VART (Varteks d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VART (Varteks d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Iskreno me zanima kakva će biti reakcija na burzi sutra, odnosno da li je uopće bude…

većina koja je mislila prodati, je izašla i sad je samo otvoren potencijal. vidjet ćemo, ali bolje vijesti u trenutnoj situaciji nismo mogli dobiti. revalorizacija je potvrđena, a bome me začudio toliki rast vrijednosti. dodatnih 278 mio kn…

Zanimljiva je ova ekipa što sljedi svog mesija.
Tu i kada dionica u kojoj je xy , ostvari i nove i nove gubitke,ma to je super ide to gore.


Iskreno me zanima kakva će biti reakcija na burzi sutra, odnosno da li je uopće bude…

reakcija na što??? i dalje gomilaju gubitke iz poslovanja a to što su napuhali vrijednost nekretnina je smiješan potez. isto je radila i Đakovština koja je imala BV od preko 300 kn, a kad je došao stečaj otišlo je sve u vjetar jer ništa nisu mogli prodati ni u pola cijene! DKVS je inače skrahirao do kraja i delistiran je s burze. tek toliko da se zna što se dogodi kad se špekulira sa šrotom [bye]

[reakcija na što??? i dalje gomilaju gubitke iz poslovanja a to što su napuhali vrijednost nekretnina je smiješan potez. isto je radila i Đakovština koja je imala BV od preko 300 kn, a kad je došao stečaj otišlo je sve u vjetar jer ništa nisu mogli prodati ni u pola cijene! DKVS je inače skrahirao do kraja i delistiran je s burze. tek toliko da se zna što se dogodi kad se špekulira sa šrotom [bye]
[/quote]

situacija je još uvijek loša ali zato i je dionica na ovoj cijeni, a usporedba s Đakovštinom je prazna priča…trend je bolji to je najvažnije a kad (ili ako) dogovore s državom/bankama neki model refinanciranja, dokapitalizacije to će definitivno potvrditi trend….uostalom tko voli nek izvoli



Iskreno me zanima kakva će biti reakcija na burzi sutra, odnosno da li je uopće bude…

reakcija na što??? i dalje gomilaju gubitke iz poslovanja a to što su napuhali vrijednost nekretnina je smiješan potez. isto je radila i Đakovština koja je imala BV od preko 300 kn, a kad je došao stečaj otišlo je sve u vjetar jer ništa nisu mogli prodati ni u pola cijene! DKVS je inače skrahirao do kraja i delistiran je s burze. tek toliko da se zna što se dogodi kad se špekulira sa šrotom [bye]
[/quote]
Ova usporedba sa Đakovštinom je stvarno smiješna, pa zna se da gdje Varteks ima dućane u svojem vlasništvu i koliko bi to sve moglo realno vrijediti. Osim to



Lijepo su izbacili Validus po 13-14 kn, pa tek onda objavili izvješće. Sad je iduće pretvaranje duga prema državi u manjinski vlasnički udio. Baš me zanima po kojoj cijeni će ići ta dokapitalizacija s obzirom da se radi o 80 mil. kn duga. Moralo bi ići po barem 40 kn da država ne bi dobila više od 50% dionica.

"Kad je pak riječ o Badelu, njegov gubitak iz 2010. u iznosu od 260,87 milijuna kuna, te dio nepokrivenog gubitka iz 2009. od 130,52 milijuna kuna pokrit će se na način da će se temeljni kapital smanjiti s 225,63 na 75,21 milijun kuna, odnosno za više od 150 milijuna kuna. To će se provesti smanjenjem nominalnog iznosa dionice Badela 1862 sa 300 na 100 kuna po dionici.

Potom će se, uz isključenje prava prvenstva postojećih dioničara, temeljni kapital povećati za 238,55 milijuna kuna na ukupno 313,76 milijuna kuna izdavanjem 2.385.510 dionica nominale 100 kuna, što predstavlja 76,03 posto temeljnoga kapitala društva. Kako država već ima nekoliko postotaka Badelovih dionica, njezin će udjel narasti na oko 80 posto."

