Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Dow Jones 05. 12. 2008. 8635

Dow Jones 15. 10. 2008. 8577

A u istom razdoblju na hrvatskoj burzi:

ATPL-R-A -63,44%
VDKT-R-A -62,67%
VIRO-R-A -62,50%
HDEL-R-A -61,97%
DLKV-R-A -59,67%
IGH-R-A -57,13%
ULPL-R-A -54,95%
SUNH-R-A -53,89%
INGR-R-A -53,81%
DKVS-R-A -53,43%
INA-R-A -53,27%

Ne zna čovjek bi li se smijao ili plakao.

Da ali oni nemaju vladu koja će sve rasprodat za osobne interese žalosno jako vjeruj mi da samo gledam koji će dan osvanut pa da neko pukne i da im j…. sve dok smo po logorima bili oni su otimali i sad ovo malo sirotinje mi otimaju meni i mojoj djeci to je da poludiš




Ma kakvi gubici na burzi, gle kolko ovi gube svake godine:

http://www.jutarnji.hr/vijesti/clanak/art-2008,12,6,,143964.jl

kakav gubitak. samo je novac iz ruku nesposobnih prešao u ruke sposobnih.
[/quote]

Da, to je po onoj: Novac na burzi nikad nije izgubljen, samo je promjenio vlasnika. [thumbsup]
[/quote]

Ne. Burza je drugačija. Kladionica je zero-sum game i sav novac koji je netko izgubio je netko i zaradio. Burza nije zero-sum game.

Ako gledamo od vrha Crobex-a do danas teoretski možemo apsolutno svi imati paper loss. Čak i oni koji su prodavali na vrhu (jer su možda kasnije dokupili ili nisu sve prodali, itd….)

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

Hm, burza nije zero sum game, medjutim investiranje na burzu ne stvara novu vrijednost. Elem, bogatstvo na burzi je fiktivno. Nikad se nemoze realizirat.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Jeste čitali današnji Jutarnji list?
Predviđanja su za 2009. jedno gore od drugoga. Imamo sivi i crni scenarij, to valjda jasno govori sve. Trećeg scenarija nema [shocked]

Država ne može više dobiti pare ni od kuda, a iduće godine moramo vratiti 63 miljarde kuna (9 milj. EUR) -stranica 7. !
Kao jedini izvor financiranja spominje se oslobađanje oko 5 milijardi kuna bankama za kreditiranje države, a ukupni dugovi su već u 1Q čak 10 milijardi kuna za vratiti [shocked] tako da lova od banaka ako je uopće daju pokriva samo pola duga za 1Q. Ostalo ne zna se odakle pogotov ostali kvartali

Uz tu lovu iz banaka (daleko premalu) spominje se još uzimanje preostalog novca iz naših mirovinskih fondova jer da država planira uzeti mirovincima preostali keš za svoje dugove [shocked]

Sad sam već stvarno zabrinut za opstanak države i burze pa molim da mi (ako ih još ima) optimisti odgovore što će
1. spasiti državu od kraha
2. spasiti burzu od gašenja jer prometi će u 2009. biti kao promet bolje burekdžinice
3. ako burza ipak opstane što bi joj dalo neki rast jer ni u jednom scenariju rast burze nije izgledna opcija jer keša neće biti, sprema se rasprodaja dionica za kikiriki i ovih 1500 crobexa bit će izgleda plafon iduću godinu dana a kao dno sve više se spominje crobex na 1000 [embarass]

Ovo nije druk i nemojte pljuvati nego iskreno odgovorite jer ovo što se sprema je malo reći katastrofalno i tu niko ne može zaraditi ni oni u kešu ni u dionicama najmanje godinu dana jer ćemo samo padati!


Hm, burza nije zero sum game, medjutim investiranje na burzu ne stvara novu vrijednost. Elem, bogatstvo na burzi je fiktivno. Nikad se nemoze realizirat.

Onda je općenito bogatstvo svijeta fiktivno jer se ne može realizirat. Osim ako ne dođu vanzemaljci….

