VART (Varteks d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VART (Varteks d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


BV je sa prethodnih 41,57 sada 191,10 odnosno book je povećan za 360%

[thumbsup]

A popisa imovine nigdje [proud]


netko je iskoristio skraćen radni dan i nebitnu vijest da je formalno povećan BV pa je napucao cijenu na čak 21 kn….u utorak slijedi otrežnjenje i povratak na 18-19 kn

Nemojte molim vas sa sličnim komentarima. Onda ju je netko "napucao" od 14 do 16. Pa je stajala neko vrijeme, s laganim padom. Pa ju je netko "napucao" od 16 do 18. Pa je opet stajala neko vrijeme, s laganim padom. Pa ju je netko "napucao" od 18 do 20. Pa baš i ne pada reklo bi se.
Na 20tak kn je bila jako, jako dugo vremena. "Napucao" ju je netko na 13 prije kojih mjesec-dva i sad se samo vratila na staro, još uvijek jako nisku razinu na kojoj je bila par godina. Tako da ne vidim o čemu se ovdje priča.
Ako smatrate da je ovo neki rast, pa pogledajte da dionica puže po dnu u zadnjih 3 godine, a kamoli pogledajte cijene unatrag 5 godina.
Konačno je vidljiv neki barem pomak k boljem (nitko ne osporava da su još gubitci), ali Uprava vraća polako kompaniju gdje joj je mjesto. Nećemo sad nabrajati detalje.
I ono što je posebno zanimljivo je to da je danas prosječno kupljeno 14 tisuća komada po skoro 20 kuna! Pogotovo jer je bila velika brana na 20. Velika! Pa vidite je li ono što se i ovdje piše već neko vrijeme samo zabluda.
Bit će otriježnjenje, kako je i do sad bilo – svakih par dana po kunu gore. Sigurno i kod DDJH ima onih koji čekaju otriježnjenje natrag na 20 kn. Samo dajte. Svatko ima pravo na svoje mišljenje i odluku.

Točan odgovor je...



netko je iskoristio skraćen radni dan i nebitnu vijest da je formalno povećan BV pa je napucao cijenu na čak 21 kn….u utorak slijedi otrežnjenje i povratak na 18-19 kn

Sumnjam. Slijedi dalje rast jer ovakva vijest ima još mnogo potencijala. No pravo je pitanje "Što stoji iza svega toga?"

250 000 000 kn povećanje vrijednosti zgrada i objekata u vrijeme kada su tržišne cijene nekretnina vraćene čak i ispod nivoa 2005. godine

Zanimljivo. [kiss]
[/quote]

nisu oni ništa od toga prodali pa da su dobili tu razliku na račun nego su samo na papiru upisali nove, znatno veće vrijednosti….problem je taj što kad bi sada pokušali prodati nekretnine po tim cijenama, pitanje je bi li u ovoj krizi dobili i pola cijene po kojoj to sada vode….
ali ne kažem da dionica ne može rasti…može i na 50 kn ako ju napumpate, meni je svejedno [yawn]

moje pisanje je osobno mišljenje te nije nagovor na kupnju ili prodaju dionica niti savjet za ulaganje

Meni ova dionica ni sad ne izgleda dobro. Book je 190, dugovi 180%, a dobit po dionici -34kn

Xy je kupio onu veliku količinu na 14,x kuna, prije 1-2 godine, od jednog mirovinca, i sam kaže da je to rizično ulaganje gdje će ili biti pušing ili zarada u X00%. Pretpostavljam da je on jedan od aktera koji je zaslužan da se revalorizacija napravila. Mislim da smo drugi tjedan bliže 30kn nego 20.
Najgore što se može dogoditi je stagnacija na 20kn, u što čisto sumnjam.
Sljedeći potez bi trebao biti model C (čekamo državu), vraćanje vrlo nepovoljnih kredita bankama vampirima i za prvi korak pokušaj vračanja poslovanja na pozitivnu nulu. Zapamtite da pozitivna nula daje dionici krila i X prelazi u 4-5. Uvrstite si X tamo gore u jednađbu.

