Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


moja procjena je da ce stati na 2.75…
znaci jos jedno dizanje u 2019, ne dva kako najavljuju
a Trump sada mora dogovoriti s Kinom

Najavili su najmanje 2 dizanja u 2019 godini,a oni se “drze svoje agende”!
Dionice su reagirale “burno” i pale oko 2.5 % nakon odluke FED-a.



Jeftina nafta je loša za dionice naftnih kompanija i za indekse vani, ali je dobra za ekonomije općenito jer smanjuje troškove, a pogotovo je dobra ta male ekonomije koje uvoze naftu kao što je hrvatska. Poboljšava trgovinsku bilancu, smanjuje troškove firmi i ostavlja više raspoloživog dohotka građanima.
Tako da ja ne bih pretjerano tugovao zbog toga.

Vi stvarno niste dobro upućeni. Da bi ste mogli uvoziti "jeftinu naftu" prvo morate imati rafineriju da ju preradite.
Sisak se zatvara, Rijeka neće raditi 6. mjeseci. A i pitanje je da li će se pokrenuti.

Znači uvoziti će te skupe naftne derivate iz Srbije i Mađarske i to skupo plaćati.

Objasnite kako to može biti dobro za našu ekonomiju.

Lp

ps. Jeftina nafta je baš super za zemlje koje nemaju svojih izvora a imaju rafinerije.

Jer im ulazni troškovi (nafta) padaju za 30-40%.
Tako da niste u pravu da će dionice svih naftnih kompanija padati.
Oni koji su samo trgovci i prerađuju naftu njihove će dionice i rasti.
Npr. INA kada bi imala svoje rafinerije.
[/quote]

Nisam rekao svih. To ste mi vi stavili rijeci u usta. Pod “naftne kompanije” mislim one koje imaju svoje izvore, ozbiljne. Sto Ina nije. Njoj pad cijena odgovara. A Ina ima rafinerije. Bar jednu. Bar na papiru.:-)

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.



moja procjena je da ce stati na 2.75…
znaci jos jedno dizanje u 2019, ne dva kako najavljuju
a Trump sada mora dogovoriti s Kinom

Najavili su najmanje 2 dizanja u 2019 godini,a oni se "drze svoje agende"!
Dionice su reagirale "burno" i pale oko 2.5 % nakon odluke FED-a.
[/quote]

Iskreno, nisu mi jasne te panicne reakcije trzista na Fed jer otkud im pravo biti iznenadjeni? Pa lijepo su rekli da ce dizati i dizu, samo malo brze ili malo sporije, ali malo.
Fed s jedne strane smatra da je blago usporavanje ekonomije pa cak i kraca recesija manje zlo od sloma sustava uzrokovanog eksplodiranim dugom i obezvrijedjivanjem novca. I tu su u pravu.
A s druge strane naprosto zele maknuti Trumpa, kao i Busha onomad. Fed pripada financijskoj oligarhiji, a republikanci to nisu, oni su nafta, oruzje i gradjevina. Pogotovo im Trump ide na jetra stalnim kritikama.
Zato sad balansiraju izmedju odrzavanja ekonomije na povrsini i stvaranja takve atmosfere da ovaj izgubi izbore.
Ekonomija USA nece u recesiju zbog 3.25% funds rate kad dignu jos 2-3 puta. Ali da ce market jos dolje hoce.

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.

Koliko je to novaca 1 trillion u našim mjernim jedinicama ?
Toliko su, piše jutros, Ameri dužni po kreditnim karticama.
A platiti će 2,4 milijarde dolara više kamate na taj dug, nakon odluke Feda.

Neka plate. Imaju odakle. Place im rastu brze od toga. Zato Fed i dize kamate.
Fed dize kamate ne zato jer je suicidalan nego zato jer treba i mora.
Housing starts, building permits, existing home sales rasturaju.
NFPs su malo razocarali, ali zapravo nisu, jer pri nezaposlenosti od 3.7% zapravo vise i nema tih ljudi kojima bi dao te nove poslove.
Znaci sve ide super i dizu kamate.
A to sto su burze navikle na jeftine kredite, margine, beskonacni priljev jeftinog novca u svim oblicima itd. to je drugi par opanaka.

