Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Moze kako hocete
Ja sam uplatio 12% plus prirez na tih 12%. Broj racuna porezne skinete s linka https://www.porezna-uprava.hr/HR_porezni_sustav/Stranice/prirez_porezu_na_dohodak.aspx ( upisete grad / opcinu pa izadje racun) ..a poziv na broj je HR68 1910- OIB

Pozdrav

svi smo mi Crobex


vodoinst: netočno, odnosno tkogod da Vam je to rekao, krivo Vam je rekao. Čim imate prijavu poreza po bilo kojem obliku dohotka od kapitala (dividenda, štednja, kapitalni dobitak od dionica, od prodaje udjela u fondovima, ….) neovisno o tome da li ste joppd predali sami ili Vam je to napravio isplatioc (banka, skdd, broker), porezna je u obvezi napraviti Vam rješenje o porezu na dohodak, gdje će Vam onda uračunati sve dohotke (i neke treće ako ste imali) i sve plaćene predujmove (akontacije) poreza, te napraviti konačni obračun po kojem ćete najvjerojatnije morati doplatiti porez (iz razoga jer su uplatioci plaćali porez po stopi od 12% a vrlo se jednostavno upadne u kategoriju 25%, većina već na plaći plaća i stopu 25%, pa onda svi dodatni dohotci upadnu u kategoriju 25%, a plaćen je na iste predujam od 12%). U tom grmu leži zeko …. kao što sam napisao nekoliko postova unatrak, tek od 01.01.2017 godine se svi oblici dohotka od kapitala oporezuju konačnom stopom od 12%+prirez i kao takvi više ne podliježu prijavi poreza na dohodak, ali samim time onda nema ni povrata poreza po toj osnovi ako je porez preplaćen. Prijava poreza na dohodak za 2017 godinu vršiti će se naravno početkom 2018, znači ovo sad ide po starom zakonu koji je važio u 2016 godini. Eto, nadam se da je sad jasnije, a tete u poreznoj ionako uglavnom nemaju pojma (čast iznimkama), tako da ono što Vam tamo kaže neka teta uzmite sa debelom rezervom.

E da, mislim da većina tu nije niti svjesna da u ljetu dobivamo uplatnice za doplatu poreza, tak da na kraju porez bude većini 25% a nekima i 40%…

Najnepoštenija stvar u životu njegov je kraj. Mislim, život je težak. I oduzme ti dosta vremena. I što dobiješ na kraju? Smrt. To je, kao, neki bonus?! Uvjeren sam da je životni ciklus okrenut naopačke. Smrt bi trebala biti na početku. Potom slijedi život u staračkom domu iz kojeg te izbace jer si bio prezdrav. Onda počneš raditi tako što prikupiš mirovinu i već prvi dan na poslu dobiješ zlatni sat. Potom radiš četrdeset godina, dok ne postaneš dovoljno mlad za uživanje u mirovini. Piješ puno alkohola, ideš s tuluma na tulum i polako se pripremaš za srednju školu. Onda slijedi osnovna škola, postaješ klinac, igraš se i nemaš nikakvih odgovornosti u životu. Potom si malo dijete, pa beba, vraćaš se unutra i devet mjeseci lebdiš dok te grije najluksuznije centralno grijanje, kupka, a hrana stiže kroz cjevčicu. I kraj dočekaš jednim fantastičnim orgazmom!!! Amen.[color=blue][/color]

@mjanko5
Nisi u pravu ali nema veze – ne da mi se sada objašnjavati. Po toj logici je onda bolje uopće ne predati izvješće za PKD.

SERO VENIENTIBUS OSSA[color=black][/color]

bitno je podnijeti JOPDD do kraja mjeseca (skupa s uplatnicom) tako da ne budemo u poreznom prekršaju, a onda neka porezna računa i preračunava kako hoće, bitno da smo to odradili

Ignore: KressoM, delux

xdado: itekako će računati, od toga se puni proračun … evo, ja sam za 2015 godinu dobio čestitku od nekoliko stotina kuna, a za 2016 godinu očekujem oko 2.500 kn čestitke, jer me je zahebao ADPL ove godine sa 12 kn po dionici, pa sam unatoč tome što ne radim i što mogu koristiti cijelu olakšicu (a za 2016 godinu je 31.200 kn) upao u kategoriju od 25%, što znači da porez koji mi je SKDD obustavio nije dovoljan i moram doplatiti. I to nije stvar da li se njima da ili ne da, već to radi ASW po automatizmu, a kao što su napisali u priopćenju neki dan, ako je porez za platiti manji od 15 kn, onda ne šalju doma rješenje. I to je tako, htjeli Vi to ili ne ….
vodoinst: u pravu sam, knjigovodstvo mi je struka, ali sad to nije bitno, jer uopće ovo ne želim svesti na neku osobnu razinu. Htio sam samo informirati ljude jer vidim da ovdje puno ljudi ne razumije kako uopšče funkcionira i kako se obračunava porez na dohodak, što mi je malo čudno, jer sve kao veliki investitori i burzovni igrači, a pojma nemaju o osnovama poreznog sustava RH. A što se tiče prijave ili ne kapitalne dobiti, to je Vaš rizik. Ako ste uvjereni da porezna ne može doći do informacije da imate kapitalnu dobit, super, nemojte poslati joppd u poreznu i stvar riješena. Ali se nemojte čuditi ako dobijete neko rješenje doma skupa sa kaznom …

