Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@fiuman30

Upravo zbog ovakvog pada cijene nafte sam skeptičan glede nekog velikog odbijanca od možebitnog dna pada indexa i veličine i dužine te možebitne promjene trenda. Ovakav enormni pad potražnje za naftom je jasan znak da je svjetska privreda u možda najvećim problemima do sada, a to se neda riješiti u nekoliko tjedana ili mjeseci i možemo se samo nadati da je ovo vrhunac krize i da će se do proljeća i indexi konstantnije zazeleniti.




Kako bi se to moglo odraziti na naše brodare, jer koliko vidim naši brodari u biti rastu u zadnja dva tjedna, dok svjetski padaju, e sada mi tu ništa više nije jasno!? [undecid]

Kod nas je plitko tržište pa se može manipulirati cijenama. Moguće je da je netko umjetno održavao cijenu višom kako bi se iskrcavao. Ono po staroj prokušanoj metodi – ujutro zvekne koju milju po asku i ostatak dana se lagano iskrcava.

A moguće je da su naši brodari i u boljoj poziciji od njihovih jer imaju manja zaduženja (osim ULPL za kojeg se čudim da nije niže)

[/quote]

Iz uprave ULPL rekli da imaju sve dugogodišnje ugovore i da ih ova kriza ne pogađa ako ne potraje jako dugo, e sad koliko je to točno…
Dosta su i kupovali vlastitih dionica u zadnje vrijeme (ili sam ja čitao obavjesti na zse baš kad se njihov trezor ukscava jer nisam baš redovit).
Vani su brodari mnogo volatilniji od naših, naši u glavnom ne bježe mnogo crobexu (ili crobex njima).
[/quote]
Ivo Mustać,gen menađer TNPL je dao intevju u kojem kaže da su svi brodovi u dugoročnim TCT.
TNPL uz JDPL je najmanje zadužen od naših brodara.
Svjetski tankeraši su od početka godine izgubili na vrijednosti 57% ,uz daleko veću kreditnu izloženost,a TNPL je pala na 21 % vrijednosti od početka godine.S obzirom da je u međuvremenu
došlo i do porasta US$ pad TNPL je još i veći i ona se trži na otprilike 18% od cijene od početka
godine preračunato u US$.

43.18= 2,39 puta veća podcijenjenost nego na početku nove godine

TNPL 1510:7100= o,21 pad 79 % tekuća cijena 21 % korekcija na US$ 15% tekuća cijena 18

Dakle tekuća cijena TNPL 18% ili pad 82%

crobex 2.050 : 5.200 =0,39 pad 61% tekuća cijena 39 39:18= 2,17

Dakle,i pored ovog minimalnog rasta u toku zadnjih nekoliko dana TNPL je u odnosu na crobeks pala za 2,17 puta više.
I to u godini kada su ostvareni najbolji rezultati iz osnovnog posla.
Prema tome ovo što se događa sa TNPL je samo vračanje u neke normalnije odnose.Narod kaže sve što se zavida mora se i odvidati.

Opet me prisiljavate na pisanje manifesta,jer očito ne pratite u detalje ovu problematiku.

DAX 4,599.73 3:10AM ET 21.07 (-0.46%)
FTSE 100 4,129.64 3:10AM ET 52.38 (-1.25%)

@lopina

Hvala na detaljima, preciznijim informacijama i maloj analizi.
Ne stigne čovjek uvijek sam sve popratiti i analizirati (na žalost) pa ovakvi tekstovi pomažu [thumbsup]



@fiuman30

Upravo zbog ovakvog pada cijene nafte sam skeptičan glede nekog velikog odbijanca od možebitnog dna pada indexa i veličine i dužine te možebitne promjene trenda. Ovakav enormni pad potražnje za naftom je jasan znak da je svjetska privreda u možda najvećim problemima do sada, a to se neda riješiti u nekoliko tjedana ili mjeseci i možemo se samo nadati da je ovo vrhunac krize i da će se do proljeća i indexi konstantnije zazeleniti.

Koji enormni pad potražnje nafte???? Je li to 3% – 5% ili 10% – 20%?
Obzirom na vrlo toplo vrijeme na sjevernoj hemisferi u odnosu na višegodišnje prosjeke što je se moglo očekivati neko manja potrošnja.

kreće lagani "pong" europa okrenula na zeleno, futursi također

ma kakav cash-r-a, 100% in


Koji enormni pad potražnje nafte???? Je li to 3% – 5% ili 10% – 20%?
Obzirom na vrlo toplo vrijeme na sjevernoj hemisferi u odnosu na višegodišnje prosjeke što je se moglo očekivati neko manja potrošnja.