Nije točno da investiranje ne stvara novu vrijednost – burza stvara likvidnost i određuje vrijednost što je vrlo bitno i nudi poduzećima veću mogućnost prikupljanja kapitala kao i veću sigurnost investitorima. To se prvenstveno odnosi na US a onda i manjim dijelom Europu (koja je ipak više bankocentrična). Druga priča je HR gdje imamo svega 3 ili 4 društva koja su stvarno koristila burzu za prikupljanje kapitala….

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


Jeste čitali današnji Jutarnji list?
Predviđanja su za 2009. jedno gore od drugoga. Imamo sivi i crni scenarij, to valjda jasno govori sve. Trećeg scenarija nema [shocked]

Država ne može više dobiti pare ni od kuda, a iduće godine moramo vratiti 63 miljarde kuna (9 milj. EUR) -stranica 7. !
Kao jedini izvor financiranja spominje se oslobađanje oko 5 milijardi kuna bankama za kreditiranje države, a ukupni dugovi su već u 1Q čak 10 milijardi kuna za vratiti [shocked] tako da lova od banaka ako je uopće daju pokriva samo pola duga za 1Q. Ostalo ne zna se odakle pogotov ostali kvartali

Uz tu lovu iz banaka (daleko premalu) spominje se još uzimanje preostalog novca iz naših mirovinskih fondova jer da država planira uzeti mirovincima preostali keš za svoje dugove [shocked]

Sad sam već stvarno zabrinut za opstanak države i burze pa molim da mi (ako ih još ima) optimisti odgovore što će
1. spasiti državu od kraha
2. spasiti burzu od gašenja jer prometi će u 2009. biti kao promet bolje burekdžinice
3. ako burza ipak opstane što bi joj dalo neki rast jer ni u jednom scenariju rast burze nije izgledna opcija jer keša neće biti, sprema se rasprodaja dionica za kikiriki i ovih 1500 crobexa bit će izgleda plafon iduću godinu dana a kao dno sve više se spominje crobex na 1000 [embarass]

Ovo nije druk i nemojte pljuvati nego iskreno odgovorite jer ovo što se sprema je malo reći katastrofalno i tu niko ne može zaraditi ni oni u kešu ni u dionicama najmanje godinu dana jer ćemo samo padati!

Nećemo vratiti, jer nemamo otkuda.
IMF i MMF djele pare da bi prezadužile države, a onda ih preuzele, na taj način da im država da ustupke u nečemu za zamjenu za dug.
TO se zove GLOBALIZACIJA.

Poglledaj zeitgeist 2.dio.

postajemo ovisnici o burzi, jer se nadamo povratku izgubljenog


pozdrav

vidio sam ovaj clanak na indexu i nisam vjerovao, nazalost nisam otkrio odkuda je izvor

citat:

Sretni ste jeftinom naftom? Razmislite ponovno

JEFTINA nafta usrećuje nas na kratke staze no na duže razdoblje ta je promjena opasna, prema posljednjoj analizi Merrill Lyncha ona bi mogla sljedeće godine potonuti do 25 dolara za barel.

Prisjetimo se lipnja kada je cijena nafte dosegla vrtoglavih 150 dolara za barel, analitičari su bili u pravu kada su prognozirali pad na 100 dolara oko listopada, nakon toga banke su najavile pad cijene do kraja godine na 50 dolara što je bilo donekle optimistično. Danas nafta na svjetskom tržištu stoji 43,80 dolara što je najniža razina od veljače 2005. godine.

Barel će u 2009. stajati 25 dolara

"Pad nafte na 25 dolara za barel dogodit će se ukoliko se recesija proširi na Kinu, najvećeg potrošača" izjavio je Francisco Blanch iz Merrill Lyncha koji napominje kako će se cijela ekonomija strmoglaviti gotovo desetljeće unazad jer je nafta stajala 25 dolara upravo u studenome 2002. godine.

Niska cijena energije pogoduje velikim, ali i malim potrošačima jer se financijski lakše bore s ekonomskom krizom no gledajući niske cijene na duže razdoblje to bi moglo dovesti do kontraefekta, odnosno, poskupljenja koje još nije zabilježeno.

