Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Je, al zanimljivo je da je US Market od prethodne krize ostao kao zadnji za korekciju odnosno promjenu trenda. Duljina financijskog ciklusa u US traje ili je trajala vise od 120 mjeseci, a u EU ne vise od 85. I dok su svi već u konfirmiranim “medama”, US se klati po rubu. Ne postoji jasan trigger koji će srusiti Market, a hoće li uskrsnuti po putu u vidu black ili grey swan-a, vidjet ćemo.

Danas smo imali zapravo neočekivanu posljedicu političkih prepucavanja u US. Trump bi suspendirao “Vladu” jer mu ne da pare za zid. Mattison je dao ostavku i ostavio Bijelu kuću na milost i nemilost Trumpu. Pitanje je tko je “ostao u pješčaniku s njim za igru?”

SAD bi mogla zadesiti i dosta dublja politicka kriza, a Market bi je mogao “naplatiti”. Vidjet ćemo kako će startati 2019. jer preostalo trgovanje u 2018. uobičajeno nije bas reprezentativno kao značajno.

Vrlo veliki pad indexa i danas u USA.
Ceka nas vrlo volatilno trziste slijedece godine i ekonomsko usporavanje,a mozda i recesije.
Sada je bolje biti sto manje izlozen dionicama.

bisakovi
Od recesije u USA nema niti R. Niti na vidiku. Niti u Kini. A EU je ionako na rubu vec dugo cijelo vrijeme pa nikome nista.
Usporavanje je izvjesno, ali blago.
Jos jednom: ponasanje marketa i njegovi strahovi, ocekivanja itd. NEMAJU ali ama bas nikakve veze s tim sto ce se stvarno dogoditi. Trzista su u predvidjanjima jednako dobra kao i baba Vanga. Ni za jotu bolja.
Trenutni najvazniji pokazatelji u Americi su odlicni: housing starts, building permits, a NFPs koji su kao razocarali zapravo i nisu, pa ne mozes zaposljavati hrpu novih ljudi na stopi nezaposlenosti 3.7%.
Ukratko, FED dize kamate ZATO JER MOZE. Jer nema straha od recesije. Da ima ne bi.

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.

Za najvise 3 mjeseca izvucite ovo:
– slijedi pad DJIA solidno ispod 20k,
– Trump okrivljuje FED,
– FED usporava dizanje kamata,
– Trump dogovara s Kinezima,
– market okrece u zeleno (u medjuvremenu se njegova ekipa nakrcala dionica) i do 2020 ne staje prije 30k.
Pa ako nisam u pravu natrljajte me slobodno.
Nego, jeste li primjetili da su zarade firmi u USA totalno odrale u q3? Povijesni maksimim i to iznad svih ocekivanja?

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.

https://novac.jutarnji.hr/aktualno/egzodus-ulagaca-ovo-ce-biti-najgora-godina-za-europske-burze-jos-od-2008/8207519/

molim moderatora da otvori temu[b] BEAR MARKE[/b]T 2019-2020 godina


bisakovi
Od recesije u USA nema niti R. Niti na vidiku. Niti u Kini. A EU je ionako na rubu vec dugo cijelo vrijeme pa nikome nista.
Usporavanje je izvjesno, ali blago.
Jos jednom: ponasanje marketa i njegovi strahovi, ocekivanja itd. NEMAJU ali ama bas nikakve veze s tim sto ce se stvarno dogoditi. Trzista su u predvidjanjima jednako dobra kao i baba Vanga. Ni za jotu bolja.
Trenutni najvazniji pokazatelji u Americi su odlicni: housing starts, building permits, a NFPs koji su kao razocarali zapravo i nisu, pa ne mozes zaposljavati hrpu novih ljudi na stopi nezaposlenosti 3.7%.
Ukratko, FED dize kamate ZATO JER MOZE. Jer nema straha od recesije. Da ima ne bi.

