Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ne placa se porez to je istina na stecene prije 2016.
Ali nisam siguran dan danas radi neujednacene prakse kod svih ispostava porezne u RH da li se treba ili ne treba predati JOPPD za neoporezive primitke to ti preporucam provjeri sa svojim referentom u poreznoj, ako treba napisi izjavu i daj da potpise da ne trebas predati ukoliko ti tako savjetuje refernt

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI


Prosle godine imao 2 transakcije. Jedna je prodaja HUPZa (steceno 2011/12.g.) Adrisu, a druga je preko
brokera, isto prodaja dionice stecene prije 2016.g.
Jel moram predavati JOPPD obrazac?

stvar je vrlo prosta – dobijes izlist ptrometa za 2018 od svog brokera

1. ako na njemu piše da je porezna osnovica 0 kn, onda nemas sto predati ni uplatiti

2. ako pise da je porezna osnovica xy kn, a obveza xy kn, onda moras predati i uplatiti

ako su egzaktni tvoji podaci za 20111 i 201sesnest , tada ce biti slucaj br 1 – imas promet, imas dobitak od kapitala, ali nemas poreznu osnovicu jer taj dobitak ne podlijeze oporezivanju

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...


Prosle godine imao 2 transakcije. Jedna je prodaja HUPZa (steceno 2011/12.g.) Adrisu, a druga je preko
brokera, isto prodaja dionice stecene prije 2016.g.
Jel moram predavati JOPPD obrazac?

Ako ti je išla isplata na TR, onda isplatioc ima obavezu napraviti JOPPD obrazac, ti nemaš ništa sa time. Jedino možeš provjeriti, preko servisa e-gradjani, tvoju PK karticu, pa tamo vidiš da li je napravljen JOPPD ili ne. Taj JOPPD je trebao biti napravljen najkasnije do 15-tog u mjesecu za prethodni mjesec, što znači da ako postoji, traži ga u PK kartici iz 2018 godine.

Kolega investimir sa nasom poreznom nikad nije “prosta stvar”
Znate za neoporezive primitke?



Prosle godine imao 2 transakcije. Jedna je prodaja HUPZa (steceno 2011/12.g.) Adrisu, a druga je preko
brokera, isto prodaja dionice stecene prije 2016.g.
Jel moram predavati JOPPD obrazac?

stvar je vrlo prosta – dobijes izlist ptrometa za 2018 od svog brokera

1. ako na njemu piše da je porezna osnovica 0 kn, onda nemas sto predati ni uplatiti

2. ako pise da je porezna osnovica xy kn, a obveza xy kn, onda moras predati i uplatiti

ako su egzaktni tvoji podaci za 20111 i 201sesnest , tada ce biti slucaj br 1 – imas promet, imas dobitak od kapitala, ali nemas poreznu osnovicu jer taj dobitak ne podlijeze oporezivanju
[/quote]

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI


Kolega investimir sa nasom poreznom nikad nije "prosta stvar"
Znate za neoporezive primitke?


Prosle godine imao 2 transakcije. Jedna je prodaja HUPZa (steceno 2011/12.g.) Adrisu, a druga je preko
brokera, isto prodaja dionice stecene prije 2016.g.
Jel moram predavati JOPPD obrazac?

stvar je vrlo prosta – dobijes izlist ptrometa za 2018 od svog brokera

1. ako na njemu piše da je porezna osnovica 0 kn, onda nemas sto predati ni uplatiti

2. ako pise da je porezna osnovica xy kn, a obveza xy kn, onda moras predati i uplatiti

ako su egzaktni tvoji podaci za 20111 i 201sesnest , tada ce biti slucaj br 1 – imas promet, imas dobitak od kapitala, ali nemas poreznu osnovicu jer taj dobitak ne podlijeze oporezivanju
[/quote]
[/quote]

mislite dinice trgovane vani , izvan rh

za ostale zanmada postoje, ali ne bih mogao nabrojati. dajte koji primjer ako ste imali okapanja s tim, tu smo radi toga da nešto naučimo

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Obrazac JOPPD ne podnosi se za:
– primitke po osnovi darovanja fizičkim osobama za zdravstvene potrebe,
– potpore zbog oštećenja, uništenja imovine zbog elementarne nepogode,
– primitke od otuđenja osobne imovine,
– premije dobrovoljnog mirovinskog osiguranja,
– mirovine rezidenata ostvarene u inozemstvu koje nisu oporezive zbog odredbi Ugovora o sprječavanju dvostrukog oporezivanja odnosno ako je mirovina niža od iznosa osobnog odbitka – 3.400,00 odnosno pripadajućeg osobnog odbitka,
– mirovine rezidenata ostvarene u inozemstvu a prema kojima se predujam poreza plaća po rješenju Porezne uprave
– pomorski dodatak na brodovima međunarodne plovidbe .

