Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

za godinu dvije to će biti potpuno automatizirano.. nije mi jasno zašto već nije.. vani kad trguješ direktno ti skida banka/broker sav porez koji trebaš platiti već prilikom transakcije. program bolno jednostavan. srednjoškolac za maturalni rad može napisati.. ne znam što se čeka

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/


Ako u prošloj godini nisam prodao ništa što nisam držao najmanje 3 godine, da li ja moram ispunjavati poreznu prijavu?

ne!


99 Primjer: Otuđenje financijske imovine stečene
prije 2016. godine
Fizička osoba X stekla je 200 dionica u kolovozu 2015.
godine po cijeni od 20.000,00 kn = 100kn / 1 dionica.
Tijekom 2016. godine (u prosincu) sklopila je ugovor
o prodaji dionica po cijeni od 150,00 kn / 1 dionica
= 30.000,00. Kapitalni dobitak nastao je u vrijednosti
10.000,00 kn. Nastali se kapitalni dobitak ne
oporezuje jer su dionice stečene prije 2016. godine.
Bez obzira na činjenicu neoporezivosti, isplatitelji
ili sami porezni obveznici trebaju Poreznoj upravi
predati obrazac JOPPD do 15. u mjesecu za sve isplate
obavljene u prethodnom mjesecu.
Obrazac JOPPD treba popuniti na način prikazan u nastavku:
pod 15.1. upisati 02
pod 15.2. 30.000,00
U primjeru se navodi da je kap. dobitak 10.000,00, a u obrazac se unosi iznos ukupnog primitka !?

u više navrata sam provjerio, u ovom slučaju nije potrebno predavati Joppd, za neoporezivi dio.

možete li reći od kuda imate informaciju?

zašto u joppd postoji šifra neoporezivog primitka:
02 – primici od otuđenja financijske imovine stečne prije 1.1.2016


za godinu dvije to će biti potpuno automatizirano.. nije mi jasno zašto već nije.. vani kad trguješ direktno ti skida banka/broker sav porez koji trebaš platiti već prilikom transakcije. program bolno jednostavan. srednjoškolac za maturalni rad može napisati.. ne znam što se čeka

nije baš tako jednostavno.
kako broker zna koliko sam platio dionicu koju nisam kupio preko njega?



Ako u prošloj godini nisam prodao ništa što nisam držao najmanje 3 godine, da li ja moram ispunjavati poreznu prijavu?

ne!
[/quote]

nažalost da

Porezni obveznik – imatelj financijske imovine Obrazac JOPPD dostavlja do posljednjeg dana mjeseca veljače tekuće godine, s danom i oznakom izvješća dana 31. prosinca prethodne godine, za sve kapitalne dobitke ostvarene u prethodnoj godini umanjene za ostvarene kapitalne gubitke iz članka 67. stavka 11. ovoga Zakona., uključujući i kapitalne dobitke ostvarene od otuđenja financijske imovine (ako to nije djelatnost poreznog obveznika) stečene prije 1. siječnja 2016. godine i kapitalne dobitke koji ne podliježu oporezivanju.

čl. 17 st. 14
https://www.porezna-uprava.hr/Dokumenti%20vijesti/Pravilnik%20o%20porezu%20na%20dohodak.pdf

ovo se odnosi na prodaje nakon 1.1.2017. nemojte miiešati dva zakona i pravilnika.
sve što se napravilo do i uključujući 31.12.2016 ide po starom zakonu i pravilniku


nažalost da

Porezni obveznik – imatelj financijske imovine Obrazac JOPPD dostavlja do posljednjeg dana mjeseca veljače tekuće godine, s danom i oznakom izvješća dana 31. prosinca prethodne godine, za sve kapitalne dobitke ostvarene u prethodnoj godini umanjene za ostvarene kapitalne gubitke iz članka 67. stavka 11. ovoga Zakona., uključujući i kapitalne dobitke ostvarene od otuđenja financijske imovine (ako to nije djelatnost poreznog obveznika) stečene prije 1. siječnja 2016. godine i kapitalne dobitke koji ne podliježu oporezivanju.