Krajnosti imaju svoju cijenu, uglavnom nepovoljnu

"Jeftina nafta je poput smanjenog poreza – više novca možemo spremiti u džep, no slabija isporuka i jeftina energija usporit će napredak alternativnih goriva i nove tehnologije", kazao je Mike Wittner iz banke Societe Generale.

Čelnici OPEC-a slažu se kako je danas najoptimalnija cijena nafte oko 75 dolara za barel što ej zlatna sredina koja bi potencirala proizvodnju, nabavu, isporuku, ali i daljnji razvitak alternativnih energija. Nažalost niska cijena nafte više će škoditi nego doprinijeti razvoju, uz jeftinu naftu nedostajat će novaca za ulaganja u nove izvore energije kao i unapređenje postojećih naftnih pogona što u konačnici dovodi do problema u proizvodnji i "zamrzavanja" tehnologije.

Bolje skupa nego jeftina nafta

Nedavno smo osjetili jednu krajnost koja nam nikako nije odgovarala, litra benzina bila je preko devet kuna, no pristupačna cijena mogla bi biti kratkoročna te poslužiti kao zalet za krizno razdoblje. S druge strane, kada bi barel nafte stajao 25 dolara, cijela bi ekonomija lančanom reakcijom zapala u veće probleme od onih u kojima je bila s cijenom nafte od 150 dolara za barel.

izvor: http://www.index.hr/vijesti/clanak/sretni-ste-jeftinom-naftom-razmislite-ponovno/412499.aspx

da covjek ne povjeruje kakve se sve vijesti plasiraju [lol] [lol]

Jel to ovaj Merill Lynch što su propali za ove aktualne krize. Nemreš belivit, sad će još svijet uvjeriti da će propasti zbog jeftine nafte i da pod hitno treba podići cijenu na 100 USD. Masonerija bi trebala uzeti nove savjetnike jer ovi postojeći su im poput savjetnika našeg premijera. Savjetnici im ne kuže da su ljudi u svijetu uz pomoć informacijske tehnologije postali informirani i obrazovani i ne možeš im tako lako bureke prodavati. [bye]


Jeste čitali današnji Jutarnji list?
Predviđanja su za 2009. jedno gore od drugoga. Imamo sivi i crni scenarij, to valjda jasno govori sve. Trećeg scenarija nema [shocked]

Država ne može više dobiti pare ni od kuda, a iduće godine moramo vratiti 63 miljarde kuna (9 milj. EUR) -stranica 7. !
Kao jedini izvor financiranja spominje se oslobađanje oko 5 milijardi kuna bankama za kreditiranje države, a ukupni dugovi su već u 1Q čak 10 milijardi kuna za vratiti [shocked] tako da lova od banaka ako je uopće daju pokriva samo pola duga za 1Q. Ostalo ne zna se odakle pogotov ostali kvartali

Uz tu lovu iz banaka (daleko premalu) spominje se još uzimanje preostalog novca iz naših mirovinskih fondova jer da država planira uzeti mirovincima preostali keš za svoje dugove [shocked]

Sad sam već stvarno zabrinut za opstanak države i burze pa molim da mi (ako ih još ima) optimisti odgovore što će
1. spasiti državu od kraha
2. spasiti burzu od gašenja jer prometi će u 2009. biti kao promet bolje burekdžinice
3. ako burza ipak opstane što bi joj dalo neki rast jer ni u jednom scenariju rast burze nije izgledna opcija jer keša neće biti, sprema se rasprodaja dionica za kikiriki i ovih 1500 crobexa bit će izgleda plafon iduću godinu dana a kao dno sve više se spominje crobex na 1000 [embarass]

Ovo nije druk i nemojte pljuvati nego iskreno odgovorite jer ovo što se sprema je malo reći katastrofalno i tu niko ne može zaraditi ni oni u kešu ni u dionicama najmanje godinu dana jer ćemo samo padati!

-To da moramo vratiti 9 milijardi eura u idućoj godini je točno….. Ali tko to "mi"??? Država sama sigurno ne, nego svi zajedno ….. Država, poduzeća, lokalne samouprave itd… itd….

