Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Sve etničke skupine su ravnopravne. Ne dijelim ljude po etničkim skupinama. Socijalno stanje je povijesno lošije kod latino ljudi, ali to se u zadnje vrijeme mijenja, i nikako ne bih to gledao na taj način. Jedna je američka nacija, etnicitet je nebitan, jedinstvo je sve veće i biti će sve veće. Svi su Amerikanci prije svega Amerikanci, a što su različitjih boja/rasa to bolje, to je njihovo bogatstvo u raznolikosti.

Da, whatever.
Jedna jedina skupina raste velikim stopama, dok se ostale smanjuju, s tim da nije uračunato još 10-15 mil. ilegalnih imigranata od kojih su oni nekih 90%. Isključivo siromašna i neobrazovana populacije raste širom svijeta, od USA, Norveške, Švicarske do Filipina, Bangladeša i Konga.

U.S. Census Population projections 2010 2050
Non-Hispanic Whites 64.7% 46.3%
Hispanics/Latinos 16.0% 30.2%
African Americans 12.9% 13.0%
Asian Americans 4.6% 7.8%


O ovoj temi mozemo filozofirat par dana i opet nista necemo reci.

Domoroci imaju izbor samo njihova spoznaja nije velika kao nasa.

Ne brkam Evropu i USA. Evropa je svemirski brod za USA. Nemojte USA gledati kroz filmove, pogledajte malo ljude koji se ne vide na filmovima.

Ni ja ne gledam da je za povecanje osobne srece potreban povratak u prethistorijske nacine zivota ali to sto USA prodaje kao tekovine suvremenog zivota je cisti bullshit. Usa slovi kao najveca demokracija na kugli zemaljskoj a ustvari demokracija im se desava kad 20-30% ljudi ode na predsjednicke izbore, sve ostalo je zivot u policijskoj drzavi.


a u kojoj ti to državi živiš koja nije policijska? "Evropa" je svemirski brod za USA? možda malo kasnimo po pitanjima "policijske države" to je sve..

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/



Sve etničke skupine su ravnopravne. Ne dijelim ljude po etničkim skupinama. Socijalno stanje je povijesno lošije kod latino ljudi, ali to se u zadnje vrijeme mijenja, i nikako ne bih to gledao na taj način. Jedna je američka nacija, etnicitet je nebitan, jedinstvo je sve veće i biti će sve veće. Svi su Amerikanci prije svega Amerikanci, a što su različitjih boja/rasa to bolje, to je njihovo bogatstvo u raznolikosti.

Da, whatever.
Jedna jedina skupina raste velikim stopama, dok se ostale smanjuju, s tim da nije uračunato još 10-15 mil. ilegalnih imigranata od kojih su oni nekih 90%. Isključivo siromašna i neobrazovana populacije raste širom svijeta, od USA, Norveške, Švicarske do Filipina, Bangladeša i Konga.

U.S. Census Population projections 2010 2050
Non-Hispanic Whites 64.7% 46.3%
Hispanics/Latinos 16.0% 30.2%
African Americans 12.9% 13.0%
Asian Americans 4.6% 7.8%

[/quote]
Ja vjerujem da će se to s vremenom popraviti, a čisto kao zanimljivost ovdje: lationo ljudi su nešto bogatiji od afro a imaju veći prirodni prirast. Dakle nije to baš uvijek što siromašniji to više djece.

Nisu oni skoro nitko baš solidno stojeći kao Carlos i Gaby Solis iz Kućanica, ili kao Ricky Martin i sl., ali to se mora s vremenom promijeniti.