čl. 17 st. 14
https://www.porezna-uprava.hr/Dokumenti%20vijesti/Pravilnik%20o%20porezu%20na%20dohodak.pdf


@gorgija

mislim da ste načelno u pravu u vezi prijavljivanja. samo što citirate novi pravilinik koji se odnosi na novi zakon. posebno to napominjem zbog datuma koji nije točan. Za dohodak iz 2016 je datum predaje 31.1.2017

spekulant odobri zahtjev molim te za prijateljstvom da vidim poruke

@spekulant
po primjerima iz RRIF-a treba iskazati sve prodaje dionica, kako one kupljene i prodane u 2016., tako i one kupljene ranije, prije 1.1.2016. Za dionice kupljene prije 1.1., navodi se samo prodajna vrijednost, tj. primitak po toj osnovi (ne utvrđuje se dobit – dohodak, po toj osnovi, pa time ni porez i prirez).
Za one kupljene i prodane u 2016., utvrđuje se dobit ili gubitak , iznos poreza i prireza za uplatu, te
način isplate. Ako su sredstva ostala kod brokera za daljnje trgovanje, onda je, po meni, šifra 0.
Dakle, Porezna hoće znati koliko vam dolazi novca na raćune i od prodaja financijske imovine koja
nije oporeziva. Od 1.1. , izmjenama Zakona će imati, ako želi , uvid u sve promete po vašim računima , kao i u stanje štednih uloga, pa onda i iskazivanje prihoda od prodaje “starih” dionica dobiva smisao.



nažalost da

Porezni obveznik – imatelj financijske imovine Obrazac JOPPD dostavlja do posljednjeg dana mjeseca veljače tekuće godine, s danom i oznakom izvješća dana 31. prosinca prethodne godine, za sve kapitalne dobitke ostvarene u prethodnoj godini umanjene za ostvarene kapitalne gubitke iz članka 67. stavka 11. ovoga Zakona., uključujući i kapitalne dobitke ostvarene od otuđenja financijske imovine (ako to nije djelatnost poreznog obveznika) stečene prije 1. siječnja 2016. godine i kapitalne dobitke koji ne podliježu oporezivanju.

čl. 17 st. 14
https://www.porezna-uprava.hr/Dokumenti%20vijesti/Pravilnik%20o%20porezu%20na%20dohodak.pdf


@gorgija

mislim da ste načelno u pravu u vezi prijavljivanja. samo što citirate novi pravilinik koji se odnosi na novi zakon. posebno to napominjem zbog datuma koji nije točan. Za dohodak iz 2016 je datum predaje 31.1.2017

[/quote]

onda se ispričavam, na to nisam ni mislio. dakle za prodane u 2016 vrijedi rok 31.01.? jel imate možda to mjesto iz ranijeg pravilnika, gdje piše točnije, konkretno da li se i za ovu godinu onda izračunava i prijavljuje i dobit od prodanih starih dionica? ili je to možda mudro uvedeno tek u novom pa sad još treba prijaviti samo dobit na koju se plaća porez?

“način isplate. Ako su sredstva ostala kod brokera za daljnje trgovanje, onda je, po meni, šifra 0.”

nisam siguran oko te šifre i što se podrazumijeva pod račun (istina pod šifru 1 su naveli tekući račun i zna se što je tekući račun)

međutim sljedeća situacija isplata dividende na račun brokera (ako se trguje vani) isplata se dogodila ne na tekući, ali desila se na račun koji je isto od ulagatelja samo kod brokera

tako je i kod prodaje skdd izvrši isplatu u korist prodavatelja na njegov račun kod brokera

po meni bi trebala ići ipak šifra 1 od svih šifri ova je najbliža jer isplata se desila (kako se zove račun na koji se isplata izvršila (žiro devizni brokerski skrbnički tekući) nebi trebalo biti bitno jer je ulagatelj vlasnik tih računa tj podračuna)

po meni šifra 0 je u slučaju primjerice da se dobit reinvestira pa se ostvari povećanje kapitala i to se onda proknjiži kao prihod ali bez isplate jer tu stvarno isplate nema.

New Report

Close