Pod oznaka izvjesca, kaj se upisuje?
Pod vrsta izvjesca, kaj se upisuje?
Hvala



vodoinst: netočno, odnosno tkogod da Vam je to rekao, krivo Vam je rekao. Čim imate prijavu poreza po bilo kojem obliku dohotka od kapitala (dividenda, štednja, kapitalni dobitak od dionica, od prodaje udjela u fondovima, ….) neovisno o tome da li ste joppd predali sami ili Vam je to napravio isplatioc (banka, skdd, broker), porezna je u obvezi napraviti Vam rješenje o porezu na dohodak, gdje će Vam onda uračunati sve dohotke (i neke treće ako ste imali) i sve plaćene predujmove (akontacije) poreza, te napraviti konačni obračun po kojem ćete najvjerojatnije morati doplatiti porez (iz razoga jer su uplatioci plaćali porez po stopi od 12% a vrlo se jednostavno upadne u kategoriju 25%, većina već na plaći plaća i stopu 25%, pa onda svi dodatni dohotci upadnu u kategoriju 25%, a plaćen je na iste predujam od 12%). U tom grmu leži zeko …. kao što sam napisao nekoliko postova unatrak, tek od 01.01.2017 godine se svi oblici dohotka od kapitala oporezuju konačnom stopom od 12%+prirez i kao takvi više ne podliježu prijavi poreza na dohodak, ali samim time onda nema ni povrata poreza po toj osnovi ako je porez preplaćen. Prijava poreza na dohodak za 2017 godinu vršiti će se naravno početkom 2018, znači ovo sad ide po starom zakonu koji je važio u 2016 godini. Eto, nadam se da je sad jasnije, a tete u poreznoj ionako uglavnom nemaju pojma (čast iznimkama), tako da ono što Vam tamo kaže neka teta uzmite sa debelom rezervom.

E da, mislim da većina tu nije niti svjesna da u ljetu dobivamo uplatnice za doplatu poreza, tak da na kraju porez bude većini 25% a nekima i 40%…
[/quote]

@mjanko5

mislim da niste u pravu. Nemojte plašiti ljude. Stopa PDK je 12% + prirez i ona je konačna. Ako npr. dobijete dividendu od mil. kuna, isplatitelj obustavi 12% + prirez i to je konačno, zar ne? To je isto dohodak od kapitala. Pročitajte malo pažljivije Zakon o PD.

@Serija

Oznaka izvješća: 16366

Vrsta izvješća: 8

使用を信頼し、あなた自身の能力の

prošle godine san ima dividiende 1300 kn..uzeli su od tog 12%……rekli su da se do 12000 kn ne udara 12 porez+prirez na dividendu –e sada znači li to da će mi vratit tih 12 posto automatski ili treba dat zahtjev ili nema šanse da vrate?

Ja sam u Poreznu predao JOPPD radi prijave poreza, a uplatnicom ću porez platiti do kraja veljače, jer je rok produljen do tada.

Gdje pise za produljenje roka?

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

Da se opet ponovim, vrlo je mala mogućnost da vam se porez na kapitalne dobitke od ove godine naknadno zaračuna po 25 ili 40%. Članak 43.a starog zakona koji uređuje automatski izračun godišnjeg poreza na dohodak – “poseban postupak” – kaže

xdado, 25.01.2017. u 10:58
(2) Poseban postupak iz stavka 1. ovoga članka ne primjenjuje se ako:

3. porezni obveznik nema obvezu podnošenja porezne prijave prema članku 40. Zakona, a ostvaruje razliku godišnjeg poreza na dohodak i prireza porezu na dohodak za uplatu.

Znači, moguće samo ako se porezni referent baš jako naljuti na vas i pozove vas na ponovni izračun godišnjeg poreza na dohodak. – članak 39
xdado, 25.01.2017. u 10:58
(3) Godišnju poreznu prijavu obvezno podnosi i porezni obveznik ako je Porezna uprava zatražila da naknadno plati porez na dohodak.

Tko izgubi dobitak dobije gubitak

New Report

Close