Velika Depresija 2 – san ili java

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Velika Depresija 2 – san ili java

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Onda malo vani…

Dakle, sa raznih strana se čuje i širi istina kako su kineski indeksi, Šangaj pogotovo, zapravo leading indicatori na globalnoj sceni. Doduše kad likovi po različitim opskurnim forumima i blogovima obznane svijetu i ljudima da idu long kad se Šangaj tehnički okrene obično znači da ima vremena za još samo jedan takav momo trejd prije nego li se korelacija razbije u paramparčad i ovi koji su zadnji ušli ostanu u čudu. BTW, prije nekoliko tjedana sentiment option trejdera (ultimativni contrariran indikator, uzimajući dionice samo) je bio skoro na ATH razinama viđenim samo u 7. mjesecu 2007. kad je sve još bilo sve u savršenom redu (barem prema Ben&Co).

Dobro bi se bilo onda podsjetiti kako su se to Kinezi krenuli oporavljati u zimu 2008. Jednostavno kao svaka totalitarna država sa suficitom poslužila se idejema starog dobrog Keynes-a (za koji tip država je on zapravo i pisao upute za ponašanje). Centralni Komitet je donio naredbu da banke kreditiraju sve živo tako da se ostvario godišnji rast kredita od 50%, svaki poslovni subjekt koji je imao barem šupu za skladište je kupovao sirovine na stranom tržištu te ih spremao i naravno ziđalo se u omjeru prema GDP-u više nego kao kad su ziđali Kineski zid. Fiksne investicije skoro 50% GDP-a i 95% njegovog rasta u prvom polugodištu 2009, fakat impresivno.

I nije da im čovjek ima šta zamjeriti, Ben je poklanjao dolorese svojim drugarima bankrotiranim bankarima, cijena roba je bila u deflacijskom kolapsu, brodari su vozili samo za troškove dizela.

Problemček je naravno što "liquidity breeds stupidity" i dovodi do praznih gradova izgrađenih za milijun stanovnika, što ovi koji imaju lovu ulažu u nekretnine, napumpavaju cijene praznih zgrada i stanova. Sve samo da bi ih držali kao storage of wealth. Fakat su mi zanimljivi oni koji kažu da je to ekonomski OK a držat višak u zlatu je jako grozno. Nikako im čovjek objasniti da zlato najbolje od svega prkosi entropiji što se baš za nekretnine koje nisu u kakvoj-takvoj funkciji ne bi moglo reći. Ovo zadnje će i hrvatski wannabe građevinski poduzetnici i investitori jako dobro naučiti. Ne znam samo što sami ne bankrotiraju ovi koji su digli kredite nego banksterima plaćaju i dalje kamate na reprogamirane dugove za stanove kojih se neće tako lako riješiti.

Dakle kineska raja, odnosno novostvoreni proleterijat doveden iz unutrašnjosti spava na smjene u krevetima na kat a malo dalje prazne zgrade u vlasništvu novih bogatuna. Smrdi, užasno smrdi na revoluciju ako cijena riže i svinjetine barem malo skoči.

Postavlja se naravno pitanje tko onda plaća cijenu kineskih promašenih investicija, tvornica koje rade sa 30% kapaciteta, stanova koji nisu u funkciji i last but not the least tko financira Američane i Europčane živom lovom. Naravno onaj sloj (jako veliki) kineskog pučanstva koji drži oročenom štednju kod banaka (realno) po kamati od 3% posto dok im gospodarstvo raste realno 10+%. Šta će biti kad se i oni sjete da bi mogli malo trošit ipak ne tako neograničene resurse ovog svijeta, vjerujem da ćemo jednog dana svi jako dobro osjetititi i to tako što ćemo se voziti na biciklima pa će onda i neki Hrvat kojeg će japa mladog obučavat i terorizirati postat pobjednik Tour the France-a.