Evo lakse mi je pokazati vam za sta se ne podnosi joppd. Onaj tko decidirano tvrdi da se ne podnosi moze uvaliti drugoga u probleme.
https://www.porezna-uprava.hr/obrazac_joppd/Stranice/Naj%C4%8De%C5%A1%C4%87a-pitanja-i-odgovori.aspx

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI



Prosle godine imao 2 transakcije. Jedna je prodaja HUPZa (steceno 2011/12.g.) Adrisu, a druga je preko
brokera, isto prodaja dionice stecene prije 2016.g.
Jel moram predavati JOPPD obrazac?

Ako ti je išla isplata na TR, onda isplatioc ima obavezu napraviti JOPPD obrazac, ti nemaš ništa sa time. Jedino možeš provjeriti, preko servisa e-gradjani, tvoju PK karticu, pa tamo vidiš da li je napravljen JOPPD ili ne. Taj JOPPD je trebao biti napravljen najkasnije do 15-tog u mjesecu za prethodni mjesec, što znači da ako postoji, traži ga u PK kartici iz 2018 godine.
[/quote]

I to je isto jedna od propisanih gluposti. Od 1.1.2016 isplatitelj ne moze sa sigurnoscu znati je li primitak oporeziv ili nije.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."




Prosle godine imao 2 transakcije. Jedna je prodaja HUPZa (steceno 2011/12.g.) Adrisu, a druga je preko
brokera, isto prodaja dionice stecene prije 2016.g.
Jel moram predavati JOPPD obrazac?

Ako ti je išla isplata na TR, onda isplatioc ima obavezu napraviti JOPPD obrazac, ti nemaš ništa sa time. Jedino možeš provjeriti, preko servisa e-gradjani, tvoju PK karticu, pa tamo vidiš da li je napravljen JOPPD ili ne. Taj JOPPD je trebao biti napravljen najkasnije do 15-tog u mjesecu za prethodni mjesec, što znači da ako postoji, traži ga u PK kartici iz 2018 godine.
[/quote]

I to je isto jedna od propisanih gluposti. Od 1.1.2016 isplatitelj ne moze sa sigurnoscu znati je li primitak oporeziv ili nije.
[/quote]

Slažem se sa Vama kolega. Ja sam samo napisao kako je. Brokeri se snalaze na razne načine. Recimo, Agram kod registracije dionica traži podatak o datumu kupnje istih. Pa onda valjda time skidaju odgovornost sa sebe, jer klijent jamči da ima dionice od prije pet godina, pa njegov problem … kako bi inače broker znao od kada imaš dionice ako nisu kupljene kod njega ? On ne može zaviriti u nečiji račun pri SKDD-u pa da to provjeri …

Može li mi netko odgovoriti na slijedeće pitanje?

– dali se brokerska naknada koja se plaća prilikom kupnje i prodaje dionica,, računa kao trošak pri obračunu poreza na kapitalnu dobit?

zahvaljujem unaprijed!

@irdeto
Računa se kod oporezivih prodaja. Najjednostavnije Vam je to izračunati tako da za oporezive prodaje u nabavnu cijenu uključite naknadu podijeljenu sa brojem kupljenih dionica u toj transakciji, a od prodajne cijene odbijete naknadu podijeljenu sa brojem dionica u toj transakcije, i onda na razliku tih cijena izračunate dobit. Meni recimo Erste odmah na izračunu na kraju dana koji pošalju napišu i nabavnu cijenu i prodajnu cijenu i nabavnu i prodajnu cijenu sa naknadom i onda te sa naknadom koriste u obračunu poreza. Čak i pregledno se u svakom trenu može vidjeti za svaku dionicu koje su još oporezive i koliki je potencijalni oporezivi/neoporezivi dobitak ako bi ih prodali po zadnjoj cijeni U svakom slučaju komplicirano i ne možete samo oduzeti sve naknade koje ste platili, ali za Hita-brokere i Erste znam da uračunaju naknade u obračun poreza.
Ali ja sam nažalost prošle godine se prebacio i prebacio sve dionice, a nije mi se dalo registrirati malo po malo sve sa točnim datumima i cijenama tako da sam još dva obračuna osuđen na svoj excel tako da gledam da realiziram neki gubitak ove godine kako ne bi morao provjeravati još jednom excelicu za tu siću… Stvarno nisu normalni.