-Država neće krahirati jer za državni dug će biti novca…..

-Moguće da će biti posrtanja nekih poduzeća, pritom mislim na ova koja su na burzi….Al boli me, tko je kriv nekome što se igrao na burzi a da pritom nerazumije Bilancu, Cash flow ….. Lako je koristiti financijsku polugu u vrijeme jeftinog i lako dostupnog kapitala te ostvarivanja planiranih budućih neto novčanih tokova ili prihoda općenito…. Tako da nam ide, za pojedine gospodarske subjekte, on narodna: "kako si sija tako ćeš i žeć":-) Lagao bi kad bi rekao da mi je žao…. Muka mi je od tolikog broja uspješnih menadžerčića…. Tek sad ćemo vidjeti tko je boss a tko hadžija [bye]

-Inače sam optimist, što se tiče skorog oporavka svjetskog gospodarstva. Kriza nije došla zbog pada potražnje za proizvodima, nego zbog "srčanog udara" gospodarstva -blokade kreditiranja!!! E sad, ako je pad BDP-a i nezaposlenost posljedica tog uzroka, onda će oporavak nastupiti kad se uzrok ukloni. S obzirom da je vidljiv oporavak i trend na svjetskom međubankarskom tržištu možemo biti optimisti. Kad imaš novac na raspolaganju i tržište koje nije nestalo preko noći, oporavak nije tako daleko….

-ZSE??? Kad P/E na Wall Streetu, Londonu, Frankfurtu prijeđe 20, onda možemo na tu temu malo….Do tada, – preporuka – ako niste raspoloženi za trgovanje na svjetskim burzama, raditi i samo raditi…Osobne prihode povećati, rashode radikalno smanjivati te "pun ko brod" dočekati novi ciklus kontinuiranog rasta tržišta kapitala koji mora doći…..

Svaka diskusija naših analitikanata o dnu crobexa, podcijenjenim dionicama koje samo što ne odlete u nebo te ostalim tehničkim glupostima me asocira, metaforički rečeno, na "Slijepca u minskom polju"!!!

[bye]

NOĆ je NAJMRACNIJA pred SVITANJE!!!!!!!!!!!!!!!



Hm, burza nije zero sum game, medjutim investiranje na burzu ne stvara novu vrijednost. Elem, bogatstvo na burzi je fiktivno. Nikad se nemoze realizirat.

Onda je općenito bogatstvo svijeta fiktivno jer se ne može realizirat. Osim ako ne dođu vanzemaljci….

Nije točno da investiranje ne stvara novu vrijednost – burza stvara likvidnost i određuje vrijednost što je vrlo bitno i nudi poduzećima veću mogućnost prikupljanja kapitala kao i veću sigurnost investitorima. To se prvenstveno odnosi na US a onda i manjim dijelom Europu (koja je ipak više bankocentrična). Druga priča je HR gdje imamo svega 3 ili 4 društva koja su stvarno koristila burzu za prikupljanje kapitala….
[/quote]

Naravno da je vecina bogatstva imaginarna, kad je mjera bogatstva novac, koji se bogme mnozi brze nego robe i usluge.
A sto se tice burze dionica, ni vani bas firme ne skupljaju kapital na njemu. Mislim da sam negdje procitao da svega par posto kapitala se skupi na burzi. Zato se i zove "sekundarno trziste". Kapital kojeg firma sakupi na burzi je najskuplji, zato je i logicno da se izbjegava.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Jeste čitali današnji Jutarnji list?
Predviđanja su za 2009. jedno gore od drugoga. Imamo sivi i crni scenarij, to valjda jasno govori sve. Trećeg scenarija nema [shocked]

i nije nikada problem jedna godina, problem je dugoročna perspektiva, posebno to dolazi do izražaja u "postrecesijkom razdoblju" – problem je za početak kako će stvari izgledati 2010. i 2011. godine koja će biti posebno zahtjevna pak za samo gospodarstvo nevezano sada za ovo stanje sa financiranje države, naime te godine velike hrvatske firme i najveći poslodavci dobivaju na naplatu dosad neviđene iznose. Problem je što će biti ako stanje u gospodarstvu bude kroz 2009./2010. takvo da i u 2011. još ne bude se "tako dobro stalo na noge" da se može izvršiti svoje obveze preuzete davno u prošlosti kada se činilo da nam je samo nebo granica… A najškakljivije je što su obveze u EUR, ako do tada HNB već iscrpi svu svoju snagu i ne uspije obraniti tečaj od tada sasvim već moguće deprecijacije – ovo bi mogla biti vrlo ozbiljna situacija.


