Velika Depresija 2 – san ili java

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Velika Depresija 2 – san ili java

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Zar to nije isto? Nije. Naime, zlato prema tim povijesnim podacima "kasni u fazi" s inflacijom, odnosno, tek nakon što inflacija postane opće znanje i ljudi je postanu masovno svjesni, cijena zlata počne rapidno rasti i u pravilu zlato zatim postotno počne znatno više dobivati na cijeni nego što je postotak inflacije.

Upravo tako, odlično.
2007. i 2008. smo imali znatnu inflaciju (gledano i kao rast potrošačkih i proizvođačkih cijena i još više kao rast novčane mase). Zlato koje kasni u fazi tek sada odrađuje svoj balon. Može li bolje?




@ Wanderlei a kako objašnjavaš da je HT "najmlađa" dionica na burzi a evo već oho-ho vremena prvi po prometu.

Ne razumijem što želiš reći. Kakve veze ima promet sa cijenom na burzi? Na burzi od prometa zarađuju samo brokeri.Cijena je na onoj razini od prije dvije godine po kojoj smo kupovali na IPO-u unatoč silnom prometu i tome što je to najmlađa dionica.
[/quote]
Kad su prometi veliki tada imaš tržište u kojem se sukobljavaju kupci i prodavači i dosta je teško jednom igraču utjecati na cijenu ,sad kad su prometi mali sa 100 000 kuna razvali se dionica +-15% u danu toliko o prometima i cijenama. Šta sam htio reći da imamo više kvalitetnih i transparentnih firmi te firme bi pronašle svoju publiku samim tim i sastav crobexa bi izgledao drugačije i vrlo vjerojatno bi i cijene bile znatno drugačije.
[/quote]

mislim da cijene nebi bile bitno drugačije. likvidnost i cijena nisu u direktnoj vezi. da jesu onda bi se sa likvidnijim dionicama trgovalo na drugačijim multiplama u odnosu na slabije likvidne dionice. a vidimo da nije tako.

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


mislim da cijene nebi bile bitno drugačije. likvidnost i cijena nisu u direktnoj vezi. da jesu onda bi se sa likvidnijim dionicama trgovalo na drugačijim multiplama u odnosu na slabije likvidne dionice. a vidimo da nije tako.

atpl se trguje na drugačijim multiplama od ostalih brodara, igh i dlkv od građevinara.
brojke će to potvrdit, al to nam ne daje nikakv valjan zaključak. likvidnost je jako relativan pojma i na jednom promatranom tržištu a kamoli na različitima, drugo previše faktora utječe na cijenu da bi se mogli rasčlanit i mjerit zasebno. bzvz se opterećujemo ovom raspravom samo zato što wanderlei ne kuži ništa, idemo dalje.

što se infalcija – deflacija teme tiče za inflaciju igra monetarna expanzija a za deflaciju deleveraging. koeficijent za prvu tekmu je puno manji za ovog drugog al prvenstvo dugo traje a suci su na strani prvog

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.



mislim da cijene nebi bile bitno drugačije. likvidnost i cijena nisu u direktnoj vezi. da jesu onda bi se sa likvidnijim dionicama trgovalo na drugačijim multiplama u odnosu na slabije likvidne dionice. a vidimo da nije tako.

atpl se trguje na drugačijim multiplama od ostalih brodara, igh i dlkv od građevinara.
brojke će to potvrdit, al to nam ne daje nikakv valjan zaključak. likvidnost je jako relativan pojma i na jednom promatranom tržištu a kamoli na različitima, drugo previše faktora utječe na cijenu da bi se mogli rasčlanit i mjerit zasebno. bzvz se opterećujemo ovom raspravom samo zato što wanderlei ne kuži ništa, idemo dalje.

[/quote]

a HT kao daleko najlikvidnija dionica? na EV/Ebitda 5…

ne opterećujemo se, samo se ne slažemo [wink]

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

U društvu nelikvidnih, likvidna dionica je kralj. [smiley]

When speculation has done its worst, two and two still make four.

Moje je viđenje da će se zapravo dogoditi i jedno i drugo. Marc Faber kaže (a ja sam uvjeren da je u pravu): jedino što je sigurno jest da ćemo u idućim godinama imati u svjetskom gospodarstvu "roller-coster" ("vlakić smrti") gdje će sve tako bijesno rasti i padati, da će nam se svima krv u žilama lediti, i samo će najhladnokrvniji ostati u sedlu.

pa ako si siguran da će biti takva izrazita volatilnost onda počni trgovati kod amera. Fino si kupiš opcije put i call s najdužim rokom dospijeća i samo surfaj po tim valovima
Na roller coasterima pravi trejderi zarađuju bogatstva dok ostatak ekipe čupa kosu

