Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

U pravilniku za šifra isplate piše samo ovo 38. Oznaka načina isplate odnosno izvršenja obveze iz Priloga 5. Način isplate/izvršenja obveze (pod 16.1.),

prilog 5 je
5. Način isplate/izvršenja obveze

0 Nema isplate
1 Isplata na tekući račun
2 Isplata na žiro račun
3 Ostale bezgotovinske isplate na račune sukladno posebnim propisima
4 Isplata u gotovini
5 Davanje u naravi
6 Naplata primitka u ovršnom postupku
7 Isplate putem obračunskih plaćanja

pa bi sad iz ovoka investitori trebali nedvosmisleno zaključiti koja šifra je ispravna jer jednog dana broker to na kraju uplati na tekući ali ko te transakcije se ništa ne prijavljuje.

što se smatra pod posebnim propisima dali tu možda spada i zakon o tržištu vrijednosnih papira ili kako se već zove pa isplata koja ostane kod brokera se tu knjiži!?!?

ne znam ali ono što sam prilično siguran da 0 nebi trebala biti ispravna šifra.

ali na kraju mislim da je dovoljno prijaviti poreznu obvezu i platiti porez a da za ovakve detalje nebi trebali gnjaviti mada u kakvoj dravi živimo nebi stavio ruku u vatru.

@ina2
ok, ali kuda se upisuje dobit/gubitak? vi ste bili predložili da se upisuje u polje 11 pod primitak.
meni je to neskladu s pojmom primitka u svim ostalim primjenama joppd obrasca, zato pitam je li to baš tako izrečeno u rrifu? dakle izračunani dobitak/gubitak od dionica kupljenih nakon 1.1.2016 = primitak.

što u slučaju gubitka upisujem? negativan primitak i porez 0?

što ako nisu sve prodaje na isti način isplaćene, neke su isplaćene brokeru, druge preko skdd-a na tekući?
naime ako porezna stvarno želi da se kao primitak upisuje taj računski zbroj (dobit/gubitak od prodaje svih dionica) onda pitanje načina isplate nema smisla, svaku dionicu sam mogao otuđiti na drugi način, preko burze, dospijećem, ugovorom kod bilježnika, pokloniti…..)


@gorgija

31.1. je rok iz čl51 starog zakona. pročišćeni tekstovi zakona i pravilnika su na stranici por. uprave pod “propisi”.

evo članka

u slučaju gubitka ništa
članak objašnjava samo kako popuniti stranicu B a im i stranica A sa par stvari
nadalje nije objašnjeno što ako je kapitalna dobiti ostvarena i inozemstvu dali idu druge šifre onda?

dosta je toga nedorečeno, moj je pristup točno izračunati kapitalnu porez i prirez i na vrijeme predati i uplatiti, ako misle zafrkavati OK forme, ona se uvijek da ispraviti a sankcija ne bi trebalo biti jer je porez na vrijeme prijavljeni i uplaćeni.

Ove godine prodala sam udjele u d.o.o.Njivice, nastale iz Finvesta,isplata je išla direktno na računJel se to oporezuje ? Ako da, gdje se prikazuje u ovoj prijavi za dionice ili u onoj do kraja veljače građanskoj ?

vid'la žaba...

@1234567bc
nije li smiješno da neoporezivi gubitak (npr prodaja HT-a stečenog u IPO) treba prijaviti, a oporezivi gubitak ne treba?

mislim, gdje takve gluposti imaju uporište u zakonu?

evo konačno je netko od većih igrača (pbzinvest) pokušao odgonetnuti što veselo društvance s trga sv. marka zapravo želi od nas.

http://www.pbzinvest.hr/hr/izvjestaji/izvjestaji-sa-trzista/vijesti-iz-pbz-investa/vijesti/oporezivanje-prinosa-iz-ulaganja-u-investicijske-fondove-i-portfelje-2085/2085
http://www.pbzinvest.hr/UserDocsImages/dokumenti/Porez_na_kapitalnu_dobit_bro%C5%A1ura.pdf

ukratko:
ne spominju neoporezive primitke niti fifo evidenciju.

primjer se odnosi na (oporezivu) kupnju i prodaju unutar 2016 godine:
dobitak u njihovom fondu i HT , gubitak na LKPC.

sve dobitke/gubitke zbrajaju i to je [B]primitak[/B] u joppd

6.2 oznaka primitka/obveze doprinosa: 1006
16.1 način isplate 1

oznaka joppd obrasca 16366-zadnji dan 2016g



@1234567bc

nije li smiješno da neoporezivi gubitak (npr prodaja HT-a stečenog u IPO) treba prijaviti, a oporezivi gubitak ne treba?

mislim, gdje takve gluposti imaju uporište u zakonu?

uporište je to da tako piše u zakonu tj ne piše da se gubitak mora prijavljivati, gubitak se odbija od dobiti za tekuću godinu pa ako ispadne da si u gubitku (gubitak veći od dobitka) nikome ništa jer se gubitak ne prenosi u narednu godinu niti se o gubitku izvještava porezna

ja se slažem da bi se dalo raspravljati o inteligentnosti sveukupnog riješenja

inače, hvala za članak 1234567bc.
“Nadalje,prema čl. 30. st. 16. Zakona o porezu na dohodak, [B]dohodak[/B] od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka [B]čini razlika[/B] između ugovorene [B]prodajne cijene odnosno primitka[/B] utvrđenog prema tržišnoj vrijednosti financijske imovine koja se otuđuje i [B]nabavne[/B] vrijednosti.”

