Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

China announces tariff cuts for 2019
https://www.teletrader.com/china-announces-tariff-cuts-for-2019/news/details/46181751?internal=1

China drafts law protecting foreign intellectual property and prohibiting forced technology transfer
https://www.scmp.com/economy/china-economy/article/2179368/china-drafts-law-protecting-foreign-intellectual-property-and

Znaci mozda zelenilo vec ovaj tjedan. Nista od pada ispod 20k.
Ipak Kineze svrbi vise. Logicno jer su izvozna zemlja.

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.

@Kukuriku:
Pogledajte malo futurese in USA trenutno?
Ovo ne izgleda ni malo lijepo.

Ja mislim da USA market pada ne tolko radi kine kolko je precjenjen i samo se traze razlozi zbog kojih ce cjena padat.
PE je prevelik, a PEG je uracunat za iducih 10 god 🙂 i normalno je da bude u najmanju ruku jedna dobra korekcja.

Rast trzista je umjetan radi dugogodisnjih kamatnih stopa koje su bile 0.
Firme su prezaduzene, a rastom kamatnih stopa dug ce sve teze i teze biti vracati.

Dali ce biti recesija, to nitko od nas ne zna ali ono sto svi znamo je da firme imaju ogromnu zaduzenost, i da su dionice precjenjene i to ih moze stajat glave.

Bisakovi, kolega dragi,
shvatite pliz da se ne mogu donositi strateske portfeljske odluke na temelju “futuresa trenutno”. .ebe mi se za to. Ipak treba gledati malo siru sliku.
Ono sto znam, a recentne vijesti iz Kine to i potvrdjuju, je da ce se sklepati neki deal s Kinezima, Trump proglasiti pobjedu, a market odrati jos jedan super-duper rally koji ce debelo prepucati zadnji vrh. Znaci peak u 2020 ili 2021. To je zapisano u kamenu. A vi vjerujte ili ne.
Samo je pitanje gdje je lokalno dno, blizu 20k ili nize i koliko te kad. Ali jedna stvar je sigurna: taj novac koji je iz dionica pobjegao i koji tako rado spominjete, sto sjedi u neprihodnim obveznicama ili gdje vec, stoji sa strane zapet ko puska i vreba dno, signal za ponovni ulaz. Taj novac ste vi, ne?

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.

U US tehnološke kompanije izgledaju precijenjeno.
Gledam p/e banaka u US je oko p/e 10 ili niže.
Goldman ima f p/e ispod 7-imaju skandal u Maleziji pa ih je to dodatno srušilo.
Imam DFS i SYF- njima paše rast kamata, p/e očekivani za iduću godinu im je 7, te SYF oko 6-rade stock buyback i dijele dividendu-jedini problem je hoće li biti puno više problema s dugom po kreditnim karticama.
Tamo stvarno ima mnogo toga što je ok ispod p/e 10, naravno nije mjerilo svega p/e

Ostaje pitanje što raditi u emerging i frontier zabitima ako u US imamo boljih prilika.
To postaje velik problem za zse i slične banana države

Zanimljivo:

In the last week, China equity funds saw $1.58 billion in fresh money.  The U.S. had net outflows of $4.4 billion.

China Pledges More Stimulus in 2019 as Economy Seeks Bottom
https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-12-21/china-says-more-tax-cuts-coming-signals-easier-monetary-policy?srnd=premium

"Only dead fish swim with the stream"

Ako Kina okrene u pozitivu,odnosno poveća rast zbog stimulansa burze će biti “spašene” barem za 2019g,djelovalo je zadnjih 25 godina.
Sada imamo sličnu situaciju kao 2016 kad je bilo sličnih problema ali KIna je uspjela preokrenuti trend.
Dok(ako) ne vidimo neke pozitivne pokazatelje po ovom pitanju predlažem hold,dionice nisu toliko jeftine da se isplate kupovati,odnosno da ne budu još jeftinije,bisakov je tu u pravu.
Oni koji su u dionicama,nisko zaduženi i u zdravim biznisima sa dividendama po mogućnosti,neka se suzdrže od prodaje za sad.
Još bi spomenuo naftu koja je drastično pala i po meni vrlo veliki buy ako slizne ispod 40$ što je lako moguće u 1Q2019.
OPEC je dao do znanja da će smanjiti proizvodnju koliko bude potrebno,market to do sad ne doživljava,bilo zbog općeg stanja,straha od recesije,poreza ili algoritma, ali kauboji će na tim cijenama sigurno usporiti,a projekcije su da će doći do balansa negdje u drugoj polovici 2019g,možda i prije ako OPEC dodatno ne snizi proizvodnju,s tim da je uračunato i 2M rasta shale nafte.Mislim da je očito da bi tu moglo doći do snažnog i naglog oporavka.

