Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Oznaka izvjesca 13633 ili 17025?

Ja sam poslao sa 16366 – ako ste na taj mislili, jer kod vas piše 13633

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

statusquo: nepoporezivi primici se ne mogu uračunati u prihode na koje se plaća porez na dohodak, iz jednostavnog razloga jer su neoporezivi i kao takve ih zakon prepoznaje. pročitajte si zakon koji je važio do 31.12.206 godine, tamo Vam to lijepo piše. Također, u novom zakonu o porezu na dohodak, a koji je bitno drugačiji od starog, se prvi puta pojavljuje kategorija konačan dohodak (članak 12 stav. 2) a što raniji zakon nije poznavao, i to je ono što nama imateljima dionica ide u prilog, jer od 01.01.2017 možeš zaraditi milion kuna oporezivih od bilo kojeg oblika kapitala i na to češ platiti samo 12%+prirez, a po starom zakonu nije bilo tako. eto, još jednom isto, ali više mi se neda, čitajte zakone, tamo sve lijepo piše, a za sve ostalo tu su porezni savjetnici….


Ja sam poslao sa 16366 – ako ste na taj mislili, jer kod vas piše 13633

Tako na hitinom uputstvu pise, hvala na odgovoru.

Da, tako piše ali mislim da je to štamparska greška. Ja sam napisao 16366.

使用を信頼し、あなた自身の能力の


statusquo: nepoporezivi primici se ne mogu uračunati u prihode na koje se plaća porez na dohodak, iz jednostavnog razloga jer su neoporezivi i kao takve ih zakon prepoznaje. pročitajte si zakon koji je važio do 31.12.206 godine, tamo Vam to lijepo piše. Također, u novom zakonu o porezu na dohodak, a koji je bitno drugačiji od starog, se prvi puta pojavljuje kategorija konačan dohodak (članak 12 stav. 2) a što raniji zakon nije poznavao, i to je ono što nama imateljima dionica ide u prilog, jer od 01.01.2017 možeš zaraditi milion kuna oporezivih od bilo kojeg oblika kapitala i na to češ platiti samo 12%+prirez, a po starom zakonu nije bilo tako. eto, još jednom isto, ali više mi se neda, čitajte zakone, tamo sve lijepo piše, a za sve ostalo tu su porezni savjetnici….

Da malo sam brzinski komentira, usputno sam malo bacio oko na taj stari zakon nisam sve citao al koliko sam vidio u startu se odredjuju porezni razredi koji ovise koliko dohodaka zbrojis i po tome u koji porezni razred spadas, u samom clanku o oporezivanju kapitala se nigdi ne spominje koliki je porez nego samo kako izracunat dohodak koji koliko vidim se zbraja s ostalim dohotcima i onda na to porez ovisno o razredu

Ignore : renči


xdado: itekako će računati, od toga se puni proračun … evo, ja sam za 2015 godinu dobio čestitku od nekoliko stotina kuna, a za 2016 godinu očekujem oko 2.500 kn čestitke, jer me je zahebao ADPL ove godine sa 12 kn po dionici, pa sam unatoč tome što ne radim i što mogu koristiti cijelu olakšicu (a za 2016 godinu je 31.200 kn) upao u kategoriju od 25%, što znači da porez koji mi je SKDD obustavio nije dovoljan i moram doplatiti. I to nije stvar da li se njima da ili ne da, već to radi ASW po automatizmu, a kao što su napisali u priopćenju neki dan, ako je porez za platiti manji od 15 kn, onda ne šalju doma rješenje. I to je tako, htjeli Vi to ili ne ….
vodoinst: u pravu sam, knjigovodstvo mi je struka, ali sad to nije bitno, jer uopće ovo ne želim svesti na neku osobnu razinu. Htio sam samo informirati ljude jer vidim da ovdje puno ljudi ne razumije kako uopšče funkcionira i kako se obračunava porez na dohodak, što mi je malo čudno, jer sve kao veliki investitori i burzovni igrači, a pojma nemaju o osnovama poreznog sustava RH. A što se tiče prijave ili ne kapitalne dobiti, to je Vaš rizik. Ako ste uvjereni da porezna ne može doći do informacije da imate kapitalnu dobit, super, nemojte poslati joppd u poreznu i stvar riješena. Ali se nemojte čuditi ako dobijete neko rješenje doma skupa sa kaznom …

Čl.40 starog Zakona o porezu na dohodak
Članak 40.

