebroditi "krizu" (tj. krkhi oporavak učiniti dugoročnijim), pitaju se mnogi – evo odgovara: snimanjem filmova!

Znate li da s jedne strane, ljudi u lošijim vremenima češće idu u kino, jer to je kao ne-skup vid zabave, makar im to prividno tako izgleda i čak kada otiđu puno češće nego bi inače u "prosperitetnijim vremenima", uživanjanje u te "druge svjetove, druge sudbine, priče…" čovjeku i psihološki pomaže u odmoru od trenutih problema/briga i zapravo je stvarno dobar vid odmora i zabave itd., a s druge strane, znate što: filmska industrija je zapravo pored toga što je ponekad "kapitalno intenzivna" (pogotovo u nekim slučajevima, sofisticiranija/skuplja produkcija koja je u nekim žanrova i sine qua non) prije svega je radno intenzivna (nešto kao turizam, i rad i kapital, svega hrpa treba) jer glumci, pa i "statisti" i ostali, i svo ostalo tehničko i drugo osoblje su ljudi i na njih ide najveći dio budžeta, ponekad itekao "skilled" ljudi, ne može svatko tek tako biti dobar glumac, pjevač i sve što im treba na setu, isto tako i iza postprodukciji itd. A naravno često ima potrebe i za određenim brojem non-skilled osoba (statisti i neki drugi pomoćni poslovi) što je u krizama zapravo posebno važno.

Tako snimanjem filmova se stvarno može zaposliti i kapital i ljude, a zapravo u projektima/investicijama koje su tražene baš i u vremenima kriza, koje imaju svoje konzumente, i ono najaznimljivije za ovakve razdoblja: to su investicije super-brzog povrata!!

Suvremeni film je ne samo jedno zanimljivo integirano umjetničko djelo (koje u sebi sadrži tako puno toga: od literarnog djela scenarija, i vizualne umjetnosti u obliku slike, pokretne slike i svega što ona nosi u sebi kao što je gluma itd., pa sve do glazbe, ponekad i plesa i drugih umjetnosti, sve u jednom!) nego je isto tako i pravi poduzetnički pothvat, i jedna često "velika" (po stotine miljuna dolara moguće) investicija, vrlo rizična investicija (hrpa filmova ne vrati ulog, drugi pak ga udeseterostruče u godinu dana prikazivanja) a što je ono što je tu baš fora!, treba riskirat!, i kada se tako rizične investicije rade na kvalitetan način, "portfeljan" tada je to dobar biznis (snimaš u svom studiju veći broj filmova istovremeno, pa neki će propasti, neki biti hitovi, i u prosjeku/portfeljno bi ako dobro radiš trebao imato solidan povrat).

Da su tamo u Hollywood-u i sličnim mjestima dovoljno pametni, stvarno bi sada iskoristili tržišnu priliku za jednu povijesno "zapamaćeniju" ekspanziju tj. "povećanu frekvenciju" svojih aktivnosti kojom bi kroz ove godine "krhkog oporavka" oni zapravo imali svoje "zlatne godine" kada se najviše snima, obara rekorde u gledanosti, zaradama… i izvozu!! Koliko sad ima "srednjeg sloja" diljem svijeta, već i Azije… koji su upravo ciljana publika koja si može i želi priuštiti pojačani intenzitet odlazaka u kino, potom gledanja na malim ekranima onih naslova koje ne smatraju vrijednim odlaska pred veliko platno, ili za drugo/treće gledanje onoga što im se posebno svidi itd.

P.S. Ovo je zadnji film koji sam pogledao, nije to baš neka umjetnost (ne može sve biti istog ranga u svakom vidu), ali je solidan za one željne malo akcije radi zabve, mislim da će pristojno zaraditi obzirom da je snimljen sa skromnim budžetom a gledanost mu se pokazala za sada solidno:
http://youtu.be/e5k7ECYZ-ds



ja sam mislio da ćemo iz krize izići 2012.te godine………….o kako sam pogriješio……

Ali 2012. je smak svijeta pa koja nam onda koristi? 😛 Naime nije u onom filmu sve baš fantazija? 😉

[/quote]

sorry ali ne vjerujem u te lovačke sa smakom svijeta………no financijski armageddon si mogu predočiti……pa čak i priličan broj posljedica istoga

A long-term global recession is certain to happen and China must focus on domestic problems, Chinese Vice Premier Wang Qishan has said.

"The one thing that we can be certain of, among all the uncertainties, is that the global economic recession caused by the international financial crisis will be chronic,"
Wang was quoted by the official Xinhua news agency as saying at the weekend.

Wang’s comments were the most bearish forecast ever by a top Chinese decision-maker about the world economy, and Beijing’s worry about a worsening global environment could translate into an impetus for pro-growth policies at home.

New Report

Close