Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


btw, probaj preokrenuti ploču sa USA a nadovezano na afriku…da kina zarati sa amerima i osvoji ih, iduća tri stoljeća tlo amerike im služi kao jeftin izvor resursa i robova (mladi ljudi u naponu snage!), svi aspekti društva se uništavaju, sva infrastruktura se uništava osim one nužne za izvlačenje dobara iz zemlje i netko dođe nakon 350godina i počne pametovati amerima kako su oni sami krivi što su nerazvijeni i nemaju kulturu, civilzaciju…pa kako će je imati kad su ih europske zemlje zatirale do temelja, pa čovječe njima su uskraćivana elementarna ljudska prava…ali tebi je sve to nebitno, ipak je bijela rasa superiorna ostalima, jel tako?

Nisam govorio o uzrocima nego o samom činjeničnom stanju. Zašto nemaju određenu vrstu kulture uopće nije poanta, poanta je u tome da je nema. I jedini je izlaz da se stvori. Ne znam što tu nije jasno. To je kao da kažeš "ne moramo mi popravljati kuću jer ju je potres srušio a ne mi sami". Poanta je u tome da je srušena, i da bi je trebalo popraviti, i da se neće sama popraviti ako mi nad njom meditiramo .

A ovo si dobro primjetio: velika kultura da bi bila zaista velika mora biti i velika vojna sila. Vojna snaga je sastavni dio održivosti kulture. Upravo zato Amerikanci i imaju vojnu silu kakvu imaju kako bi mogli biti dovoljno sigurni da netko neće uništiti njihov svijet.

U povijesti se masu puta događalo da "primitivnija" kultura sruši onu "napredniju", pa to tako ide u dugačkim valovima, usponi-padovi-usponi… jer kada primitivna kultura sruši naprednu, treba proći stoljeća da ponovno dostignu ono što je nekadašnja kultura već imala itd.

Oni koji ne žele biti uništeni (naime uvijek se nađe neka budala koja bi to poželjela, ne možeš se pouzdati u tuđu dobronamjernost), moraju biti vojno dovoljno jaki da im nitko ne može prijetiti, moraju imati dobre saveznike da su zajedno nepobjedivi itd.

P.S. Kina je dugoročno najveći saveznik USA. Čekaj pa ćeš vidjeti. Nema govora o bilo kakvom sukobu, dapače, mogu oni jako lijepo surađivati. Kineska vojna tehnologija je vrlo zastarijela, mislim da Amerikanci ne bi imali ništa protiv pomoći im obnoviti vojsku i tako dobiti snažnog i dobro opremljenog saveznika.

Kakav je ovo potpo vani, pa sve je OK s Grčkom još ??????

@Lynx

A kakva je to kultura, po vama, naprednog svijeta. Sto to Amerikanci svojoj djeci omogucuju. Pogledajte malo na sto ta djeca lice. Mi se svi busamo u prsa sa nekakvom kulturom i civilizacijom ali mislim da je sretnije i ima kvalitetniji zivot ono nepoznato pleme iz Amazonije nego svi mi skupa. Ne zive dugo ali zive u skladu s prirodom i ne umiru od stresa, raka i ostalih bolestina kao nase "napredne" civilizacije.

Nije bolest sve što boli

ovo je beznadno…..ajde podigni kuću ako nemaš ljude sa znanjem zidara, armirača, stolara, keramičara, vodoinstalatera, krovopokrivača….a izgradnja društva je samo "malkice" kompleksnija od izgradnje kuće

"P.S. Kina je dugoročno najveći saveznik USA. Čekaj pa ćeš vidjeti. Nema govora o bilo kakvom sukobu, dapače, mogu oni jako lijepo surađivati. Kineska vojna tehnologija je vrlo zastarijela, mislim da Amerikanci ne bi imali ništa protiv pomoći im obnoviti vojsku i tako dobiti snažnog i dobro opremljenog saveznika."
ljudi koji završe fer inteligentni ljudi ali tebi kao da fali neka daska u glavi, ti na svijet gledaš crno-bijelo, uopće ne uviđaš kompleksnost svega oko sebe tako i sa ovom izjavom, da USA želi Kinu sa modernom i jakom vojskom buahahahahahahahahah

ja odustajem, ali na šanku uvijek ima ljudi koji će ući u ovakve priče….