ZNAČI:
dohodak = kapitalni_dobitak = primitak – nabavna_vrijednost

kao što sam i pretpostavio primitak je ono što je sjelo na račun i nije jednako dobitku.

JOPPD=izvještaJ O [B]Primicima[/B] i Porezu na Dohodak

dakle u JOPPD treba upisati ono što je [B]sjelo na račun[/B], a ne razliku. Samo što onda ne znamo kako državi priopćiti nabavnu cijenu jer takvog polja nema. pa smo se pravili pametni i pod primitak jednostavno upisali dobitak, dakle razliku i još smo oduzeli gubitke. problem rješen.

ja bih ljude koji sjede po ministarstvima i piskaraju po zakonima poslao na ispit iz logike i čitanja s razumijevanjem. tko ne prođe – otkaz. koji diletanti. užas.


@komifo

ako je to nešto stečeno prije 1.1.2016 onda je neoporezivo i nećete pogriješiti ako ispunite joppd, imate tamo šifru neop. primitka 02.
…iako u tim pravlinicima više nitkon ne zna tko pije tko plaća i siguran sam da većina neće ništa prijaviti

mislim da ne morate predavati godišnju poreznu prijavu samo zbog toga.

@spekulant
ja bih ljude koji sjede po ministarstvima i piskaraju po zakonima poslao na ispit iz logike i čitanja s razumijevanjem. tko ne prođe – otkaz. koji diletanti. užas.

brkaš pojmove ti ja i svi ostali koji plaćamo porez od onoga što stvorimo da ne kažem harać smo kmetovi kojih se ništa ne pita a kamoli da možemo nekog nekamo poslati. mi smo tu da hranimo njih državne činovnike. mi bez njih možemo oni bez nas ne mogu. i zato pišu zakone i imaju represivni aparat da bi mogli živjeti na našoj grbači ko bubreg u loju i pritom se nemaju potrebu sekirati dali je nešto napisano logično ili nije kad na kraju opet on ima pravo tumačiti zakon kako se njemu svidi, a tebe porezni obvezniku/kmete nitko ništa ne pita.

Društvo, obrazac JOPPD predajemo u papirnatom obliku ili elektronskom? I gdje se može kupit ili skinut?

Najnepoštenija stvar u životu njegov je kraj. Mislim, život je težak. I oduzme ti dosta vremena. I što dobiješ na kraju? Smrt. To je, kao, neki bonus?! Uvjeren sam da je životni ciklus okrenut naopačke. Smrt bi trebala biti na početku. Potom slijedi život u staračkom domu iz kojeg te izbace jer si bio prezdrav. Onda počneš raditi tako što prikupiš mirovinu i već prvi dan na poslu dobiješ zlatni sat. Potom radiš četrdeset godina, dok ne postaneš dovoljno mlad za uživanje u mirovini. Piješ puno alkohola, ideš s tuluma na tulum i polako se pripremaš za srednju školu. Onda slijedi osnovna škola, postaješ klinac, igraš se i nemaš nikakvih odgovornosti u životu. Potom si malo dijete, pa beba, vraćaš se unutra i devet mjeseci lebdiš dok te grije najluksuznije centralno grijanje, kupka, a hrana stiže kroz cjevčicu. I kraj dočekaš jednim fantastičnim orgazmom!!! Amen.[color=blue][/color]

papirnati ako nemaš eporeznu
za eporeznu ti treba finin certifikat koj je godišnja preplata oko 150 kn mislim da ima i neka naknada za izdavanje + moraš poreznoj dostaviti neku izjavu da predaješ dokumente preko eporezne

Tnx

Najnepoštenija stvar u životu njegov je kraj. Mislim, život je težak. I oduzme ti dosta vremena. I što dobiješ na kraju? Smrt. To je, kao, neki bonus?! Uvjeren sam da je životni ciklus okrenut naopačke. Smrt bi trebala biti na početku. Potom slijedi život u staračkom domu iz kojeg te izbace jer si bio prezdrav. Onda počneš raditi tako što prikupiš mirovinu i već prvi dan na poslu dobiješ zlatni sat. Potom radiš četrdeset godina, dok ne postaneš dovoljno mlad za uživanje u mirovini. Piješ puno alkohola, ideš s tuluma na tulum i polako se pripremaš za srednju školu. Onda slijedi osnovna škola, postaješ klinac, igraš se i nemaš nikakvih odgovornosti u životu. Potom si malo dijete, pa beba, vraćaš se unutra i devet mjeseci lebdiš dok te grije najluksuznije centralno grijanje, kupka, a hrana stiže kroz cjevčicu. I kraj dočekaš jednim fantastičnim orgazmom!!! Amen.[color=blue][/color]

New Report

Close