Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Sta ce brokeri to ispunjavat ili mi moramo sami kupiti obrazac i predati?

Ne žurite nigdje jer ni porezna nema pojma kako se to radi, sjećam se kad su uveli oporezivanje mirovina iz inozemstva, ja išla s ocem, niko ništa nije znao, to je bilo 2012, a tek ove godine su zvali i prijetili onima koji se nisu odazvali, dakle, treba im 5 godina.

vid'la žaba...

novi zakon čl94
(4) Na postupke podnošenja i obrade prijave poreza na dohodak za 2016. godinu, utvrđivanje i plaćanje razlike paušalnog poreza na dohodak za 2016. godinu, utvrđivanje i plaćanje predujmova poreza na dohodak od samostalne djelatnosti koji se u 2017. godini utvrđuju na temelju ostvarenog dohotka u 2016. godini, primjenjuju se odredbe Zakona o porezu na dohodak (»Narodne novine«, br. 177/04., 73/08., 80/10., 114/11., 22/12., 144/12., 120/13., 125/13., 148/13., 83/14., 143/14. i 136/15.).

dakle cijela priča s skdd-om se odnosi na dohodak 2017. 2016 ide po starom.
To znači da ostaje rok 31.siječnja, a ne kraj veljače kao što se pisalo.

ja sam isto uzeo priču o primjeni novog zakona zdravo za gotovo. (ponajviše zato što sam očekivao uzmak u zadnji tren od strane vlastodržaca jer su valjda dosad shvatili koliko im je zakon nedorečen/besmislen ….)
a možda i nisu shvatili…..


U RRIF-u 12/16. objavljen je članak o oporezivanju kap. dobitaka fizičkih osoba u 2016.
….

možete li nam prenijeti detalje iz joppd primjera?

koje su šifre koristili u točkama 6.2, 15.1 (u neoporezivom slučaju), 16.1 ?

točka 11. – primitak

što se u primjeru upisuje pod primitak?
gdje se u joppd upisuje [B]kupovna vrijednost[/B] koju navodite?

gdje se upisuje razlika dobitaka i gubitaka u smislu čl51(8)?
“(8) Porezni obveznik – imatelj financijske imovine obvezan je predujam poreza na dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka iz članka 30. stavaka 16. i 17. ovoga Zakona, osim kapitalnih dobitaka po osnovi otuđenja udjela u trgovačkim društvima, obračunati, obustaviti i uplatiti do 31. siječnja tekuće godine za [B]sve kapitalne dobitke ostvarene u prethodnoj godini umanjene za ostvarene kapitalne gubitke [/B] iz članka 30. stavka 24. ovoga Zakona po stopi od 12% bez priznavanja osobnog odbitka iz članka 36. ovoga Zakona.”

spominje li se u članku obrazac KD-G?

spominje li se “evidencija”?
čl25(6) Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o porezu na dohodak NN 137/15
“(6) U svrhu utvrđivanja poreza na dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka od otuđenja financijske imovine, [B]porezni obveznici obvezni su ustrojiti evidenciju financijske imovine prema vrsti/nazivu, količini i izdavatelju, sa stanjem na dan 31. prosinca 2015.[/B]”

Hvala!

@komifo

čl51

spekulant, 26.12.2016. u 11:28
(12) Ako dohodak od kapitala/ po osnovi kapitalnih dobitaka iz članka 30. stavaka 16. i 17. ovoga Zakona nije utvrđen ili nije prijavljen po tržišnim cijenama, dohodak će utvrditi Porezna uprava prema tržišnim cijenama.

dobro bi bilo izbjeći da ekipa koja u 2.5 godine nije bila u stanju napisati suvisli zakon naknadno utvrđuje nekakve “tržišne vrijednosti”, pogotovo ako se radi o derivatima ili ako je išlo preko strane burze.

99 Primjer: Otuđenje financijske imovine stečene
prije 2016. godine
Fizička osoba X stekla je 200 dionica u kolovozu 2015.
godine po cijeni od 20.000,00 kn = 100kn / 1 dionica.
Tijekom 2016. godine (u prosincu) sklopila je ugovor
o prodaji dionica po cijeni od 150,00 kn / 1 dionica
= 30.000,00. Kapitalni dobitak nastao je u vrijednosti
10.000,00 kn. Nastali se kapitalni dobitak ne
oporezuje jer su dionice stečene prije 2016. godine.
Bez obzira na činjenicu neoporezivosti, isplatitelji
ili sami porezni obveznici trebaju Poreznoj upravi
predati obrazac JOPPD do 15. u mjesecu za sve isplate
obavljene u prethodnom mjesecu.
Obrazac JOPPD treba popuniti na način prikazan u nastavku:
pod 15.1. upisati 02
pod 15.2. 30.000,00
U primjeru se navodi da je kap. dobitak 10.000,00, a u obrazac se unosi iznos ukupnog primitka !?



@komifo

čl51

randopph, 26.12.2016. u 15:58
(12) Ako dohodak od kapitala/ po osnovi kapitalnih dobitaka iz članka 30. stavaka 16. i 17. ovoga Zakona nije utvrđen ili nije prijavljen po tržišnim cijenama, dohodak će utvrditi Porezna uprava prema tržišnim cijenama.

istina, ali ne moraš sam poduzimati ništa! i ne košta apsolutno ništa!a ako si pak nezadovoljan rješenjem, opet imaš pravo prigovora/žalbe. ja još nisam dobio rješenje za prošlu g., i sama službenica mi veli da je to normalno kad povrat moraju izračunavati “pješice”. a kako se radi o većoj cifri preplaćenog poreza, da je to još normalnije jer takve stvari ostavljaju za sam kraj.

dobro bi bilo izbjeći da ekipa koja u 2.5 godine nije bila u stanju napisati suvisli zakon naknadno utvrđuje nekakve "tržišne vrijednosti", pogotovo ako se radi o derivatima ili ako je išlo preko strane burze.