"Only dead fish swim with the stream"


Bisakovi, kolega dragi,
shvatite pliz da se ne mogu donositi strateske portfeljske odluke na temelju "futuresa trenutno". .ebe mi se za to. Ipak treba gledati malo siru sliku.
Ono sto znam, a recentne vijesti iz Kine to i potvrdjuju, je da ce se sklepati neki deal s Kinezima, Trump proglasiti pobjedu, a market odrati jos jedan super-duper rally koji ce debelo prepucati zadnji vrh. Znaci peak u 2020 ili 2021. To je zapisano u kamenu. A vi vjerujte ili ne.
Samo je pitanje gdje je lokalno dno, blizu 20k ili nize i koliko te kad. Ali jedna stvar je sigurna: taj novac koji je iz dionica pobjegao i koji tako rado spominjete, sto sjedi u neprihodnim obveznicama ili gdje vec, stoji sa strane zapet ko puska i vreba dno, signal za ponovni ulaz. Taj novac ste vi, ne?

Vas optimizam je izuzetan i cijenim Vas “vedri duh”,no ja (kao i drugi investitori ) svaki dan dobivamo izvjesca od nasih banaka-brokerskih kuca vani sa njihovim pogledima u izglede za trgovanje slijedece godine kako dionicama tako i drugim financijskim izvedenicama.
SAXObank,HSBC,BANGKOK BANK,KGI,Phillip securities itd.Svi su suglasni da ce slijedeca godina biti teska i izazovna za trgovanje dionicama i da je BULL ili pri kraju ili gotov na EM trzistima i vecim EU burzama.Povecanje kamatnih stopa od strane centralnih banaka ce ovaj trend samo ubrzati.
Da se razumijemo ne ocekujem veliku krizu tipa 2008,ali ocekujem daleko vece korekcije svugdje u svijetu,a EM marketi ,jedno vrijeme,po meni,nece uopce biti interesantni vecim investitorima.
I ne radi se “o futuresima trenutno” vec se vec radi o trendu.Zadnji tjedan je bio najgori na USA burzama u zadnjih 12-15 godina.

Nije stvar u vedrom duhu nego u materijalnim cinjenicama. Imate brutalnu korekciju nerecesijskog tipa. Uzrokovanu visokim valuacijama i politickim problemima.
Valuacije se ispuhuju, a politika ce se rijesiti. Kad se to desi slijedi novi zalet s bitno nize tocke.
Analiticari od kojih dobivate izvjestaje i procjene za 2019, e, nemojte se ljutiti, ali to je doista smijesno. Dajete im novac za to? Ne valjda?!? Njima naprosto ne treba vjerovati. Imaju svoju agendu i voze po njoj. Njihov interes im je ispred interesa klijenata, cak i kad bi bili dobri u predvidjanjima sto nisu. Tko je od njih predvidio i savjetovao izlazak s trzista 6 mjeseci prije busta u Americi prije zadnje krize? Puno podataka i puno analitike je nista u odnosu na zdravu logiku.
A nju posjedujem ja i jos samo mali broj ljudi.
Znate, common sense is not very common.
Bull run su govorili da je gotov i prije 2 g i prije 4 g. Toliko o tome. Trajat ce dok bude goriva, novca, a ima ga ko kenje.

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.

@Kukuriku:
Ne dajem im nikakav novac za analitiku,pobogu!
To su banke i brokerske kuce preko kojih trgujem!
To je uobicajen odnos prema klijentima koji preko njih trguju!
Naravno da se ne povodim prema “necijim drugim savjetima” i ne radi se o tome.
Indikativno je da se razlicite banke slazu u bitnom,a njima ne ide u prilog da manje trgujemo,ali isto tako da previse izgubimo,jer tada investitori bube interes za trgovanje.

New Report

Close