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.

1 bilijun ili 1000 milijardi USD odnosno nešto vise od 3000 dolara po stanovniku. Dug će im sad biti skuplji ukupno 7,4 USD po stanovniku koliko iznosi god. povećanje kamate.

Naravno, ako bi se ‘rate hike’ automatski prelio na dug, no to tako ne funkcionira u praksi.

Za analizu zaduženosti, mnogi je bitnije ovo…

https://www.statista.com/statistics/268177/countries-with-the-highest-public-debt/

I ovo…

https://www.nwcapitalsolutions.com/project/us-deleveraging-analysis-total-debt-to-gdp/

@kukuriku

Nisu burze odnosno investitori navikli samo na “nešto” jeftinije nego rast kamata utječe na pad cijena državnih obveznica i rast njihovih prinosa. Obzirom da se to smatra “Safe heavenom” i da taj prinos postaje visi od prosječnog dividendnog onda je oportunije drzati “sigurniji” papir i ostvarivati veći prinos nego se zafrkavati s rizicima i dividendama. Pojednostavljeno rečeno.

Kako mi nemamo tržište duga onda ostajemo u papirima i čekamo neka bolja vremena.

Ne bih se ja previše bavio US ekonomijom. Oni će naći način kako rijesiti problem, ako i kada se pojavi, a ako i ne nadju, sigurno će ga odgoditi za neke nove generacije.

Nastavno na pretprethodni post, bitno je i ovo:

https://www.bis.org/statistics/c_gaps.htm

Dow 30 22,693.15 23,282.20 22,693.15 -630.51 -2.70% 14:11:08
S&P 500 2,446.68 2,510.18 2,445.42 -60.28 -2.40% 14:11:39
Nasdaq 6,464.37 6,666.20 6,461.80 -172.46 -2.60% 14:11:00
SmallCap 2000 1,313.13 1,353.05 1,312.33 -33.39 -2.48% 14:11:41
S&P 500 VIX 29.78 29.78 24.69 +4.27 +16.74% 14:11:34

Sad će odbijanac……tek što nije…….

pozdrav zajednici nakon nekog vremena…jel promatramo?
kad će santa claus rally? hoće li?
moje viđenje situacije…ništa se specijalno nije dogodilo na summitu G-20…nema tu pravog dogovora…Kina i Ameri su si dali fore 3 mjeseca…ali očito se ništa značajnije neće dogoditi…i držat će markete u neizvjesnosti i dalje kroz 2019….osim toga ovo podizanje kamatnih stopa od strane od FED-a samo nas sve više gura prema novoj recesiji…neće sutra…ali kroz godinu-dvije je sasvim izvjesna…
peak smo očito odgledali…sad je smjer jasan…i nije prema gore…kome još nije jasan…neka kupi naočale…pad je brutalan iz dana u dan…i tako već koliko dugo…eventualno se jedan dan u tjednu malo nešto zazeleni…tek toliko da se predahne od padanja…i onda ponovno…ničega nema na pomolu dobroga za markete i one koji su u dionicama…

China says more trade talks with U.S. planned for January
China and the United States will hold more talks on trade in January, China said on Thursday, following detailed discussions about the issues to be tacked in the negotiations.
Commerce Ministry spokesman Gao Feng expressed confidence in a “successful implementation” of a consensus reached at Dec. 1 talks between U.S. President Donald Trump and his Chinese counterpart, Xi Jinping, in Argentina.
“The two sides will arrange consultations including meetings and calls at any time as needed to promote the implementation of the consensus of the heads of state,” Gao told reporters in Beijing.

https://www.reuters.com/article/us-usa-trade-china/china-says-more-trade-talks-with-us-planned-for-january-idUSKCN1OJ0V9

Ne trebaju se pesimisti baš prerano veseliti.
Još do kraja godine može doći do ozbiljnijeg rasta, jer sad više nema nijedne loše vijesti koja bi mogla uzrokovati pad. Sve je sada probavljeno.

New Report

Close