Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Najjace su mi ove vijesti pogotovo sa americkih i drugih globalnih siteova kao Kina usporava, sve pada u Kini i ide u propast a u americi rast oko cca 2-3% a u kineza cca 6%


Do kraja godine Dow okine na 21-22k bez problema.
I onda još 4-5k dolje u siječnju. Možda.
Ali to je čak i dobro jer se zapravo nije ništa bitno promijenilo.
Projicirani rast GDP-a USA je i dalje oko 2%, a u Kini 6%. EU kašljuca, ali to je ništa novo.
Zauvijek zapamtiti da je ponašanje burze samo očekivanje-predviđanje, pod utjecajem trenutnih vijesti, brojeva te panike ili euforije. Ništa više niti manje od toga. Znači nema 1/1 korelaciju sa stvarnošću.
Ali da je oprez dobar i da će biti prilika za jeftiniju kupnju, e to hoće.

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

Jasno da je stvar na burzi zeznuo čelnik FED kada je prije dva mjeseca objavio da će još puno dizati kamatu, sada je jasno da se čovjek malo prenaglio, ali problem je ako danas ne digne kamatu onda gubi vjerodostojnost i burza bi mogla to protumačiti kao paniku, trenutno što može napraviti je dignuti kamatu i najaviti pauzu od 6mjeseci i onda samo jedno ili dva podizanja do kraja godine ovisno o ekonomskim podacima, to bi smirilo tržišta

inače zato Trump ruši cijenu nafte da smiri inflaciju i da onda FED ne mora reagirati, izbori su 2020. i on pokušava do tada izbječi recesiju jer svaku recesiju od II svjetkog rata je izazvao FED dizanjem kamata

Nama je bolje kad se vani pada. Jer USA i EU krenuli u plus, a mi padamo??

Danas FED odlucuje o podizanju kamatne stope za daljnjih 0.25%.
Takoder ce iznijeti svoj plan ,vezano za kamatne stope za 2019 godinu.
Ako nastave dizati kamate ovim tempom,vjerujem da ce indexi na svim vecim burzama znatno pasti.
Ja sam iskoristio lagani porast cijena(nekih burzi) danas u Aziji i skratio izlozenost dionicama na samo 2,2 % .Postaje prerizicno za mene.


Jasno da je stvar na burzi zeznuo čelnik FED kada je prije dva mjeseca objavio da će još puno dizati kamatu, sada je jasno da se čovjek malo prenaglio, ali problem je ako danas ne digne kamatu onda gubi vjerodostojnost i burza bi mogla to protumačiti kao paniku, trenutno što može napraviti je dignuti kamatu i najaviti pauzu od 6mjeseci i onda samo jedno ili dva podizanja do kraja godine ovisno o ekonomskim podacima, to bi smirilo tržišta

Točno to će i napraviti. Najvjerovatnije.
A moguće je i da ne digne, ali da najavi još jedno sigurno dizanje u 2019, a dalje kako bude.
Na taj način bi isto sačuvao obraz.
Ali dajem prednost prvoj opciji kao vjerovatnijoj.

Najbolji FI je onaj u kojem je skrivena dobit. Npr. Pevec za 2016.

Sa Marketwatcha danas –
The US government budget deficit went up to USD 205 billion in November 2018 from USD 139 billion in the same month of the previous year, above market expectations of USD 188 billion. It is the widest budget gap on record for a November month, as spending surged 18.4 percent to USD 411 billion while revenues fell 1.2 percent to USD 206 billion. Government Budget Value in the United States averaged -17996.27 USD Million from 1954 until 2018, reaching an all time high of 214255 USD Million in April of 2018 and a record low of -231677 USD Million in February of 2012.

FED digao kamatne stope, i najavio dogodine jos 2x, manje nego sto su do nedavno najavljivali.
Ove gdine su 4 puta dizali kamatne stope ako se ne varam.

moja procjena je da ce stati na 2.75…
znaci jos jedno dizanje u 2019, ne dva kako najavljuju
a Trump sada mora dogovoriti s Kinom


Jeftina nafta je loša za dionice naftnih kompanija i za indekse vani, ali je dobra za ekonomije općenito jer smanjuje troškove, a pogotovo je dobra ta male ekonomije koje uvoze naftu kao što je hrvatska. Poboljšava trgovinsku bilancu, smanjuje troškove firmi i ostavlja više raspoloživog dohotka građanima.
Tako da ja ne bih pretjerano tugovao zbog toga.

Vi stvarno niste dobro upućeni. Da bi ste mogli uvoziti “jeftinu naftu” prvo morate imati rafineriju da ju preradite.
Sisak se zatvara, Rijeka neće raditi 6. mjeseci. A i pitanje je da li će se pokrenuti.

Znači uvoziti će te skupe naftne derivate iz Srbije i Mađarske i to skupo plaćati.

Objasnite kako to može biti dobro za našu ekonomiju.

Lp

ps. Jeftina nafta je baš super za zemlje koje nemaju svojih izvora a imaju rafinerije.

Jer im ulazni troškovi (nafta) padaju za 30-40%.
Tako da niste u pravu da će dionice svih naftnih kompanija padati.
Oni koji su samo trgovci i prerađuju naftu njihove će dionice i rasti.
Npr. INA kada bi imala svoje rafinerije.

Kolega Hasenfefer pa sta se desilo?



Jeftina nafta je loša za dionice naftnih kompanija i za indekse vani, ali je dobra za ekonomije općenito jer smanjuje troškove, a pogotovo je dobra ta male ekonomije koje uvoze naftu kao što je hrvatska. Poboljšava trgovinsku bilancu, smanjuje troškove firmi i ostavlja više raspoloživog dohotka građanima.
Tako da ja ne bih pretjerano tugovao zbog toga.

Vi stvarno niste dobro upućeni. Da bi ste mogli uvoziti "jeftinu naftu" prvo morate imati rafineriju da ju preradite.
Sisak se zatvara, Rijeka neće raditi 6. mjeseci. A i pitanje je da li će se pokrenuti.

Znači uvoziti će te skupe naftne derivate iz Srbije i Mađarske i to skupo plaćati.

Objasnite kako to može biti dobro za našu ekonomiju.

Lp

ps. Jeftina nafta je baš super za zemlje koje nemaju svojih izvora a imaju rafinerije.

Jer im ulazni troškovi (nafta) padaju za 30-40%.
Tako da niste u pravu da će dionice svih naftnih kompanija padati.
Oni koji su samo trgovci i prerađuju naftu njihove će dionice i rasti.
Npr. INA kada bi imala svoje rafinerije.
[/quote]

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

Vani perje leti.
Skliznuli su ispod prethodnog low na kratko, eno ih na liniji suporta.
Sva sreća da smo mi to već sve odradili, sa 2200 na 1700 bodova.
Avangarda.

New Report

Close