Ja ne vjerujem u dugoročnu održivost baš tako velikih etničkih razlika u stupnju materijalnog bogatstva u USA. To će se sve s vremenom ujednačiti. Imaš sve više i više siromašnih bijelaca (a kako su oni inače natrpani nekrentinama i to im podiže prosjek i rast zadnjih destljeća u ovim povijesno mega-balonima na tom polju, sad će ih nakon što se svi ohladili od nekrentina to malo "usidriti" pa drugi imaju šansu se približiti), a poneki afro uspije biti i Predsjednik itd., sve se to miješa, i s vremenom će sve to doći na više-manje slično. Te razlike su dugoročno nebitne. Ipak su oni svi Amerikanci, ipak i onih 10 % najsiromašnijih Amerikanaca će još dugo biti bitno različito od recimo prosječnih Indijaca i sl.

Njima je problem slabo obrazovanje (bijeli primarno zbog boljeg obrazovanja tako stoje i zbog vremena koje "složenim kamatnim računom" čini čuda, jer njihove npr. dionice vremenom vrijede sve više i više i nezaustaljivo sve više, dok hispano i afro od dionica nemaju ni d pa su zato stalno na istom mjestu), ali to će se očito promijeniti. Državno školstvo je kod njih na dnu dna i to se sad mora preokrenuti, a tada će nastupiti bolji dani za hispano- i afro- Amerikanice.

Eto bogati hispano sam sa čak dvoje djece (i ima kućerinu!, kao da je "non-hispano bijelac"):

Katastrofalno američko obavezno školstvu u državnim školama je tamo izvor tako mnogih problema da se to mora čim prije riješiti. To je njima sada problem broj 1. Kada poprave školstvo, popraviti će se pola svega što ne valja.

Da sam ja Predsjednik, prva stvar koju bih radio je popraviti školstvo. Kao prvi korak raspustio bih sindikate, oni su stvarno zlo iznad svih zala, uništili su i automobilsku industriju, uništili su školstvo, sve su uništili. Tada bih uveo tržišni princip sa onim vaučerima baš kako je Steve Jobs svojevremeno maštao (stvarno se s njim slažem u skoro svemu, jedino krupno neslaganje koje sam primjetio je upravljanje bilancom AAPL, mislim da griješi sa odlukom o držanju tolikog keša – osim ako stvarno nema jasnu viziju što s njim, a čini mi se da ipak nije imao).

Dakle tržišni princip u školstvu (http://news.heartland.org/newspaper-article/2011/10/07/steve-jobs-education-give-each-parent-voucher), i svima u ruke iPad sa modernim udžbenicima, i pola svih najvećih problema Amerike će biti riješno! 😉


Nisu oni skoro nitko baš solidno stojeći kao Carlos i Gaby Solis iz Kućanica, ili kao Ricky Martin i sl.

[lol] [lol]
Jedino kubanci odskaču od prosjeka latina, oni su skoro dostigli bijelce.
Svi ostali su siromašno i neobrazovani, a dobar dio ih tek mora naučit engleski.
Al vidim da si već promjenio retoriku, znači trebalo je samo činjenice upoznat prije stvaranja stava ili tvom primjeru – dogme.

