Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

hvala zajednico na 1%, pa vi slušajte beera

idući tjedan će bit bolje...

Tjedan je započeo uzbudljivo! Današnji dan je obilježila jedna velika (kao i uvijek u ovakvim situacijama – "kontroverzna", oprečnih mišljenja oko razumnosti tog poteza) transakcija:
http://www.bloomberg.com/news/2012-04-09/facebook-agrees-to-buy-instagram-photo-service-for-1-billion.html

Nakon razočaravujećg izvještaja o zaposlenosti prošli tjedan, malo ovako uzbudljive akcije dobro dođe. Mene je iskreno rečeno ono stvarno zabrinulo, iako najnovije najave (temeljeno na anketiranju HR menadžera) govore da će se u travnju ovaj zabrinjavajuće niski tempo otvaranja novih radnih mjesta popraviti, da ćemo opet imati preko 200 tisuća stvorenih radnih mjesta u mjesec dana, ali zabrinut sam svejedno.

Jako je neugodno vidjeti da cijene nekretnina i sa tih nenormalno niskih im razina i dalje padaju (vidite kako tržišta idu iz krajnosti – u krajnost!!), da se slabo grade nove kuće, to sve jako otežava nastavak rasta.

Čim se dogodi neko čudo da već prejeftine američke nekretnine prestanu dalje padati, krenu se graditi nove itd., tada dolaze sigurnija vremena kada više nećemo morati svaki mjesec misliti kolika će točno biti stopa kreiranja novih radnih mjesta, kada će biti jasno da će biti zadovoljavajuća i da se kotač gospodarstva bez "mogućnosti" posustajanja i dalje snažno okreće.

Ovo je nešto slično kao prošlo ljeto kada su se svi uspaničarili da nam u USA ponovo dolazi jedna mal plitka recesija. Fala Bogu nije došla! Pad američkih indeksa koji su to kao trebali nagovjestiti/predvidjeti se pokazao kao neopravdan, recesija se nije dogodila, ali ako bi nas travanj razočarao kao ožujak, ti bi se strahovi mogli ponoviti, i tko zna – ovaj puta možda opravdano. Ne može svaki puta biti "lažna uzbuna".

Sad je problem i to što Europa i Azija nose svoje još daleko veće brige, nije dobro da se stvari tako sinkronizirano događaju. Držim fige za uspješan travanj koji će odagnati ove crne slutnje da pa možemo dalje mirno nastaviti naprijed, da se višegodišnji rast nastavi bez i najmanjih prekidanja, jer ono je bila tako strašno duboka recesija da nam treba malo duže razdoblje neprekinutog rasta da sve rane zacijele. Ovaj puta nam ne bi bilo zgodno vidjeti recesiju u uobičajenom "rasporedu" onih "4 do 7 godina" kako se povijesno kaže da standardno traju ti ciklusi. Ovaj puta bi nam dobro došlo biti negdje na gornjoj granici ovog intervala.

Srećom, mi u Hrvatskoj za razliku od ovih svjetskih kretanja sada imamo nešto veće razloge za optimizam. Naša nova Vlada radi dobar posao, mi tek trebamo započeti intenzitet oporavka kakvog ovi na zapadu gledaju već godinama. Mi smo nekako uvijek pomankuti u fazi :rotfl:

Nama je sada dobro što ulazimo i u optimistični dio našeg godišnjeg ciklusa, ljeto bi trebalo biti sjajno!

A što se tiče samog tržišta kapitala, blago nama zbog neefikasnsoti koja još nije ispravljena, zbog podcijenjenih dionica koje mogu rasti i sasvim neovisno o trenutnom kretanju gospdoarstva ili bilo kakvih "sentimenata", utjecaja stranih tržišta itd.

Ne bih ja rekao da je nešto loše danas biti niti u američkim dionicama, ali jako sam sretan što sam umjesto u njihovim u hrvatskim dionicama, tu imam puno više razloga za miran san, bar kratkoročno/srednjoročno, dok se naše neefikasnosti ne isprave. A to procesi "naglog otključvanja vrijednosti" su uvijek zabavna stvar! 😀 Makar američko tržište dugoročno ostvarilo veći povrat nego hrvatsko (u narednih recimo 20-30 godina), teško mi je zamisliti da u nekom kraćem razdoblju (narednih par godina) netko može preferirati američko tržište povrh dostupnog nam domaćeg.

Stranci nažalost nisu svjesni prilika koje se ovdje nude, ne poznaju naše firme, nisu svjesni valuacija. Zato je divno biti "domaći", vidjeti ono što smo privilegirani vidjeti i iskoristi! Lijepo je danas biti domaći investitor na ZSE!

