Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.




Ja se ne uzbuđujem više jer ću dobiti infarkt. Svi smo zbunjeni ali imate od Hita-e primjer ispunjavanja JOPPD ovdje, nije previše komplicirano ili se varam? Ja ga još nisam ispunjavao ali namjeravam…

http://www.hita.hr/files/OPOREZIVANJE-KAPITALNIH-DOBITAKA-2016.pdf

Odabrali su prejednostavan primjer. Trebali su jos barem dodati jednu transakciju s gubitkom.
Ovako nije jasno gdje se pise gubitak. Mislim da u kolonu Izdatak.

[/quote]

NE
čl30(10) “Pri utvrđivanju dohotka od kapitala ne priznaju se izdaci.”,

po meni bi imalo smisla sumu nabavnih vrijednosti upisivati pod izdatak a sumu prodaja pod primitak. ali eto super pametni uhljebi su tu logiku onemogućli stavkom 10.

zakon je jednostavno kontradiktoran i tu nema pomoći osim ukidanja od strane ustavnog suda.


@balt

hvala, pretpostavljam pod 15.1 ide šifra 2. Tu proceduru znamo već od brokerovih prijava iz 2015, dakle gospođa vam nije rekla ništa novo.
Šteta da niste pitali zašto uopće pedavati JOPPD kad su danas upravo izvalili da ne treba predavati ništa ako porez ispadne manji od 15 kuna.
https://www.porezna-uprava.hr/Lists/Vijesti/Vijest.aspx?ID=1727&amp%3BRootFolder=%2FLists%2FVijesti&amp%3BSource=https%3A%2F%2Fwww%2Eporezna-uprava%2Ehr%2FStranice%2FNaslovnica%2Easpx

zašto ovdje nema smajlića koji si puca u glavu…

[/quote]

Tako je, pod 15.1 (oznaka neoporezivog primitka) ide 2. U ovom slučaju ne ide preko brokerau HR pa mislim da se drugačije popunjava…



Ukoliko ste imali i neoporeziv dohodak od kapitala, (kupljene dionice prije 01.01.2016. a prodane u 2016 godini) potrebno je u B strani JOPPD obrasca u koloni 15.1. navesti taj iznos umanjen za proviziju.[/i]
Jedna stvar me iznenadila rok za predaju JOPPD je 31.01. a ne kraj veljače kako su me uvjeravali.

Malo pažljivije čitaj obrazac i pokušaj odgovoriti:
– koju ćeš oznaku upisati pod 15.1 (oznaka neoporezivog primitka)?
– iznos neoporezivog primitka ( a ne dohotka) upisuje se pod 15.2
– koju ćeš oznaku načina isplate staviti pod 16.1?
[/quote]
Jel netko zna odgovor na ova pitanja?

Polja 15.1., 15.2. i polje 16.1.

p.s. trgovao sam samo HR dionicama.

使用を信頼し、あなた自身の能力の

Moj broker (FIMA) je u JOPPD obrasce koje je poslao poreznoj za neoporezive primitke (prodavao sam dionice koje su kupljene prije 01.01.2016 godine) upisao slijedeće:
15.1 – 2 Primici od otuđenja financijske imovine ako to nije djelatnost poreznog obveznika (čl. 9. st. 1. t. 3. Zakona o porezu na dohodak)
15.2 – ukupan iznos prodaje minus brokerska provizija (što je logično, jer nema informaciju po kojim cijenama sam kupovao dionice)
16.1 – 3 Ostale bezgotovinske isplate na račune sukladno posebnim propisima (obzirom da sam ostavio lovu na brokerskom računu jer sam kupovao druge dionice, to mi se iz ponuđenih vrsta isplate čini logično, nelogično bi mi bilo da su stavili 0 – nema isplate)
eto, tako je napravio moj broker, pa nadam se da će ti to biti od pomoći

Ok hvala.

使用を信頼し、あなた自身の能力の

Nece da mi prihvati uplatu to jest poziv na broj.. upisem sve kako je objasnjeno 68 sifra grada-oib-pa onda ona druga sifra.. jeli imao neko problema stim?


Nece da mi prihvati uplatu to jest poziv na broj.. upisem sve kako je objasnjeno 68 sifra grada-oib-pa onda ona druga sifra.. jeli imao neko problema stim?