Naravno sve se može promijeniti, ali ovdje za sada još nisam ništa promijenio – govorim stalno jedno te isto [lol]
Jasne su meni statistike po etničkim pripadnostima, ali to mi ovdje (u skladu sa gornjim objašnjem, nadam se da sam bio dovoljno precizan) nije bitno, nije poanta, bitno mi je samo da su svi u USA, da su i oni siromašniji u USA ipak Amerikanci, i drugačiji time od nekih drugih, da njihova djeca imaju drugačije prilike od onih koje žive po kojekakvim Indijama i sl. Poanta je u tome da će se to sve ujednačiti dugoročno, da tamo ljudi imaju "jednake prilike", da se lako događa da rođeni siromašni postanu bogati itd. Eto gore sam baš linkao Oprah jer to pokazuje cijeli spektar stvari o kojima se ovdje pričalo, i ona je afro žena i postala što je postala, Obama je afro muškarac i postao Predsjednik, Ricky ja hispano a svejedno je bogat i svejedno ima djecu (a pri čemu je imao i ohoho veće prepreke nego li mnogo drugi – pa je opet uspio u tome…), tako da je "zemlja prilika za sve" ipak to doslovno, i sve se ovo može i hoće mijenjati na bolje, i zaista nije bitno tko je sada bogatiji/siromašniji jer ipak su svi Amerikanci i to je jedino bitno, jer to znači da žive u istom sustavu, dijele slične vrijednosti, i kao takvi i u takvom okruženju je sve moguće, nema veze tko je rođen siromašana: ne mora biti doživitno!!! I to je razlika u odnosu na Indiju i sl. gdje je sustav drugačiji, ljudi drugačiji, sve su prilike/mogućnosti drastično drugačije i tamo nije kao ovdje moguće očekivati brze promjene na bolje, nije moguće očekivati individualne uspjehe tako lako, "klasne prijelaze" kao nešto normalno (pa tamo čak i tradicionalno imaju one kaste i sl. to su drastično različiti svjetovi i o tome ja govorim – svi su mi Amerikanci prije svega Amerikanci, i ne dijelim ih prema trenutnačnim "sudbinama", sve se mijenja,ne dijelim ih prema rasama – jer su nebitne, sama je jedna tamo rasa: Američka!, ostalo su detalji koji ih sve skupa obogaćuju)

Znate što je sad zanimljivo u svijetu glede tehnoloških kompanija. Napredni materijali!!
Mene je to područje uvijek fasciniralo, nekad sam čak i razmišljao o studiranju kemije itd.
Danas se na tom području doživljava uvod u jednu malu renesansu.

Tu ima puno velikih i malih kompanija sa zanimljivim rješenjima koja ćemo tek ugledati masovnije u svakodnenvom životu, ali od onih ovako možda trenutno najbližih komercijalnom uspjeh svojih tehnologija ja bih sada posebno promatrao:

– od većih – Corning Inc.: http://www.corning.com/
– od manjih – Liquidmetal Technologies, Inc.: http://www.liquidmetal.com

Ovi prvi su značajno investirali u proizvodne kapacitete (značajno povećavanje kapaicteta, i povećavanje efikasnosti postojećih), a to sve financirano na način onaj koji se meni sviđa (iskorištavanje situacije jeftinog duga na tržištu!!!), usput i značajno otkupljuju vlastite dionice, povećevaju divdiende… ta firmica bi mogla doživjeti jedan mali "turnaround" (mada nije jako loše išlo niti do sada, ali sad kao da dolaze neke promjene).

Ovi drugi bi konačno mogli dobiti velike kupce i njihova tehnologija bi mogla konačno doživjeti pravu komercijalnu upotrebu.

Ali pustimo ove malecke fore, gledajte što je danas novo u vezi najveće američke i svjetske kompanije, najveće članice najvećeg i najlikvidnijeg tržišta kapitala na svijetu, najveće članice američkih indeksa: Apple Inc! 🙂

Za točno 1h, u "Yerba Buena Center for the Arts", San Francisco, počinje njihov event, na kojemu će očito biti predstavljen novi iPad (kako će se zvati – nitko ne zna, možda ne "3", ima svakakvih već glasina) i koji bi pored bitno boljeg zaslona zaista mogao imati i nešto zanimljivo u vezi "touch", znao sam da to "touch" u onoj pozivnici ima neko posebno značenje, ali kako vjerojatno nije moguće danas komercijalno ostvariti one njihove magnetne fore, možda je na neki drugi način, npr. ovaj finski startup (http://senseg.com/) bi mogao s time imati neke veze, budemo vidjeli!

Ako se to stvarno ostvari, da je ekran ne samo napokon divne rezolucije nego i još više od toga, tako zanimljive haptike, tada će nesumnjivo prodaja tog uređaja opet nadmašiti sva očekivanja 😀

Ako to stvarno bude tako kako mogu zamisliti na temelju svega ovoga, to će moći značjano unaprijediti iskustvo korištenja virtualnih tipkovnica i sl. elemenata sučelja što ima nesagledive posljedice po uporabljivost uređaja.

