VART (Varteks d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VART (Varteks d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



@coupe
, bez pretjerivanja, Varteks na 20 kn može biti odlična špekulacija ali i završiti kako vrlo loše ulaganje. 60m kn gubitaka u jednoj godini je prestrašno i nema nikakvog opravdanja za to. Za par godina ulaganje uz ovakve razultate vodi kapital dioničara ravno prema nuli. Prema tome Varteks sigurno nije investicaja koju bi preporučio pasivnim, defenzivnim ulagačima. S druge strane BV od 190 kn i velika likvidacijska vrijednost Varteksa, dokapitalizacija po C modelu i niska tržišna vrijednost firme sigurno su primamljivi špekulantima. Trenutno ne vidim previše negativnih vijesti koje bi mogle naštetiti Varteksu. Blokada računa, stečaj i sl. u okolnosima kad je Čačić prvi podpredsjednik vlade bi bile ravne samoubojstvu NHS-a. S druge strane dobre vijesti koje bi mogle uskoro slijediti sigurno će lansirati dionicu prema 30-40kn i moglo bi biti lijepe zarade. Varteks je puno više od same bilance i računice. Nemoj ga uspoređivati sa Pounjem i sl. jer to nije usporedivo. Varteks je politično pitanje, pitanje strategije razvoja tekstilne industrije u RH itd. a nova vlast mu može biti samo od koristi.

BV 190,ako je super
A koliko vrijedi Varteks kao brend.Barem 50 kn po dionici ili stotinjak milijuna kuna.Naravno, da su rezovi
potrebni da bi se ušlo u pozitivno poslovanje.Ova cijena od 20 kn je smiješno niska,ali naravno ako
se počne poslovati sa dobiti,a ako ne tada će Varteks na bubanj.Ali tek nakon što ova vlada izgubi izbore.Ovo je i političko pitanje i najvažnije poduzeće u Varaždinu i sinonim za hrvatsku tekstilnu industriju.I zato je lijepo biti u Varteksu pa makar i sa minimalnim iznosima!

U Varteksu zadnjih dana teče med i mlijeko,a moglo bi i više!



@coupe
, bez pretjerivanja, Varteks na 20 kn može biti odlična špekulacija ali i završiti kako vrlo loše ulaganje. 60m kn gubitaka u jednoj godini je prestrašno i nema nikakvog opravdanja za to. Za par godina ulaganje uz ovakve razultate vodi kapital dioničara ravno prema nuli. Prema tome Varteks sigurno nije investicaja koju bi preporučio pasivnim, defenzivnim ulagačima. S druge strane BV od 190 kn i velika likvidacijska vrijednost Varteksa, dokapitalizacija po C modelu i niska tržišna vrijednost firme sigurno su primamljivi špekulantima. Trenutno ne vidim previše negativnih vijesti koje bi mogle naštetiti Varteksu. Blokada računa, stečaj i sl. u okolnosima kad je Čačić prvi podpredsjednik vlade bi bile ravne samoubojstvu NHS-a. S druge strane dobre vijesti koje bi mogle uskoro slijediti sigurno će lansirati dionicu prema 30-40kn i moglo bi biti lijepe zarade. Varteks je puno više od same bilance i računice. Nemoj ga uspoređivati sa Pounjem i sl. jer to nije usporedivo. Varteks je politično pitanje, pitanje strategije razvoja tekstilne industrije u RH itd. a nova vlast mu može biti samo od koristi.

Graditelju prije svega moram te pohvaliti na ovaj Uskršnji ponedjeljak da si odličan lobist!

Ne znam zasto ti daju samo 20%, ja cu ti to malo podici, ocito je da ima jos luzera koji se nisu ukrcali po 11 do 15 kad je bilo vrijeme pa bi sad rušili malo .. A teško će to ići, morat će plaćati premiju 60% od sutra, i više.

No , bio bih ti zahvalan da napises ovdje i nama ostalima koje se to "dobre vijesti koje uskoro slijede" ocekuju =?

Ja znam samo za MUP ali to je jos u povojima jer jos nema ni natjecaja u narodnim novinama, tako da od toga nista prije jeseni.. a dotle po ovom tempu slijedi jos 40ak miliona gubitaka.

