Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@PoAskuBidu

Hvala na pomoci ali zasto na isplate.info pise da ide datum kad se joppd predaje??

ina2: kao što sam napisao ranije, to je točno što Vi kažete, samo važi od 01.01.2017 godine. znači, za 2016 godinu važi po starom. čitajte zakone, ali ne samo ono što Vam odgovara


Gdje pise za produljenje roka?

Bio je članak. A sad ga ne mogu pronaći.
Prijava poreza mora biti do kraja siječnja, ali platiti možeš do kraja veljače.

@mjanko5
Morate li vi raditi poreznu prijavu zbog nekog uvjeta iz članka 39? Ili ste sami predavali prijavu pokušavajući iskoristiti olakšicu?
Meni su prošle godine napravili obračun i naplatili što sam dio godine koristio poreznu olakšicu, koja je kasnije prešla prag da ne može biti olakšica, i naplatili su mi razliku poreza za te mjesece što je bila olakšica, a nisu mi naplatili porez na dividendu po višoj stopi nego su to ignorirali.

Tko izgubi dobitak dobije gubitak


Da se opet ponovim, vrlo je mala mogućnost da vam se porez na kapitalne dobitke od ove godine naknadno zaračuna po 25 ili 40%. Članak 43.a starog zakona koji uređuje automatski izračun godišnjeg poreza na dohodak – "poseban postupak" – kaže
ina2, 25.01.2017. u 11:41
(2) Poseban postupak iz stavka 1. ovoga članka ne primjenjuje se ako:

3. porezni obveznik nema obvezu podnošenja porezne prijave prema članku 40. Zakona, a ostvaruje razliku godišnjeg poreza na dohodak i prireza porezu na dohodak za uplatu.

Znači, moguće samo ako se porezni referent baš jako naljuti na vas i pozove vas na ponovni izračun godišnjeg poreza na dohodak. – članak 39
ina2, 25.01.2017. u 11:41
(3) Godišnju poreznu prijavu obvezno podnosi i porezni obveznik ako je Porezna uprava zatražila da naknadno plati porez na dohodak.

[/quote]
Da Porezna ima pravo kumulirati sve dohotke od kapitala, i onda ih kumulativno oporezivati, onda bi nas obvezala na podnošenje godišnje porezne prijave. A kako to nije tako, jer se porez na dohotke od kapitala plaća po stopi od 12%+ prirez (i on je kao takav konačan, bez obzira na iznos), Porezna od nas traži da sami dostavimo obrazac JOPPD, jer nemaju podatke o ostvarenoj kapitalnoj dobiti (što inače rade isplatitelji, po Zakonu o porezu na dohodak). Kad dostavimo JOPPD i platimo porez, priča je gotova.

xdado: sve to stoji što ste napisali, međutim zakonodavac je negdje (sad mi se ne da tražiti) u nekom pravilniku propisao da građani (osim određenih kategorija) više ne moraju sami podnositi godišnje porezne prijave već će to porezna odraditi sama, što se i desilo prvi puta lani (siječanj-veljača 2016 za dohodak iz 2015, to je bila prva godina da nismo morali nositi obrazac DOH-1 u poreznu i čekati red). Temelj za to je JOPPD obrazac, jer je ustanovljavanjem tog obrasca porezna dobila mogućnost uvida u sve Vaše prihode (osim sada kapitalnog dobitka, kako vidimo). I zato porezna može i hoće sama, kao i lani odraditi obračun poreza za sve one građane koji su imali ikakav drugi prihod osim plaće. Kao da je to neki problem, imaš batch aplikaciju koja protrči po svim oib-ima i svakom izračuna porez, ako je porez premali, niti ne piše rješenje, i čiča miča, gotova priča. A kako znate da li imate drugih prihoda, jednostavno provjerite na Vašoj poreznoj kartici (e-građani) da li ima još nekih joppd obrazaca osim poslodavca … veri simpli, zar ne ?

