Velika Depresija 2 – san ili java

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Velika Depresija 2 – san ili java

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Knoxše, s obzirom na tvoje afinitete, siguran sam da će ti biti zanimljiv i graf koji bi mogao iscrtati na temelju podataka o kretanju cijene vrijednosnica na Meksičkoj burzi u razdoblju od 1979 do 1987 (u pezosima):

1979 High 1651 Low 1066
1980 High 1432 Low 1107
1981 High 1479 Low 862
1982 High 796 Low 496
1983 High 2452 Low 837
1984 High 4306 Low 2815
1985 High 11.197 Low 3710
1986 High 47.101 Low 12.802
1987 High 343.545 Low 60.281

I začudo, Meksička burza nikada nije, nakon tih visina, doživjela korekciju! Zauvijek su imali tako visoke cijene dionica!

A tek dok vidiš graf burze u Harereu (Zimbabve)! To je orgija vječnih dobitaka!


a kolika je inflacija u Zimbabveu? Index poraste 500% godišnje a inflacija je triput veća [wink]
[/quote]

Dragi Tiče, Knox je počastio ovaj forum grafovima koji su isto tako dramatično izrasli kao što su 80-tih godina izrasli grafovi Meksičke burze ili kao što je zadnjih par godina izrasla burza u Zimbabveu, sve u nadi da nas uvjeri u pad cijene zlata.

Knox je, međutim, zaboravio napomenuti da ako se trenutna cijena zlata u američkim dolarima korigira za inflaciju, ona jedva da je dosegla 50 posto vrijednosti u odnosu na vrhunac iz 1980. A cijena srebra korigirana za inflaciju jedva je dosegla petinu cijene iz 1980. No, to Knoxu nije važno, jer on vjerojatno ulaže na burzu u Harareu, jer se ondje dobici iskazuju u rekordnim nominalnim iznosima.

Ah, šteta što u bivšoj Jugi nije bilo burze, svaki bi investitor Jugović u međuvremenu postao dinarski milijarder.




Knoxše, s obzirom na tvoje afinitete, siguran sam da će ti biti zanimljiv i graf koji bi mogao iscrtati na temelju podataka o kretanju cijene vrijednosnica na Meksičkoj burzi u razdoblju od 1979 do 1987 (u pezosima):

1979 High 1651 Low 1066
1980 High 1432 Low 1107
1981 High 1479 Low 862
1982 High 796 Low 496
1983 High 2452 Low 837
1984 High 4306 Low 2815
1985 High 11.197 Low 3710
1986 High 47.101 Low 12.802
1987 High 343.545 Low 60.281

I začudo, Meksička burza nikada nije, nakon tih visina, doživjela korekciju! Zauvijek su imali tako visoke cijene dionica!

A tek dok vidiš graf burze u Harereu (Zimbabve)! To je orgija vječnih dobitaka!


a kolika je inflacija u Zimbabveu? Index poraste 500% godišnje a inflacija je triput veća [wink]
[/quote]

Dragi Tiče, Knox je počastio ovaj forum grafovima koji su isto tako dramatično izrasli kao što su 80-tih godina izrasli grafovi Meksičke burze ili kao što je zadnjih par godina izrasla burza u Zimbabveu, sve u nadi da nas uvjeri u pad cijene zlata.

Knox je, međutim, zaboravio napomenuti da ako se trenutna cijena zlata u američkim dolarima korigira za inflaciju, ona jedva da je dosegla 50 posto vrijednosti u odnosu na vrhunac iz 1980. A cijena srebra korigirana za inflaciju jedva je dosegla petinu cijene iz 1980. No, to Knoxu nije važno, jer on vjerojatno ulaže na burzu u Harareu, jer se ondje dobici iskazuju u rekordnim nominalnim iznosima.

Ah, šteta što u bivšoj Jugi nije bilo burze, svaki bi investitor Jugović u međuvremenu postao dinarski milijarder.
[/quote]

Nemojte zamjeriti Knoxu, naime on misli i da bi burza rasla da ima više dionica na tržištu [lol]





Knoxše, s obzirom na tvoje afinitete, siguran sam da će ti biti zanimljiv i graf koji bi mogao iscrtati na temelju podataka o kretanju cijene vrijednosnica na Meksičkoj burzi u razdoblju od 1979 do 1987 (u pezosima):

1979 High 1651 Low 1066
1980 High 1432 Low 1107
1981 High 1479 Low 862
1982 High 796 Low 496
1983 High 2452 Low 837
1984 High 4306 Low 2815
1985 High 11.197 Low 3710
1986 High 47.101 Low 12.802
1987 High 343.545 Low 60.281

I začudo, Meksička burza nikada nije, nakon tih visina, doživjela korekciju! Zauvijek su imali tako visoke cijene dionica!