Varteks je napravio prvi korak smanjio je temeljni kapital, smanjvanjem nominalne vrijednosti dionice sa 200 na 50 Kn. Sada je na vladi da odradi drugi korak.
Kolega nije mi jasno zašto bi novo izdane dionice bile jeftinije od trenutne nominale 50 Kn. Gore sam citirao postupak sanacije Badela 1862 po modelu "C". Kod Badela su izdavane dionice po novoj nominali od 100 Kn.
[/quote]
Možda sam se krivo izrazio, ali u potpunosti se slažem s Vama, za očekivati je dokapitalizaciju po 50 kn to ste potpuno u pravu. Nadam se da nećemo dugo čekati da se to i ostvari, ali čini mi se da sad stvari puno brže idu nego prije.

BV je sa prethodnih 41,57 sada 191,10 odnosno book je povećan za 360%

Ovaj tekst nije nagovor na kupnju ili prodaju dionica.

Vidim opet ista spika,majstor stavi na ask 2000kom (odmah ej na početku) kako nebi više rasla cijena,isto radjeno prosli tjedan,al ovaj put če biti skinut pa da vidimo(tko će da blokira rast Varteksa)samo kako bi što više skupio na ovim niskim razinama!

cash je cash,a sve ostalo je sex!

Di nestade onaj s ask-a s 2000kom da ga počistimo?!

cash je cash,a sve ostalo je sex!

Evo ukratko najvažnije stvari iz bilance i rgd-a i moje skromno mišljenje o tome što vidim. Struktura pasive sad puno bolje izgleda. Ako država dokapitalizira Varteks to bi bilo sasvim ok. BV je sada 190Kn po dionici, vrijednost firme 30m kn a vlasnički kapital 330m kn. Puta 11. Koliko god se uprava trudi raz*ebati naš kapital vlasnicima je još uvijek dosta ostalo. Ne znam koliko je to sada realna procjena ali vjerujem da je puno bolja procjena sada nego prije. Varteks je prepun vrijednih nekretnina.

Prihodi mi isto izgledaju ok. 330m kn prihoda nije malo, ali je malo s obzirom na broj zaposlenih i troškove koje imaju. Dakle, ako se poradi na rashodima (prebaci dio proizvodnje na istok, racionalizira broj ljudi, outsourca što se da outsourcati itd…) ovi prihodi bi bili sasvim ok. Vidim da su značajno smanjili troškove osoblja. Ne znam da li je bilo otpuštanja? Vidim da su s druge strane povećali dosta "Ostale vanjske troškove". Pretpostavljam da su reorganizirali nešto pa određen broj ljudi više ne radi direktno za Varteks nego su outsourcani, ali tu ne vidim u globalu nikakav napredak. S jedne strane sam zadovoljan, vidi se napredak u strukturi bilance i malo u prihodima ali ne vidim odgovor kako misle poslovati u plusu i zaraditi dioničarima dividendu.

Možda je rješenje preuzimanje firme (par većih dioničara treba dobro razmisliti o tome), po ovim cijenama za 2m € imaš preko 50% vlasništva u firmi i radiš što hoćeš. Puno ljudi radi u Varteksu ali uprava se primano mora pobrinuti da zaštiti kapital vlasnika i oplodi ga a država je tu da riješi socijalna pitanja. Ima nade ali potreban je zaokret za 180 stupnjeva što prije, dok još postoji neki kapital. Uz dosadašnji pristup ne vidim previše nade na dioničare.

P/B 0,09

netko je iskoristio skraćen radni dan i nebitnu vijest da je formalno povećan BV pa je napucao cijenu na čak 21 kn….u utorak slijedi otrežnjenje i povratak na 18-19 kn

moje pisanje je osobno mišljenje te nije nagovor na kupnju ili prodaju dionica niti savjet za ulaganje


netko je iskoristio skraćen radni dan i nebitnu vijest da je formalno povećan BV pa je napucao cijenu na čak 21 kn….u utorak slijedi otrežnjenje i povratak na 18-19 kn

Sumnjam. Slijedi dalje rast jer ovakva vijest ima još mnogo potencijala. No pravo je pitanje "Što stoji iza svega toga?"

250 000 000 kn povećanje vrijednosti zgrada i objekata u vrijeme kada su tržišne cijene nekretnina vraćene čak i ispod nivoa 2005. godine

Zanimljivo. [kiss]

New Report

Close