Imam dionice vart-r-1 i ovo nije nagovor na kupnju ili prodaju dionica nego samo moje subjektivno viđenje situacije.


netko je iskoristio skraćen radni dan i nebitnu vijest da je formalno povećan BV pa je napucao cijenu na čak 21 kn….u utorak slijedi otrežnjenje i povratak na 18-19 kn

a netko je i iskoristio rasprodaju validusovog udjela u varteksu…….svi ste imali priliku, ali ne i "kokose"….pa bi sada malo htjeli "otrežnjenja"……..nije kupac pijan kupovao……znao je šta radi.

Ljudi lakše prebole ako im oduzmete novac nego iluzije.



netko je iskoristio skraćen radni dan i nebitnu vijest da je formalno povećan BV pa je napucao cijenu na čak 21 kn….u utorak slijedi otrežnjenje i povratak na 18-19 kn

a netko je i iskoristio rasprodaju validusovog udjela u varteksu…….svi ste imali priliku, ali ne i "kokose"….pa bi sada malo htjeli "otrežnjenja"……..nije kupac pijan kupovao……znao je šta radi.
[/quote]
Tako je Alabama!

bv 190
p/s 0,11

Kao izvoznik Varteks bi trebao dobiti jeftinije kredite pa bi 2012 trebala biti godina još boljeg
poslovanja.
Ali ulazak države po modelu C i to po 50 bi bio prevelik poklon za državu i mislim da većinski to neće izglasati na
skupštini.Država dere 12% zateznih kamata,kao najgori lihvari.I sada bi i tu kamatu pretvorili
u vlasnički udio na četvrtinu BV.
Čestitke vlasnicima i kupcima na ispod 20.
PTKM se trži na 1,5BV i na P/S o,33 Po tim pokazateljima skuplja je gotovo tri puta od Varteksa.
Varteks na 40 PTKM na 250 bi bilo o.k. s time da bi tada bio veći prostor za rast Varteksa ukoliko počne pozitivno poslovati.A mogao bi ako ubode /proda/samo dio vrijednih nekretnina.

Ne znam zašto je xy topliko suzdržan u Varteksu,a za neizvjesnu privatizaciju PTKM toliko druka.
Varteks će biti slijedeća zvijezda,da li će rast biti do 40 vrlo skoro.A to mi bilo preko 250%/40:11,40/ u kratkom razdoblju.

Nazdravlje i sretan uskrs,a i po Uskrsu bi vama vlasnicima Varteksa trebalo biti jako lijepo razdoblje.

U Varteksu bi trebalo biti meda i mlijeka,po onoj biblijskoj…i moja se čaša prelijeva!

Lopina opet navlačiš ljude, čak i na sam Božji dan [proud]

Zar doista misliš da je slučajno procijenjen Varteks na 13.5 kn, i da je ova revalorizacije iole realna ?

Pa u Varteksu se apsolutno ništa ne mijenja, i dalje je ozbiljan gubitaš, prošle godine čak preko 30 kn gubitaka po dionici, i dalje posjeduje sve iste nekretnine, kojima je vrijednost upitna ..

Jel itko zna kada je započela revalorizacija koja se najavljivla dulje vrijeme ?

Book Value se inače računa :

Assets – Liabilitis+Acc Profits (Loss) – Reserves

Dakle BV Varteksa nije nikakvih 190 kn kako se ovdje piše vec od novog iznosa valja oduzeti Revalorizacijske Rezerve jer :

Pod A – sada ce ici mnogo veca odbijanja u smislu amortizacije , dakle jos veci gubici jer se povecavaju rashodi

B – Te rezerve se padom vrijednosti nekeretnine smanjuju

C – Rezerve se uvijek stavljaju u Book ako koristimo metodu Imovine – obveze kao negativni conto

Inače , pravi i jedini Book Varteksa vec neko vrijeme jest :

Shareholders’ equity is considered its book value (http://simplestudies.com/pb-ratio.html)

Šta ako recimo Vartks vec u slijedecem izvjescu bude morao amortizirati 1000 eur po m2 gubitka u odnosu na ovu "precjenu" , ako su recimo to sada vrijednosti poput Zgrada na Trgu po 4000 eurm2 , a ne koliko se danas može za nju dobiti , tako u komadu ?