Država ne može više dobiti pare ni od kuda, a iduće godine moramo vratiti 63 miljarde kuna (9 milj. EUR) -stranica 7. !

država pare mora negdje naći, pod svaku cijenu – inače su dugoročne perspektive za razvoj našeg društva kao cjeline POTPUNO UNIŠTENE, u tom slučaju slobodno već možemo pakirati kovčege i idemo u novi val iseljavanja u prekomorske zemlje… bogati, siromašni, svi zajedno – na brodove/avione (što tko može) kao prije 100 godine i u vrli novi svijet…


Sad sam već stvarno zabrinut za opstanak države i burze pa molim da mi (ako ih još ima) optimisti odgovore što će
1. spasiti državu od kraha

državu i kratkoročno a pogotovo dugoročno može spasiti jedino to da na neki način nabavi potrebna sredstva i podmiri sve svoje obveze u roku. Za to je potrebna ekstremna štednja (čemu ne doprinosi ovaj razvoj događaja sa proračunom), ekstremno snalažljivo i uspješno ubiranje prihoda državnog proračuna, planirati suficit ("za svaki slučaj") ili bar nula deficita (a što je cilj, i razlog planiranja suficita, "za svaki slučaj") su OBAVEZNI – makar netko bio i gladan…, ako prođe ovo sa deficitom, u banani smo definitivno.


2. spasiti burzu od gašenja jer prometi će u 2009. biti kao promet bolje burekdžinice

burza se nema razloga "gasiti", promet je takav kakva je… bolja će vremena doći, kada – to je već škakljivije pitanje – odgovor je: jednom će doći, strpljivi će profitirati. Koji budu strpljivo kupovali za vrijeme najnižih prometa na najnižim razinama indeksa u vrijeme najdublje krize i najcrnijih prognoza (koje tek stidljivo kucaju na vrata/medije), ti čine mudru stvar.

Ovo nije druk i nemojte pljuvati nego iskreno odgovorite jer ovo što se sprema je malo reći katastrofalno i tu niko ne može zaraditi ni oni u kešu ni u dionicama najmanje godinu dana jer ćemo samo padati!

godinu dana??, ulagački horizont u normalnim okolnostima ne bi smio biti kraći od 3-5 godina, a ne u ovim "povijesnim trenucima"!

Recept je jednostavan, za pojedince: riješiti se dugova, ne zaduživati se više ni lipe. Štediti bar 10 % neto prihoda. Za državu: nula deficita, prodaja svega što se mora prodati: domaćim investitorima!

Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska :Ima jos netko da je njemu ovaj naslov totalno bzvz..utjecaj kretanja,,wtf…

KADA NARASTEM BIT ČU BROKER


A sto se tice burze dionica, ni vani bas firme ne skupljaju kapital na njemu. Mislim da sam negdje procitao da svega par posto kapitala se skupi na burzi. Zato se i zove "sekundarno trziste". Kapital kojeg firma sakupi na burzi je najskuplji, zato je i logicno da se izbjegava.

Ne znam za ovaj podatak o "svega par posto" ali da nema sekundarnog tržišta onda ni primarno nebi tako dobro funkcioniralo.

Inače ako zanemarimo administrativne troškove (koji istina jesu visoki) i strah od transparentnosti ne vidim razloga da svaki d.d. kojemu treba kapital ne napravi dokap u vrijednosti do 25% kroz IPO.

S obzirom na sve veću automatiziranost prozivodnje i rastuću koncentraciju moći i bogatstva u multinacionalnim kompanijama upravo se dioničarstvo nameće kao pozitivna protuteža

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

New Report

Close