Utjecaj politike i predizborne kampanje na tržište kapitala u RH

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj politike i predizborne kampanje na tržište kapitala u RH

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

IZBORI
Friščić: poticaji poljoprivredi neće prijeći 2,5 milijardi kuna
Autor/izvor: SEEbiz
HSS ne traži da poljoprivredni poticaji narastu na 6 milijardi kuna, kaže predsjednik HSS-a Josip Friščić. Izdvajanja za poticaje neće biti mnogo veća nego što su danas

FRIŠČIĆ:

-Mesić mandat prvo treba povjeriti Sanaderu

-6 milijardi kuna nije za rast poljoprivrednih poticaja nego za sveobuhvatan program za spas hrvatske poljoprivrede

-nije protiv Pelješkog mosta

-u slučaju prolongiranja ZERP-a ne bi bezuvjetno istupio iz koalicije s HDZ-om

-ZA NATO, ali zbog velikih troškova trebaju odlučivati građani

-novi porezi se ne mogu izbjeći, ali se porez na imovinu ne može uvesti u ovom mandatu

-PROTIV ukidanja glasovanja hrvatske dijaspore

Ostatak do 6 milijardi odnosi se na cjelokupnu infrastrukturu koja će omogućiti da seljaci ne odlaze sa sela, kaže Friščić. Dodaje da tih traženih 6 milijardi uključuje čak i gradnju škola u hrvatskim selima. Imamo detaljan program, ustvrdio je Aleksandru Stankoviću u intervjuu u emisiji Nedjeljom u 2 na Hrvatskoj televiziji.

“Mi smo svjesni da se ne isplati proizvoditi pšenicu na 2-3 hektara i da se to mora promijeniti. No, država mora pomoći proizvođaču da bi on mogao i ostati proizvođač,” napominje Friščić, “Neki govore da bi prosjek po domaćinstvu trebao biti 500 krava, no znate li koliki je prosjek u sjevernoj Italiji i Sloveniji? 12 krava po domaćinstvu! A mi smo na 5 – dakle pomak od 5 do 12 i nije tako velik.”

Friščić ponavlja da je i dalje čvrsto pri stavu da predsjednik Mesić mandat za sastavljanje vlade treba dati relativnom izbornom pobjedniku. Uostalom, on je Mesiću i rekao da će koalicija HSS-HSLS prvo pregovarati s HDZ-om. No, država ne može čekati da dođe do potpisivanja suradnje s HDZ-om, jer to što će oni prvo s njima pregovarati ne znači da će do dogovora doista i doći.

Komentirajući promjenu premijerskog kandidata u SDP-u Friščić je rekao kako Jurčićeva smjena predstavlja svojevrsnu prevaru birača, odnosno promjenu koncepta s kojim se išlo na izbore.

Friščić nije htio izričito odgovoriti na pitanje bi li oni izišli iz koalicije s HDZ-om kad bi Sanader odlučio još jednom odgoditi primjenu ZERP-a, istaknuvši da je to pitanje trenutka u kojem se odluka donosi.

Dozvoljava mogućnost da ga Sanader uvjeri da je potrebna gradnja pelješkog mosta, no samo ako postoji jasna financijska konstrukcija.

“U protivnom, iako ja nisam protiv tog mosta, tražit ću da se realizacija prolongira,” najavljuje Friščić.

Friščić nije protiv NATO-a, naprotiv kaže da je ‘definitivno ZA”, no s obzirom koliko je loše stanje naoružanja u Hrvatskoj vojsci i koliki su troškovi potrebni da se ono dovede na razinu NATO-a, o tome bi trebali odlučivati hrvatski građani.

On nije ni za ukidanje prava glasa dijaspori. Što se tiče novih poreza, ‘njih će biti, jer tko god bio premijer ili ministar financija, on u Bruxelless mora ići s novim zakonom’. No, imovinski porezi se mogu uvesti tek nakon što se uvede imovinski katastar, ‘za što je Nijemcima trebalo 7 godina, dakle, to nikako neće moći biti u ovom mandatu.’

“Dok nemate takve podloge, to su sve puste priče za predizbornu kampanju” kaže Friščić.


Gledam Stankovićevu emisiju “Nedjeljom u 14” pa čitam komentare gledatelja na Frišćićevu dosta explicitnu izjavu da će koalirati sa HDZ-om, navodni “ljevičari”su poludjeli od bijesa,komentari su im sličniji zadrtim komunjarama i partizanima nego nekim modernim ljevičarima.Nadam se da će ove jasne izjave Friščića da je praktično već dogovorena vlada centra , dionice od sutra polako u “zeleno”.