OPEC će imati meeting 14.12. radi smanjenja proizvodnje nafte a to nisu učinili od 2004-e.
I unatoč tome cijena nafte i dalje pada. Procjene su da bi tokom sljedeće godine nafta bila oko 63$ na što bi se ljudi nasmijali da si im to rekao prošle godine.

Ukoliko nas kriza stvarno toliko zahvati, nakon par lošijih kvartalnih izvješća poduzeća ovi sadašnji fundamenti i cijene dionica bi nam se mogli činiti kao nedostižan san.

Kad je cijena nafte rasla ste plakali da nevalja jer cijene dionica padaju, sad kad se vozite jeftinije opet nevalja pa dajte se više odlučite, meni osobno paše da se vozim jeftinije jer mi ostane više love za druge stvari. Pozdrav

Ima ljudi koji ne mogu nikad biti pravo sretni. Zaboravljaju da se sreća sastoji od mnogo dijelova. Uvijek neki dio nedostaje. Zlo je ako budu morali čitav život čekati na dio kojeg nema, a slijepi su za mnoge druge dijelove s kojima bi mogli biti sretni, ali ih ne vide.

nije toliki pad potražnje nego hedge fondovi propadaju pa moraju prodavati.. lijepo sam se nasmijao kad sam gledao jučer na CNN-u kako Ahmadinejad ponovno lansira rakete samo što ovaj put ne pomaže :)..

kad sam gledao paulsona doduše skoro sam proplakao, a bogme i on samo što nije.. on će prvi na vješala ako bude pizdarija..

Svi, ama baš svi tzv. stručanjaci su se toliko diskreditirali da mi nije jasno kako se usuđuju još davati ikakve prognoze.. najviše tu mislim na raznorazne institucije i istitute, među njima i IEA..

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/

nego, na pozitivnoj noti, ako imate leukemiju i sidu evo dođite meni u Berlin pa ćemo vas izliječiti..

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/



Koji enormni pad potražnje nafte???? Je li to 3% – 5% ili 10% – 20%?
Obzirom na vrlo toplo vrijeme na sjevernoj hemisferi u odnosu na višegodišnje prosjeke što je se moglo očekivati neko manja potrošnja.

OPEC će imati meeting 14.12. radi smanjenja proizvodnje nafte a to nisu učinili od 2004-e.
I unatoč tome cijena nafte i dalje pada. Procjene su da bi tokom sljedeće godine nafta bila oko 63$ na što bi se ljudi nasmijali da si im to rekao prošle godine.

Ukoliko nas kriza stvarno toliko zahvati, nakon par lošijih kvartalnih izvješća poduzeća ovi sadašnji fundamenti i cijene dionica bi nam se mogli činiti kao nedostižan san.
[/quote]

Kao što je vrijeme za kupovinu dionica tako je vrijeme i za kupovinu nafte, plina, sirovina.
Kada gospodarstvo krene u oporavak, bit će kasno. Tko bude primoran kupovati skupe sirovine neće biti konkurentan na tržištu. Glede krize idemo napraviti anketu da vidimo kakva je to kriza zahvatila HR. Ako počnemo umjetno zaustavljati gospodarsku aktivnost, tj potrošnju, normalno da će doći do pada gospodarskog rasta. Ali ako se potakne aktivnost gospodarskih subjekata, alaganje u nove proizvodne pogone, proizvodnja hrane, i sl mogli bi imati iznenađujuće visoki rast. Napominjem ponovno da su cijene sirovina na svjetskim tržištima izuzetno povoljne. Ako je pao čelik, željezo, bakar, aluminij, nafta…. zar nije normalno i da cijena stana u Zagrebu padne stotinjak eura po m2?

Premješteno iz teme: Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Prije dva tjedna kad je evropa rasla po 10% dva dana a mi bili od 0 do 0,5% netko je napisao kako je to odlično da budemo svoji a ne da pratimo druge i da ćemo fino polako up.
Pa i jesmo svoji—fuj.

p.s. pogledajte evropu

New Report

Close