Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


danas dobio mailom Pregled kapitalnih dobitak i gubitaka u 2017, portfelj u minusu 1,61% a moram platiti porez na kapitalnu dobit, jer sam prodao neke dionice od ranije, to što sam ih ponovno kupio( nešto niže) nikoga ne zanima, stvarno pravi efekat ovoga uvođenja poreza , ili ne trguj nikako ili čekaj kod svake dionice da istekne period oslobađanja od plaćanja poreza

ja ne znam kako država zna po kojoj sam cijeni kupio i prodao, jer u SKDD nemaju podatke o cijenma po kojima smo kupili ili prodali dionce , kod brokera postoje podaci ali oni ih dostavljaju samo nama , pitao sam ih , ne znam jedino možda preko ZSE

Ja jučer bio na porezmoj i predao obrazac. Uplatnica sad čeka da ju riješim. 9500 kn. Nije ni malo,


Ja jučer bio na porezmoj i predao obrazac. Uplatnica sad čeka da ju riješim. 9500 kn. Nije ni malo,

nemoj brate uplatnicom, onesvijestit ćeš se 😀

radi se o težem slučaju kleptomanije u kombinaciji sa niskom inteligencijom. primjetljivi su i kompleksi niže vrijednosti u ophođenju sa inozemnim hoštaplerima

Evo što porezna kaže o dionicama prodanim 28.12. s datumom namire 2.1.2018.

PITANJE:
Naime, prodao sam dionice na Zagrebačkoj burzi na kojima sam ostario kapitalni gubitak na dan 28.12.2017. No pošto je pravi datum namire dionica u SKDD-u 3 poslovna dana od same prodaje na burzi datum namire je bio 2.1.2018.
Da li se za gore obavljenu transakciju kapitalni gubitak bilježi u 2017. i 2018. godini?

ODGOVOR:
Prema općim odredbama o dohotku koje propisuje Zakon o porezu na dohodak ( NN 115/ 16) primici su sva dobra (novac, stvari, materijalna prava, usluge i drugo) koja su poreznom obvezniku pritekla u poreznom razdoblju. Primici i izdaci od poslovnih događaja utvrđuju se tek nakon primljenih uplata odnosno obavljenih isplata (načelo blagajne).

Kapitalni gubici mogu se odbiti samo od dohotka od kapitalnih dobitaka koji je ostvaren u istoj kalendarskoj godini

S obzirom da je uplata odnosno primitak ostvaren 2. 1. 2018. godine, prema načelu blagajne smatra se primitkom 2018. godine , te se po osnovi tog primitka dohodak odnosno gubitak pripisuje 2018. godini.


Evo što porezna kaže o dionicama prodanim 28.12. s datumom namire 2.1.2018.

PITANJE:
Naime, prodao sam dionice na Zagrebačkoj burzi na kojima sam ostario kapitalni gubitak na dan 28.12.2017. No pošto je pravi datum namire dionica u SKDD-u 3 poslovna dana od same prodaje na burzi datum namire je bio 2.1.2018.
Da li se za gore obavljenu transakciju kapitalni gubitak bilježi u 2017. i 2018. godini?

ODGOVOR:
Prema općim odredbama o dohotku koje propisuje Zakon o porezu na dohodak ( NN 115/ 16) primici su sva dobra (novac, stvari, materijalna prava, usluge i drugo) koja su poreznom obvezniku pritekla u poreznom razdoblju. Primici i izdaci od poslovnih događaja utvrđuju se tek nakon primljenih uplata odnosno obavljenih isplata (načelo blagajne).

Kapitalni gubici mogu se odbiti samo od dohotka od kapitalnih dobitaka koji je ostvaren u istoj kalendarskoj godini

S obzirom da je uplata odnosno primitak ostvaren 2. 1. 2018. godine, prema načelu blagajne smatra se primitkom 2018. godine , te se po osnovi tog primitka dohodak odnosno gubitak pripisuje 2018. godini.

Kao sto sam odmah i napisao. Datum namire. 😉
I nije T+3 nego T+2.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."


Evo što porezna kaže o dionicama prodanim 28.12. s datumom namire 2.1.2018.

PITANJE:
Naime, prodao sam dionice na Zagrebačkoj burzi na kojima sam ostario kapitalni gubitak na dan 28.12.2017. No pošto je pravi datum namire dionica u SKDD-u 3 poslovna dana od same prodaje na burzi datum namire je bio 2.1.2018.
Da li se za gore obavljenu transakciju kapitalni gubitak bilježi u 2017. i 2018. godini?

ODGOVOR:
Prema općim odredbama o dohotku koje propisuje Zakon o porezu na dohodak ( NN 115/ 16) primici su sva dobra (novac, stvari, materijalna prava, usluge i drugo) koja su poreznom obvezniku pritekla u poreznom razdoblju. Primici i izdaci od poslovnih događaja utvrđuju se tek nakon primljenih uplata odnosno obavljenih isplata (načelo blagajne).