Ovo za porezni dug odgodjeni nisam znao, ako netko moze to pojasniti bilo bi odlicno, iako nisam siguran sto posto da to ima veze sa revalorizacijom, jer otkad se placa porez na revalorizaciju , jos 69 000 000 kn ??

Ako netko ima nesto o tome neka svakako napise jos danas da znamo dal ici u dokup sutra jos ili ne, ovo više nije igra, s obzirom na poskupljenje od preko 50 % unazad tjedan, dva .. iscijedjeno je masu dionica , i trejdera, pa i dioničara, heh, i nastavljamo tim trednom kako stvari stoje, tko ne zna cijelu priču morat će prodati [proud]

Ipak, ne bi se složio da je cijena od 20 kn "smiješno niska" a kad se ovdje pisalo još nekidan da je cijena od 13 kn "povoljna, dobra " ali da postoji rizik ..
Kako je 20 kn povoljnije od 13 kn, jel ima netko idejicu =? [lol]

E da, Lopina i Graditelj , mislim da ne bi bilo loše da si medjusobno podijelite termine drukanja, jer ovako ispadate smiješni – upravo jedan od drugoga uzimate čitave fraze i lijepite ovdje ko flastere, da zakrpaju stare rane Varteksove – zar nemate barem svaki neko svoje mišljenje ?

Varteks nije nikakvo političko pitanje, kao ni Badel, to su kompanije, dionička društva, koje posluju jako loše, Badel svi znamo zašto, Varteks nisam proučavao, ali tekstilna industrija jest na koljenima, jednostavno je pala potrošnja i trend kupovanja nove robe i dalje pada, a ni korporativna obleka se više toliko ne traži – kad je sve manje zaposlenih [thumbsup]

Politicko pitanje moze biti jedna Petrokemija, s obzirom da se tamo moze ocekivati buna od barem 10 000 ljudi ako pokusaju preprodati Državni udio samo tako, bez transparentnog javnog natječaja i dugotrajnog procesa testiranja potencijalnih kupaca (ako ih uopce ima) na osjetljivost prema socijalnim pitanjima tih tvornica.
Sam Varteks je vec otpustio masu ljudi i to je tako, niti jedna zemlja na svijetu ne moze sprijecavati krizu i recesiju – to je kao da pokušavaš sakupiti svu vodu koja otječe iz čaše kad ti jednom počne pucati u ruci, a najmanje se zemlje bave time da spašavaju sektore poput tekstila

Pounje stoji masu bolje od Varteksa, jer je dobilo 6 000 000 kn poticaja od države , dakle – 3 kn po dionici, a na b

ZZ Top to ti je prastari info, o tome ssam ovdje pisao dok je cijena bila 11 kn, a svi su drukali da je i to "rizik" , sad je 20 kn ultra jeftino .. Obavljene su Tehničke konzultacije u Veljači, i sada tek treba ici natjecaj, a koji ce – ocito iz toga što tamo piše – biti podijeljen u više nastavaka i prema pojedinim tipovima odjevnih predmeta, dakle nece sve dobiti niti jedan ponudjač.
Ali natječaj prvo mora izaći, i još proteći, cca minimalno 4 mjeseca od ovoh trenutka, a u medjuvremenu sam nažalost čitao u novinama da je nova Vlada odlučila i tu kratiti i da možda neće ni biti tog natječaja ove godine, a ako ga i bude 200 miliona posla će se prilično smanjiti ..
Probat ću naći i taj članak, a ako netko ima neke veze zna se gdje neka javi ovdje kad se moze ocekivati taj natjecaj ..

Ponavljam da sam o tome pisao i na MojNovac nekoliko puta, i da to nije nagovor na kupnju dionica VARTna ovim cijenama, jer sam o tome pisao kad je cijena bila 11 kn i 13.5kn .
Dakle, osobno nemam informaciju sprema li se taj natječaj i za kada, da ne bi bilo da drukam daljnji rast, il nešto.
Na ovoj cijeni ipak svatko sam treba donijeti odluku a mi smo ovdje da iznesemo što više činjenica.

