Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Evo u koju nas skupinu zemalja svrstavaju u USA povodom otvaranja novog fonda. [tongue] Razlika je jedino što kod nas ne uspijevaju banane, inače bismo se perfektno uklapali.

Frontier emerging market countries in which the Fund currently intends to invest include:
Bahrain, Bangladesh, Botswana, Bulgaria, Croatia, Ecuador, Estonia, Ghana, Jamaica, Jordan, Kazakhstan, Kenya, Kuwait, Latvia, Lebanon, Lithuania, Macao, Mauritius, Namibia, Nigeria, Oman, Panama, Qatar, Romania, Saudi Arabia, Serbia, Slovenia, Sri Lanka, Trinidad and Tobago, Tunisia, Ukraine, United Arab Emirates and Vietnam

emerging market je korak naprijed u odnosu na developing countries
nemoj brkati pojmove
banane rastu u ovim drugim

a inače jedan jako poznati tip je rekao:
..i noga u guzicu je korak naprijed..


Evo u koju nas skupinu zemalja svrstavaju u USA povodom otvaranja novog fonda. [tongue] Razlika je jedino što kod nas ne uspijevaju banane, inače bismo se perfektno uklapali.

Frontier emerging market countries in which the Fund currently intends to invest include:
Bahrain, Bangladesh, Botswana, Bulgaria, Croatia, Ecuador, Estonia, Ghana, Jamaica, Jordan, Kazakhstan, Kenya, Kuwait, Latvia, Lebanon, Lithuania, Macao, Mauritius, Namibia, Nigeria, Oman, Panama, Qatar, Romania, Saudi Arabia, Serbia, Slovenia, Sri Lanka, Trinidad and Tobago, Tunisia, Ukraine, United Arab Emirates and Vietnam

i još nešto, jako bitno…

ovo je inače čista statistika:
nisu nas oni tamo svrstali
to smo mi sami napravili
naših ruku djelo

Bolji dani za Wall Street uslijed oporavka američkog gospodarstva

Na Wall Streetu su u četvrtak vodeći indeksi skočili više od 1 posto zahvaljujući neočekivano snažnom rastu američkog gospodarstva i padu cijene nafte, što je ohrabrilo ulagače.

Dow Jones indeks skočio je 212 bodova ili 1,85 posto, na 11.715 bodova, dok je S&P indeks osvojio 1,48 posto, dosegnuvši 1.300 bodova. Nasdaq indeks porastao je, pak, 1,22 posto, na 2.411 bodova.

Dobro raspoloženje na tržištu ponajviše se zahvaljuje podatku da je bruto domaći proizvod SAD-a u drugom tromjesečju porastao 3,3, a ne kako su preliminarni podaci pokazivali 1,9 posto. To se zahvaljuje snažnom rastu izvoza i solidnoj domaćoj potrošnji, što je smanjilo strahovanja ulagača od slabljenja gospodarstva.

"Podaci o BDP-u su ohrabrujući i to je ono što svi želimo vidjeti: pozitivne pomake u gospodarstvu", kaže Bruce Zaro, strateg u tvrtki Delta Global.

Zahvaljujući tome, osjetno su porasle cijene dionica industrijskih divova, kao što su Boeing i Caterpillar.

Nakon tri dana neprestanog rasta, jučer je cijena nafte pala za više od 2,5 dolara, na 115,5 dolara po barelu, nakon što je Međunarodna agencija za energiju (IEA) priopćila da će intervenirati svojim rezervama ako uragan Gustav naruši opskrbu naftom i plinom iz Meksičkog zaljeva.

To je izazvalo pad cijena dionica naftnih kompanija, ali je pozitivno utjecalo na druge sektore jer je smanjilo strahovanja ulagača od pada potrošnje građana i dobiti kompanija.

Osjetno su porasle i cijene dionica u financijskom sektoru, nakon što je Fannie Mae izvijestila da su smijenjeni financijski i još nekoliko vodećih direktora. To je protumačeno kao odlučnost menadžmenta te hipotekarne banke da zaštiti kapital i smanji gubitke. Cijena dionice Fannie Mae porasla je više od 20 posto, a njezinog konkurenta Freddie Maca oko 11 posto.

Još je više, gotovo 35 posto, skočila cijena dionice MBIA, najvećeg svjetskog osiguravatelja obveznica, nakon što je ta kompanija priopćila kako će reosigurati svoj portfelj vrijedan 184 milijarde dolara. To je potaknulo rast cijena u cjelokupnom financijskom sektoru, pa je S&P financijski indeks skočio 4,5 posto.

I na europskim su burzama u četvrtak cijene dionica porasle. Na Frankfurtskoj je burzi DAX indeks skočio 1,57 posto, na 6.420 bodova, dok je na Londonskoj burzi FTSE indeks porastao 1,3 posto, na 5.601 bod.

Vaš link

To je ono o čemu sam pričao, serviranje podataka prema potrebi i želji, kako u RH tako i na svjetskom nivou, stvaranje terena za rast ili pad. Danas se zna sve, kako krize započinju, kako završavaju, postoje šprance za to. Narod je uvijek krdo.

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!

Rast dionica i pad dobara na američkim burzama ukazuje da su se bogati debelo nakrcali dionicama, a u međuvremenu su rasprodali, zlato, srebro, naftu, rižu, soju, pšenicu…

To je stalno tako. Priče o nafti na 200$, skupoj hrani poslužile su bogatima da se iskrcaju na visokim cijenama, a istovremeno rušenjem cijena dionica i nekretnina kroz hipotekarnu krizu su se nakrcali ovim drugim.

