Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Bez obzira na činjenicu neoporezivosti porezni obveznik treba Poreznoj upravi predati JOPPD obrazac ako je imao prodaju dionica koje su stečene prije 01.01.2016. godine.

Dan namire tj. dan primitka se smatra dan otuđenja financijske imovine (prodaja).

Ako umanjenje kapitalnih dobitaka za ostvarene kapitalne gubitke rezultira kapitalnim gubitkom ne postoji obveza izvješćivanja putem Obrasca JOPPD.

Odgovori porezne uprave na moja pitanja.

Najnepoštenija stvar u životu njegov je kraj. Mislim, život je težak. I oduzme ti dosta vremena. I što dobiješ na kraju? Smrt. To je, kao, neki bonus?! Uvjeren sam da je životni ciklus okrenut naopačke. Smrt bi trebala biti na početku. Potom slijedi život u staračkom domu iz kojeg te izbace jer si bio prezdrav. Onda počneš raditi tako što prikupiš mirovinu i već prvi dan na poslu dobiješ zlatni sat. Potom radiš četrdeset godina, dok ne postaneš dovoljno mlad za uživanje u mirovini. Piješ puno alkohola, ideš s tuluma na tulum i polako se pripremaš za srednju školu. Onda slijedi osnovna škola, postaješ klinac, igraš se i nemaš nikakvih odgovornosti u životu. Potom si malo dijete, pa beba, vraćaš se unutra i devet mjeseci lebdiš dok te grije najluksuznije centralno grijanje, kupka, a hrana stiže kroz cjevčicu. I kraj dočekaš jednim fantastičnim orgazmom!!! Amen.[color=blue][/color]


Bez obzira na činjenicu neoporezivosti porezni obveznik treba Poreznoj upravi predati JOPPD obrazac ako je imao prodaju dionica koje su stečene prije 01.01.2016. godine.

Dan namire tj. dan primitka se smatra dan otuđenja financijske imovine (prodaja).

Ako umanjenje kapitalnih dobitaka za ostvarene kapitalne gubitke rezultira kapitalnim gubitkom ne postoji obveza izvješćivanja putem Obrasca JOPPD.

Odgovori porezne uprave na moja pitanja.

ovo je meni odgovorila porezna uprava neki dan:

irdeto, 31.01.2018. u 07:46

JOPPD – Ne.
Ako je fin. imovina stečena prije 01.01.2016., ne iskazuje pod oznakom 02 neoporezivih primitaka. Ali ako je fin. imovina stečena nakon 01.01.2016., a npr. otuđena je nakon proteka dvije godine, ide pod 02.

isto piše i u RRIF 12/2017 str. 5 i 6

ovo je nastavak predhodnog komentara: kako prije 2016 godine nije bila obaveza voditi nabavu i prodaju dionica po FIFO metodi samim time ne morate znati po kojoj ste ih cijeni nabavili , a zbog toga ne možete ni sastaviti JOPPD obrazac ,


inače, brokeri imaju još jednu greškicu u svojem oglednom joppd-u, ali sam zaboravio koju..

mislim da je na jednom primjeru uplatnice greška treba pisati HR68 1910 , a piše 18xx, + OIB + poziv na broj primatelja

1910 inače znači da je to porez na kapitalnu dobit

fredepery:koliko znam taj noporezivi prodaja brokeri pbz šalju poreznoj

poreznoj nije bitno neoporezivi dionice šta je proša rok 2 god jer tu nemogu uzet ni jedne kune ni lipe,,njih zanima oporezivo a da je dobitak…a pošto sam u gubitku ne predajem ništa…ako im bude nešto nejasno donesem od brokera ispis da je gubitak i scve jasno

JOPPD se koristi za razna izvještavanja. Kolone mijenjaju smisao s obzirom za sto je izvjesatj. Ono što se tiće tržišta kapitala su dva tipa.

