Velika Depresija 2 – san ili java

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Velika Depresija 2 – san ili java

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


smolinjo @ dobro rezoniras ,zlato ide po planu [cool]

Tocno. Tek je zapravo krenulo. [thumbsup]

MY PRECIOUS!!!!

Evo malo za analizu ako je to uopce vise potrebno.

Here’s Why A Crash Is Coming In Two Days-To-Two Weeks

http://www.businessinsider.com/global-macros-raoul-pal-heres-why-a-crash-is-coming-in-two-days-to-two-weeks-2010-5#ixzz0oJdmmktU

Stocks HAMMERED After Germany’s Giant Blunder: Here’s What You Need To Know

http://www.businessinsider.com/closing-bell-may-18-2010-5

MY PRECIOUS!!!!




možda se uskoro vidimo na suprotnim stranama. [smiley]

Meni je uvijek beskrajno zadovoljstvo biti na suprotnoj strani od Vas i vasih kolega. [thumbsup]
Stovise, ne samo zadovoljstvo nego i vrlo profitabilno. [proud]

Ja Vam preporucam da pocnete shortati zlato i srebro! Ako imate sto naravno. [lol]
[/quote]
paladiji
-5,5% danas
-10% od rasprave.
nažalost uspio uzet short, nadam se da će se vratit još jednom da se možeš iskcrat, a ja ukrcat.
sretno ivo. [thumbsup]
[/quote]
đizs krajst, metaloproliće danas.
paladiji -8,4% (-20% od dana rasprave)
http://finviz.com/futures_charts.ashx?t=PA&p=w1





možda se uskoro vidimo na suprotnim stranama. [smiley]

Meni je uvijek beskrajno zadovoljstvo biti na suprotnoj strani od Vas i vasih kolega. [thumbsup]
Stovise, ne samo zadovoljstvo nego i vrlo profitabilno. [proud]

Ja Vam preporucam da pocnete shortati zlato i srebro! Ako imate sto naravno. [lol]
[/quote]

đizs krajst, metaloproliće danas.
paladiji -8,4% (-20% od dana rasprave)
http://finviz.com/futures_charts.ashx?t=PA&p=w1
[/quote]

Da, da. Na prvi pogled ste u pravu kolega. Medjutim treba biti prisutan na tim trzistima da bi se shvatilo o cemu se radi.

Kao prvo u vrlo bliskoj proslosti cijena je bila 1050 USD tako da meni 1180 ne izgleda kao neko veliko krvoprolice. Drugo, u ne tako davnoj proslosti cijena je bila cca 750 USD. Kao trece, skok sa 1120 do 1249 je bio vrlo nagao i u vrlo kratkom vremenu. Parabolican rast cijene uvijek dovodi do uzimanja profita i korekcije u cijeni.

No sve ovo gore navedeno je totalno nebitno i samo po sebi vrlo razumljivo.

Sto je bitno?

Bitno je da je pad trenutne cijene izazvan zestokom intervencijom centralnih banaka i njihovih satelita (Goldman Sucks, JPM i ostalih bankstera) koji interveniraju otvaranjem OGROMNIH NAKED SHORT (ne vicem nego naglasavam) pozicija koje ce prije ili kasnije morati zatvoriti.

Razlog tome je jednostavan. Pokusavaju sprijeciti gubitak vjere sirokih masa u papirnate valute. Osnovni problem je sto kroz naked short pozicije prodaju metal koji NE POSJEDUJU. JPM i GS su vec u debelom backlogu sa deliverijem metala tako da su prinudjeni leasati metal od IMF i centralnih banka jer sve manje investitora prihvaca poravnanje racuna u cashu uz small fee koji je dosegao 25-30% da prihvate cash umjesto metal delivery.

Spot trzista su fiktivna trzista na kojima se trguje papirnatim ugovorima bez pokrica pravim metalom.
COMEX trenutno ima metalom pokriveno 4.5% ugovora. Trejderima odgovara cash settlement i od tuda proizlazi volatilnost na metalima u cijeni. Dakle, virtualna burza jos uvijek funkcionira kroz razne ETF-ove i derivate vezane za trgovinu metalima. Trgovanje virtualnim papiricima kroz ove institucije je sve opasnije i neizvjesnije. Zivite u uvjerenju da ste kupili metal no jedini je problem sto su istu polugu prodali 100X a do nje fizicki moze doci samo 1 dok ce ostalih 99 zaglaviti. Kada pogledate izvjesca po kojima je prodaja bulliona pala 80% u 2010 to je tocna informacija. Ono sto vam ne govore je da je prodaja pala jer mintovi nemaju blenkove (repromaterijal) da bi proizveli bullion. Uvodjenjem poreza u Australiji blenkova ce biti jos manje.

Ono sto je sve teze napraviti je doci u fizicki posjed metala – a to je ono sto ce svakog normalnog u ovoj situaciji zanimati. Backlog kod banaka i bullion dilera je sve veci – za imalo vecu kolicinu 6-8 mjeseci. Evo pogledajte koliko se ceka na fizicku isporuku delivarija nedaleko od nas: https://moro.si/ Ako mu netko slucajno donese na prodaju koju kovanicu ona nestaje odmah. Kod mintova su mu trenutno pending orders i nije siguran kada ce ih dobiti.