Ja sam uplatio na broj HR 68 1910-OIB-16366 (oznaka izvještaja, prva dva broja su godina 2016, a ostala 3 tri označavaju 366 dan u godini).
Moj probem je bio da sam ukucavao krivi broj od moje lokalne jedinice samouprave.

Najnepoštenija stvar u životu njegov je kraj. Mislim, život je težak. I oduzme ti dosta vremena. I što dobiješ na kraju? Smrt. To je, kao, neki bonus?! Uvjeren sam da je životni ciklus okrenut naopačke. Smrt bi trebala biti na početku. Potom slijedi život u staračkom domu iz kojeg te izbace jer si bio prezdrav. Onda počneš raditi tako što prikupiš mirovinu i već prvi dan na poslu dobiješ zlatni sat. Potom radiš četrdeset godina, dok ne postaneš dovoljno mlad za uživanje u mirovini. Piješ puno alkohola, ideš s tuluma na tulum i polako se pripremaš za srednju školu. Onda slijedi osnovna škola, postaješ klinac, igraš se i nemaš nikakvih odgovornosti u životu. Potom si malo dijete, pa beba, vraćaš se unutra i devet mjeseci lebdiš dok te grije najluksuznije centralno grijanje, kupka, a hrana stiže kroz cjevčicu. I kraj dočekaš jednim fantastičnim orgazmom!!! Amen.[color=blue][/color]

a kako se vodi kupnja i prodaja dionica, piše da se mora voditi po FIFO metodi



Nece da mi prihvati uplatu to jest poziv na broj.. upisem sve kako je objasnjeno 68 sifra grada-oib-pa onda ona druga sifra.. jeli imao neko problema stim?

Ja sam uplatio na broj HR 68 1910-OIB-16366 (oznaka izvještaja, prva dva broja su godina 2016, a ostala 3 tri označavaju 366 dan u godini).
Moj probem je bio da sam ukucavao krivi broj od moje lokalne jedinice samouprave.
[/quote]

Mislim da upisujem dobar broj.. koga da nazovem za info? Poreznu?

Da poreznu prema mjestu boravka…..

ps Ne kužim Vas….. toliko je sve trivijalno….

NOVAC JE SAMO SREDSTVO POMOĆU KOJEG SE ZADOVOLJAVAJU POTREBE

Provjeri da li ti je dobar broj primatelja, kod mene je bio pogrešan pa zato mi nije prolazila uplata.
https://www.porezna-uprava.hr/HR_porezni_sustav/Stranice/prirez_porezu_na_dohodak.aspx

Tu si možeš provjerit.

Najnepoštenija stvar u životu njegov je kraj. Mislim, život je težak. I oduzme ti dosta vremena. I što dobiješ na kraju? Smrt. To je, kao, neki bonus?! Uvjeren sam da je životni ciklus okrenut naopačke. Smrt bi trebala biti na početku. Potom slijedi život u staračkom domu iz kojeg te izbace jer si bio prezdrav. Onda počneš raditi tako što prikupiš mirovinu i već prvi dan na poslu dobiješ zlatni sat. Potom radiš četrdeset godina, dok ne postaneš dovoljno mlad za uživanje u mirovini. Piješ puno alkohola, ideš s tuluma na tulum i polako se pripremaš za srednju školu. Onda slijedi osnovna škola, postaješ klinac, igraš se i nemaš nikakvih odgovornosti u životu. Potom si malo dijete, pa beba, vraćaš se unutra i devet mjeseci lebdiš dok te grije najluksuznije centralno grijanje, kupka, a hrana stiže kroz cjevčicu. I kraj dočekaš jednim fantastičnim orgazmom!!! Amen.[color=blue][/color]


Odabrali su prejednostavan primjer. Trebali su jos barem dodati jednu transakciju s gubitkom.
Ovako nije jasno gdje se pise gubitak. Mislim da u kolonu Izdatak.

NE
čl30(10) “Pri utvrđivanju dohotka od kapitala ne priznaju se izdaci.”,

po meni bi imalo smisla sumu nabavnih vrijednosti upisivati pod izdatak a sumu prodaja pod primitak. ali eto super pametni uhljebi su tu logiku onemogućli stavkom 10.
[/quote]

U pravu si. To piše u zakonu, ali je u primjeru ZB Investa kapitalni gubitak u JOPPD obrascu naveden po Izdatak…

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

a kako se vodi kupnja i prodaja dionica, piše da se mora voditi po FIFO metodi

New Report

Close