Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@Kukuriku:
I mislio sam da nemate nikakvog iskustva u trgovanju vani,po sadrzaju Vasih postova.
Ako ne promjenite nacin razmisljanja,mislim da cete “kratko trajati vani”.
Ja sam ipak “opstao” trgujuci vise od 22 godine,a to valjda ipak nesto i znaci.
Prosao sam krize 1998-2000,2008-2010 i nesto pri tome i naucio.
NIKADA,ali bas NIKADA nisam napisao da se desava sada KATASTROFA kako Vi pokusavate prikazati.
Za sada se radi o vecoj korekciji koja se prelila u Bear market na velikom broju svjetskih burzi .I S@P i Nasdaq u USA su vec u Bear marketu.To se moze pretvoriti u nesto gore,ali za sada ja ne vidim te “katastroficne” scenarije,kako Vi implicirate.
Takoder su EVIDENTANA USPORAVANJA ZNATNE VECINE RELEVANTNIH EKONIMIJA U SVIJETU.
Za zadnje velike krize pad vecine cijena je bio u prosjeku izmedu 80-90%.
Velika kriza i depresija jest,dakako velika mogucnost da znatno zaradite,ako ste u stanju prepoznati “blizinu dna” i znakove “preokreta trenda” i imate cash u “dovoljnim kolicinama”.Vecina koja “uskace prerano” tu “izgori” i izgubi velike novce.Oni se vole zvati optimisti i oni na kraju jeftino prodaju onima koje se obicavaju zvati “pesimistima”i koji jedino profitiraju!
Vi,po mom skromnom misljenju,sudeci po Vasem pisanju,niste jos uvijek sposobni prepoznati trenutak za profitabilno ulaganje “vani”!
No imate vremena uciti na vlastitim greskama i zabludama,kao is svi drugi.Oni koji nesto iz toga nauce ,opstaju!

Meni nije jasno da kolega Bisakovi trguje vec 22 godine i nije jos uocio da ovakve korekcije su idealna prilika za kupovinu za dugorocne investitore koji znaju sta rade. Kupovao donedavno probrane kineske obicne dionice sa diskontom od 50-60% od vrha, naravno ukoliko stvarno odemo u recesiju diskont ce se jos povecat i ja cu nastavit dokupljivat te pozicije jer ulazem lovu koja mi nije potrebna za speceraj i ulazem u firme koje imaju blistavu buducnost. Nemam problema i odlezat u gubicima iduce 2-3 godine u tim pozicijama jer nece ovo trajat vjecno nista ne traje vjecno i sve jednom prođe.Kupujem i opcije za narednih par godina ukoliko se trend okrene oko proljeca da mogu kupit po dogovorenim cijenama u buducnosti a ukoliko se ostvare vase crne slutnje i ne okrene se trend tako brzo minimizirat cu gubitak u opcijama i kupovat po trzisnim cijenama u datom trenutku.
Ovo je maraton a ne šprint i vjerovatno ne razumijete zasto to radim ali vi igrate koliko sam shvatio na siguricu kada svima bude sve jasno a tako se ne ostvaruju iznadprosjecni prinosi.

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

Juka
Mislim da se tu naprosto radi ili o opravdavanju vlastitih postupaka ili u egzibicionizmu.
Ako su kolege sveli dionicke pozicije na 2% jer ocekuju propast, zimski san, recesiju itd. pa zar nije to idealna prilika za odspavati lijepo u cashu narednih godinu dvije tri i probuditi se s lovom u jeftinom okolisu oko sebe? A ne tu prosipati pamet drugima kako je grozno i bit ce jos groznije?!? Ne razumijem. Ja se ne bih osvrtao ni najmanje.
Ovdje se naravno radi o zestokoj korekciji (bear market od 20% je cisto jezicka kategorija, proizvoljna mjera) koja ce se nastaviti. A kako nikad ne spavam cekam aktivno pravi trenutak odnosno period ulaska.
Govorim za USA.
Kod nas je to sve vani toliko bez utjecaja da trezori i fondovi s nekoliko milijuna kuna dnevno uspjesno brane ne odredjene dionice nego citav indeks.:-):-)

Sretan Bozic svima i najte se udaviti u odojcicu!

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.

@Juka:
Gdje ste kupovali “obicne Kineske dionice”,kada je strancima zabranjeno trgovati na Shanghajskoj burzi?
Mogli ste eventualno kupovati ADR-ove na drugim burzama ,a to nije isto ili fondove koji imaju i kineske dionice?
Mozda ste trgovali u Hong Kongu s necim ?U KINI jednostavno ne mogu stranci kupovati,a ni svi kinezi!