Još malo o jučerašnjoj zanimljivoj transakciji:
http://www.bloomberg.com/news/2012-04-10/instagram-s-systrom-builds-1-billion-application-in-two-years.html

U trenutku pisanja:

CAC 40: -3.08
(Blumbergof link je na 10 Y GVT Bonds, svakako obratite pozornost)
http://www.bloomberg.com/quote/GFRN10:IND

DAX: -2.49
http://www.bloomberg.com/quote/GDBR10:IND

ITALY 40: – 4.98
http://www.bloomberg.com/quote/GBTPGR10:IND

SPAIN 35: – 2.96
http://www.bloomberg.com/quote/GSPG10YR:IND

Rijecima Kurtza: "The horror! The horror!"

bezveze….

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!

Na ovu burzu ništa ne utječe, radi se o neobičnoj burzi (nešto kao Kako živi Antuntun).


bezveze….

Nije bezveze, vrlo je cool! 😉 Jeste li vidjeli ono Italy 10y i Spain 10y? 😀 Već neko vrijeme možete vidjeti kako su prinosi na španjolske obveznice veći od talijanskih (eto čak i sada kada talijanski brže rastu, još uvijek, i nadam se na dalje), a znate kako sam se ja u ono vrijeme neopravdanog ludila oko Italije (onih 7 % i slične gluposti) kladio da će se zamijeniti, dakle long Italy 10y, short Spain 10y, i ostvarilo se! Još će i od mene "i kao špekulanta" nešto biti [lol]

Malo kad se usudim nešto špekulirati, ali stvarno sam se mogao kladiti to sa Italy long – Spain short, izgledalo je tako logično 😀 Iako ste svi ludovali oko Italije kao da će oni bankrotirati a kao da ne vidite Španjolsku koja je spram njih koma.

Istina Lynk… [thumbsup]

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!




Bilo da se radi o Italiji, bilo o Španjolskoj, te zemlje su prevelike da bi se šalili s njihovim krizama (dugovima).

Rješenja za Španjolsku dužničku krizu je poslati Xavia i Messija u Borussiu Dortmund.

Ali što s Italijom?





Bilo da se radi o Italiji, bilo o Španjolskoj, te zemlje su prevelike da bi se šalili s njihovim krizama (dugovima).

Rješenja za Španjolsku dužničku krizu je poslati Xavia i Messija u Borussiu Dortmund.
Ali što s Italijom?
[/quote]
Poslat Monicu Bellucci u Kinu.





Bilo da se radi o Italiji, bilo o Španjolskoj, te zemlje su prevelike da bi se šalili s njihovim krizama (dugovima).

[/quote]
Kakva šala? 😀 Kupnja talijanskih obveznica (baš onda kada im je bilo najpotrebnije, kada ih nitko nije htio!) i kratka prodaja španjolskih obveznica (baš onda kada su si umislili da su nešto što nisu i treba im pokazati gdje im je mjesto) je tebi šala?! To je jako ozbiljna i za sve jako dobra stvar! 😀

Uuuuuuuuuuuuuu…..!!!

Ovi u Nokiji su ili jako hrabri ili skroz ludi 😀 Investitori misle da su ludi, obzirom na cijenu dionice na 15-godišnjem minimumu danas.. ali ja se nadam da su ipak samo hrabri, pametno hrabri.
http://www.bloomberg.com/news/2012-04-11/nokia-slashes-forecast-on-smartphone-competition-shares-slide.html

Gubici, gubici, i samo gubici. Ali vjerojatno im je pametna strategija što bez obaziranja napuštaju sve ostalo, i u potpunosi se sa Microsoftom u tom dubokom partnerstvu posvećuju Lumiama. To je jedina šansa za Nokiju i za Windows Phone. Oboje su tu hrabri, i nadam se da neće ispasti ludi, jer konkurencija je jako poželjna.

Nadam se da ćemo do kraja godine imati čak tri ozbiljna OS-a na uređajima post-PC ere: iOS, Windows, Android. Držim fige Windows-u da što brže preotme Androidu jedno bar pola tržišta 😀

E, onda će moj Apple imati jednu malu slatku brigu: kontinuirano dokazivati (jer tu nikad neće biti "konačnog pobjednika") da je bolji od Microsofta (i Google-a, koji se stalno iskakati tu i kvariti planove i jednima i drugima, a uz pomoć trećih kao npr. Amazon itd.), održavati solidan tržišni udio, činiti zajedno s njih druga dva-tri jednu lijepu tržišnu utkamicu, za razliku od PC ere gdje tržišne utakmice na kraju više nije bilo kad je jedan igrač preuzeo 90 % tržišta (onoga što je ostalo nakon što su pirati preuzeli svoju polovicu), pa gdje se razvoj usporio, cijene realno ostale visoke, što se tiče softvera, da je na kraju hardware postao onaj koji jedini sve vuče naprijed dok nam softver cijelo desetljeće (pa i više, izuzev kozmetičke promjene) ostao suštinski na praktički istome… a ne nečemu baš "savršenom" od čega ne može bolje, dapače!! To je tako kada vlada monopl, stoga se nadam da ga ovaj puta neće biti, želim tržišnu utakmicu!! 😉

New Report

Close