Velim vam ja da se meni sve vise cini da Mesic igra igru sa iskljucivo OSOBNOM agendom a Milanovic bi na kraju mogao zavrsiti kao Ljubo. Nije da zasluzuje ista bolje. [thumbsup]

skype - ivek1234


Dakle Milanovićevci više nisu na njegovoj palubi. Bandić bi dobio GUP uz, zlu ne trebalo, podršku HDZ-a, pa zbog toga su i ostali u dvorani!

Upravo tako! HDZ je cekao kod dizanja ruku da vidi tko je ZA jer se to uvijek prvo pita. Kada su vidjeli da je dovoljan broj ruku u zraku ostali su suzdrzani. [cool]

skype - ivek1234

@Prle

Brate Prle sto da ti kazem nego da su moji izvori ipak daleko relevantniji. Zoran je history u svakom pogledu. Napravio je previse neprijatelja u previse kratkom vremenu i to mu sada polako dolazi glave. Kao sto rekoh – raskol ili cistka ahead:

http://www.slobodnadalmacija.hr/20071202/novosti02.asp

Zoran je jednostavno izgubio kompas tako da vise ne uziva apsolutnu potporu niti unutar stranke a Mesic je toga itekako svjestan.

Nadalje, cestitke koje je Sanader primio od ostalih BITNIH drzavnika jasna su poruka sto EU ocekuje. Ono sto EU ocekuje to i dobije. Mi smo ipak previse sitni u igri puno velikih.

Objektivno, nabrijani Zoki u ovom trenu ne odgovara niti Mesicu niti EU. Kako je on bio naivno naveden da “demontira” iz tima Jurcica sada i njega lagano “demontiraju” a da toga nije niti svjestan. Ipak je previse zelen za igre starih lisaca. Sjedi i gledaj kako ce se stvari odvijati u narednih par dana/tjedana pa mi reci jesam li bio u pravu ili ne. [cool]

skype - ivek1234

sava:

Dakle Milanovićevci više nisu na njegovoj palubi. Bandić bi dobio GUP uz, zlu ne trebalo, podršku HDZ-a, pa zbog toga su i ostali u dvorani!

Upravo tako! HDZ je cekao kod dizanja ruku da vidi tko je ZA jer se to uvijek prvo pita. Kada su vidjeli da je dovoljan broj ruku u zraku ostali su suzdrzani. [cool]

Nisu, oni su bili protiv, jedino je Jurica Meić bio suzdržan.[thumbsup]

Baš me zanima kako bi ovu činjenicu opravdao naš presidente

Slovenija Objavljeni dokumenti o radnim koncentracijskim logorima
Ljubljanski Litostroj sagradili logoraši
Autor Vlado Zagorac / Ljubljana
Radni logor kod Ptuja bio je najveći i najdulje se održao

Radni koncentracijski logori koje su komunističke vlasti u Jugoslaviji otvarale poslije Drugog svjetskog rata najdulje su se zadržali u Sloveniji, a zatočenici su gradili i tadašnji ponos gospodarstva, Titove zavode Litostroj u Ljubljani.

Sve do 1951. godine
Detaljne podatke i preslike originalnih dokumenata o logorima donosi Zbirka dokumenata o radnim koncentracijskim logorima koje je otkrilo i objavilo slovensko ministarstvo pravosuđa. Autor te zbirke, podtajnik ministarstva Milko Mikola i šef odjela za ispravljanje nepravde i nacionalnu pomirbu, tvrdi da je zadnji logor u Sloveniji zatvoren tek 1951. godine. Mikola će o tim nalazima ovih dana govoriti u Zagrebu.

Osnivanje tih logora povezano je s “čišćenjem” Odjela za zaštitu naroda (Ozna) koje se počelo provoditi odmah nakon završetka Drugoga svjetskog rata, a obuhvatilo je pripadnike njemačke i mađarske manjine te Slovence koji su se našli na popisima Ozne. Bilo je predviđeno uhićenje 17.750 osoba.

Sedamdeset logora
Pozivajući se na podatke hrvatskog povjesničara Vladimira Geigera, prema kojima je u Jugoslaviji poslije Drugoga svjetskog rata bilo 70 koncentracijskih logora, Mikola tvrdi da je središnji slovenski koncentracijski logor bio u Strnišču kod Ptuja, a ostali su bili u Hrastovcu, kod Sv. Lenarta u Slovenskim goricama, Brestanici i Studencu kod Maribora i Teharju kod Celja.

Manji logori u Teznu i Kamnici kod Maribora, Slovenskim Konjicama i Hrastniku imali su status “sabirnih baza” iz kojih su zatočenike slali u druge radne logore pa i u Št. Vid nad Ljubljanom, odakle su zatočenici odlazili na gradnju Litostroja.

