Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Da li netko zna?
Ako sam kupio dionice prije 1.1.2016. i prodao ih u 2017-oj s gubitkom – da li za taj gubitak mogu smanjiti ostvarenu dobit od dionica kupljenih i prodanih u 2017. godini?

1. ne znam koji je status tog etf matic dali je to neki “polurobotski” brokerski račun na koji ti sjedne dividenda a oni to onda automatski reinvestiraju ili baš “fond” etefova. po meni ako vidiš u prometu dividendu onda je to “polurobotski” brokerski račun i onda imaš 8 dana za prijavu poreza.

primjer možda imaš kapitalni gubitak da ti je manja vrijednost (i sa primljenom dividendom) nego kad si uložio ali ako si primio dividendu sve jedno moraš platiti porez na tu dividendu jer kapitalni gubitak ne umanjuje obvezu za dividendu

vezano za rezidentnost moraš regulirati gdje si rezident, ako više nisi u HR rezident u poreznoj i skdd te moraju registrirati kao nerezidenta. platiti ćes porez na dividendu sukladno ugovoru o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja koji je sklopljen sa tom zemljom u kojoj ćeš postati rezident 12% ili manje ako je manja stopa u ugovoru. u zemlji kojij si rezident morait ćeš isto prijaviti taj prihod od HR dividende s tim da možeš donjeti potvrdu iz HR da je tu plaćeni porez pa će ti odbiti taj porez od porezne obveze koju ćeš morait tamo platiti. to ti je postupak u grubo detalje ćeš morati utvrditi sa poreznom gdje postaješ rezident


Da li netko zna?
Ako sam kupio dionice prije 1.1.2016. i prodao ih u 2017-oj s gubitkom – da li za taj gubitak mogu smanjiti ostvarenu dobit od dionica kupljenih i prodanih u 2017. godini?

NE


Da li netko zna?
Ako sam kupio dionice prije 1.1.2016. i prodao ih u 2017-oj s gubitkom – da li za taj gubitak mogu smanjiti ostvarenu dobit od dionica kupljenih i prodanih u 2017. godini?

Sve sto si zaradio u 2017, to je kapitalni dobitak
Sve sto si izgubio u 2017, to je kapitalni gubitak.

Porezna osnovica je kapitalni dobitak minus kapitalni dobitak.

Kada velim zaradio/ izgubio, mislim doista stvarnu kuonju i prodaju od 01 01 do 31 12 2017, ne neizvrsene prodaje i kupnje

Upravo ova činjenica je vrlo vjerojatno razlog ovakve burze zadnjih dana – nema prijenosa gubitaka i onda prodajui oni koji su ukuono u dobitku, e da bi platitli manju dobit jer ako si zeznuo i moras izaci, bolje izaci sada i umanjti porez, nego u 2018.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

realizirana dobiti/gubitak od dionica kupljenih prije 1.1.2016. ne ulazi u izračun realiziranog oporezivog kapitalnog dobitka!!!!

ako se ostvari neto dobit u 2017g od prodaje dionica kupljenih prije 1.1.2016. treba se samo pijaviti taj iznos dobitka ali pod NEOPOREZIV KAPITALNI DOBITAK, ako je gubitak netreba ništa

Kolega 1234567bc, hvala na odgovorima!

Mislim, ovo je ludost. Sa robotskim računima dividenda sjedne svako malo, trebalo bi skoro svaki dan prijavljivati.


ino dividende ti je inozemni dohodak, trebao si u poreznu predati RPO obrazac u roku od osam dana od primitka prve ino dividende, i joppd u roku od 30 dana od svake dividende + uplate porezne obveze u tom roku.
razmjena podataka se zahuktava i ne bi ti preporučio da to ne napraviš jer će ti kazna biti veća od porezne obveze
kapitalna dobit i dividenda su dvije zasebne podgrupe dohotka od kapitala i ne utječu jedna na drugu i prijavljuju se odvojeno

Može li se ovo naknadno napraviti ako se ne napravi u roku 8 ili 30 dana?

1234567: točno ,,ali neporezivi dio kupjljen prije 2016 se ne prijavljuje .. to brokeri automatizmom šalju neoporezivi dobotak poreznoj…a ako je oporezivi dio dobitka(kupljen i prodan u manje od 2 god onda dobitak trebamo mi sami prijavit)..

morati ćeš do porezne otići, ako ne zna referent traži voditelja porezne

dali nije receno da ce SKDD obracunavati i slati na kucnu adresu koliko moramo platiti poreza za ostvarenu dobit od ove godine

Da, najbolje direknto s njima komunicirati.

New Report

Close