Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ako sam kupio dionice 2007. g. po 2000 kn a sad prodao po 800 kn ide li to u porezni gubitak ili ne jer je prošlo više od dvije godine?

I netko je napisao da broker i ne šalju ništa u poreznu.Šalju, itekako. Sve prodaje dionica su mi stavili pod prihode a kupnje su ignorirali. Morao sam se svađati u poreznoj.to je bilo prije oko 5 godina.poslije nisam trgovao.

Računa li se brokerska provizija pod dobit i gubit?

lojtra, 21.05.2020. u 09:13

Računa li se brokerska provizija pod dobit i gubit?

da

Trolam, hejtam, vrijeđam, ponižavam, omaložavami - mućki Džubrarim.

lojtra, 16.05.2020. u 18:21

I netko je napisao da broker i ne šalju ništa u poreznu.Šalju, itekako. Sve prodaje dionica su mi stavili pod prihode a kupnje su ignorirali. Morao sam se svađati u poreznoj.to je bilo prije oko 5 godina.poslije nisam trgovao.

To su slali jer su bili obavezni slati neoporezive prodaje. I do pocetka primjene PKD na kupoprodaju dionica je bilo jasno sto je oporezivo a sto nije. Iz apsekta brokerske kuce. Nakon toga su neki, a mozda i svi prestali slati, jer jednostavno ne znaju sto je neoporezivo. Dakle, nisu nista krivo slali. Takav je bio zakon. Prihod od prodaje dionica se slao. Bez obzira koliko puta iste novce okrenuli u jednoj poreznoj godini.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

Koliko vidim na e-porezna, i dalje mi svaki mjesec se vidi prihod od prodaje dionica.

Trolam, hejtam, vrijeđam, ponižavam, omaložavami - mućki Džubrarim.

Da li postoji možda neki iznos iznad kojeg se oporezuje više od 12% + prirez ili je iznos nevažan?

Ne znam je li isto zaradili 100 ili 1.000.000 HRK…

A postoji li kakav priručnik o porezu na dobit na dionicama? Pa da se ne mučimo.

troler, 21.05.2020. u 21:41

Da li postoji možda neki iznos iznad kojeg se oporezuje više od 12% + prirez ili je iznos nevažan?

Ne znam je li isto zaradili 100 ili 1.000.000 HRK…

Nije isto 100 ili milijun jer se do 125 (15 kn poreza) ne oporezuje. Ako je dobit preko toga bez obzira na iznos ide 12%+prirez

Tko izgubi dobitak dobije gubitak

Ekipa, što se tiče kapitalnih gubitaka – kupio sam neke dionice cca 2017. nakon uvođenja poreza. Prodao sam ih sa gubitkom od recimo cca 10000kn. Dakle prošlo je više od 2 godine.

Na drugoj dionici sam zaradio 25000 kn i nju sam čuvao manje od 2 godine dakle definitivno je oporezivo.

Po meni, pošto sam definitivno izgubio 10000 na prvoj taj iznos bi se trebao odbiti na način da je 15000 ukupno oporezivo. Naime, zakon jedino definira da se nešto oporezuje ako je čuvano manje od 2 godine, a ništa ne govori o gubicima. Jasno mi je da se gubitak ne prenosi u idući godinu, no isto je tako jasno da je gubitak ostvaren u 2020. neovisno koliko sam dugo čuvao dionice.

Da li isto mislimo i da li netko ima “službeni” primjer gdje je drugačije rečeno za gubitak?

Savage

To i mene muči. Brokera sam shvatio da se i gubitak gleda unatrag 2 godine. Ali nije mi bio siguran. Ja bi ispunio prijavu da si to priznam. A tko ti to na poreznoj zna!

Pa ne mogu nas valjda kazniti pošto nemamo od koga dobiti informaciju.

New Report

Close