Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Jedina djelatnost koja se u Hrvatskoj isplati i cijeli porezni sustav joj je podređen. Kad su dionice u pitanju možeš biti milijun u minusu od ranije i dogodi se plus od 50000 kuna u jednoj godini platit ćeš porez na tih 50000 kao da ovog minusa nema. A ovi plate niti 1% na prihode.

KAKO JE TO MOGUĆE? Država od oporezivanja iznajmljivača ‘zaradila’ 151 milijun kn, a evo koliki su bili njihovi prihodi
U prošloj godini je država od paušalnih poreza koje je lupila iznajmljivačima apartmana i soba “zaradila” 151 milijun kuna. No, kako pokazuju podaci Hrvatske udruge turizma, iznajmljivači su uprihodili dvije milijarde eura, odnosno otprilike 15 milijardi kuna i to preko dvije internetske platforme, piše Dnevnik.hr. Kada u računicu uđe i najveća online platforma za iznajmljivanje, tada prihodi iznajmljivača rastu na više od tri milijarde eura, tj. 22 milijarde kuna.

Oni koji rastu zadnji rastu najviše.


Jedina djelatnost koja se u Hrvatskoj isplati i cijeli porezni sustav joj je podređen. Kad su dionice u pitanju možeš biti milijun u minusu od ranije i dogodi se plus od 50000 kuna u jednoj godini platit ćeš porez na tih 50000 kao da ovog minusa nema. A ovi plate niti 1% na prihode.

KAKO JE TO MOGUĆE? Država od oporezivanja iznajmljivača ‘zaradila’ 151 milijun kn, a evo koliki su bili njihovi prihodi
U prošloj godini je država od paušalnih poreza koje je lupila iznajmljivačima apartmana i soba “zaradila” 151 milijun kuna. No, kako pokazuju podaci Hrvatske udruge turizma, iznajmljivači su uprihodili dvije milijarde eura, odnosno otprilike 15 milijardi kuna i to preko dvije internetske platforme, piše Dnevnik.hr. Kada u računicu uđe i najveća online platforma za iznajmljivanje, tada prihodi iznajmljivača rastu na više od tri milijarde eura, tj. 22 milijarde kuna.

ovo su žešće nebuloze! kakvih 22 milijarde kuna u privatnom smještaju?! posebna priča je što se uvijek govori o bruto iznosu u kojem je sadržana i boravišna pristojba, od kojeg se plaća porez, od kojeg se plaća kupovina opreme za apartman, zamjena oštećenog/dotrajalog, plaćanje tv pristojbe, plaćanje usluge čišćenja, usluge pranja posteljine, plaćanje raznih provizija platformama za oglašavanje i agencijama koje posreduju, plaćanje osiguranja imovine i za goste koje borave i još hrpa manjih troškova!
tako da svima koji misle da je zarada doista tih nebuloznih 22 milijarde kuna, a trošak na to samo 151 milijuna kuna, preporučam neka odmah dignu kredite (krediti nikad povoljniji) pa neka sami izgrade apartmane ili kuće i zarade te basnoslovne cifre o kojima lupetaju neuka piskarala! pa kad podvuku crtu vidjet će kolike su im godine i godine potrebne samo da dođu na 0, a kolike će im godine i godine trebati dok dođu do prve dobiti (ako će je uopće biti)!

Postovani, imam jedno, mozda laicko pitanje, i molim vas za pomoc.

Ulazi li u ukupnu dobit pri izracunu poreza na kapitalne dobitke i isplacena dividenda? Ili samo eventualna dobit prodajom dionica/udjela u fondovima? Hvala.