NASDAQ je VEC U BEAR MARKETU ,ako niste primjetili!
1 yearn return na DAX-u (Njemacka)je trenutno -18.66% i bukvalno moze sutra u Bear market.
KINA je u strasnim problemima,a Index je u 3 godine izgubio vise od 50%!
Ja ne znam koje Vi podatke pratite i burze,ali gotovo sve (ukljucujuci USA) su u “slobodnom padu”!
Trzista su jedino i uvijek u pravu na “duze staze”,a MNOGI analiticari iz USA i u USA prdvidaju mogucnost krize i recesije i u USA u slijedece 2 godina.Dakle ne sutra,ali trziste reagira u pravilu prije,a ne kada je vec kasno.
I visoko razvijena trzista kao Singapore i Hong Kong biljeze ogromne padove.Vecina azijskih razvijenih trzista je takoder podigla kamatne stope i dionice su OUT.Ulaze se u obveznice,valute,REIT-ove,opcije i robe i netko u zlato.Outflow kapitala sa EM marketa je ogroman i svakodnevan sto svatko moze iscitati na burzama jer su ti podaci javni.
Ne znam gdje Vi trgujete i sto pratite,ali ste potpuno u krivu,po meni!
Svi veci investirori koje ja poznam su vec povukli ili povlace novac iz dionica u Aziji,EU,EM i ja se necu niti mogu boriti “protiv trzista” jer sada samo mozete gubiti novac i zivce dok se trend ne promjeni.Takode masovno “vade novac” iz tehnoloskog sektora u USA,koliko je meni poznato i sto se vidi po kretanju cijena i dnevnim prometima.
I zapamtite,kada postane svima jasno “sto se desava”,vec je kasno!

Kolega bisakovi, ja u kupe vi u spade.:-)
I jos se usudjujete tvrditi da sam ja potpuno u krivu?!?
Ja tvrdim da relevantni ekonomski podaci, a to su NFPs, nekretnine, profiti kompanija te sam GDP ukazuju na to da od recesije nema ni R, u narednih barem 12-18 mjeseci i tu sam 100% u pravu. Jer taman da sutra ti podaci krenu naglo padati treba barem toliko vremena da GDP dodje u minus.
A vi meni pricate o BEAR MARKET-u, odnosno o trenutnom kretanju burzi?!?? Jel vi razlikujete kretanje burzi od kretanja ekonomije?
Jel vam jasno da je ovo sad klasican non-recessionary bear market? Ono, jaki pad trzista BEZ RECESIJE. Iliti prilika svih prilika za napipati dno.
Izvuces novac ako si investiran vani i pricekas, jer prilika je stravicna.
Jos jednom, trzista su losa u predvidjanjima. Kao sto nitko nije predvidio ni da ce blagostanje trajati 10g vec niti da ce s Trumpom market otici na 26k tako im ne vjerujem niti njima niti analiticarima sto ce biti S EKONOMIJOM. Samo sebi i svojoj logici. A ona kaze da ide pad do 16-17k i onda nagli okret prema gore kad se postigne neki deal s Kinezima jer ce krenuti investicije koje su sad on hold zbog neizvjesnosti.
I ekonomija VOZI DALJE.
Vi naravno slusajte trzista i trubite o recesiji, ali ona nije vjerovatna u narednih godinu dvije, makar dozvoljavam malu mogucnost da se desi.
A mi? Mi to vani ne pratimo. Market sigurno ne. A i ekonomija je troma i spora.

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.