A ovo je stvarno nisko, čak i za SDP, sad će osporavati i relativnu pobjedu hdezea
mislim stvarno jadno

SDP uputio žalbu Ustavnom sudu
Business.hr
02.12.2007 17:03
Pročitaj komentare(1)
Državno izborno povjerenstvo poništilo je glasovanje u Osnovnoj školi Negoslavci samo za kandidate srpske nacionalne manjine. SDP traži poništenje cjelokupnog glasovanja na istom biračkom mjestu.

SDP je danas Ustavnom sudu uputio žalbu protiv rješenja Državnog izbornog povjerenstva Republike Hrvatske kojim je odbijen prigovor SDP-a uložen protiv odluke izbornog povjerenstva pete izborne jedinice kojim se poništava glasovanje na biračkom mjestu broj 001, Osnovna škola Negoslavci za izbore zastupnika u Hrvatski sabor samo za kandidate srpske nacionalne manjine u dvanaestoj izbornoj jedinici.

SDP traži poništenje cjelokupnog glasovanja na istom biračkom mjestu, dakle, i za izbornu listu pete izborne jedinice. Žalbu Ustavnom sudu potpisao je predsjednik SDP-a Zoran Milanović.

Tko je gledao Nedjeljom u 2, mogao je primjetit da je Joza u jednom trenutku rekao “idemo dalje”[thumbsup]
Znakovito kakav god kontekst bio[proud]

CASH, ZVZD, ATPL, LEDO, PTKM, MRSK. Hic Rhodos, hic salta !!!!

Poslje emisije i Budala bi shvatila kako će se formirat vlada, a mi smo to znali i prije. Pozdrav

&

Čitam jedan intervju s Ljubom Jurčićem iz Večernjeg lista 10.03.2007. Između ostalog Ljubo veli i sljedeće:

“Moram biti malo grub, ali porez je katalizator, onaj tko ne može imovinu koristiti, mora je prodati. Vani se plaća i do 30 posto poreza na nasljedstvo, jer to je nešto što dobivate, niste vi zaradili i logično je da platite porez. Kod nas ljudi kažu: to je moje, neka stoji, neka propada, i tako me ne košta. To je nacionalna imovina koja stoji neiskorištena.”

Pa jel ovaj lik lud? Znači ako moj stari u svom životu sagradi kuću, i kad umre ostavi je meni, ja je moram prodati da bih platio 30 posto poreza na kuću (jer ja ne nisam zaradio, jel!). Koja je to spika? Zar nije moj stari već platio porez na plaću kad je zarađivao novac za tu kuću, pa opet platio porez kad je plaćao građivinare koji su je sagradili? I sad opet treba platiti porez jer sam naslijedio kuću? Pa dobro, koliko puta trebam platiti porez na jednu te istu stvar? [undecid]

Posebno je zanimljiv zadnji dio izjave! Čekaj malo, pa moja imovina je moja imovina, a ne nacionalna! Jel se to u ovoj izjavi očituje stara komunistička ideologija “sve je zajedničko”? [rolleyes]

BTW zanima me jedna stvar oko PKD-a, da mi netko odgovori. Dionica je udio u vlasništvu firme, jel tako? Što ako netko osnuje firmu sam, za 5 godina učini je ekstra profitabilnom i onda je proda (ne na burzi, već direktnom pogodbom). Hoće li i on platiti ovaj porez?

Čini se da je danas sve jasno, HSS-HSLS odlučili preuzeti na sebe ono što Mesić nije htio učiniti i ponašati se prema Sanaderu kao mandataru. Ako sutra ne odemo bar 1% gore, bit ću iznenađen 🙂

Mislio sam da cu se nervirati gledajuci Nedjeljom u 2 (zrtvovanje brzeg ulaska u EU na racun ZERP-a koji nosi manje od 1 milijardu kn godisnje…) ali sam ipak odlucio gledati. Otisao sam u spavacu sobu, ukljucio televizor i odlucio slusati Friscica. Bio sam siguran da cu zaspati nakon 10 minuta ali: gospodin Friscic mi je ulio nadu u razumno rjesenje krize. Hej, pa ovaj covjek nije “zadrti selak”. Cini mi se da je ovo najbolji lider HSS-a od 90-tih.

Zoran Milanovic se izgubio. Ustvari, izgorio je. Steta, mislim da je mogao lijepo se razvijati i jednog dana biti lider hrvatske liberalne scene koja ce kad tad opet imati 7-8% glasova samostalno. Joza Friscic ce se dogovoriti sa Sanaderom, odustat ce se (s nekim junachkim obrazlozenjem) od ZERP-a i krenut ce se dalje. Da li je to najbolje rjesenje. Nisam siguran u to, cak mislim da je HDZ-HNS u ovom trenutku bolja opcija (da ne spominjem veliku koaliciju) ali… politika je umjetnost moguceg zar ne. A ovo je najrazumnija moguca opcija u ovom trenutku.

New Report

Close