Kapitalni gubici mogu se odbiti samo od dohotka od kapitalnih dobitaka koji je ostvaren u istoj kalendarskoj godini

S obzirom da je uplata odnosno primitak ostvaren 2. 1. 2018. godine, prema načelu blagajne smatra se primitkom 2018. godine , te se po osnovi tog primitka dohodak odnosno gubitak pripisuje 2018. godini.

to ne izgleda uopće logično. transakcija se SLUŽBENO izvršila na zse 28.12.i o tome postoji elektronički zapis, odnosno tada je izvršena kupoprodaja dionica, a druga stvar je kada je SKDD to proveo.
ista logika onda bi bila i ako 2 osobe sklope ugovor van burze 01.07. i kupac stekne dionice i njima raspolaže, ali u ugovor stave da će se isplata izvršiti 02.01. iduće godine. onda kupac dionicama može trgovati, prodavati ih pa opet kupovati, a da ne plati u toj godini ni lipe poreza!?!? ili još drastičniji primjer, stave u ugovor da će kupac dionice isplatiti za 5 godina?! po logici porezne, opet ne bi platio 5 godina ni lipe poreza?!?


Evo što porezna kaže o dionicama prodanim 28.12. s datumom namire 2.1.2018.

PITANJE:
Naime, prodao sam dionice na Zagrebačkoj burzi na kojima sam ostario kapitalni gubitak na dan 28.12.2017. No pošto je pravi datum namire dionica u SKDD-u 3 poslovna dana od same prodaje na burzi datum namire je bio 2.1.2018.
Da li se za gore obavljenu transakciju kapitalni gubitak bilježi u 2017. i 2018. godini?

ODGOVOR:
Prema općim odredbama o dohotku koje propisuje Zakon o porezu na dohodak ( NN 115/ 16) primici su sva dobra (novac, stvari, materijalna prava, usluge i drugo) koja su poreznom obvezniku pritekla u poreznom razdoblju. Primici i izdaci od poslovnih događaja utvrđuju se tek nakon primljenih uplata odnosno obavljenih isplata (načelo blagajne).[/b]

Kapitalni gubici mogu se odbiti samo od dohotka od kapitalnih dobitaka koji je ostvaren u istoj kalendarskoj godini

S obzirom da je uplata odnosno primitak ostvaren 2. 1. 2018. godine, prema načelu blagajne smatra se primitkom 2018. godine , te se po osnovi tog primitka dohodak odnosno gubitak pripisuje 2018. godini.


Znači da brokeri daju krive izvještaje o trgovanju za obračun kap. dobiti. Agram b. uzimaju u obračun datum transakcije na burzi. Vama koji imate obvezu poreza za platiti, bilo bi dobro da ih upozorite.


danas dobio mailom Pregled kapitalnih dobitak i gubitaka u 2017, portfelj u minusu 1,61% a moram platiti porez na kapitalnu dobit, jer sam prodao neke dionice od ranije, to što sam ih ponovno kupio( nešto niže) nikoga ne zanima, stvarno pravi efekat ovoga uvođenja poreza , ili ne trguj nikako ili čekaj kod svake dionice da istekne period oslobađanja od plaćanja poreza

Pa ili imas vise dionica pa FIFO,, samo djelom trejdas, a stalno imas starije od 2 godine… ili na kraju prodas/kupis one koje su ti u minusu, da popeglas,smanjis dobitak 🙂

Logicno je da je datum namire relevantan. Na dan trgovanja vi ste se obvezali imati sredstva na dan namire. Na dan namire dolazi do promjene vlasnika papira i isplate/uplate casha. Nije to nikako ‘samo provodenje u skdd’.

Isto pravilo vrijedi i recimo za isplatu place. Bitan je datum kad su vam novci isplaceni na racun. Placa za 12/2017 je u poreznoj godini 2018 (ako je isplacena u 01/2018, sto je u vecni slucaj).

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

http://www.seebiz.eu/ijf-smanjite-poreze-na-rad-i-kapital-a-ne-stopu-pdv-a/ar-169744/

Znaju oni to ali populizam iznad svih.

使用を信頼し、あなた自身の能力の

Može li molim vas netko još jednom sažeto u kratkim koracima napisati što je potrebno sve napraviti, tj od kuda krenuti da bih uopce vidio da li imam obvezu poreza ili ne. Tko i na koji način mi daje te informacije? U 2016. imao sam jednog brokera dok od 2017. Imam drugog brokera(Agram). Dobio sam od njih neki izvjestaj samo o stanju na kraju 2017.
Slao sam upit SKDD i oni kazu da oni ne rade izvjestaj o porezu na kapitalnu dobit vec samo o prometu za 2017. Zanima me tko u ovom slucaju onda prati metodu FIFO? Necu valjda sam morati racunati FIFO metodu? Iskreno pogubio sam se malo u ovome svemu. Unaprijed hvala!
Rok je 31.1. Jel?

New Report

Close