Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Dali se sad isplati trejdati svakih par dana uz zaradu od 3 do 5% ili je uz ovaj namet besmisleno.

Vi meni zaradite 3-5% svakih par dana, a ja vama plaćam porez pa ne morate oko toga brinuti

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Nakon nove promjene zakona, više mi ništa nije jasno.
U 2016. sam kod inozemnog brokera prodao dionice koje sam kupio prije 1.1.2016 i ostvario (neoporezivu) kapitalnu dobit.
Kako i kada to prijavljujem poreznoj upravi? Ili po novome prijavljujem SKDD-u, pa SKDD radi obračun i prijavljuje poreznoj?

Zna li netko?


Zvao agram brokere, ljubazni muskarac mi rekao sljedece ;
oni ce sve izracunat , oporezivo i neoporezivo , ispunit JOPPD, koji cu ja morat isprintat i njega odnesem na poreznu, ja nista necu morat izracunavat i razbijat glavu sa brojevima .
jos nemaju cijenu ali najvjerojatnije ce kostat izmedju 50-100 kuna da nadoknade troskove razvijanja programa i informaticara.
evo tako mi receno, ako je to to , zadovoljan sam .

kome misli agram naplatiti 50-100 kuna ako im u zakonu pise da su (čl70(8)) “dužni su dostavljati SKDD-u sve podatke bitne za utvrđivanje poreza na dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka” i to do 15 siječnja?


SKDD ima najviše informacija, ali ne sve potrebne u svim slučajevima. Uz dostavljanje podataka koji u nekim slučajevima nedostaju, SKDD bi mogla generirati JOPPD za porez na kapitalnu dobit.
To bi bilo super.

skdd dobiva info od brokera sa nekoliko dana zakašnjenja, i koliko mi je poznato samo broj dionica koje su promijenile vlasnika, a ne i cijenu, a pogotovo ne cijenu uvećanu/smanjenu za proviziju brokera. Ako skdd do sada s brokerima nije uspio dogovoriti način izmjene tih podataka onda ni neće in u sljedećih dva tjedna.

u 2015 neki brokeri su sami slali “neoporezive primitke” u poreznu po kojima aktivni trader sa 10000 kuna lako ima 100000+ “primitaka”.


Nakon nove promjene zakona, više mi ništa nije jasno.
U 2016. sam kod inozemnog brokera prodao dionice koje sam kupio prije 1.1.2016 i ostvario (neoporezivu) kapitalnu dobit.
Kako i kada to prijavljujem poreznoj upravi? Ili po novome prijavljujem SKDD-u, pa SKDD radi obračun i prijavljuje poreznoj?

Zna li netko?


ne zna ni skdd, navodno čekaju da im objasne iz porezne.

pretpostavljam da ce se oko 10.siječnja kad se ekipa vrati sa skijanja sjetiti da bi trebalo produljiti rok (15.sij) za dostavu tih podataka.

Ajme države.

Samo nek probaju zahebat. Ići će tužbe. Mater nesposobnu.

使用を信頼し、あなた自身の能力の


Nakon nove promjene zakona, više mi ništa nije jasno.
U 2016. sam kod inozemnog brokera prodao dionice koje sam kupio prije 1.1.2016 i ostvario (neoporezivu) kapitalnu dobit.
Kako i kada to prijavljujem poreznoj upravi? Ili po novome prijavljujem SKDD-u, pa SKDD radi obračun i prijavljuje poreznoj?

Zna li netko?

A šta vam tu ” nije jasno” ? Dionice kupljene prije 1.1.2016. , bilo kad da ih prodate , dobit je neoporeziva ! Zato ne filozofirajte i ne mudrujte , korisniče od 21.12.2016 god. !




@verdi
slazem se.

Samo, jel' za ovo sto se steklo izmedu 01.01.2016 i 01.01.2017 vrijedi 3 ili 2 godine?

novi zakon vrijedi za sve dionice stečene nakon 01. siječnja 2016, piše u čl 94 st 3. dakle rok od 3 godine vrijedi samo ako kupiš u 2016 i prodaš u 2016.
da li netko ima točne informacije da li postoji bilo kakva obveza podnošenja izvještaja ili evidencije i ako prodajemo samo dionice kupljene prije 2016 i/ili kupljene od 2016 ali držane duže od 2 godine? ili u tom slučaju sve što piše u ovom zakonu jednostavno možemo ignorirati?
[/quote]

možete ignorirati..nemate porezne obveze.

Treba li prijaviti sva trgovanja i sa zaradom i sa gubitkom? Bilo je nekog govora ako na necemu izgubis da se to onda odbija? E sad opet pitanje ako se ne racuna trgovanje nego ako je k/p izvrsena u 2016.. dali se onda odbija ako sam prodao nesto sto sam davno kupio i na tome izgubio prodsjom u 2016 il se to kao i za dobit ne moze racunati?

prodaja papira ove godine, astečenih prije 01.01.2016. g. NEMA NIKAKAV UTJECAJ.

@spekulant, od kud ovaj rok 15. sijecnja?

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

@VedroNebo
čl70
(9) U slučaju iz stavka 8. ovoga članka financijski posrednik odnosno sam porezni obveznik za imovinu ili sam porezni obveznik za kapitalne dobitke ostvarene u inozemstvu bez tuzemnog posrednika, osim kapitalnih dobitaka po osnovi otuđenja udjela u kapitalu trgovačkog društva koji nisu prenosivi na tržištu kapitala u skladu s posebnim propisom, dužni su dostavljati SKDD-u sve podatke bitne za utvrđivanje poreza na dohodak …

(11) Podaci iz stavaka 9. i 10. ovoga članka dostavljaju se SKDD-u tijekom poreznog razdoblja, a najkasnije do 15. siječnja tekuće godine za prethodnu godinu.

A jeste probali kontaktirati SKDD vezano za prava i obveze iz tog clanka 70? Probajte. 🙂

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."


A jeste probali kontaktirati SKDD vezano za prava i obveze iz tog clanka 70? Probajte. 🙂

pa jesam, prošli tjedan, kažu da ništa ne znaju.
imate li vi kakvih informacija?

New Report

Close