K tome još neke se velike nekretnine namijenjene prodaji da se porkiju novonastali gubici i neka dugovanja a još imamo i hipoteke na skupljim nekretninama , koliko sam čuo, a netko valjda od dioničara zna je li to istina – da je Zgrada na TRGu kao najveća Varteksova vrijednost založena ?

Ja ne kažem da špekulanti neće ovo iskroristiti za napucavanjem cijene do 40ak kn u par valova, ali da nešto što je do jučer vrijedilo 15ak kn , odnosno po Book-u 40ak sada vrijedi 190 je prosto nemoguce

Rezerve su rezerve i uvijek je taj iznos kompanija dužna sama sebi odnosno svojim dioničarima. Dakle nije da možemo kako tržište raste samo napucavati cijene svojih nekretnina i onda kada tržište pada iste ne korigirati smanjivanjem rezervi odnosno amortizacijom.

Slučaj je vrlo zapetljan, ali tvrditi da je sada BV Varteksa 190 kn je presmiješno i to može samo potpuni laik koji ne zna čitati financijska izvješća-

Nasreću ovakvi laici najviše i "tuku po dionicama teških gubitaša" tako da ovo definitno ide gore – dolje – gore čim se iščisti još to tradera koji su skidali Validus.. Njihov ce pritisak na prodaju do 25 kn biti izniman i tu bi trebalo izaci pa čekati opet 17ak , 18 kn ..

Zaletavanje po ASK-u pred kraj kao u petak je vješta manipulacija kao što piše i u Zakonu o Tržištima kapitala ("Namjerno dizanje cijene pred kraj trgovanja da se zatvori na većoj cijeni .. ") – a takva manipulacija služi da se sada rulju navuče da kupuju ono što im je bilo skupo po 15 i uvaljuje im se po 25 sa skrbnjaka …

Iako se u zbilji aposlutno ništa ne mijenja, sve iste nekretnine, i dalje deseci miliona gubitaka, dug jede aktivu, sprema se izdavanje novih dionica, očito je da netko želi napucati cijenu maximalno prije Modela C koji je ovdje neizbježan, baš kako je bilo i u BADEL-u.

U svakom slučaju – ovo će idući tjedan biti TOP dionica, možda ne po prometu ali po trejdanju da , mnogi ce izlaziti sa 100 % dobiti u svega tjedan do dva, a mnoge će se istovremeno kititi sa parolom :

BOOK JE 190 – P/B je svega 0.15 – ovo je HIT!!

[thumbsup]

Coupe-podaci su iz FI za 2011.o izlistani na ZSE

Revalorizacija imovine je napravljena _valjda prema stvarnim cijenama na tržištu

Amortizacija će biti veća,jedino ako je zemljište amortizacije nema

Ali ako se imovina proda materijalna imovina se pretvara u kešovinu,a Varteks ima strategiju da
prodajom imovine smanje kratkoročne obveze.

Ako u tome uspiju može se očekivati pozitivno poslovanje,a tada će 40 biti smješno niska cijena.

Normalno da to ne mora završiti tako već Varteks može nastaviti sa ovakvim poslovanjem i gomilati
gubitke i na kraju završiti na bubanj.Cijena svake dionice, može biti od 1 lipe i više,ali mislim da
BV od 191 kn vrijedi puno više od 41.To je 365% više.Ako je to virtualna napumpana vrijednost
tj.prevara veću su nam šanse za gubitak,a ako je to stvarno tako, samo nebo je granica.
Ali svaki od nas treba preuzeti odgovornost za svoju investiciju i donijeti samostalnu odluku.

@coupe, ne znam o čemu ti pišeš ali ako nešto znam onda je novi book Varteksa 190 kn po dionici. Pasiva se sastoji od vlasničkog kapitala i dugova. Vlasnički kapital je ono što zovemo knjigovodstvena vrijednost, bez obzira na izvor tog kapitala (temeljni kapital, revalorizacijeske rezerve itd…). Vlasnički kapital Varteksa je nakon revalorizacije 330m kn ili 190kn po dionici (vlastite ne računamo).