Recimo za upotrebu u obrazovanju o čemu je gore bilo riječi (da, "Education is the great equalizer" – to kažu i u Apple-u i da žele dati svoj doprinos tome) bi jedan ovakav uređaj koji bi imao tako genijalne virtualne tipkovnice stvarno bio zlata vrijedan. Više se ne radi samo o udžbenicima, ovime bi se radilo o punokrvnom osobnom računalu "nove generacije" za upotrebu u obrazovanju kao pomagalu za bitno unaprijeđenje nastavnog procesa.

Koga zanima, ovdje će navodno biti live novinarski prijenos sa događanja, valjda će to dobro prenositi, ako ne potražite drugdje, mnogi će to pratiti preko svojih live blogova:
http://allthingsd.com/20120307/coming-up-apples-event-coverage-live-and-in-hd/

Ništa od napredne SF haptike 🙁 Ah, onda to drugi put… ali sve ostalo: fantazija!! Novi ekran ovdje ponovno sve mijenja što se tiče uporabljivosti uređaja. Sve ostalo (novi i dotjerani softver, glasovni unos posuđen iz Siri, genijalni novi iPhoto te dotjerani ostali softver itd., brži procesor/grafika, super brza LTE mreža do 72 Mbps, super fotić kao u iPhone 4S!!!, a uz istih 10h baterije i slične dimenzije) su tek nadgradnja na to i "detalji" koji život znače, ali ekran je osnova i glavni razlog zašto svi koji imaju stare iPad-ove moraju kupiti novi, i zašto će mnogi novi korisnici sada tek doći tu prvi puta.

I da, ime je "čudno", jako čudno… niti 3, niti ono čudno HD što je bilo špekulirano, ništa iza iPad, nego još čudnije od svega, nevjerojatno: "The new iPad". Nisam siguran koliko je to dobro, ali definitivno "ludo", kako im je samo palo na pamet tako "bezimeno" imenovati uređaj. To je valjda samo marketinškim stručnjacima jasno zašto, valjda da se naglasi iPad kao brend, gdje je bitno samo iPad kao sinonim za cijelu kategoriju koja je stvorena, da se to pojača, pa onda sa "new" naglasi koliko je ovaj novi i bolji od prethodna dva itd. Ali sljedeći će sigurno morati opet dobiti neko normalno ime, ne može sad ostati stalno "The new" ili samo "iPad" bez ikakve numeracije :rotfl:

Uglavnom biti će ovo još jedan dobar kvartal, prodat će se hrpa ovih uređaja jer sada su iPad i iPad 2 jednostavno male bebe za ovo, ovo je sada puno ozbiljniji uređaj i ljudi kada to shvate, vide, isprobaju, kupiti će novih iPad-ova više nego ikada prije, najveća kompanija na svijetu postati će još malo veća 😉

http://www.apple.com/ipad/

Ciprani izbacili Lyon na penale.
Dajte sad Bayern.
Hellas!

Ludilo!!! [thumbsup] [thumbsup] [thumbsup]
http://www.forexpros.com/indices/world-indices


Ludilo!!! [thumbsup] [thumbsup] [thumbsup]
http://www.forexpros.com/indices/world-indices

Ludilo je počelo, a još nije subota! 😀

Da, stvarno ludilo, iz USA predivne vijesti, nezaposlenost nije samo na 4 godišnjem minimumu nego sada čujemo da je i bolje nego smo mislili, revisions revisions… juupiii!!!!

Zaposlenost raste, radni tjedan raste prema već neprikladnim iznosima (to znači da u sebi već sadrži rezervu za još veću zaposlenost koja treba uslijediti), a satnice također rastu…. s druge strane financijsko stanje kućanstava je izvan svih očekivanja ("deleveraging" ide brže nego je itko mogao pojmiti) a cijena zaduživanja za kompanije i građana i dalje na povijesnom minimumu.