Samo kako će se to odraziti na nas je pitanje.

samo preko one dvije američke kuće za nekretnine digli su lovu u dva tjedna za 100%

dan je pametniji od noći



Evo u koju nas skupinu zemalja svrstavaju u USA povodom otvaranja novog fonda. [tongue]

i još nešto, jako bitno…

ovo je inače čista statistika:
nisu nas oni tamo svrstali
to smo mi sami napravili
naših ruku djelo

[/quote]

očito moram pojasniti što sam rekao..
to što Hrvatska spada u frontier emerging market nije ni dojam, a ni ocjena Amera
radi se o goloj statistici
i u tu kategoriju te nitko ne svrstava
tamo neka zemlja spada ili ne spada zavisno o rezultatima koje njeno gospodarstvo pokazuje

Ako ima koja dobra duša, da me prosvijetli.

Činjenice: U strukturi BDP-a Amerike, potrošnja oko 70%. Na bazi te potrošnje, procijenjen je rast BDP od 1,9%, prije mjesec dana. Sad kažu 3,3% zahvaljujući izvozu.

Problem: E sad tu meni nije jasno kako je moguće da izvoz poraste, jedno 300-400% (jer je u strukturi BDP maks. 20%) pa da kompenzira razliku u procjeni stope rasta BDP, od nekih 80% (s 1,9% na 3,3%).

… McCain, Obama, McCain, Obama, … , (ostalo mi još dosta latica) …

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]


Nakon zabilježenog snažnog rasta industrijske proizvodnje tijekom lipnja, u srpnju je zabilježeno usporavanje rasta. Tako je i izostao značajniji povoljan utjecaj većeg broja radnih dana u srpnju 2008. u odnosu na isti mjesec prethodne godine. Tako je prema posljednjim podacima Državnog zavoda za statistiku, u srpnju 2008. godine industrijska proizvodnja bila veća za 1,8% u odnosu na isti mjesec lani.

[Pozdrav iz bikovski nastrojenog brloga [smiley]

INDEKS OBUJMA INDUSTRIJSKE PROIZVODNJE U SRPNJU 2008., PRVI REZULTATI

Ukupna industrijska proizvodnja u srpnju 2008. veća je za 1,8% u usporedbi sa srpnjem 2007., a u razdoblju od siječnja do srpnja 2008. veća je za 3,9% od proizvodnje u istom razdoblju 2007. U usporedbi s prosječnom mjesečnom proizvodnjom u 2007. industrijska proizvodnja u srpnju 2008. veća je za 9,5%.

To je samo dio izvješća.
Dobro bi bilo ne filtrirati, i objavljivati samo ono što tebi paše.

Europa se polako vraća nakon neznanja kamo krenuti.

kojim putem krenuti….

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!

Inflacija u eurozoni "pala" na 3,8 posto

Godišnja stopa inflacije u 15-članoj eurozoni u kolovozu se spustila na 3,8 posto, s rekordnih 4,0 posto dosegnutih u srpnju, uslijed smirivanja rasta cijena nafte na svjetskom tržištu, pokazuju u petak objavljene prve procjene europskog ureda za statistiku Eurostat.

Vaš link

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!

Izgleda da se situacija sa inflacijom počela polako smirivati, cijena nafte također pomalo padaju, avjerovatno će još padati sa približavanjem američkih izbora, dolar polako jača, ekonomski pokazatelji u usa su sve bolji. Doduše još je to sve sramežljivo, međutim čini se da se polako situacija smiruje i da dolazi do formiranja prvih znakova promjene trenda u rastući, barem što se tiče dionica. Nažalost naša burza uopće ne prati svjetske tokove jer smo mi trenutno niže nego što smo bili pri razinama usa indexa kakvi su sad. No obzirom da cro-burza reagira sa vremenskim odmakom realno je očekivati i kod nas sramežljive pomake na bolje.
Još kad bi se kojim slučajem oglasio OMV, gdje bi nam bio kraj?
Ovako ostaje nada da je preokret padajućeg trenda blizu. Ne znam da li sam u pravu ili me drži bezrazložni optimizam?

Spekuliranje nije za glupane, mentalne lijenčine i osobe inferiorne EIQ


Ako ima koja dobra duša, da me prosvijetli.

Činjenice: U strukturi BDP-a Amerike, potrošnja oko 70%. Na bazi te potrošnje, procijenjen je rast BDP od 1,9%, prije mjesec dana. Sad kažu 3,3% zahvaljujući izvozu.

Problem: E sad tu meni nije jasno kako je moguće da izvoz poraste, jedno 300-400% (jer je u strukturi BDP maks. 20%) pa da kompenzira razliku u procjeni stope rasta BDP, od nekih 80% (s 1,9% na 3,3%).

… McCain, Obama, McCain, Obama, … , (ostalo mi još dosta latica) …


ako nekoga iskreno zanima o američkg BDP-u (bez drukanja, i tako ste rekli da naša burza nema veze sa njihovom a još manje njihovim gospodarstvom) ovdje je jedan iznimno kratak i jednostavan opis situacije koji mi se čini da je baš na pravom tragu:

http://seekingalpha.com/article/93127-q2-gdp-is-mostly-inflation

(nešto ozbiljno se tu "mulja" sa deflatorom prilikom izračunavanja realnog rasta GDP, najbolje će biti pričekati par mjeseci pa vidjeti godišnji GDP sa svim revizijama, tada ćemo se "opet iznenaditi", prave cirkus od te statistike eto što).

New Report

Close