Nema razloga da se u bilanci nerealno prikazuje vrijednost nekretnina jer nakon prodaje neke nekretnine bi onda trebalo prikazati izvanredne rashode ako je nekretnina precijenjena u bilanci ili izvanredne prihode ako je podcijenjena a to nikome nije u interesu. Amortizaciju je Lopina dobro objasnio, ne mora biti da će bitnije porasti.

Uprava je krenula dobrim putem. Jako dobra vijest bi bila ako uspije dokapitalizacija od strane države. To bi značilo povećanje kapitala, smenjene obaveza, smanjenje financijskih rashoda itd… Također treba nastaviti smanjivati obeveze rasprodajom imovine. Za gubitke od 60m kn nema nikakvog opravdanja i savjesni vlasnici bi brzinski trebali razrješiti takvu upravu i postaviti novu.

A ne znam Graditelju, sve mi je to čudno malo, jučer 35 kn danas 190 kn, pa nismo na placu da se tako pogađamo .. Ja sam čuo da je zgrada na Trgu pod hipotekom i tu nema govora o prodaji . Ono što je meni vidljivo je povećanje ukupnih obveza za punih 100 000 000 kn, i novi gubici u iznosu od 60 000 000kn.
Koliko ce ih jos biti u Q1 bez revalorizacije ??

Jeste li Vi uopce svjesni šta znači kada jedna kompanija nabije 100 miliona dugova i 60 miliona gubitaka u samo 12 mjeseci ?

Pa da nisu revalorizirali morali bi u stečaj po onim vrijednostima. Veliko je pitanje ima li Varteks toliko vrijedne imovine. Zgrada na Trgu, ako i nije pod hipotekom , ne može vrijediti više od 120 000 000 kn, jer bi i to bilo cca 3000 eur kvadrat. Meni se čini da je revalorizacija obavljena po cijenama iz godine za koju se 2007. najavljivala – dakle u 2008.
Današnje su vrijednosti manje 30 do 40 % nego tada.
Svoj stan na Horvaćanskoj nemogu prodati za 1500 eur m2, novogradnja, a 2008. je m2 ovdje bio 2400 eur u novogradnji, za 2300 se kupovalo samo tako.

Ne sumnjam da će cijena u pon ici do 26kn, ali čekati 40 kao što Lopina predlaže pa dočekati opet 20 , od toga sam već umoran. 26kn , 30 max je odličan izlaz i zarada, ovi koji pletu sheme za 500 % uvijek na kraju ostanu kratkih rukava.
Krenuli smo sa 14 kn, ja sam na 11 sam čučao na BIDU- , slao sam ekipi poruke da čekamo da Validus spusti cijenu, i sada čekati 40 .. Imam dojam da ovdje mnogi gušteri tek ulaze sada i zato će napucavati vrijednosti ali nitko nije lud da prospe par miliona kn da bi silom digao cijenu. Može ići postepeno gore dok se vidi šta je za prodaju šta ostaje, šta je pod hipotekom šta nije, i kakav će biti Model C , da li po nominali ili ispod nje. Ja se nadam po nominali. Iznad ne može to je valjda svima jasno .

Jbg, možda moje zvuči kao crnjak, ali doslovno se ništa nije novog desilo osim što je stvoreno 160 000 000 kn novih dugovanja i gubitaka i zato je Varteks bio prisiljen tako naglo podici svoju Book vrijednost. Ovakvih slučajeva je u krizi u US bilo na bacanje, i masa ih je završila kobno po ulagače koji su se upecali poslije – i prekasno.

13 kn super, pa i 15, 20kn okej, 26 kn meni dobro, 30 kn super svima , 40 kn – samo čekajte .. Ja cu ve c biti sa 250 % odavdje u KSST-u ..
[thumbsup]

E da, Book se kod gubitaša drukčije gleda , ovih 60 000 000 isto treba nekako nadoknaditi. Tako da na 40 kn ti je ova dionica na 0.25 BV

A na tom iznosu imamo i FNVC , čak i niže – 0.2 BV čini mi se ako i toliko, i PIVK, koji oboju masu bolje posluju od Varteksa, nisu ni blizu tolko zaduženi, FNVC čak jako malo, a nisu revalorizirali godinama. Po ovom principu i HMST može objaviti revalorizaciju i dici vrijednost dionice za cca 200 kn po dionici bez beda, jer 5 hotela koje ima vrijede barem 20 000 000 eur, a u bilanci se vode kao 50 miliona kn.