Neoporezivi primitici idu na jednu vrstu izvjesca. Ovo izvjestava brokerska kuca. I izvjestava ukupni prodajni promet.
Oporezivi u drugu vrstu izvjesca. Ovo smo mi obvezni izvjestavati a vecina brokerskih kuca je napravila izvještaje na osnovu kojih se moze napraviti prijava. izvjestava se kapitalni dobitak.

Vrsta izvjesca 1,2 i 3 se odnosi na slucaj neoporezivih primitaka kad izvjestava brokerska kuca.

Nelogicnost je ta sto brokerska kuca izvjestava za neoporezive primitke a da sa sigurnsocu ne moze znati da je nesto neoporezivo.
Isto tako je i time nelogicno da daje podlogu za izracun kapitalnih dobitaka jer ne moze sa sigurnoscu znati je li nesto oporezivo.
Jos jedna nelogicnost je sto za neoporezive se izvjestavaju ukupni prometi po prodajnim nalozima. A kod oporezivih ih zanima samo dobit.

Sve skupa, ovo po mom skromnom misljenu, zakon je mogao biti puno bolje napisan.

Dodatno, i SKDD se u tom zakonu spominje. Pa su i oni napravili svoj izvjestaj. Koji moze pomoci kod izracuna ali opet ne daje jasnu sliku. Imate stanje na 31.12.2016 i promete u 2017. Pa fifo pokusajte napraviti sami.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

Evo da dam i primjer. Imate dionicu ABC-R-A stecenu prije 01.01.2016 a nemate ju registiranu s brokerskom kucom. U 2017 kupite jos jednu dionicu ABC-R-A. Dakle, to je vama druga ali sto se brokerske kuce tice to je jedina dionica ABC-R-A koju imate. U 2017 prodate jednu dionicu ABC-R-A.
Brokerska kuca tu transakciju smatra oporezivom. I prikazat ce je u izvjestaju za izracun kapitalnih dobitaka koji ce poslati vama. Nece ju dostaviti poreznoj upravi u izvjestaju za neoporezive.
A s obzirom da vi znate da nije oporeziva transakcija ne predajete izvjestaj za kapitalne dobitke.
Ovo je samo jedan od primjera kako moze nastati zbrka…

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

stvarj je jednostavna:ono što nakon 2 godine postaje noporezivo to brokeri šalju poreznoj i mi ne trebamo…ako je nešto prodano prije 2 godine i ako je tokom cijele godine veći dobitak ofd gubitka dužni smo popounit joppd i plati poerz….ako smo prodali dionice prije 2 godine i ako ukupno godišnje je gubitak nismo dužni ništa ispunjavat…

ako neko misli drugačije nek me ispravi…

Budite oprezni s izvjestajima brokerskih kuca.
Evo jos jedan primjer.

Kupili ste dionicu ABC-R-A u 2016 po 100 HRK.
Odregistrirali ste dionicu s brokerske kuce ili ste promjenili bokersku kucu.

Kupili ste dionicu ABC-R-A u 2017 po 120 HRK.
Ostavili je registriranu s brokerskom kucom i prodali po 110 u 2017.

Brokerska kuca vas izvjestava da imate kapitalni gubitak 10 HRK.
A zapravo imate kapitalni dobitak 10 HRK.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

U privitku odgovor Porezne uprave, i šifra “vrste izvješća”, str.2.


stvarj je jednostavna:ono što nakon 2 godine postaje noporezivo to brokeri šalju poreznoj i mi ne trebamo…ako je nešto prodano prije 2 godine i ako je tokom cijele godine veći dobitak ofd gubitka dužni smo popounit joppd i plati poerz….ako smo prodali dionice prije 2 godine i ako ukupno godišnje je gubitak nismo dužni ništa ispunjavat…

ako neko misli drugačije nek me ispravi…

poslije dvije godine, ako su dionice kupljene poslije 01.01.2016 , mora se prijaviti kao neoporezivo u JOPPD obrascu i još nešto ne šalju brokeri nikome izvješće već ga mi moramo predati kada predajemo JOPPD obrazac

New Report

Close