Uskoro će se kako je krenulo i građani slobodno moći opet zaduživati – po cijeni koja je van pameti!

Kompanije to već sada mogu i moraju i koje ne čine su lude i nadam se da će propasti (iznimka su samo one koje imaju po 100 mlrd keša viška, pa se još nisu snašle što će s time svim ako sad još i posude još toliko).

Sama "dinamika" je nevjerojatna, stopa nezaposlenosti je kroz nepunih godinu dana pala takvom brzinom kakva nije viđena već više od 25 godina!!

A dionice… rastu i rastu i rastu… što uvijek ima povratnu vezu sa rastom gospodarstva, naime raste imovina u bilancima (to psihološki djeluje na rapoležnost za investicije, kod građana za potrošnju itd.), raste stvarno raspoloživi dohodak mnogim građanima koji se financiraju dijelom i od kapitala, raste općenito optimizam pa i sama zainteresiranost za dionice, za "racionalno trošenje", ne samo trošenje nego i "racionalno", štednju/investiranje u nekoj mjeri, kako bi se imalo kasnije još više za trošiti…

A sada vrhunac: NEKRETNINE, one su takvom dnu dna da je obzirom na dostupne cijene zaduživanja danas u USA za malog čovjeka zapravo najbolja investicija: ako nema kuću – kupiti je smjesta!!

A znato što? Već se gotovo uravnotežila ponuda i potražnja kuća. Što to znači? Uskoro kreću i nove gradnje! juuuupi

Naime, zašto je to divno? Tržište gradnje rezidencijalnih nekretnina snažno povlači cijeli niz sektora, i vjerojatno je stvar koja pojedinačno daleko daleko najviše može utjecati na zaposlenost (tako i na nezaposlenost, što smo i vidjeli nakon tog subprime blabla fijaska).

Kada ozbiljnije počnu nove gradnje, ova zaposlenost koja raste (i koja već u sebi ima ugrađenu rezervu za još dosat novog rasat) će time još vrlo snažno porasti. Zar to nije divno?! 😉

Ludilo je!!!!
http://youtu.be/zER60uM2YLE

P.S. Tako da se Europa stvarno ne mora tako jako brinuti, uz pomoć svojih dobrih i jakih partnera, USA i Kine, ona će preživjeti. Partnerima ide predivno pa neće nju treću ostaviti kao trećeg magarca samu.

P.P.S. Najnoviji plod suradnje USA i Kine (i uz pomoć malo Koreje, i Japana!! ;)) je tako dobar da niti ako uključite full screen full HD (1080p) vjerojatno nećete moći vidjeti kvalitetu ove slike (ako ste npr. na laptopu) jer vaš zaslon ima možda i 3 puta manje piksela, a i te koje ima su "manje preciznosti boja", ali svejedno pogledajte ovu super-kratku reklamicu, ponavljam: NE MOŽETE vidjeti kvalitetu slike jer nemate monitor koji to može prikazati, ali probajte uključiti malo maštu pa probajte zamisliti (iako ljudi koji su bili tamo uživo vele da teško zamisliti ako ne vidiš uživo, da je teško zamisliti takvu oštrinu i živost/vjernost slike, da ekran može izgledati kao da nije elektronički ekeran nego kvalitetni tisak): http://youtu.be/DJxZ0HVQXo8 (<- kvaliteta koju ne možete vidjeti na svom monitoru laptopa jer je on nemože prikazti sa svojih 3 puta manje i "N puta" lošijih piksela!)

Greece secured an overwhelming acceptance of a bond swap offer to private creditors and beat its own most optimistic forecasts, a senior official said on Thursday after the deadline expired on a deal needed to avoid a chaotic debt default.

A government official, speaking on condition of anonymity, said take-up on the offer was around 95 percent an hour before the offer closed at 2000 GMT with responses still coming in.

http://www.msnbc.msn.com/id/36682928

Pozdrav

svi smo mi Crobex

New Report

Close