Ali i dalje su to isti hoteli, ista Uprava isti princip poslovanja i ista generalna vrijednost.

Tako je i ovdje, ovim tempom tope se kao snijeg na proljetnom Suncu, šta će iduće proljeće ako nabildaju novih 150 milja dugova i gubitaka kao ove godine ?

Napucati kvadrat na 20 000 eur u bilanci ili .. ?

Samo laganini, pohlepa je najveći čovjekov neprijatelj, kupiti po 11 do 15, pa i 17 kn i onda čekati 40kn .. jbg, zato većina gubi .. Al ajde, ako izadjem na 26 a ovo čudo ode na 40 a meni FNVC ostane na 130 čestitat ću vam i – Platit ćete piće ! [thumbsup]

E da, da ne bi ispalo da nesto krivo prikazujem evo i podaci :

Dugoročne obveze sa 366 miliona kuna na 413 miliona kuna, i to za poreze i doprinose extra 30 milja, i prema bankama jos 10 milja

Kratkoročne obveze sa 153 miliona na 204 , i to smanjenjem obveze prema bankama za 20 milja, ali odgodjena porezna obveza čak 69 miliona kn.

Sveukupno, da Varteks nije povecao vrijednost imovine u posljednji čas , BV bi pao na 0 kn, možda i minus dvije kn..
Ukupno za doprinose i poreze duguje državi preko 150 000 000 kn, u biti 180 000 000 kn ako cemo prema izvješću na ZSE.hr, dakle po nominali dužni su barem 3 000 000 dionica.

Model C nije nešto pri čemu se nominala diže, a da neće doći do izdavanja nove serije dionica jako teško, jer to bi značilo da Varteks mora hitno naći kupca za 150 000 000 kn nekretnina koje pak ne smije prodavati zbog dugova prema bankama.

E sad, očito je sve ovo dizanje i išlo zbog modela C, što znači da je jako blizu. Ako bude ukupno 5 000 000 dionica, dio nekretnina se proda i porkiju se ti gubici, pod uvjetom da počne pozitivno poslovanje, BV bi mogao na 70do 75 kn max, što je masu bolje nego onih prijašnjih 36, a time će i cijena na burzi od 26 do 36 kn (kako kada i ovisno o ekonomskom stanju u ostatku Europe ) biti jedno vrijeme primjerena cijena.
Dakle kupiti po 40 kn na koliko slijedi napucavanje očito je garantirana pljuga po Modelu C

Sjetimo se Badela – na 70 kn je bio jeftin, Lopina je to dizao do 90 kn pa i sto, i sad je 48 kn, a BV mu je jedva 42 kn čini mi se (na ZSE još stoji stari podatak da ima 750 000 dionica, a ima 3 100 000 tako nešto)

Al evo , recimo da država uzme i samo 2 000 000 dionica, i oprosti 100 000 000 duga od tih 180 , ostaje nam 950 000 000 kn nove imovine, 500 000 000 kn dugovanja, i 60 miliona gubitaka. I sve to na 4 000 000 dionica. Onda je BV 100 kn s tendencijom pada zbog prodaje nekretnina.

Ne znam , ako uzmu samo 1 500 000 dionica tako će biti najbolje, ali imam dojam da je 180 milja dugovanja za poreze i doprinose too much, mora ici dolje barem 100 miliona od toga kroz Model C.

Vrijednost nekretnina u knjigama nakon ovakve revalorizacije i ono što se za njih može dobiti na današnjem tržištu je nebo i zemlja. Tako se na KSST pušilo jer se pucalo na prenapucane vrijednosti zemlje od 300 eur m2

I ja mogu svoj stan voditi kao 2500 eur m2, ali šta kad da me stisnu dugovi sad morao bih ga prodati za 1200 eurm2 ..

Kratkoročno – Idemo up up up !!

Dugoročno – bumo vidli !

New Report

Close