A sto se tice non-stock investmenta, ispricat cu vam malu osobnu pricicu koja jos jednom nedvosmisleno ilustrira koliko su trzista losa u predvidjanjima buducnosti, ili ajde, niti bolja niti losija od babe Vange.
Kraj 2015 g, zlato pada da neki par godisnji minimum, ispod 1100 USD. Marketi voze dobro, sve je ok. Kupim poprilicnu kolicinu i kroz koji mjesec krenu neki nervozitisi jer je vec postalo jasno da Trump ima dobre sanse dobiti izbore. Zlato generalno raste i na ljeto doseze 1350. Nesto prije nego li je Trump izabran prodam polugice s lijepom zaradom.
I sad sto? Naraslo je kao safe haven jer su svi ocekivali da ce Trump napraviti sto, baciti H-bombu na nekog? Znaci bez veze. Umjesto toga covjek najavi stimulanse, tax breaks i market ode na 27k. Ni to nisu predvidjeli, ne? A zlato se spusti znacajno i sad evo opet raste jer se jelte ocekuje recesija?!? Hehe.
Prije bih rekao da je izgledniji scenario kako sam rekao: pad na panici, dogovor s Kinezima i onda astronomski uzlet do 30k na krilima investicija i onda potrosnje u jos jednom legu ovog ciklusa.

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.

@Kukuriku:
Dakle ,koliko sma shvatio,Vi se uglavnom referirate na USA i smatrate da burzovna kretanja tamo nisu povezana sa USPORAVANJEM RASTA tamo (iako FED konstatira suprotno u zadnjem javnom obracanju nakon pov. kamatne stope)???Istina je da su banke u USA u znatnom boljem polozaju nego za zadnje krize.
Burza ponekad reagira rano jer je to jedini obrambeni mehanizam da izgubite manje nego kada trendovi postanu javni i ociti.
S druge strane ,ekonomija u KINI je u ozbiljnim problemaima,a u EU ,ukljucujuci Njemacku,usporavanje je znatno ,a problemi nisu mali.Dakle nisu samo problemi na trzistima kapitala vec i u realnoj ekonomiji.EM trzista su vec u prilicnim problemima.
Zapamtite da je trziste uvijek u pravu dugorocno.
Rast na 30000 CEMO TESKO DOCEKATI ZA NASIH ZIVOTA!


Za najvise 3 mjeseca izvucite ovo:
– slijedi pad DJIA solidno ispod 20k,
– Trump okrivljuje FED,
– FED usporava dizanje kamata,
– Trump dogovara s Kinezima,
– market okrece u zeleno (u medjuvremenu se njegova ekipa nakrcala dionica) i do 2020 ne staje prije 30k.
Pa ako nisam u pravu natrljajte me slobodno.
Nego, jeste li primjetili da su zarade firmi u USA totalno odrale u q3? Povijesni maksimim i to iznad svih ocekivanja?
potpisujem ovaj scenarij. U tom scenariju bi i mi još jednom mogli potegnuti do 2200

razni crnogorci, bjelogorci, zorangutani, amadeo, mikardo, persuric i ostali infantili bez muda su na ignoru..a možda je to sve jedna jadna osoba.

Kolega bisakovi
Dugorocno smo svi mrtvi. Toliko o tome.
A malo srednjerocnije: Trump ima izbore u 2020.
Mislim da je svakome tko ima zrno soli u glavi jasno sto to znaci. Deal s Kinezima PO SVAKU CIJENU. Jer s bilo kojim dealom on koji je prvi zategnuo konopac s tarifama moze proglasiti pobjedu. Sto ce pozdraviti i ovce biraci i ekonomija jer ce splasnuti veliki oblak neizvjesnosti.
I onda Trump pobjedjuje. Kraj price.
A da bi se stigli osjetiti efekti prije ulaska u izbornu 2020 deal mora doci kroz 3 ili max 4-5 mjeseci.
Kinezima isto odgovara jer se micu carine i ostaje Trump. Je ih izribao, ali on je vrag kojeg znaju, a bilo tko drugi bi bio velika neizvjesnost.

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.

@bisakovi

Ekonomija Kine je u ozbiljnim problemima?
Ako mozete malo elaborirat tu tvrdnju bio bih zahvalan te kada po vašem osobnom sudu mozemo ocekivati konacni pad i propast te globalne sile.
Mozete recimo i dati neke konkretne brojke tih problema u usporedbi sa ostalim globalnim silama,njihovim dugom,rastom bdp-a i ostalim makroekonomskim pokazateljima

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

New Report

Close