Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Može li točni podatak za ovaj izračun: NPR U 2017 godini kupujem LEDO za 4000KN, u 2018 godini kupujem ADRS za 420, U 2018 godini prodajem LEDO za 800kn (gubitak 3200) , u 2018 godini Prodajem ADRS za 600kn (dobit180). Dali moram platit porez na kapitalnu dobit ZA 2018 GODINU?? (obrati pozornost na godine)
Pliz samo točan odgovor trebam.

nećeš ostvariti dobit u 2018 pa nema niti obveze poreza

Darac11,
Zabilježio si gubitak,ne plaćaš porez i nisi dužan isti prijaviti

Gomila gluposti ovdje…Dionice kupljene prije 1.1. 2016 nisu oporezive, tj ako ih prodate ili ste ih prodali bilo kada poslije 1.1. 2016 i ostvarili dobit, ne podlijezete placanju poreza na kap dobit. Za dionice kupljene nakon 1.1.2016 vrijedi period od 2 godine do prodaje nakon kojeg se ne placa porez.

No pain no Game


ino dividende ti je inozemni dohodak, trebao si u poreznu predati RPO obrazac u roku od osam dana od primitka prve ino dividende, i joppd u roku od 30 dana od svake dividende + uplate porezne obveze u tom roku.
razmjena podataka se zahuktava i ne bi ti preporučio da to ne napraviš jer će ti kazna biti veća od porezne obveze
kapitalna dobit i dividenda su dvije zasebne podgrupe dohotka od kapitala i ne utječu jedna na drugu i prijavljuju se odvojeno

Jel isti slucaj i kod kapitalne dobiti iz inozemstva (trgovanje dionicama i opcijama)?
Kada tocno treba predati RPO obrazac? (po meni osam dana od recimo otvaranja brokerskog racuna ili od prve transakcije).
JOPPD jednom mjesecno ili na godisnjoj bazi? (ovo nisam nasao u zakonu gdje tocno pise pa moze i upucivanje na isto).
Hvala unaprijed…

to nisam niti ja uspio razumjeti. ako idemo sa pretpostavkom da inozemna kapitalna spada u inozemni dohodak (koji nije pojedinačno nabrojio što sve ulazi u njega) onda bi trebalo kao i sa dividendom.

ali koliko sam čuo ljudi koji su predavali, to su radili na način da sve kapitalne (tuzemne i inozemne) zbroje i prijave početkom godine za proteklu godinu.
ovo mi izgleda pravičnije (jer ako moraš prijaviti dobit u roku od 30 dana od dana ostvarivanaj kapitalne dobiti nemaš šansu da odbiješ gubitak kojega možda ostvariš drugi dan. Također onaj koji trguje na dnevnoj bazi bi trebao za svaki dana podnositi JOPPD )i logičnije. jer kod definicije kapitalne dobiti ne razlikuje se inozemna ili tuzemna kapitalna dobit već ukupna kapitalna dobit.

moje je zaključak (koji netreba biti ispravan) da se kapitalna (skupno inozemna i tuzemna) prijavljuje do 28.2 za proteklu godinu.

neka me ispravi netko ako sam u krivu

recimo kod dividende tuzemni porez uplaćuje isplatitelj ,za inozemnu je prebačena obveza na primatelja pa zato i postoji razlika u načinu obračuna prijave i plaćanja poreza. kod kapitalne dobiti uvijek je obveznik onaj koji ju je ostvario i nema razloga da se razdvaja inozemna i tuzemna tim više što je propisano da se podnosi do 28.2
također inozemna dividenda (dohodak) se mora analitički prijaviti po državama u kojima je ostvarena. kad bi se to analogno primijenilo na kapitalnu dobiti recimo da se ostvari kapitalna dobit na dva inozemna tržišta, a na trećem gubitak po obrascu prijave dividende prijavljivala bi se dobit i plaćao porez za ona tržišta gdje je ostvareni dobitak a gubitak trećeg tržišta nebi mogao odbiti jer u joppd ne unosiš gubitak a to je suprotno kako je opisano da se kapitalan dobit obračunava.

Hvala na odgovoru.
I sad uzmimo da za ovu godinu prijavu za nas odradi broker ili skdd, nama ostaje za prijaviti porez na kapitalnu dobit od trgovanja na ino burzama.
Također, za one koji trguju ili tek namjeravaju trgovati s bitcoinom ovo bi bilo interesantno da imaju manje obaveze prema PU da trgovanje obavljaju preko domace mjenjacnice ili dilera pa da ne moraju upisivati se u registar poreznih obveznika i da nema ovakvih nepoznanica, vec da se porez na kapitalnu dobit prijavljuje do kraja veljace za proslu godinu i mirna Bosna…

Nema vise slanja prijave na kd sve radi skdd za nas

https://www.hrportfolio.hr/vijesti/trziste-kapitala/uvode-se-izmjene-vezane-za-placanje-poreza-na-dohodak-ostvarenim-od-kapitala-45042

@serija
taj članak je od lani, a mislim da je to sa SKDD bila i ostala samo ideja (na žalost) koja još nije realizirana? Ima li netko drugačije info?

Ignore: KressoM, delux


ino dividende ti je inozemni dohodak, trebao si u poreznu predati RPO obrazac u roku od osam dana od primitka prve ino dividende, i joppd u roku od 30 dana od svake dividende + uplate porezne obveze u tom roku.
razmjena podataka se zahuktava i ne bi ti preporučio da to ne napraviš jer će ti kazna biti veća od porezne obveze
kapitalna dobit i dividenda su dvije zasebne podgrupe dohotka od kapitala i ne utječu jedna na drugu i prijavljuju se odvojeno

Ja ulažem vani preko fonda koji ulaže u ETF-ove (ETFmatic) tako da ne znam što točno detalje do godišnjeg izvješća. Tako da ne znam kako bih svakih 8 dana prijavio kada niti ne znam što se dogodi točno.

Možda će se to gledati zajedno kao dobit/gubitak uloga u fond.

Još bih dodao, da mi se dividenda reinvestira, dakle ne sjedne mi nikada na račun.

Još jedno pitanje, od nedavno živim vani (EU još uvijek) i što onda sa dividendama iz HR?
Ok, za ovu godinu moram sve prijaviti u HR jer sam više od pola godine u HR, ali od sljedeće moram li porez na dividendu i kapitalnu dobit iz HR (i inozemstva) prijaviti u državi u kojoj živim?
Što u tom slučaju sa HR dividendama kojima se automatski kod isplate uzima porez?

New Report

Close