U međuvremenu dok se to ne dogodi CK Kine s jedne i japanski centralni bankari s druge strane neće dati da Euro ode na svoju realnu vrijednost koja bi nas i naše prijatele s juga (a i pokojeg sa sjevera i istoka) koji su se malo zaigrali sa kreditima i laganini životom vjerojatno spasilo i urazumilo bar za neko vrijeme.

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

Čitam i slušam analize od strane mainstream medija i analitičara preko bare, kako slom eura i njegov paritet s dolarom Ameri neće ni osjetiti. Ide spikica kao US izvoz u Europu čino 15% od izvoza koji čini pak 15% udjela u GDP-u. Dakle ništa. Ali ono što oni neće reći običnoj raji je to da to opće nije poanta, nego je poanta da će Europa (kao najveći uvoznik iz Kine) postati konkurentna prema Aziji i time im urušiti suficite i platnu bilance. A ta živa lova je odlazila u financiranje US fiskalnog deficita, a ako EU kao cijelina uđe u suficit onda će to koristiti za krpanje svojih fiskalnih rupa i dokapitalizaciju financijskih institucija koji nisu otpisale još barem 80% gubitaka. To za Amere znači ili veći porezi ili rat carinama (u stanju kakva im je ekonomija oboje vodi u deflacijsku depresiju trenutačno). Nekako brijem da dobri Ben i anđeo Husein Obama to neće napraviti nego će ovaj puta dijeliti dolare ne samo bankarima nego svima koji pitaju (a i onima koji ne pitaju će ih gurnut u žepeka).

Ako će Europi biti provedene fiskalne prilagodbe što znači 5 godina nikakvog rasta zasnovanog na inetrnoj potražnji (dakle da bi se raslo mora se zahebat Azijce). Kad sam čuo paniku i strah u glasu glavnog ekonomista mađarske OTP banke odmah mi se razbistrilo tko zapravo shorta ojriće. Ostaje naravno druga strana trejda i nije još jasno kako će se sve to rasplesti ali u svakom slučaju bit će zanimljivo.

U svakom slučaju long volatility (ne mislim na VIX) a ako ne bude krvi na ulicama po Europi i long njemačka industrija, a možda malo i Končara ako se konačno osvijeste i počnu otimat ljude (inžinjere i programere) koji znaju ovima koje ih zapošljavaju kao moderne dobro ugojene outsource robove.

Lijep pozdrav 🙂

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju


Čitam i slušam analize od strane mainstream medija i analitičara preko bare…

Nitko nikada na ovom forumu nije promašio u prognozi niti približno tvojim prognozama. Čak niti bahati zli potok nije ti ni do koljena.

27.12.2007. – zaključne cijene:
ATPL…3.435 Kn
HT……..353 Kn
INA…..2,790 Kn
DLKV…1.699 Kn
KOEI…1,249 Kn
ADRS…..546 Kn

Dan ranije, iznio si svoju prognozu za narednu, 2008. godinu:


Kod nas dodatno postoji realna opasnost od potpunog sloma burze koji bi mogao uslijediti ako bi imali još koji val žestoke korekcije poput one u 11. mjesecu. Ali ako se i dogodi relativno brzo će usijediti oporavak zbog našeg primanja u EU i ulaska stranog kapitala.

Moja osnovna poanta je da će se dogoditi značajna raspodjela sredstava prema jeftinom HTu i dionicama koje bi mogle imati direktne koristi od inflacije (brodari rasutih tereta npr.) i INA.

* ATPL-R-A +30% (i drugi brodari rasutog tereta) – Povećanje cijena roba im direktno ide u korist i obilato će premašiti rast cijena nafte. Značajno globalno povećanje flote još ne treba očekivati (za razliku od tankera).

* HT-R-A, rast do 30% – Mislim da je realno za očekivati prelazak dovoljnog broja dionica drhtavih ručica u jake ruke do kraja godine što će ovima omogućiti dizanje cijene.

* INA-R-A rast do 15% – Rast cijelog energetskog sektora će je povući, naravno ako politika ne bude vršila pritisak na rast cijena derivata.

* Kod građevinaca očekujem stagnaciju ili blagi pad, uz izuzetak INGR-R-A, DLKV-R-A koje bi još mogla povući.