U EU je slicna situacija. Sparkasse isto ima veliki backlog kao i RBA. Austria Mint jednostavno NEMA sto isporuciti. Kako im metal dolazi na kapaljku te tako ide i proizvodnja buliona koje uglavnom pustaju svojim dugorocnim VIP klijentima.

Pad cijene na metalima je IMHO samo prilika za ulaz u poziciju ili njeno pojacavanje. Naravno, pod uvjetom da uspjet uopce doci do bulliona bilo koje vrste. Mogu oni spustiti cijenu na 1 USD po unci samo je pitanje gdje cete naci tu uncu. A ako hocete kupovati certifikate, ETF-ove itd. i trejdati to je druga prica. Samo ja tu ne bih bas previse racunao na fizicki delivery a to je jedino na sto se pouzdano moze racunati kao dugorocna investicija. Papirici se vrlo lako "zdime". Treba uzeti u obzir da su i premije kod dilera sve vece i vece. Pogledajte spreadove. [cool]

MY PRECIOUS!!!!

I samo jos da dodam. U ovoj situaciji u Saboru je glavna tema da li Crveni kriz treba platiti neki turisticki porez ili ne. Zivimo u virtualnom i vrlo neizvjesnom svijetu. Na globalnom i lokalnom nivou imamo fiktivne firme, korupciju, manipulaciju, neke elektronske zapise koje nazivamo dionicama i cije baze podataka (ukoliko to nekome bude odgovaralo) mogu nestati sa nekakvim flash crashom ili jednostavno sa format c: /autostart a za te iste elektronske zapise (nedaj Bog da nestane struje jer tko bu onda znao tko sto ima i koliko) dobivamo nekakve sarene papirice (bili oni USD, EUR, HRK ili whatever) s kojim monopoli igraju veliki igraci koji nam se sa visine smiju koji smo debili.

Ovako fino stvari izvuces van iz krvotoka, zakopas, zbuksas u sef, kupis vani nekretninu pa tamo zbuksas ili bilo koji drugi nacin (najgluplji i najopasniji je drzati doma – za to treba biti posebno retardiran) i mirno spavas. A banksteri neka se igraju sa cime hoce i koliko god hoce.

MY PRECIOUS!!!!

Ivek, pričaš priče samom sebi, zadubio si se i ne vidiš ciejlu sliku.
Te fore s fizičkim zlatom su prodane još 1980-tih.
Što će ikome fizičko zlato? Koliko je teško nabavit barel sirove nafte? Kilogram fosfora?
Fino smo raspravili kad je paladiji bio na samom topu, sa dje -20%, a to je samo početak.
Ide milenijski bear market za beskorisne metale, ova kriza je back to basics proces, stvari idu na svoju realnu vrijednost, a realnu vijrednost određuje korisnost. Pogledaj šta danas raste – naranče, svinje, riža, pahuljice, sir i vrhnje. Back to basics.



smolinjo @ dobro rezoniras ,zlato ide po planu [cool]

Tocno. Tek je zapravo krenulo. [thumbsup]
[/quote]
ja sam na short zlato mislio etf DZZ na dvostrukom vrhu 1250

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak


Ivek, pričaš priče samom sebi, zadubio si se i ne vidiš ciejlu sliku.
Te fore s fizičkim zlatom su prodane još 1980-tih.
Što će ikome fizičko zlato? Koliko je teško nabavit barel sirove nafte? Kilogram fosfora?
Fino smo raspravili kad je paladiji bio na samom topu, sa dje -20%, a to je samo početak.
Ide milenijski bear market za beskorisne metale, ova kriza je back to basics proces, stvari idu na svoju realnu vrijednost, a realnu vijrednost određuje korisnost. Pogledaj šta danas raste – naranče, svinje, riža, pahuljice, sir i vrhnje. Back to basics.

He, he, imas pravo u dijelu svinja rize i ostalog. Ali zbog zlata i srebra su se vodili ratovi od kada je svijeta i vijeka. Meni se neki smijali kada sam kupovao zemlju na kojoj ima vode. Kupovao i sjeme. Ne, necu iznositi svoje vidjenje kako bi se po meni mogle stvari razvijati. Ali sa tim scenarijima racunam sa relativno velikom vjerojatnoscu. I kada pogledam svako jutro samo naslove velim samom sebi: uhhh, shit, pa nece valjda stvarno tako biti. Na zalost, za sada se stvari odvijaju u tom smjeru. Nece se nista dogoditi preko noci. Medjutim, proces za sada ide u tom smjeru.