(1) Godišnju poreznu prijavu nije obvezan podnijeti porezni obveznik ako u poreznom razdoblju ostvari:

1. dohodak od nesamostalnog rada iz članka 14. ovoga Zakona samo kod jednog tuzemnog poslodavca ili više tuzemnih poslodavaca, odnosno isplatitelja primitka, ali ne istodobno, i/ili

2. dohodak od imovine i imovinskih prava iz članka 27. ovoga Zakona i/ili,

3. dohodak od kapitala iz članka 30. ovoga Zakona i/ili,

4. dohodak od osiguranja iz članka 31. ovoga Zakona i/ili,

5. drugi dohodak iz članka 32. ovoga Zakona,

a pod uvjetom da nije obvezan podnijeti godišnju poreznu prijavu prema članku 39. ovoga Zakona

A u čl. 30 Vam se navodi dividenda, kao i kapitalna dobit, kao dohoci za koje se porezna prijava ne mora podnijeti. Toliko

Da li neto ima ovaj JOOPD obrasc u Word datoteci da se može lijepo popunit ?

moje poruke nisu poziv na kupnju, prodaju dionica niti savjet za ulaganje - za takve stvari imate vlastitu glavu SVE VAS BUM TUŽIL !


Čl.40 starog Zakona o porezu na dohodak
Članak 40.

(1) Godišnju poreznu prijavu nije obvezan podnijeti porezni obveznik ako u poreznom razdoblju ostvari:

1. dohodak od nesamostalnog rada iz članka 14. ovoga Zakona samo kod jednog tuzemnog poslodavca ili više tuzemnih poslodavaca, odnosno isplatitelja primitka, ali ne istodobno, i/ili

2. dohodak od imovine i imovinskih prava iz članka 27. ovoga Zakona i/ili,

3. dohodak od kapitala iz članka 30. ovoga Zakona i/ili,

4. dohodak od osiguranja iz članka 31. ovoga Zakona i/ili,

5. drugi dohodak iz članka 32. ovoga Zakona,

a pod uvjetom da nije obvezan podnijeti godišnju poreznu prijavu prema članku 39. ovoga Zakona

A u čl. 30 Vam se navodi dividenda, kao i kapitalna dobit, kao dohoci za koje se porezna prijava ne mora podnijeti. Toliko

Da ne mora se podnijeti zato sta ce je oni u gore navedim slucajevima radit za svakoga iz dostupnih informacija s kojima raspolazu jer su im navedene stvari vec dostupne te im nije potrebno da ljudi dostavljaju kad to vec imaju.

Ignore : renči


A fondovi?
I čemu onda ovaj obrazac KD-G od porezne. tamo ima kolona "razlika poreza za povrat" ( slika KD-g.png)?
Prema brošuri porezne ( https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Prirucnici_brosure/Kapital__163.pdf) dohodak od kapitala su između ostalog i : od kamata, dividendi ( slika capture.png u prilogu)

Ta brošura je s kraja 2015. i sadrži zastarjele informacije. Prijavljivanje gubitaka i obrazac KD-G ukinuti su tijekom 2016.

Korisnička podrška portala www.kapitalnadobit.hr


Da li neto ima ovaj JOOPD obrasc u Word datoteci da se može lijepo popunit ?

Imam ja excel, uploadam ga malo kasnije kad dodem kuci…

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.


Da li neto ima ovaj JOOPD obrasc u Word datoteci da se može lijepo popunit ?

Vaš link …

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

New Report

Close