Adr naravno

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

@Juka:
https://www.investing.com/equities/china-adrs
Ovdje su izlistani Kineski ADR-ovi i vidljivo je da su izgubili na vrijednosti na tjednoj bazi u prosjeku vise od 10%, a na godisnjoj bazi u prosjeku preko 50%!
Po meni,cijene bi mogle padati jos i to drasticno u 2019 godini za mnoge ADR-ove.
Da su se takvi padovi dogodili na ZSE vec bi pao bezbroj teorija urota .
Za sve one koji ce lakonski reci “pa nema veze,sada ih treba kupovati jer su jeftine”,mogu samo lakonski isto odgovoriti “da ce mnoge biti daleko jeftinije” slijedece godine.

Pa rekao sam vam da sam kupovao sa 50- 60% diskonta u odnoau na cijenu prije cca godinu dana. Inace pratim malo duze te price i odlucio sam nedavno da mi je ok cijena, neke adr kupio sam po cijenama po kojim se kupovalo prije 5 godina a otada prihodi se skoro utrostrucili,ja zadovoljan popustom na valuacije i kupovnom cijenom i ako nastavi padat samo dokup. Ja vjerujem da ce Kina postati globalna tehnoloska sila u iducih desetak godina vi ne vjerujete ha zato smo i na trzistu, svak je odgovoran za svoje postupke nismo djeca mislim. Ja investiram i mislim biti na marketu jos sljedecih 30-40godina koliko god vam to “ludo” zvucalo

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

Juka
Koje kineze kupujes?Moze i na pm ako ne zelis ovako,tnx.

"Only dead fish swim with the stream"

@Juka:
To sto je sada cijena 50-60% manja nego prije 5 godina ili godinu ne znaci nista.Moze biti jos 50-90% manja.To znaci samo da su dionice bile precjenjene.Vlada komunisticke Kine “kontrolira” cijene na Shanghajskoj burzi,ali ADR -ove izlistane vani ne moze i tek tu se vidi prava vrijednost firmi.
Iz web. stranice je vidljivo da ima prilicno dionica koje su vec pale 70-90% !
Zato,oprez “je majka mudrosti”!Trenutno Kini ne ide gotovo nista u prilog!
Kina nema sanse sa SAD-om.

Može još dolje naravno ni ne tvrdim da sam kupio na dnu to moze samo bud@la ali sam vam vec objasnio dio strategije sta cu u tom slucaju raditi u prethodnim postovima
Kina nema sanse sa sad-om u dugorocnom razdoblju? Ja sam uvjeren da ce do 2050 dominirati svijetom. Zato smo i na marketu , razlicitost misljenja i svakom svoje
To sta Kini trenutno “ne ide dobro”me nimalo ne interesira, mene zanimaju firme kojima ide dobro ali ih je atmosfera na trzistu bacila u ponor

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

@ kukiriku
Pa kakve koristi imamo i kome bi to trebali opravdavati vlastite postupke?
Ne trgujem odavno na zse…i nikakvo iznošenje osobnih očekivanja ne može utjecati na trgovanje preko bare…
Ja osobno čekam u cashu…ostaje za vidjeti hoću li čekati dulje ili nešto kraće…ovisno o razvoju situacije…nitko ne prosipa nikakvu pamet…samo iznosimo svoja očekivanja i nitko ne tvrdi da će tako i biti…ali svi imamo pravo nešto očekivati…a vrijeme će u konačnici pokazati na čije će ispasti…pozdravljam ekipu koja je predviđala bdi preko 2000 do kraja godine…marcipan je reko da su odgledali peak na razinama od1700…vidjet ćemo šta će biti…ja čekam uglavnom u cashu…mislim da sam se dobro pozicionirao…nitko ne očekuje propast…recesija nije propast…bilo ih je i prije…biti će ih i opet…pitanje je samo u čemu ćete ih dočekati…eto…
Purica s mlincima je na tapeti…:)

Kineska ekonomija ce u narednim desetljecima presisati americku i po nominalnom GDP-u iz jednostavnih razloga sto ima 4.x puta vise stanovnika koji su u prosjeku na niskoj razini s koje imaju mnogo prostora za catch-up growth. Da li ce to biti za 10, 20 ili 30 g je u osnovi manje bitno jer se posljedice te buduce kolizije osjecaju vec sada. Trgovinski rat je jedna od njih. Trump kuzi o cemu se radi i da su to neminovnosti, ali pokusava modifikacijom pravila igre cijeli proces usporiti koliko god moze.

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.

New Report

Close