ok ajmo ovako… ni ja sam ne znam da li moram platiti ako ne zatražim izvješće od brokerske kuće gdje mi izlistaju promete s cijenama i vrijednostima i famoznim FIFO izračunom količina (ono, skladišni program imaju vjerojatno za to)
kako će onda znati porezna?
SKDD?
nekako sumnjam da su povezani s njima

pa dajte, zbog GDPR-a ne radi niti HROK više
Banka: imate kredit neki da se dužni u drugoj banci?
Korisnik: nemam!
Banka: Sigurno?
Korisnik: Majke mi, nemam!
😉

u rvackoj možeš utajiti miljun dva i tu si siguran, tu ćete odvjetnici izvući

ali probaj utajiti 1000 kn – država će te odrati i goniti do zadnjeg crijepa na kući

summa summarum – buregdžije kao mi platimo i šutimo jer inače na svaku kn na kraju platimo 10 kn

tko ima miljun na računu u banci, taj teško da će ikad vidjeti atvora za bilo što

tko nema, uhapsit će ga i bajbolkirati kao psa medu

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

https://www.tportal.hr/biznis/clanak/kako-izracunati-i-prijaviti-porez-na-kapitalnu-dobit-20170125

Da moram to racunati na ruke ili u Excel-u ne bih ni prijavio pa neka me hapse! 🙂

Bolje jeftino kupovati nego jeftino prodavati.


Postovani, imam jedno, mozda laicko pitanje, i molim vas za pomoc.

Ulazi li u ukupnu dobit pri izracunu poreza na kapitalne dobitke i isplacena dividenda? Ili samo eventualna dobit prodajom dionica/udjela u fondovima? Hvala.

Ukratko samo eventualna dobit prodajom dionica, pretpostavlja se da je na dividendu automatski plaćen porez ili je isplaćena iz dobiti godina kada nije bilo oporezivo.


Jedina djelatnost koja se u Hrvatskoj isplati i cijeli porezni sustav joj je podređen. Kad su dionice u pitanju možeš biti milijun u minusu od ranije i dogodi se plus od 50000 kuna u jednoj godini platit ćeš porez na tih 50000 kao da ovog minusa nema. A ovi plate niti 1% na prihode.

KAKO JE TO MOGUĆE? Država od oporezivanja iznajmljivača ‘zaradila’ 151 milijun kn, a evo koliki su bili njihovi prihodi
U prošloj godini je država od paušalnih poreza koje je lupila iznajmljivačima apartmana i soba “zaradila” 151 milijun kuna. No, kako pokazuju podaci Hrvatske udruge turizma, iznajmljivači su uprihodili dvije milijarde eura, odnosno otprilike 15 milijardi kuna i to preko dvije internetske platforme, piše Dnevnik.hr. Kada u računicu uđe i najveća online platforma za iznajmljivanje, tada prihodi iznajmljivača rastu na više od tri milijarde eura, tj. 22 milijarde kuna.

A ovo sa nekretninama i rentanjem je odličan nacin za oprati lovu i to ekipa koristi sigurno, a politicari dozvoljavaju jer su i oni sa rukama u pekmezu.

Imas koji milion Kn od nekog pajde koji te podmazao, kriminala, ili bilo cega nelegalnog gdje ne mozes dokazati porijeklo, fino uzmes koji mil kn kn kredita od banke, napravis apartman, vilu, kucu,,, koju stavis pod hipoteku, ili das hipoteku na neku postojecu nekretninu… i fino rentas izmisljenim ili pravim turistima koliko ti treba da operes lovu i vracas kredite 🙂 ,,, platis to malo poreza sta treba i imas legalne prihode sa jako malo poreza …

gdje ces bolje, dobro bankama jer pokupe kamate na kredite, drzavi jer pokupi PDV na materijal, i njima jer su oprali $$$ 🙂 … jedino je lose obicnim građanima i mladima, jer im cijene nekretnina odose nebu pod oblake..

Pozdrav kolege,

ako slučajno netko zna odgovor na par pitanja vezano uz prodaju dionica i prijavu poreznoj, zamolio bih odgovore na sljedeće:

1. U slučaju prodaje dionica koje su kupljene prije više od 2 godine (sa zaradom):
a) Treba li ispuniti JOPPD obrazac (ili neki drugi?), tj. nešto prijaviti poreznoj i što točno (neoporezivi dobitak?) jer ne želim naknadnu kaznu ili sl. zbog birokracije?
b) Ako treba ispuniti i predati, koji je rok za to od dana prodaje?