[/quote]

za spekulanta
na brzinu, nisam odgovorio na sve št ste pitali:
šifra 6.2 000 (nema doprinosa)
11 0,00 (primitak neoporeziv)
15.1. 0,2
15.2. 30.000,00
16.1 1
16.2 30.000,00
KD-G se ne spominje. Za evidenciju nisu naveli poseban primjer. Pretpostavljam da je možete sami kreirati, za svaku dionicu posebno, kronološki, datum kupnje, količinu, cijenu i iznos i isto to kod prodaje, izračunati dobit (gubitak), porez i prirez.


za spekulanta
na brzinu, nisam odgovorio na sve št ste pitali:
šifra 6.2 000 (nema doprinosa)
11 0,00 (primitak neoporeziv)
15.1. 0,2
15.2. 30.000,00
16.1 1
16.2 30.000,00
KD-G se ne spominje. Za evidenciju nisu naveli poseban primjer. Pretpostavljam da je možete sami kreirati, za svaku dionicu posebno, kronološki, datum kupnje, količinu, cijenu i iznos i isto to kod prodaje, izračunati dobit (gubitak), porez i prirez.

da to nije ipak opis onog JOPPD-a o ukupnim primicima od prodaje dionica koji za nas već dvije godine svakog mjeseca podnosi naš broker? kao prvo, točno tako su popunjene rubrike u tom izvještaju (osim što se pod 16.1 upisuje 1 – “isplata na tekući račun” – očito samo ako se novac i isplatio na tekući, kod mene recimo stoji 0 – “nema isplate” – jer ga ostavljam kod brokera). drugo, kapitalna dobit bi bila 10000 a ne 30000. treće, izvještaj o kapitalnoj dobiti podnosi se jednom godišnje, do kraja veljače za prethodnu godinu, i tako se i uplaćuje porez, a ne mjesečno, ovo bi bila velika promjena na ono kako se to otprilike u početku zamislilo prije nego što je promijenjeno na jednom godišnje da bi se izbjeglo maltretiranje poreznih obveznika.



za spekulanta
na brzinu, nisam odgovorio na sve št ste pitali:
šifra 6.2 000 (nema doprinosa)
11 0,00 (primitak neoporeziv)
15.1. 0,2
15.2. 30.000,00
16.1 1
16.2 30.000,00
KD-G se ne spominje. Za evidenciju nisu naveli poseban primjer. Pretpostavljam da je možete sami kreirati, za svaku dionicu posebno, kronološki, datum kupnje, količinu, cijenu i iznos i isto to kod prodaje, izračunati dobit (gubitak), porez i prirez.

da to nije ipak opis onog JOPPD-a o ukupnim primicima od prodaje dionica koji za nas već dvije godine svakog mjeseca podnosi naš broker? kao prvo, točno tako su popunjene rubrike u tom izvještaju (osim što se pod 16.1 upisuje 1 – "isplata na tekući račun" – očito samo ako se novac i isplatio na tekući, kod mene recimo stoji 0 – "nema isplate" – jer ga ostavljam kod brokera). drugo, kapitalna dobit bi bila 10000 a ne 30000. treće, izvještaj o kapitalnoj dobiti podnosi se jednom godišnje, do kraja veljače za prethodnu godinu, i tako se i uplaćuje porez, a ne mjesečno, ovo bi bila velika promjena na ono kako se to otprilike u početku zamislilo prije nego što je promijenjeno na jednom godišnje da bi se izbjeglo maltretiranje poreznih obveznika.
[/quote]

Primjer oporezivanja dionica kupljenih prije 1.1.2016. objavio sam ranije -26.12.u 14.41.h
(on je objavljen u RRIF-u 12/16.)
Tamo je navedena kap. dobit u iznosu od 10.000,00 HRK, no, ona se ne unosi. Unosi se samo ukupan primitak od prodaje – 30.000,00 HRK (kao neoporeziv). Očito Porezna želi znati koliki su primici od prodaje takve imovine, neovisno o tome što je trenutno neoporeziva.


novi zakon čl94
(4) Na postupke podnošenja i obrade prijave poreza na dohodak za 2016. godinu, utvrđivanje i plaćanje razlike paušalnog poreza na dohodak za 2016. godinu, utvrđivanje i plaćanje predujmova poreza na dohodak od samostalne djelatnosti koji se u 2017. godini utvrđuju na temelju ostvarenog dohotka u 2016. godini, primjenjuju se odredbe Zakona o porezu na dohodak (»Narodne novine«, br. 177/04., 73/08., 80/10., 114/11., 22/12., 144/12., 120/13., 125/13., 148/13., 83/14., 143/14. i 136/15.).

dakle cijela priča s skdd-om se odnosi na dohodak 2017. 2016 ide po starom.
To znači da ostaje rok 31.siječnja, a ne kraj veljače kao što se pisalo.

ja sam isto uzeo priču o primjeni novog zakona zdravo za gotovo. (ponajviše zato što sam očekivao uzmak u zadnji tren od strane vlastodržaca jer su valjda dosad shvatili koliko im je zakon nedorečen/besmislen ….)
a možda i nisu shvatili…..

Ako gledam novi nacrt pravilinka Vaš link … clanak 17. stavak 14. nisam siguran da je rok za 2016 31. sijecanj. Isto tako vise nisam siguran tko ima obvezu podnosenja JOPPD za neoporezive primitke.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

Danas u Poslovnom dnevniku imate text koji govori o tome da SKDD preuzima posao oko prijava poreza na kapitalnu dobit

New Report

Close