A tek dok vidiš graf burze u Harereu (Zimbabve)! To je orgija vječnih dobitaka!


a kolika je inflacija u Zimbabveu? Index poraste 500% godišnje a inflacija je triput veća [wink]
[/quote]

Dragi Tiče, Knox je počastio ovaj forum grafovima koji su isto tako dramatično izrasli kao što su 80-tih godina izrasli grafovi Meksičke burze ili kao što je zadnjih par godina izrasla burza u Zimbabveu, sve u nadi da nas uvjeri u pad cijene zlata.

Knox je, međutim, zaboravio napomenuti da ako se trenutna cijena zlata u američkim dolarima korigira za inflaciju, ona jedva da je dosegla 50 posto vrijednosti u odnosu na vrhunac iz 1980. A cijena srebra korigirana za inflaciju jedva je dosegla petinu cijene iz 1980. No, to Knoxu nije važno, jer on vjerojatno ulaže na burzu u Harareu, jer se ondje dobici iskazuju u rekordnim nominalnim iznosima.

Ah, šteta što u bivšoj Jugi nije bilo burze, svaki bi investitor Jugović u međuvremenu postao dinarski milijarder.
[/quote]

Nemojte zamjeriti Knoxu, naime on misli i da bi burza rasla da ima više dionica na tržištu [lol]
[/quote]
Za razliku od tebe bar zna izračunati ROA TDR. [lol]


Za razliku od tebe bar zna izračunati ROA TDR. [lol]

a vjerovatno zna i prevesti debt kod KODT
[lol] [lol] [lol] [lol]

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

@ Wanderlei a kako objašnjavaš da je HT "najmlađa" dionica na burzi a evo već oho-ho vremena prvi po prometu.


Dragi Tiče, Knox je počastio ovaj forum grafovima koji su isto tako dramatično izrasli kao što su 80-tih godina izrasli grafovi Meksičke burze ili kao što je zadnjih par godina izrasla burza u Zimbabveu, sve u nadi da nas uvjeri u pad cijene zlata.

Knox je, međutim, zaboravio napomenuti da ako se trenutna cijena zlata u američkim dolarima korigira za inflaciju, ona jedva da je dosegla 50 posto vrijednosti u odnosu na vrhunac iz 1980. A cijena srebra korigirana za inflaciju jedva je dosegla petinu cijene iz 1980. No, to Knoxu nije važno, jer on vjerojatno ulaže na burzu u Harareu, jer se ondje dobici iskazuju u rekordnim nominalnim iznosima.


I mislio sam si da si neki bočni igrač.
Nego koilka je danas inflacija nasparam 1980? Jedva preko 50%? 5%? jel uopće inflacija?
Nemam ti ja pojma, samo pogledam sliku. [sad]


@ Wanderlei a kako objašnjavaš da je HT "najmlađa" dionica na burzi a evo već oho-ho vremena prvi po prometu.

Ne razumijem što želiš reći. Kakve veze ima promet sa cijenom na burzi? Na burzi od prometa zarađuju samo brokeri.Cijena je na onoj razini od prije dvije godine po kojoj smo kupovali na IPO-u unatoč silnom prometu i tome što je to najmlađa dionica.



Dragi Tiče, Knox je počastio ovaj forum grafovima koji su isto tako dramatično izrasli kao što su 80-tih godina izrasli grafovi Meksičke burze ili kao što je zadnjih par godina izrasla burza u Zimbabveu, sve u nadi da nas uvjeri u pad cijene zlata.

Knox je, međutim, zaboravio napomenuti da ako se trenutna cijena zlata u američkim dolarima korigira za inflaciju, ona jedva da je dosegla 50 posto vrijednosti u odnosu na vrhunac iz 1980. A cijena srebra korigirana za inflaciju jedva je dosegla petinu cijene iz 1980. No, to Knoxu nije važno, jer on vjerojatno ulaže na burzu u Harareu, jer se ondje dobici iskazuju u rekordnim nominalnim iznosima.


I mislio sam si da si neki bočni igrač.
Nego koilka je danas inflacija nasparam 1980? Jedva preko 50%? 5%? jel uopće inflacija?
Nemam ti ja pojma, samo pogledam sliku. [sad]
[/quote]

To si sigurno pokupio neku nebulozu sa nečijeg statističkog zavoda. Pogledaj kupovnu moć pa usporedi sa službenom inflacijom. Možeš uzeti i podatke hnbea, ista stvar, sve lažirano do kohonesa.
To ti je ko da mjeriš vodostaj Krke na ušću u more, tamo je uvijek sličan, ali uzvodno – e to je već sasvim druga priča

Ostajem u Hrvatskoj jer volim izazove, a nema većeg izazova nego pokušati preživjeti u Hrvatskoj!