2. U slučaju prodaje dionica koje su kupljene prije više od 2 godine (sa zaradom), ali se u međuvremenu (unutar zadnje 2 godine) desilo spajanje dionica (npr. PVCM 100 u 1) te nije bilo dodatnih kupnji ili prodaja:
a) Da li je ovakav slučaj oporeziv?
b) Treba li nešto prijaviti poreznoj i što točno?
c) Isto pitanje kao i pod 1b, tj. koji rok treba ispoštovati?
d) Kako se takav slučaj upisuje u obrazac (kupio 100, prodao 100 ili kupio 1 pa prodao 1…)?

Najljepša hvala unaprijed i svima sve najbolje za blagdane!



Jedina djelatnost koja se u Hrvatskoj isplati i cijeli porezni sustav joj je podređen. Kad su dionice u pitanju možeš biti milijun u minusu od ranije i dogodi se plus od 50000 kuna u jednoj godini platit ćeš porez na tih 50000 kao da ovog minusa nema. A ovi plate niti 1% na prihode.

KAKO JE TO MOGUĆE? Država od oporezivanja iznajmljivača ‘zaradila’ 151 milijun kn, a evo koliki su bili njihovi prihodi
U prošloj godini je država od paušalnih poreza koje je lupila iznajmljivačima apartmana i soba “zaradila” 151 milijun kuna. No, kako pokazuju podaci Hrvatske udruge turizma, iznajmljivači su uprihodili dvije milijarde eura, odnosno otprilike 15 milijardi kuna i to preko dvije internetske platforme, piše Dnevnik.hr. Kada u računicu uđe i najveća online platforma za iznajmljivanje, tada prihodi iznajmljivača rastu na više od tri milijarde eura, tj. 22 milijarde kuna.

A ovo sa nekretninama i rentanjem je odličan nacin za oprati lovu i to ekipa koristi sigurno, a politicari dozvoljavaju jer su i oni sa rukama u pekmezu.

Imas koji milion Kn od nekog pajde koji te podmazao, kriminala, ili bilo cega nelegalnog gdje ne mozes dokazati porijeklo, fino uzmes koji mil kn kn kredita od banke, napravis apartman, vilu, kucu,,, koju stavis pod hipoteku, ili das hipoteku na neku postojecu nekretninu… i fino rentas izmisljenim ili pravim turistima koliko ti treba da operes lovu i vracas kredite 🙂 ,,, platis to malo poreza sta treba i imas legalne prihode sa jako malo poreza …

gdje ces bolje, dobro bankama jer pokupe kamate na kredite, drzavi jer pokupi PDV na materijal, i njima jer su oprali $$$ 🙂 … jedino je lose obicnim građanima i mladima, jer im cijene nekretnina odose nebu pod oblake..

[/quote]
Točno to , jer meni nema logike da bi netko dao 1.000.000,oo kn ( jedan milijun kuna) ušteđevine za stan od 50 kvadrata.

A jel ti ima logike ako je taj stan popunjen 200 dana godišnje po prosječnoj cijeni od 60 eura uz amortizaciju, troskove održavanja i punjenja gostima u visini od 30% od ostvarenih prihoda?

Ili ako ostvaruje fiksnu najamninu od 700 eura mjesečno nakon poreza?

Vidiš takvi stanovi u stvarnosti postoje i onda ta cijena za tu kvadraturu ima itekako logike.

I sto ti znaci pojam ustedjevina. Pa na burzi i oko burze se motaju ljudi koji ulaži i nastoje i žele zaraditi. Njima je sigurnost uloga, nakon prinosa i razmjerna očekivanom prinosu. Čak i one bake i dede koje imaju onu staru kasicarsku ili caraparsku ušteđevinu imaju izravan poticaj da kupe tu nekretninu od milijun kuna jel na depozitnoj štednji ostvaruju i dalje mnogo niži prinos.

700eura mjesečno za stančić od 55 kvadrata u kući bogu iza nogu, ne drži mi vodu. U Centru Zagreba da, najam od 60 eura dnevno na dobroj lokaciji da, ali stanove koje sam ja gledao nisu na dobroj lokaciji primjer 15 min pješke do prve stanice.
I još me jedna stvar muči: pa tko si to može mjesečno priuštiti 700eura za najam stana?

New Report

Close