Multiple su sad takve kakve jesu , glavno pitanje je kakve će bit za xy vremena.
Dakle pretpostavljam da trenutne multiple odražavaju očekivanja budućnosti nekog razumnog PE 15-20
Većina nelikvidnih firmi ipak ima ovaj pokazatelj nešto niži nego likvidne firme (doduše mora bi se malo bolje ovim pozabavit) e sad zašto se neke firme trže po PE 500 a neke po 2-3 ???
Ajmo uzet ATGR za primjer kad je izlazio na burzu i nije mi bio baš nešto privlačan ali on laganini pegla multiple- rastu prihodi rastu dobiti … ako nastavi ovako uskoro će bit jako podcjenjen i cijene će se korigirati naviše.
Kad bi na burzi bilo puno više ovakvih izdanja našli bi više publike samim time i više sveukupnog prometa.

Bojim se Knox i neki ne razumiju temeljne pretpostavke kako burza funkcionira. Reći da bi burza rasla da sad izađe još dionica na tržište nije ni smiješno nego je žalosno. Dok je više dionica nego budala burza će samo padati.To su neke osnove osnova ulaganja ali Knox će i dalje pokušavati uvjeriti mene i sve ostale u nešto što je potpuno krivo i kao što vidimo ne može u to skoro nikoga uvjeriti. Nadalje, koje su to super firme koje nisu na burzi i svi samo čekaju kad će kupiti njihove dionice. Svašta.Firme koje nešto vrijede su već na burzi, ostalo su pikzibneri ili utilities firme tipa HEP kao alternativa obveznicama. Nikson spominje ATGR kao primjer izlazka na burzu. Kad je izašla na burzu promet na ZSE se nije povećao. AtGR-u je zadnji 6-mjesečni prosjek prometa nekih 300 000 kuna. Tih 300 000 kuna što je sad na ATGR nije dodatnih 300 000 nego je 300 000 od Adrisovog ili Končarovog prometa. Gdje vi ljudi živite?
Kakve veze ima da li će ATGR imati P/E 10 ili 50 i zarađivati 20% više ili manje? Novaca na tržištu ima koliko ima i multiple neke firme nemaju nikakve veze sa količinom novaca u opticaju.
Vama očigledno nije jasno da novci ne čekaju neku super priliku na ZSE.
Novaca nema


Moje je viđenje da će se zapravo dogoditi i jedno i drugo. Marc Faber kaže (a ja sam uvjeren da je u pravu): jedino što je sigurno jest da ćemo u idućim godinama imati u svjetskom gospodarstvu "roller-coster" ("vlakić smrti") gdje će sve tako bijesno rasti i padati, da će nam se svima krv u žilama lediti, i samo će najhladnokrvniji ostati u sedlu.

pa ako si siguran da će biti takva izrazita volatilnost onda počni trgovati kod amera. Fino si kupiš opcije put i call s najdužim rokom dospijeća i samo surfaj po tim valovima
Na roller coasterima pravi trejderi zarađuju bogatstva dok ostatak ekipe čupa kosu
[/quote]
mozes samo i call opcije,

samo neke moras shortati [smiley]

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


Bojim se Knox i neki ne razumiju temeljne pretpostavke kako burza funkcionira. Reći da bi burza rasla da sad izađe još dionica na tržište nije ni smiješno nego je žalosno. Dok je više dionica nego budala burza će samo padati.To su neke osnove osnova ulaganja ali Knox će i dalje pokušavati uvjeriti mene i sve ostale u nešto što je potpuno krivo i kao što vidimo ne može u to skoro nikoga uvjeriti. Nadalje, koje su to super firme koje nisu na burzi i svi samo čekaju kad će kupiti njihove dionice. Svašta.Firme koje nešto vrijede su već na burzi, ostalo su pikzibneri ili utilities firme tipa HEP kao alternativa obveznicama. Nikson spominje ATGR kao primjer izlazka na burzu. Kad je izašla na burzu promet na ZSE se nije povećao. AtGR-u je zadnji 6-mjesečni prosjek prometa nekih 300 000 kuna. Tih 300 000 kuna što je sad na ATGR nije dodatnih 300 000 nego je 300 000 od Adrisovog ili Končarovog prometa. Gdje vi ljudi živite?
Kakve veze ima da li će ATGR imati P/E 10 ili 50 i zarađivati 20% više ili manje? Novaca na tržištu ima koliko ima i multiple neke firme nemaju nikakve veze sa količinom novaca u opticaju.
Vama očigledno nije jasno da novci ne čekaju neku super priliku na ZSE.
Novaca nema

Kolega vi stvarno niš ne kužite novaca ima i previše pa pogledajte samo oročenu štednju u našim(stranim) bankama, problem je strah a nisu problem novci.

nema novaca i točka
gdje ti vidiš novac?

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!

New Report

Close