Knoxe, želiš li reći da ne pratiš inflaciju kao takvu? To nije mudro. Inflacija je ključan element planiranju vlastitoga bogatstva.

Svi znamo da je u Esadeu CPI (indeks inflacije) debelo podcijenjen, budući da ne uračunava promjenu cijena hrane i energenata, a ostale elemente unutar indeksa mijenja i nadomiješta drugima kako se američkom statističkom zavodu ćefne. (Ima dobro mjesto za usporedbu http://www.shadowstats.com/ koji donosi podatke mnogo konzistentnije nego službeni zavod.)

Ali sve da uzmemo i službene podatke, od 1980. do 2010. dolar je izgubio najmanje 40 do 50 posto vrijednosti. Kako? Neka je službena prosječna godišnja stopa inflacije samo 1,5 posto (a nije, nego je viša), eto ti u 30 godina 45 posto!

Kolega, inflacija krajem sedamdestih i početkom osamdestih je bila nekoliko godina zaredom preko 10%.
Kolika je inflacija zadnjih godina? Daj te dvoznamenkaste stope koje bi opravdale visoke cijene zlata.
A drugo – pričaš o prošlosti, svi znamo pročitat podatke za zadnjih 30 godina iz tablice. Ja govorim o sadašnjosti i pokušavam predvidit najvjerovatniju budućnost. Kolika je inflacija u sljedećih nekoliko godina?



@ Wanderlei a kako objašnjavaš da je HT "najmlađa" dionica na burzi a evo već oho-ho vremena prvi po prometu.

Ne razumijem što želiš reći. Kakve veze ima promet sa cijenom na burzi? Na burzi od prometa zarađuju samo brokeri.Cijena je na onoj razini od prije dvije godine po kojoj smo kupovali na IPO-u unatoč silnom prometu i tome što je to najmlađa dionica.
[/quote]
Kad su prometi veliki tada imaš tržište u kojem se sukobljavaju kupci i prodavači i dosta je teško jednom igraču utjecati na cijenu ,sad kad su prometi mali sa 100 000 kuna razvali se dionica +-15% u danu toliko o prometima i cijenama. Šta sam htio reći da imamo više kvalitetnih i transparentnih firmi te firme bi pronašle svoju publiku samim tim i sastav crobexa bi izgledao drugačije i vrlo vjerojatno bi i cijene bile znatno drugačije.


Kolega, inflacija krajem sedamdestih i početkom osamdestih je bila nekoliko godina zaredom preko 10%.
Kolika je inflacija zadnjih godina? Daj te dvoznamenkaste stope koje bi opravdale visoke cijene zlata.
A drugo – pričaš o prošlosti, svi znamo pročitat podatke za zadnjih 30 godina iz tablice. Ja govorim o sadašnjosti i pokušavam predvidit najvjerovatniju budućnost. Kolika je inflacija u sljedećih nekoliko godina?

Pričamo o različitim stvarima. Za razliku od tebe, ja naprosto pokušavam predvidjeti cijenu zlata. A na nju utječe buduća inflacija, ali i ne samo ona. Jedan od načina da vidim kakvo je stanje s cijenom zlata jest da usporedim njegovu današnju cijenu s povijesnim podacima, ali korigirano za inflaciju. I zato me, naravno, zanima inflacija od 1980 na ovamo.

Da je kojim slučajem vrijednost dolara ostala ista svo to vrijeme, zlato bi danas bilo između 450 i 500 eura.

Uzgred, u svojoj osobnoj biblioteci imam zanimljivu knjigu "The Golden Constant" Roya W. Jastrama u kojoj je napravljena analiza cijene zlata od 1560 do 2007. Autor tvrdi da zlato nije dobra zaštita od inflacije, nego zaštite kupovne moći.

"Zar to nije isto?" Nije. Naime, zlato prema tim povijesnim podacima "kasni u fazi" s inflacijom, odnosno, tek nakon što inflacija postane opće znanje i ljudi je postanu masovno svjesni, cijena zlata počne rapidno rasti i u pravilu zlato zatim postotno počne znatno više dobivati na cijeni nego što je postotak inflacije.

Dakle, Knoxše, ako je inflacija niska (a recimo da jeste) i ako je zlato u tom razdoblju dobilo toliko na cijeni, onda zbilja postoje samo dva scenarija: 1) inflacija poraste i zlato ode u nebo, 2) inflacija ne poraste i zlato padne u podrum.

Moje je viđenje da će se zapravo dogoditi i jedno i drugo. Marc Faber kaže (a ja sam uvjeren da je u pravu): jedino što je sigurno jest da ćemo u idućim godinama imati u svjetskom gospodarstvu "roller-coster" ("vlakić smrti") gdje će sve tako bijesno rasti i padati, da će nam se svima krv u žilama lediti, i samo će najhladnokrvniji ostati u sedlu.

New Report

Close