* Končarevci u raznim bojama su mi malo simpatičniji od ERNT tako da mislim da bi čak mogli malo i rasti.

* Adris – stagnacija ili blagi pad. Glavni problem ove dionice je što je svoj rast već odradila i mislim da će je mnogi koji je još drže napustiti u potrazi za većim prinosima.

Nakon godinu dana, 29.12.2008., zaključne cijene su bile slijedeće:

ATPL…700 Kn >> minus 80%
HT……206 Kn >> minus 42%
INA…1.159 Kn >> minus 60%
DLKV….397 Kn >> minus 77%
KOEI….402 Kn >> minus 68%
ADRS…196 Kn >> minus 64%

12.07.2008. pri cijeni nafte od 144 usd, prognozirao si propast "frenia i fredia", a posljedičo tome kao jedan od scenaria i brzi rast nafte na 200 usd.
Idućeg dana, 13.07., nafta je dosegla svoj ATH na 147 usd i zatim strmoglavila u pet mjeseci na 33 usd.
"Freni i fredi" su propali…

Srdačan pozdrav 🙂

Iz prošlosti se može izvući samo pouka, da ljudi nikad neće izvući pouke iz - prošlosti. wb


Čitam i slušam analize od strane mainstream medija i analitičara preko bare, kako slom eura i njegov paritet s dolarom Ameri neće ni osjetiti. Ide spikica kao US izvoz u Europu čino 15% od izvoza koji čini pak 15% udjela u GDP-u. Dakle ništa. Ali ono što oni neće reći običnoj raji je to da to opće nije poanta, nego je poanta da će Europa (kao najveći uvoznik iz Kine) postati konkurentna prema Aziji i time im urušiti suficite i platnu bilance. A ta živa lova je odlazila u financiranje US fiskalnog deficita, a ako EU kao cijelina uđe u suficit onda će to koristiti za krpanje svojih fiskalnih rupa i dokapitalizaciju financijskih institucija koji nisu otpisale još barem 80% gubitaka. To za Amere znači ili veći porezi ili rat carinama (u stanju kakva im je ekonomija oboje vodi u deflacijsku depresiju trenutačno). Nekako brijem da dobri Ben i anđeo Husein Obama to neće napraviti nego će ovaj puta dijeliti dolare ne samo bankarima nego svima koji pitaju (a i onima koji ne pitaju će ih gurnut u žepeka).

Ako će Europi biti provedene fiskalne prilagodbe što znači 5 godina nikakvog rasta zasnovanog na inetrnoj potražnji (dakle da bi se raslo mora se zahebat Azijce). Kad sam čuo paniku i strah u glasu glavnog ekonomista mađarske OTP banke odmah mi se razbistrilo tko zapravo shorta ojriće. Ostaje naravno druga strana trejda i nije još jasno kako će se sve to rasplesti ali u svakom slučaju bit će zanimljivo.

U svakom slučaju long volatility (ne mislim na VIX) a ako ne bude krvi na ulicama po Europi i long njemačka industrija, a možda malo i Končara ako se konačno osvijeste i počnu otimat ljude (inžinjere i programere) koji znaju ovima koje ih zapošljavaju kao moderne dobro ugojene outsource robove.

Lijep pozdrav 🙂


Bravo za ovaj dio oko eu-usd,Germany strikes back

Realbear kuži Kinu i koristi Investor´s intelligence sentiment index, zakon.
Sve ostalo mentalna mastrubacija. [thumbsup]

Uff, jel lijepo buffet reko – kupujem ono šro je ispod cijene, jeftino, kriza ili ne.
Onda su ga pitali a šta ako sve ode u MP3, a on reko: Onda je ionako svejedno.

u četvrtak je put/call ratio dosegnuo 1,53 , toliko visoko nije bio ni kad je Lehman propao

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

http://www.businessinsider.com/only-thing-worse-than-a-bull-an-inflationist-bear-2010-5
ilti only worse thing than a bull is ivek666. [smiley]


u četvrtak je put/call ratio dosegnuo 1,53 , toliko visoko nije bio ni kad je Lehman propao

Kako je pumpano gore, tako se sada ruši prema dolje, istim intezitetom.

