Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Danas uplatio 11 263,00 kn poreza, ja zadovoljan, volio bih da za godinu dana platim 100000,00 kn… *Neka se drugi raduju* – citat Oliver Dragojević…

Bravo, voli država takve poput tebe.

Jel toleraraju zakasnjelu prijavu i uplatu, ili da ne uopce ne placam kad sam zakasnila

Vi koji trguje sa dionicama u inozemstvu jeste li predavali RPO obrazac i kada? Što znači u roku 8 dana od ostvarivanja prvog dohodaka od kapitala iz inozemstva? Je li to od prve prodajne transakcije na kojoj se ostvari dobitak, ili nakon povlačenja novca sa ino brokerskoj računa? Ili niste niti predavali RPO obrazac već samo prijavili porez za cijelu godinu zajedno sa ostalim kapitalnim dobicima u RH?
Naime kada sam prijavljivao porez za kapitalnu dobit ostvarenu u RH 28.02. htio sam se upisati u registar ali ovi u poreznoj pojma nisu imali o čemu govorim slali me od sobe do sobe da bi na kraju jedva uzeli i prijavu koju sam donio za ostvarenu kapitalnu dobit u RH.


Jel toleraraju zakasnjelu prijavu i uplatu, ili da ne uopce ne placam kad sam zakasnila

Mislim da ce (opet) biti dosta onih koji ce (slučajno) zakasniti……..:)

Pozdrav, malo trgujem na ZSE preko ZABE. Poslali su mi za 2017god., izvještaj dobiti i na osnovu toga uplatio sam porez i prirez. Sad gledam kako postoji olaksica do 12000kn dobit. Zanima me vrijedi li i za kapitalnu dobit i zašto se na dividendu plaća porez ukoliko nije preko 12000kn? Isto tako nisam siguran, ali da li je potrebno platit porez na dobit ukoliko ista ta dobit nije isplacena sa brokerskog racuna nego se sa tim istim novcem i dalje trguje? Hvala.

Potrebno je uplatiti porez na kapitalnu dobit bez obzira jesu li novci podignuti sa računima ili se dalje trguje sa njima.
A 12000 kuna olakšice na dividendu ne postoji već 3-4 godine.

Tko izgubi dobitak dobije gubitak

Pokušavam dokučiti što se sve može prijaviti kao trošak/kapitalni gubitak pri izračunu kapitalnih dobitaka. Imam dva pitanja na koja bih bio jako zahvalan kad bi mi netko od vas iskusnijih forumaša da odgovor.
1. Da li se brokerska provizija na sve dionice kupljene u poreznoj godini može voditi pod trošak?
Ipak je to realni trošak koji je nastao prilikom kupnje (bez obzira prodali mi dionicu ili ne) pa po toj nekoj mojoj logici, trebao bi si to moći uračunati u trošak.

2. Da li se u kapitalni gubitak mogu uračunati dionice prodane u aktualnoj poreznoj godini, ali koje su stečene prije više od 2 godine?

Na ova pitanja bi rekao da je odgovor ne. U izračunu kojeg mi je Hita poslala se točno vidi kako su prodajnu cijenu umanjivali za proviziju, a kupovnu uvećavali, dakle za svaku transakciju se samo doda kao gubitak prodajna provizija i odgovarajući zbroj kupovnih. A i za prodaju sa gubitkom nakon više od dvije godine – ako se ne računa dobitak, ne računa se ni gubitak .

Tko izgubi dobitak dobije gubitak


Na ova pitanja bi rekao da je odgovor ne. U izračunu kojeg mi je Hita poslala se točno vidi kako su prodajnu cijenu umanjivali za proviziju, a kupovnu uvećavali, dakle za svaku transakciju se samo doda kao gubitak prodajna provizija i odgovarajući zbroj kupovnih. A i za prodaju sa gubitkom nakon više od dvije godine – ako se ne računa dobitak, ne računa se ni gubitak .

Zahvaljujem kolega xdado na odgovoru, puno ste mi pomogli iako bih volio da je drugačiji 🙂 Sad barem znam na čemu sam.

recimo imam 100 nekih dionica kupljenih davno >5g koje nisu registrirane kod brokera nego se nalaze na slobodnoj poziciji u skdd…

i sad jucer kupim još 100 komada koje naravno odmah budu na stanju kod brokera tj. registrirane

pitanje: ako nakon namire prodam tih 100 komada, placam li porez? tj. moram li prvo registrirati starih 100 komada s brokerom pa onda prodati 100 a da ne platim porez? gledaju li u skdd tocno sto je registrirano i kada za FIFO ili kak to ide?

slijedi nam precesija

Zanimljiv slučaj. Najbolje bi bilo da ukinu to smeće od poreza, ove godine neće ubrati ni 100 000 kn… ali neće Vlada to dozvoliti jer bi narod (uglavnom ljudi koji nemaju za biber jer žive iznad svojih mogućnosti, znam ih desetine takvih) rekli da se ide na ruku ‘bogatima’…dakle ništa.

Najveća ljiga na forumu: Zorangutan Najdosadniji proljev na forumu: Barik

Ne moraš. Ne plaćaš porez.
Ali ako ćeš tražiti/dobiti izvještaj za porez za kapitalnu dobit od brokera (ako tvoj broker ima tu uslugu) onda ne bi bilo loše da prvo s brokerom registriraš ovih prvih 100 i napomeneš da su kupljene prije 5 godina kako bi broker mogao evidentirati s tim datumom. Kad prodaš 100 na izvještaju od brokera ta pozicija će biti prikazana kao neoporeziva.

Ovaj tekst nije nagovor na kupnju/prodaju predmetnih dionica.

New Report

Close