Meni je cilj bio osigurati dvije lokacije za "self sustainable living". I ja na tome radim vec dvije godine. Zapravo pri kraju sam. Jedna vani, druga u HR. Ne, nije to priprema za kraj svijeta. To je priprema za:

– ako dodje do imalo veceg sranja (gle Grcku, Tajland, Irsku, pomalu US, itd.)
– ako ne dodje do sranja to su vise nego sredjene vikendice i savrseno mjesto za odmor ili penziju

Ne pusim niti u kojem slucaju i 95% sam neovisan o svemu sto je u gradu neophodno. Metal koji je vani mi daje mogucnost da sebi i pogotovo dijeci dajem mogucnost mobilnog starta bilo gdje u svijetu.

Tebe metal mozda ne zanima sto je OK. Ali 99% ljudi u svijetu ce ga prihvatiti kao sredstvo placanja. U principu kada kupujes metal to je isto kao da mijenjas bilo koju valutu. Hoces li za kune kupiti USD, CHF, EUR, AUD, Au ili Ag je u principu slicno ali ipak vrlo razlicito. Hoce li sutra biti EUR na svijetu nitko nema pojma. Ali Au i Ag ce tu biti sigurno. Tako je od kada je svijeta i vijeka. Carstva i imperije su propadale ali Au i Ag su jos uvijek tu. Kod nas to jos ekipa nije shvatila.

A ti ako uzivas u elektronskim zapisima i sarenim konfetima to je tvoje pravo. Medjutim, nekako kod tebe osjecam nervozu i nesigurnost u osobne stavove. Nemoj da ti ja kvarim party. Drzi se ti svoje strategije i nemoj pusiti fore iz 80-ih.

MY PRECIOUS!!!!

Izvrstan post kolega Ivek

Sto se tice zlata, zelim samo ponoviti da je nakon da je od 2007. kad je zlato bilo oko 600 dolara po unci do prvog kvartala 2008. naraslo na 1000 dolara. Nakon toga, intervenirao je MMF te je odluceno da ce prodati 400 tona zlata za smirivanje trzista. Sukladno tome, cijena zlata je pala, te se kretalo u rasponu od 700 dolara (najniza cijena) do 900 dolara ( s blagim prijelazima iznad). No, kako se kriza nije smirivila cijena je tokom 2009. blago ali sigurno isla prema gore, da bi smo dosli do trenutnih razina od oko 1200 dolara za uncu.

Inace, od onih 400 tona, MMF je 200 tona prodao Indijskoj centralnoj banci. Ostalih malo manje od 200 tona planira postepeno plasirati na trziste da se cijena smiri. No, vidjet cemo u kojoj ce se to mjeri dogoditi.

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti

Kolega Knox, pogledajte na slijedecem linku koliko "stare zapadne civilizacije" drze rezervi u postotku u zlatu!! Francuska, Njemacka, Portugal, itd….. A pogledajte koliko ima u postotku Kina, Indija, Rusija, itd.

Rusija sve sto iskopa ostavlja u svojoj cenralnoj banci kao i Kina i Indija. Juzna Afrika je pred raspadom (iz prve ruke to znam jer sam svako malo tamo) i kaj je najbolje niti tamo u bankama nema Krugerranda iako imaju svoje rudnike!!! Bizoni i Eagles u US su u ogromnom backlogu. Osobno se uopce ne brine za buducnost u ovim assetima kao investicijama.

I jos jedan hint. Kada pogledamo kako HZ ukida linije jer ne moze odrzavati pruge meni je to malo za zamisliti se. Ima li netko da je na toplani? Neki dijelovi grada nemaju tople vode od 13 – 26 svibnja zbog REMONTA!!!! Remonti traju 2-3 dana. Kako sada odjednom 2 tjedna????

Zato sam ja odabrao pristup self sustainable living. Zemlja, voda, kuca sa solarnim panelima, cisterne za loz ulje i jos nesto vode, suh i hladan podrum za vino, pivo i sve sto je neophodno za relativno lagodan zivot. Pa neka i dalje ukidaju pruge, izvode remonte i po 6 mjeseci itd. Fucka mi se. Bumo odmarali malo vise ionako su place shit. [cool]

MY PRECIOUS!!!!




smolinjo @ dobro rezoniras ,zlato ide po planu [cool]

Tocno. Tek je zapravo krenulo. [thumbsup]
[/quote]
ja sam na short zlato mislio etf DZZ na dvostrukom vrhu 1250
[/quote]

bravo kolega…………..još da vam dodam da je po mojem target za zlato čak
ccca 1000 ……….no nemojte se na to obazirat nego trgujte po svojoj strategiji……
a sad odo ja u borbu sa sugar11 na long………….


Ne, necu iznositi svoje vidjenje kako bi se po meni mogle stvari razvijati. Ali sa tim scenarijima racunam sa relativno velikom vjerojatnoscu. I kada pogledam svako jutro samo naslove velim samom sebi: uhhh, shit, pa nece valjda stvarno tako biti. Na zalost, za sada se stvari odvijaju u tom smjeru. Nece se nista dogoditi preko noci. Medjutim, proces za sada ide u tom smjeru.

Izdvojio sam kljucni dio. Mene osobno zanima kako vidite taj scenarij. Molio bih odgovor.
Pritom cu citirati jedan moj post na koji nije bilo odgovoreno niti je bio komentiran.

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti

New Report

Close