Fore ala Book je 190, a jučer bijaše 35 su vam li la, cijenio bih da netko od forumaša objasni zašto tvrtke koje posluju pod pritiskom velikih dugovanja i gomilaju i po 50 % gubitaka na kapital , odnosno 10 do 20 % na materijalnu imovinu – godišnje, revaloriziraju pred mogucu prodaju nekretnina.

Osobno znam odgovor na ovo pitanje jer smo to učili na 2. godini fakulteta u klasi pokojnog Irwin Metzger-a, meni vrlo dragog čovjeka sa intenzivnom reputacijom širom US u području računovodstva, a i trgovanja vrijednosnim papirima. Ali kažem pričekat ću da netko od vas koji drukate da je i 40 jefitnjela za ovu dionicu -jer je "privremeni BV" 190 – iako znamo da slijedi i moguce izdavanje jos par miliona dionica, odgovori na ovo pitanje.
Po meni je bolje da danas to "probavimo" ako želimo daljnji rast.

Autor posjeduje dionice Varteksa. Ovo nije nagovor na kupnju a još manje na prodaju. Hvala

@Coupe
"…Prihode poreznog razdoblja čine i prihodi od prodaje dugotrajne imovine (materijalne i nematerijalne), dobici od prodaje tražbina, prihodi od dividendi i udjela u dobiti, te dobici od prodaje dionica i udjela. U prihode se uključuju i dobici proizašli iz revalorizacije imovine (usklađivanja na više s cijenama na tržištu ili s fer vrijednostima) do visine iznosa koji je uključen u povećane troškove amortizacije temeljem revalorizacije…"
http://infos.hok.hr/hr/faq/c_porezi_i_carine/c2_porez_na_dobit/sto_sve_ulazi_u_prihode_kod_oporezivanja_dobiti
btw: ako se ne varam… kredibilitet svake izvršene revalorizacije u nekom poduzeću, pa tako i u Varteksu… mogu potvrdit samo revizorske kuće …

puno dobrih komentara na zadnjih par strana, ali coupe, malo si pretjerao. kao i inače, čini mi se.

ZZ Top slažem se! .. No taj odgodjeni porezni dug je iz 2011. a prihod revalorizacije bi bio eventualno u 2012. jer ga u RDG 2011. nema ?

Dakle to je ipak nesto drugo, konkretno dugovanje od 69 miliona prema drzavi ili ?

Ukupna dugovanja prema RH su oko 170 do 180 miliona kuna prema izvjescima za 2011.

Imam zato i jednu dobru vijest , posebno za Graditelja :

Zgrada na Trgu ima čak 6 etaža !! – podrum, prizemlje i još 3 kata te potkrovlje, zadnji kat koji uostalom isto ima priličnu visinu do stropa.

Graditelj je napisao da zgrada ima 2000 kvadrata, evidentno navija za rast. Dakle – sabotira sam sebe, jer zgrada ima ni manje ni više nego 33 * 23 metra, i kad oduzmemo po metar na nosece zidove na svakom kutu ostaje cca 22*32 m = cca 740 m2 po etaži.

Ukupna vrijednost te zgrade je po mojoj procjeni, a prema sadašnjim okolnostima na tržištu i sklopljenim ugovorima za takvu lokaciju koji se mogu naći ako ste dobri sa agentima takvih nekretnina, je cca od 150 do 180 000 000 kn.

Racunam da podrum vrijedi 3500 eurm2, etaze sve po 4500 eurm2, osim zadnje, zadnja po 4000 eurm2.
Ne znam koliko je prostora iskoristivo, ja sam racunao prema vanjskim gabaritima zgrade al to je pravilan oblik, gotovo kockica i jedino bih oduzimao te nosece zidove.

Sveukupno imamo cca 10ak eura po dionici samo u toj zgradi.

No kjučno pitanje je da li se moze prodavati ako je pod hipotekama jer Varteks dosta duguje i bankama već ?

I šta je ovo, jel itko zna :

http://ikorcula.net/2023-uskrsnji-sajam-hrvatski-otocni-proizvod-hop/

Tu piše ispred "bivše robne kuće" Varteksa, a isto ssam našao u još par članaka ?!