Tko izgubi dobitak dobije gubitak



@irdeto

Računa se kod oporezivih prodaja. Najjednostavnije Vam je to izračunati tako da za oporezive prodaje u nabavnu cijenu uključite naknadu podijeljenu sa brojem kupljenih dionica u toj transakciji, a od prodajne cijene odbijete naknadu podijeljenu sa brojem dionica u toj transakcije, i onda na razliku tih cijena izračunate dobit. Meni recimo Erste odmah na izračunu na kraju dana koji pošalju napišu i nabavnu cijenu i prodajnu cijenu i nabavnu i prodajnu cijenu sa naknadom i onda te sa naknadom koriste u obračunu poreza. Čak i pregledno se u svakom trenu može vidjeti za svaku dionicu koje su još oporezive i koliki je potencijalni oporezivi/neoporezivi dobitak ako bi ih prodali po zadnjoj cijeni U svakom slučaju komplicirano i ne možete samo oduzeti sve naknade koje ste platili, ali za Hita-brokere i Erste znam da uračunaju naknade u obračun poreza.
Ali ja sam nažalost prošle godine se prebacio i prebacio sve dionice, a nije mi se dalo registrirati malo po malo sve sa točnim datumima i cijenama tako da sam još dva obračuna osuđen na svoj excel tako da gledam da realiziram neki gubitak ove godine kako ne bi morao provjeravati još jednom excelicu za tu siću… Stvarno nisu normalni.

zhvaljujem na iscrpnom odgovoru





Prosle godine imao 2 transakcije. Jedna je prodaja HUPZa (steceno 2011/12.g.) Adrisu, a druga je preko
brokera, isto prodaja dionice stecene prije 2016.g.
Jel moram predavati JOPPD obrazac?

Ako ti je išla isplata na TR, onda isplatioc ima obavezu napraviti JOPPD obrazac, ti nemaš ništa sa time. Jedino možeš provjeriti, preko servisa e-gradjani, tvoju PK karticu, pa tamo vidiš da li je napravljen JOPPD ili ne. Taj JOPPD je trebao biti napravljen najkasnije do 15-tog u mjesecu za prethodni mjesec, što znači da ako postoji, traži ga u PK kartici iz 2018 godine.
[/quote]

I to je isto jedna od propisanih gluposti. Od 1.1.2016 isplatitelj ne moze sa sigurnoscu znati je li primitak oporeziv ili nije.
[/quote]

Slažem se sa Vama kolega. Ja sam samo napisao kako je. Brokeri se snalaze na razne načine. Recimo, Agram kod registracije dionica traži podatak o datumu kupnje istih. Pa onda valjda time skidaju odgovornost sa sebe, jer klijent jamči da ima dionice od prije pet godina, pa njegov problem … kako bi inače broker znao od kada imaš dionice ako nisu kupljene kod njega ? On ne može zaviriti u nečiji račun pri SKDD-u pa da to provjeri …
[/quote]

To ne pokriva sve slucajeve. Recimo imate od prije 100 kom XY-R-A, kupljene 2015. A nisu registirane s brokerskom kucom BK. Onda kupite 50 kom XY-R-A preko BK. Zatim prodate 50 kom XY-R-A preko BK. Za brokeraj je to oporezivo i ne posalje JOPPD za neoporezive transkacije poreznoj upravi. Dostavi vama izvjestaj za porez na kapitalnu dobit u kojem je to oporezivo. A u biti se radi o neporezivoj transakciji koju su trebali izvjestiti prema poreznoj upravi. Zakonodavac je ovdje napravio zavrzlamu. A ima i jos nerijesivih kombinacija.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

New Report

Close