Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Koji egzodus?

O čemu ti pišeš?

Budući da je Trumpu FED suzio manevarski prostor, nema mu druge nego iznaći kompromisno rješenje s Kinom, želi li gledati zeleni semafor i dobiti drugi mandat.

Ma treba se rijesiti Trumpa. To je trenutno igra na Marketu. Market ima svoja pravila ponašanja i neće dopustiti nikome, pa ni predsjedniku SAD-a da utječe na ta pravila.

Investitori vise vjeruju ciklusu i FED-u, nego politici.

https://realmoney.thestreet.com/investing/10-market-predictions-that-are-absolutely-sure-to-occur-in-2019-14819299?puc=yahoo&cm_ven=YAHOO&yptr=yahoo

The longer I trade the less respect I have for predictions.

To je poanta svega.
Ali ako vec moramo jer je to pitanje kako se postaviti inicijalno onda definitivno pricekati nize razine, 17-18 k vjerovatno. Na toj razini ce biti jeftinih dionica, a sve zapravo ok.

Ne ocekujem zescu reakciju trzista kod nas iz prostog razloga sto trzista zapravo i nema. Aktivnih investitora / trejdera je vrlo malo, mozda par stotina, vecinom sa zanemarivim kapitalom. Onaj tko pak ima jaci kapital u npr. Adrs i sl. taj generalno ne ovisi o njemu pa nece niti sad panicno prodavati budzasto jer panike nema, prije ce biti da ce kupovati.
Fondovi drze market. Mozda ga spuste na 1700 ili 1650, ali ne vjerujem niti u to jer se ovdje igra neka druga igra. Igra je rast u narednim mjesecima.

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.

Pa kaj onda ne shortas, recimo s polugom, do 17-18, pa onda naglo okreneš, long?

Za godinu dvije dana tko ziv tko mrtav, ali od recesije nema ni R, prema svim dostupnim brojevima, a opet nemate tri ciste da priznate da je tako nego umotavate u fraze tipa "ali za godinu dvije dana, analiticari, nesto se sprema" itd.
Kako ce biti u narednom periodu sam vam rekao:
– pad dok se ne ispuse i rijesi bilo kakav deal s Kinezima, a hoce, vec mijenjaju zakone,
– najspektakularniji bull run u povijesti do preko 30k.
Na krilima odmrznutih investicija, novog optimizma i jos uvijek goleme likvidnosti u sustavu.

A nas boli djon. Mi imamo politicku kampanju ozivljavanja TK.

Pa gle…ja sam dugoročan investitor…i mene je brige što će biti za godinu-dvije…stoga mi je draže sada biti u cashu i gledati kako sve pada…i ne pomišljam loviti nikakvo dno ni noževe u padu…godina-dvije brzo prolete…radije ću lovu držati na računu kod IB…ili još podebljati ulaganje u investicijsko zlato…dionice mi se ne čine kao dobro ulaganje trenutno…jedino kome se da loviti dno i na nekim odbijancima loviti zaradu…ali trenutno ulaganje u dionice bi uvrstio u iznimno rizično….bez obzira na to koliko će se neke dionice činiti jeftine u narednim danima/mjesecima…
ne upakiravam ja ništa u celofan…ovaj poremećaj u trgovanju nije obična korekcija…ispuhivanje…hm…da…možemo govoriti o ispuhivanju…ali o tome da DOW rukne sa 26k na 17k…kolko ga očekujete…mislim da je to malo preveliko ispuhivanje…a sve brojke kao ne ukazuju na skoru recesiju…
izgleda da se ekipa naveliko počela iskrcavati iz dionica…zato ovaj pad i traje toliko…i još će potrajati…jer ne vjeruju da će brojčice koje trenutno ne upućuju na recesiju ostati tako sjajne u narednom periodu…
pretočit će se nešto i na zse…ne vjerujem da će proći neokrznuta…bez obzira na to koliko je rasla ili nije rasla u odnosu na ostale…

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-12-24/trump-blasts-federal-reserve-as-u-s-economy-s-only-problem

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI


Za godinu dvije dana tko ziv tko mrtav, ali od recesije nema ni R, prema svim dostupnim brojevima, a opet nemate tri ciste da priznate da je tako nego umotavate u fraze tipa "ali za godinu dvije dana, analiticari, nesto se sprema" itd.
Kako ce biti u narednom periodu sam vam rekao:
– pad dok se ne ispuse i rijesi bilo kakav deal s Kinezima, a hoce, vec mijenjaju zakone,
– najspektakularniji bull run u povijesti do preko 30k.
Na krilima odmrznutih investicija, novog optimizma i jos uvijek goleme likvidnosti u sustavu.