Koliko ja znam ta zgrada je i dalje u njihovom vlasništvu. Ako netko ima info jesu li prodane robne kuce na Kvatricu i u Rijeci, te šta je s onom u Varaždinu (cca 2500 + m2 na FRanjevačkom Trgu) neka javi danas pa da bacimo neki zbroj ovdje ..

Za sada smo skockali samo na Trgu 150ak milja, a i više , ovisno koliko vrijedi kvadrat sada tamo. Ove drukove ala 10 000 eur m2 nemojte bolje pisati više jer samo sabotiramo svoju dionicu tako, a i to je loš druk. Po meni je 4000 eur m2 neka realna postizljiva cijena, 5000eurm2 je bio 2008. na Trgu, ima stan jedan za 3800 eurm2 se prodaje na Trgu vec dulje vrijeme , al ajde recimo da je 3500 – 4500 eurm2 po etaži realna cifra.

Graditelj nam je "skinuo" preko 2000m2 , očito zabunom, a drukajući vrijednost dionice. To je autogol, bolje je ovako lijepo izmjeriti pa napisati točan podatak, i još ispadne zgrada duplo vrijednija heheh … [thumbsup]

Uostalom, bolje da smo ovo riješili dok je još zatišje hihi, još ako netko skokne do gruntovnice sutra to je to. Ak nema niikakvih tereta, iako mi frend koji je dulje vrijeme tu kaže da ima, ali ako nema , s tom zgradom Varteks može riješiti čitav dug prema državi i onda nema potrebe za Modelom C zar ne ?

[huh] [proud]

Dobar research sam obavio bome šetnjicom po Trgu i mjerenjem zgrade !

Tko od vas što drukata na rast ovo misli držati duže od par mjeseci?

@Coupe
Daj smanji taj red bull. xy trenutno nema veze sa cijenom varteksa. Ajd, još ti i vjerujem da si par puta oženio ekipu……red je da i tebe oženimo.

Ljudi lakše prebole ako im oduzmete novac nego iluzije.

Ako revalorizacija nije prenapuhana cijena bi trebala bit bar 30-40 kn, puno toga zavisi o modelu C, odnosno da li modela C uopće i bude.

Ovaj tekst nije nagovor na kupnju ili prodaju dionica.


Za gubitke od 60m kn nema nikakvog opravdanja i savjesni vlasnici bi brzinski trebali razrješiti takvu upravu i postaviti novu.

Kako nema opravdanja. Konkurencija u Indoneziji i Bangladeshu placa ljude $1 na sat.

Ni puno jace zemlje i puno jace uprave nisu uspjeli spasiti svoju tekstilnu industriju.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan



Za gubitke od 60m kn nema nikakvog opravdanja i savjesni vlasnici bi brzinski trebali razrješiti takvu upravu i postaviti novu.

Kako nema opravdanja. Konkurencija u Indoneziji i Bangladeshu placa ljude $1 na sat.

Ni puno jace zemlje i puno jace uprave nisu uspjeli spasiti svoju tekstilnu industriju.
[/quote]
htio si reći 1 USD na dan… ako se ne varam Varteks svoje krojaće plaća cca 3 USD na sat…



Za gubitke od 60m kn nema nikakvog opravdanja i savjesni vlasnici bi brzinski trebali razrješiti takvu upravu i postaviti novu.

Kako nema opravdanja. Konkurencija u Indoneziji i Bangladeshu placa ljude $1 na sat.

Ni puno jace zemlje i puno jace uprave nisu uspjeli spasiti svoju tekstilnu industriju.
[/quote]

pa ako hugo boss, esprit, s’oliver, zara, h&m i drugi mogu poslovati pozitivno i siriti se zasto varteks ne moze? naravno, treba mijenjati model. uloziti u ljude, pamet ostaviti u hrvatskoj a rad izvesti. zasto bi vlasnici varteksa trebali biti ovce i placati socijalni mir? neka se prvi podpredsjednik brine za to, ionako nam previse poreza uzimaju. ne treba nas jos ekstra oporezovati na taj nacin. zadaca uprave je da oplodi nas novac!

New Report

Close