prdelako: tu olakšicu od 12.000 kuna za dividende (d.d.) i udjele u dobiti (d.o.o.) je ukinuo milanović još 2013 godine, koliko se sjećam, znači to se već 3 godine ne može iskoristiti kod poreza na dohodak …

Već za 2015. godinu u obrascu DOH je u polju 4.4.5 bila predviđena prijava podataka od kapitalne dobiti ali se nije popunjavalo (ne mogu se više sjetiti temeljem kojeg naputka).
Drugi dohoci od kapitala ispunjavali su se samo ako je bilo u pitanju dobrovoljno podnošenje prijave DOH obrazca radi povrata više uplaćenog predujma poreza. Za porezne obveznike koji su imali pravo dobrovoljno podnijeti poreznu prijavu porezno rješenje dostavljat će se samo onima koji ostvare pravo na povrat poreza. Za sve ostale Porezna uprava u tzv. posebnom postupku temeljem prikupljenih podataka izvršit će godišnji obračun i do 30. lipnja te dostaviti rješenje s utvrđenim porezom za uplatu ili za povrat poreza.
Dakle ja sam 2015. godine na ime dividendi (koje su bile oporezive po stopi 12%+prirez) primio cca 30.000 kn. Nisam dobio rješenje porezne za uplatu razlike a trebao sam jer je ta svota trebala biti oporezovana sa 25% a ne sa 12%. Kako to tumačiš kolega mjanko5?
Ima li kakva razlika u vezi DOH obrasca za 2016?
Zbog čega se onda podnosi JOPPD za kapitalnu dobit? Zbog toga jer građani za koje Porezna uprava ne raspolaže podacima o njihovom ostvarenom dohotku odnosno porezni obveznici koji su u 2016. ostvarili oporeziv dohodak o kojem poslodavac, isplatitelj primitka ili sam porezni obveznik nije izvijestio Poreznu upravu.
Jer u retku 4.4.5 DOH obrasca piše 4.4.5. PODACI O DOHOTKU OD KAPITALNIH DOBITAKA (prema potvrdama isplatitelja) Koja je to potvrda isplatitelja? To bi moglo biti tvoje priznanje na JOPPD obrascu?…. ili nešto drugo?

SERO VENIENTIBUS OSSA[color=black][/color]

što je s onim HR građanima koji žive u inozemstvu a odjavili su se iz HR i trgovali dionicama ove godine i ostvarili KD?

使用を信頼し、あなた自身の能力の

prdekalo: mala ispravka, išao sam provjeriti u arhivu, zadnja godina kada se koristila ta olakšica od 12.000 kn je bila za 2014 godinu (znači, prijava u veljači 2015 godine) ….

vodoinst: Dakle ja sam 2015. godine na ime dividendi (koje su bile oporezive po stopi 12%+prirez) primio cca 30.000 kn. Nisam dobio rješenje porezne za uplatu razlike a trebao sam jer je ta svota trebala biti oporezovana sa 25% a ne sa 12%. Kako to tumačiš kolega mjanko5?
ne znam strukturu Vaše porezne prijave pa Vam ne mogu odgovoriti na to pitanje … trebate si staviti na papir osobni dohodak i poreze plaćene po tom osnovu, pa zatim sve ostale prihode i pripadajuće poreze pa vidjeti da li konačno porez prelazi uplaćene akontacije ili ne.
Opet ponavljam, ja sam uredno dobio rješenje i uplatnicu za 2015 godinu na iznos od cca 300 kn za manje plaćen porez …. moguće su meni poslali rješenje jer nisam radio cijelu godinu pa nisam kod poslodavca iskoristio cijelu olakšicu …
uglavnom, za 2016 godinu opčekujem čestitku …

Po tome ispada da bi se onda i neoporezivi primici mogli oporezivat jer bi ih racunao u ukupna primanja pa po toj osnovi odredio porez jer si presao u drugi razred cisto sumnjam da je to tako

Ignore : renči

New Report

Close