Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Recimo imate od prije 100 kom XY-R-A, kupljene 2015. A nisu registirane s brokerskom kucom BK. Onda kupite 50 kom XY-R-A preko BK. Zatim prodate 50 kom XY-R-A preko BK. Za brokeraj je to oporezivo i ne posalje JOPPD za neoporezive transkacije poreznoj upravi. Dostavi vama izvjestaj za porez na kapitalnu dobit u kojem je to oporezivo. A u biti se radi o neporezivoj transakciji koju su trebali izvjestiti prema poreznoj upravi. Zakonodavac je ovdje napravio zavrzlamu. A ima i jos nerijesivih kombinacija.

Znaci ako imam davno kupljene dionice koje nisu registrirane s brokerom, i kupim jos novih i odlucim dio prodati.. prvo te nove odregistriram, pa za dan dva registriram starih koliko zelim (FIFO) koje prodam i nema frke

slijedi nam precesija

Najbolje je sve dionice koje imate registrirati kod istog brokera i nemate nikakvih problema.
Sve što dobijete od brokera vezano za kapitalnu dobit upravo to i podrazumijeva…


Najbolje je sve dionice koje imate registrirati kod istog brokera i nemate nikakvih problema.
Sve što dobijete od brokera vezano za kapitalnu dobit upravo to i podrazumijeva…

Ne bi se u to baš kladio…ograde se oni fino kada pošalju svoju računicu…


Znaci ako imam davno kupljene dionice koje nisu registrirane s brokerom, i kupim jos novih i odlucim dio prodati.. prvo te nove odregistriram, pa za dan dva registriram starih koliko zelim (FIFO) koje prodam i nema frke

U svakom slučaju se prodaju stare dionice, samo što to broker ne može znati pa možda krivo računa.

Tko izgubi dobitak dobije gubitak



Najbolje je sve dionice koje imate registrirati kod istog brokera i nemate nikakvih problema.
Sve što dobijete od brokera vezano za kapitalnu dobit upravo to i podrazumijeva…

Ne bi se u to baš kladio…ograde se oni fino kada pošalju svoju računicu…
[/quote]

naravno da se ograde, pa što oni imaju s poreznom obvezom svojih korisnika – svako za se travu pase

ali oni imaju računakne programe za to – a ako zezu to, zeznuli su stotine svojih klijenata i dbrano ugrozii i svoje prihode i svoju reputaciju

tako da – prije u ja pogriješiti računajui na prste svoje transakcije no oni ubacujuu moj prmet su voju aplkaciju

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Poštovani,
Kratko pitanje na banalnom primjeru – Kupim dionice u Irskoj, drzim ih duze od 2 godine te nakon tih 2 godine i 10 dana odlucim ih prodat. Placam li porez na tu dobit ili vrijedi da nakon 2 godine “drzanja” nema poreza?

Hvala


Poštovani,
Kratko pitanje na banalnom primjeru – Kupim dionice u Irskoj, drzim ih duze od 2 godine te nakon tih 2 godine i 10 dana odlucim ih prodat. Placam li porez na tu dobit ili vrijedi da nakon 2 godine "drzanja" nema poreza?

Hvala

ovo sam našao ovdje na forumu prošle godine , koliko sam ja razumio ne plaća se porez nakon 2 godine, ali se mora podnjeti JOPPD obrazac,

irdeto, 14.02.2019. u 09:02
trebate ovaj neoporezivi primitak iskazati na obrascu JOPPD, dionice nabavljene poslije 01.01.2016 a prodane 2 godine poslije, Na stranici A Obrasca JOPPD popunjavate iznos neoporezivog primitka u retku VII, a na stranici B slijedeća polja: 2, 4, 5, sa šifrom 02 u polju 15.1, te iznos u polju 15.2 i 16.2. Polje 16.1 može biti sa oznakom 1 (tekući račun) ili 2 (žiro račun). Ostala polja su 0 ili 0,00..

Situacija: ostvario sam kapitalnu dobit od dividendi i od kamata na štednju. U oba slučaja uplata je odmah bila umanjena za iznos poreza i prireza. Dakle po tim osnovama sam porez i prirez već platio.
Od prodaje dionica sam ostvario kapitalni gubitak (Belje prije blokade).

Pitanja:
1. Trebam li podnositi JOPPD obrazac?
2. Imam li pravo na traženje povrata poreza i prireza uplaćenog po osnovi dividendi i kamata s obzirom da mi je kapitalni gubitak ostvaren prodajom dionica veći od kapitalne dobiti ostvarene po osnovi dividendi i kamata?

Za dividende i kamate ne podnosis joppd to radi isplatitelj
Nemas pravo na povrat poreza i prireza kao prije podnosenjem doha jer je to konacan porez odnedavno.
Nemos prebit jedno sa drugim
Ako si 100% siguran da si u kapitalnom gubitku sto samo ti znas onda ne podnosis joppd.
Nisam porezni savjetnik i ovo nije porezni savjet ovo je samo moje misljenje.


Situacija: ostvario sam kapitalnu dobit od dividendi i od kamata na štednju. U oba slučaja uplata je odmah bila umanjena za iznos poreza i prireza. Dakle po tim osnovama sam porez i prirez već platio.
Od prodaje dionica sam ostvario kapitalni gubitak (Belje prije blokade).

Pitanja:
1. Trebam li podnositi JOPPD obrazac?
2. Imam li pravo na traženje povrata poreza i prireza uplaćenog po osnovi dividendi i kamata s obzirom da mi je kapitalni gubitak ostvaren prodajom dionica veći od kapitalne dobiti ostvarene po osnovi dividendi i kamata?

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI


Situacija: ostvario sam kapitalnu dobit od dividendi i od kamata na štednju. U oba slučaja uplata je odmah bila umanjena za iznos poreza i prireza. Dakle po tim osnovama sam porez i prirez već platio.
Od prodaje dionica sam ostvario kapitalni gubitak (Belje prije blokade).

Pitanja:
1. Trebam li podnositi JOPPD obrazac?
2. Imam li pravo na traženje povrata poreza i prireza uplaćenog po osnovi dividendi i kamata s obzirom da mi je kapitalni gubitak ostvaren prodajom dionica veći od kapitalne dobiti ostvarene po osnovi dividendi i kamata?

1. ovo ne znan
2. ne, nemas – od 01 01 2017 dividenda, kamata ina stednja i kap dobit SMATRAJU SE KONACNIM POREZOM – NE ULAZE U GOD PRIJAVU I NEMA POVRATA TOG NOVCA

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...


Situacija: ostvario sam kapitalnu dobit od dividendi i od kamata na štednju. U oba slučaja uplata je odmah bila umanjena za iznos poreza i prireza. Dakle po tim osnovama sam porez i prirez već platio.
Od prodaje dionica sam ostvario kapitalni gubitak (Belje prije blokade).

Pitanja:
1. Trebam li podnositi JOPPD obrazac?
2. Imam li pravo na traženje povrata poreza i prireza uplaćenog po osnovi dividendi i kamata s obzirom da mi je kapitalni gubitak ostvaren prodajom dionica veći od kapitalne dobiti ostvarene po osnovi dividendi i kamata?

ako je domaća štednja i dividenda ne trebate podnositi JOPPD , znam iz osobnog iskustva , nemate pravo na povrat poreza, jer su porezi na kapital konačni porez od prošle godine i to znam iz osobnog iskustva jer sam prije dobijao povart poreza

Juka, Investimir, irdeto
Hvala na odgovorima

New Report

Close