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!


http://www.businessinsider.com/only-thing-worse-than-a-bull-an-inflationist-bear-2010-5
ilti only worse thing than a bull is ivek666. [smiley]

Uvazeni kolega, ja sa ovdje pisao dok je za to bilo vrijeme i dok su ljudi stogod jos mogli uciniti. Cini mi se da je point of return predjen tako da vise niti pisanje ovdje nema smisla.

Nekakvi dead cat bounce odbijanci ce mnoge zaviti u crno u buducnosti. Tko se nije skrio magarac je bio.

Now is to late for i told you so story. Resistence is futile!! [bye]

MY PRECIOUS!!!!

sad treba dokupljivat jos malo cu sacekat poslije kise uvijek izadje sunce



Čitam i slušam analize od strane mainstream medija i analitičara preko bare…

Nitko nikada na ovom forumu nije promašio u prognozi niti približno tvojim prognozama. Čak niti bahati zli potok nije ti ni do koljena.

27.12.2007. – zaključne cijene:
ATPL…3.435 Kn
HT……..353 Kn
INA…..2,790 Kn
DLKV…1.699 Kn
KOEI…1,249 Kn
ADRS…..546 Kn

Dan ranije, iznio si svoju prognozu za narednu, 2008. godinu:


Kod nas dodatno postoji realna opasnost od potpunog sloma burze koji bi mogao uslijediti ako bi imali još koji val žestoke korekcije poput one u 11. mjesecu. Ali ako se i dogodi relativno brzo će usijediti oporavak zbog našeg primanja u EU i ulaska stranog kapitala.

Moja osnovna poanta je da će se dogoditi značajna raspodjela sredstava prema jeftinom HTu i dionicama koje bi mogle imati direktne koristi od inflacije (brodari rasutih tereta npr.) i INA.

* ATPL-R-A +30% (i drugi brodari rasutog tereta) – Povećanje cijena roba im direktno ide u korist i obilato će premašiti rast cijena nafte. Značajno globalno povećanje flote još ne treba očekivati (za razliku od tankera).

* HT-R-A, rast do 30% – Mislim da je realno za očekivati prelazak dovoljnog broja dionica drhtavih ručica u jake ruke do kraja godine što će ovima omogućiti dizanje cijene.

* INA-R-A rast do 15% – Rast cijelog energetskog sektora će je povući, naravno ako politika ne bude vršila pritisak na rast cijena derivata.

* Kod građevinaca očekujem stagnaciju ili blagi pad, uz izuzetak INGR-R-A, DLKV-R-A koje bi još mogla povući.

* Končarevci u raznim bojama su mi malo simpatičniji od ERNT tako da mislim da bi čak mogli malo i rasti.

* Adris – stagnacija ili blagi pad. Glavni problem ove dionice je što je svoj rast već odradila i mislim da će je mnogi koji je još drže napustiti u potrazi za većim prinosima.

Nakon godinu dana, 29.12.2008., zaključne cijene su bile slijedeće:

ATPL…700 Kn >> minus 80%
HT……206 Kn >> minus 42%
INA…1.159 Kn >> minus 60%
DLKV….397 Kn >> minus 77%
KOEI….402 Kn >> minus 68%
ADRS…196 Kn >> minus 64%

12.07.2008. pri cijeni nafte od 144 usd, prognozirao si propast "frenia i fredia", a posljedičo tome kao jedan od scenaria i brzi rast nafte na 200 usd.
Idućeg dana, 13.07., nafta je dosegla svoj ATH na 147 usd i zatim strmoglavila u pet mjeseci na 33 usd.
"Freni i fredi" su propali…

Srdačan pozdrav 🙂
[/quote]

Ma njega treba ignorirat

PRODAJEM U LIMBURGU____________________________________________________________________________________________________

New Report

Close