@Tic

ključne riječi: dugoročno, saveznik, mi im prodajemo. Da bolje čitaš što piše možda bi i razumio.


ovo je beznadno…..ajde podigni kuću ako nemaš ljude sa znanjem zidara, armirača, stolara, keramičara, vodoinstalatera, krovopokrivača….a izgradnja društva je samo "malkice" kompleksnija od izgradnje kuće


čemu točno služe keramičari u izradnji kuće? ili stolari?

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/



@Lynx

A kakva je to kultura, po vama, naprednog svijeta. Sto to Amerikanci svojoj djeci omogucuju. Pogledajte malo na sto ta djeca lice. Mi se svi busamo u prsa sa nekakvom kulturom i civilizacijom ali mislim da je sretnije i ima kvalitetniji zivot ono nepoznato pleme iz Amazonije nego svi mi skupa. Ne zive dugo ali zive u skladu s prirodom i ne umiru od stresa, raka i ostalih bolestina kao nase "napredne" civilizacije.


Da, bolje je dok te rastrga lav ili ugrize zmija. Zapravo, najljepše je umrijeti od gladi.



@Lynx

A kakva je to kultura, po vama, naprednog svijeta. Sto to Amerikanci svojoj djeci omogucuju.


IZBOR. Mogu živjeti na razne načine, uključivo otići u prirodu i živjei kao amazonsko pleme. Amazonsko pleme ima manje izbora, mogu živjeti samo kao amazonsko pleme i nikako drugačije.
Nije mi jasno zašto ljudi u ovakvim raspravama toliko romantiziraju domrodački način života. I meni su domoroci raznih vrsta inače zanimljivi, dragi, simpatični itd., ali ipak ne bih živio na njihov način i mislim da mnogi naši zapadni ljudi to ne bi – ali tko hoće: može si naći načina kako tu svoju ideju ostvariti!!

Upravo je bogatsvo u toj mogućnosti izbora. Možeš živjeti kako god želiš, životnim stilom kakav god je teoretski moguć (moguće zamisliti), kakav god postoji na planetu zemlji ili kakav god je ikada igdje postojao na planetu zemlji, ukoliko pri tome ne nanosiš nikakvu štetu ostalima.

Suvremeni zapadni čovjek ima izbor, domoroci nemaju izbor. To je velika razlika.


Pogledajte malo na sto ta djeca lice.

Na čega? Ljudi su vrlo raznoliki, ima dobrih, pamentih, odgojenih, ima i onih drugih, to je individualna stvar. Ali koliko ja vidim puno je više neodgojenih u ovim našim krajevima, ali to je samo moj dojam.


Mi se svi busamo u prsa sa nekakvom kulturom i civilizacijom ali mislim da je sretnije i ima kvalitetniji zivot ono nepoznato pleme iz Amazonije nego svi mi skupa. Ne zive dugo ali zive u skladu s prirodom i ne umiru od stresa, raka i ostalih bolestina kao nase "napredne" civilizacije.