A nas boli djon. Mi imamo politicku kampanju ozivljavanja TK.

Pa gle…ja sam dugoročan investitor…i mene je brige što će biti za godinu-dvije…stoga mi je draže sada biti u cashu i gledati kako sve pada…i ne pomišljam loviti nikakvo dno ni noževe u padu…godina-dvije brzo prolete…radije ću lovu držati na računu kod IB…ili još podebljati ulaganje u investicijsko zlato…dionice mi se ne čine kao dobro ulaganje trenutno…jedino kome se da loviti dno i na nekim odbijancima loviti zaradu…ali trenutno ulaganje u dionice bi uvrstio u iznimno rizično….bez obzira na to koliko će se neke dionice činiti jeftine u narednim danima/mjesecima…
ne upakiravam ja ništa u celofan…ovaj poremećaj u trgovanju nije obična korekcija…ispuhivanje…hm…da…možemo govoriti o ispuhivanju…ali o tome da DOW rukne sa 26k na 17k…kolko ga očekujete…mislim da je to malo preveliko ispuhivanje…a sve brojke kao ne ukazuju na skoru recesiju…
izgleda da se ekipa naveliko počela iskrcavati iz dionica…zato ovaj pad i traje toliko…i još će potrajati…jer ne vjeruju da će brojčice koje trenutno ne upućuju na recesiju ostati tako sjajne u narednom periodu…
pretočit će se nešto i na zse…ne vjerujem da će proći neokrznuta…bez obzira na to koliko je rasla ili nije rasla u odnosu na ostale…
[/quote]

Znaci, ti čekaš da padne USA Market da bi kupovao u RH? Stvarno si faca…

Naravno da će pad trajati, al neće biti ovako intenzivan. Sad će vjerojatno nakon NG biti red povratka, a onda opet val pada… tako to ide, u valovima.

Shortao bih kad bih bio siguran u svoju prognozu, sto naravno nitko razuman ne moze biti. Kod shorteva su potencijalni gubici veci nego kod drzanja, a s polugom jos veci.
Ovako, razmisljam naglas i pisem temeljem cega tako razmisljam.
I osim nekih nabacivanja ne vidim argumentaciju, samo konstatacije tipa “pada, padat ce, recesija itd.”, bez uzrocnoposljedicnih veza ma ni u tragovima.
Sadasnji pad je naprosto trebao, valuacije su bile visoko i nakupilo se trigera da se on odradi. I cini mi se da se ubrzava. Ali dublje od 17-18k ne ocekujem.

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.

Pa ne bih baš rekao da naznaka da će biti gore nema…Kina usporava…i to je sada već trend…trgovinski rat je došao kao ulje na vatru…sada se neke mjere uvode…pokušava se naći neki dogovor, sporazum…da jedni i drugi izađu kao pobjednici…ne znam…biti će tu dosta neizvjesnosti…i marketi će u 2019. biti dosta opterećeni s možebitnim dogovorima…
preuzimanje kontrole u Kongresu od demokrata može također otežati Trumpu u nastavku mandata…pljušte ostavke na sve strane…ne znam koliku podršku još i od koga uživa…uz sve to FED mu ne ide na ruku s podizanjem kamatnih stopa…a sada će se tek vidjeti da li će one brojkice o kojima kukuriku govoriš biti održive…EU je na pragu recesije…ne vjerujem da se i to neće odraziti na globalnu sliku…brate…malo je to ipak preveliko ispuhavanje…ako nema razloga za brigu i paniku…čemu toliko ispuhavanje?
kako god bilo…oni u dionicama su nagrabusili…s recesijom ili bez nje…short nije moj stil ulaganja…prepuštam drugima da zarađuju na njemu…

Jos jednom za neznalice: pad je samo pad. Nista drugo. Nikakve vrijednosti ta informacija nema u smislu odredjivanja sto ce se stvarno desiti s ekonomijom. Predvidjanja strucnjaka, trzista i bilo koga imaju jednaku vrijednost kao i predvidjanja babe Vange. Zasto? Zato jer se bave ekstrapolacijom trenutnih dogadjaja, a zanemaruju reaktivnu mehaniku, poteze koje ce decision makeri povuci kako se dogadjaji budu razvijali, a ti potezi su oni koji ce ili produbiti ili preokrenuti trendove. To sam ja pokusao prognozirati i mislim da sam na nekom tragu. Vrijeme ce pokazati.

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.

Nikkei 225(Japan) “zaronio ” gotovo 4%.
Nafta -6.71%
Sada definitivno nije vrijeme za biti u dionicama.

New Report

Close