VART (Varteks d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VART (Varteks d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Znam. Vecini ljudi je bitan taj pokazatelj. Bar ovdje. Mislim, svaki pokazatelj je ok, ako se stavlja u neki kontekst i ako se uspoređuje s drugim. Ja moram priznati da sto vise ucim o dionicama i što više analiza čitam i radim, to manje pokazatelje pratim. Svi su oni, ajmo to tako reci, u prošlosti i ne govore mnogo o budućnosti. Ljudi isto imaju taj problem da traže dionice tj pokazatelje te dionice koji opravdavaju njegovo mišljenje da je pojedina dionica jeftina. Npr dionica ima dobar P/S i EV/EBITDA, a loš P/B i neku maržu i ljudi će u svojoj glavi opravdati ovo što je loše na način: “ma to će se već popraviti”, a drže se ovog dobrog. Mene zanima poslovanje i kako će dionica za 5 ili 10 godina biti bolja nego danas. Ali u smislu da će biti bolja kod konkurencije u onome što radi, a to će se već prenijeti u cijenu dionice. Da li visoki P/E znaci da je dionica skupa? Pa ne mora znaciti. Moze dionica sljedece godine imati ogromnu dobit pa taj trenutno visoki P/E je zaravo budući (leading) P/E niski . Mozda je to najbolje objasniti da treba pratiti trendove. Kad dobit, marže, ROE i ostalo tokom vremena raste. Meni je to dosta važno. Imate i nešto što se zove opravdani (justified) pokazatelj (ratio). Npr. imate kompaniju koja raste 40% godišnje i ima P/E 30. A imate drugu iz istog sektora koja ima godisnji rast 3% i P/E 10. Sad napravite koliko je opravdano za koju. Onda dobijete da je opravdani P/E za ovu od 40% zapravo 50 i da je skoro duplo jeftinija nego bi trebala biti s takvim rastom, a da ova koja jedva raste ima zapravo opravdani P/E 5 pa je duplo skuplja nego bi trebala biti. Iako ti sve knjige govore da je do 15 super, to ne mora biti tako. To je mozda najbolje raditi preko regresije. Regresija je zapravo koliko jedna nepoznanica utjece ne promjenu druge. Npr za Saponiju napraviš koliko porast ulaganja u marketing utjece na porast prihoda. To dvoje je naravno vezano. Isto se moze napraviti i za pokazatelje. Npr. koliko rast ROE utjece na cijenu dionice. Onda kad stavis razlicite kompanije u regresiju dobijes formulu koju koristiš za koliko je opravdana cijena dionice za dionicu koja ima ROE npr 30, a koliko za dionicu koja ima ROE 5. Mozete tako staviti više pokazatelja. Rizik, rast, ROE, marže. Ma puno je toga. I tu se radi o usporedbi, ali o opravdanoj usporedbi na temelju onoga sto dionice zarađuju. Možeš te pokazatelje uzeti kao prosjeke tokom 5 godina da nađeš neku pošteniju zaradu, a ne samo onu koja se temelji na zadnjoj godini. Itd itd

vidim da je to mozda malo pretesko za shvatiti. ukratko probajte logicki zakljuciti dal nesto ima smisla kupiti. onda pogledaj trendove tokom godina. ako se stvari popravljaju, a ima dobre pokazatelje to znaci da će ti pokazatelji u budućnosti biti jos bolji, onda kupi. simple as that. jedan kvartal ne čini proljeće, trendovi čine. ako želiš biti siguran. ne kazem da je to problem ovdje. nek se stanje popravi. npr ovdje bi bilo super usporediti godišnju redovnu prodaju s troškom i brojem radnika i troškom materijala tokom zadnjih godina, i pogledati da li se omjeri kvare ili popravljaju. jer ako se omjeri kvare to znaci da jedan covjek ne moze s materijalom koji poskupljuje napraviti dovoljno odjece da pokrije cijenu svog rada. Eto to je pokazatelj koji nije ni P/E ni EV/EBITDA, a ima više smisla nego svi oni. Takve pokazatelje poslovnja ja pokušavam naci. Nema ih u knjigama nego se moraju logicki izmisliti.

Jer ako to nije moga napraviti prije 10 godina, a nije ni ove godine, nece ni sljedece, a ni za 10

alias sve 5, ali gledati poslovanje firmi na zse par godina unatrag je gotovo nemoguce. Velika vecina promjeni vecinskog vlasnika koji totalno okrene poslovanje, hocu reci nema konstante od par godina.

6.
RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. (53056966535)
88.455 3,98 Skrb. račun
7.
INTERKAPITAL VRIJEDNOSNI PAPIRI D.O.O. (68481874507)
51.890 2,34 Skrb. račun +

Interkapital kupio onih 30000 kom dok RAIFFEISENBANK prodao.
Da li je ovo prebacivanje s jednog računa na drugi ili?

@fond300
Br.1 je ujedno i br. 7.

Izgleda ste kupili krivu tvrtku

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2016&mm=03&dd=08&nav_id=1105205


Izgleda ste kupili krivu tvrtku

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2016&mm=03&dd=05&nav_id=1104099

Još cca 40 godina i eto dobiti za platiti dug za vodu.Kakva preduzeća.
Cveta cveće u oba.

Varteks ne moze prodati vojna odijela arapima…a srbi prodaju zapadnjacima

@vikend
Mjesas kruske i jabuke.Varteks izraduje sluzbene odore,a ne ratno-radne odore.Nadam se da sam ti priblizio.

Jel su sklopili neki novi posao ? Cijena – 2,50 %

Pitanje je koliko još broj 6 želi iskipati….

New Report

Close