Je li to točno, ne znam – ali moguće! Međutim opet miješaš Europu i USA. Nisam govorio o Europi 🙂 Tamo u USA se ljudi osjećaju pod manjim stresom, osjećaj osobne sreće je bitno veći itd. Tako kažu istraživanja. Naravno koliko god bili "osobno sretniji" od Europljana (ili pogotovo Japanaca i sl.), to ne znači da ne može i bolje, da amazonsko pleme (znate onu: blaženi siromašni duhom…) nema "individualni osjećaj sreće" na višem nivou ali to je jedno drugo filizofsko pitanje. Vrlo zanimljivo, slažem se. Činjenica je da čovjek što više toga zna, što je svjesniji svijeta oko sebe, da je teže biti sretan kao onaj koji ništa ne zna, pogledajte npr. kućne ljubimce, pa oni izgeldaju kao da su stalno sretni, ali ja ne vidim za čovjeka kao cilj postati kućni ljubimac.
Mislim da je širiti svoju spoznaju, "izrađivati oruđa" i sl. ipak ona suštinska priroda čovjeka kao čovjeka i da nije pravi put tu svoju čovječnost mijenjati za neki jednostavniji način života. Ali svatko ima izbor, neka se potrudi postići ono što si želi. Tko želi živjeti domorodački neka si to nekako organizira. Većina ljudi ipak osjeća potrebu ispoljavati te suštinske osobinu homo sapiensa kao što su "težnja za spoznajom svijeta" i "izrada oruđa". Čovjek je kreativno i znatiželjno biće, i ako na pravi način ispoljava te svoje osobine/potrebe, mora biti sretan. Pogledajte one najkreativnije među nama, pa ćete vidjeti kako ljudi uživaju u svom radu, svojim djelima, kako su sretni… kao se ne umirovljuju niti sa 90 godina jer ih veseli to što rade i sl.

Tako da ja za razliku od tebe za povećanje osobne sreće čovjeka ne vidim odlazak u prethistorijske načine života nego u daljnjem razvoju suvremenog načina života ugledajući se na one pozitivne primjere gdje vidimo kako čovjek sreću pronalazi u svojim suštinskim ljudskim osobinama stvaralaštva i učenja. A za stvar sagledati iz svih smjerova, kako iz vana tako i duboko iznutra predlažem: pogledati neke istočnjačke filozofije (zen meditacija itd.).

Budite optimistični, budite dobri prema drugim ljudima i prema sebi, stvarajte, meditirajte, uživajte u odmoru u prirodi, i možete biti sretni ne kao jedan domorodac nego kao cijelo amazonsko pleme zajedno!!

O ovoj temi mozemo filozofirat par dana i opet nista necemo reci.

Domoroci imaju izbor samo njihova spoznaja nije velika kao nasa.

Ne brkam Evropu i USA. Evropa je svemirski brod za USA. Nemojte USA gledati kroz filmove, pogledajte malo ljude koji se ne vide na filmovima.

Ni ja ne gledam da je za povecanje osobne srece potreban povratak u prethistorijske nacine zivota ali to sto USA prodaje kao tekovine suvremenog zivota je cisti bullshit. Usa slovi kao najveca demokracija na kugli zemaljskoj a ustvari demokracija im se desava kad 20-30% ljudi ode na predsjednicke izbore, sve ostalo je zivot u policijskoj drzavi.

Nije bolest sve što boli




@Lynx

A kakva je to kultura, po vama, naprednog svijeta. Sto to Amerikanci svojoj djeci omogucuju. Pogledajte malo na sto ta djeca lice. Mi se svi busamo u prsa sa nekakvom kulturom i civilizacijom ali mislim da je sretnije i ima kvalitetniji zivot ono nepoznato pleme iz Amazonije nego svi mi skupa. Ne zive dugo ali zive u skladu s prirodom i ne umiru od stresa, raka i ostalih bolestina kao nase "napredne" civilizacije.


Da, bolje je dok te rastrga lav ili ugrize zmija. Zapravo, najljepše je umrijeti od gladi.
[/quote]
Zapravo, mislim da je veća vjerojatnost da te ovdje zgazi automobil nego da te tamo rastrga lav, ali dobro 😛 Jedino što je možda ugodnije biti zgažen automobilom umjesto rastrgan od strane lava, ne znam.

Evo iz jednog susreta zapadnjaci-domoroci, tema: pranje zubi! Tko tebi ovdje brani da pereš zube pomoću graničice umjesto pastom za zube? Tko ti to brani??!! Ako hoćeš možeš, stvarno se ne moraš osjećati zakinutim što imaš paste na izbor, ako hoćeš tvoj izbor slobodno može biti i: niti jednu od njih!
http://youtu.be/A12cFS1Wq6o

Ako netko želi proći obred preskakanja krava, vjerovali ili ne, i to je moguće! Samo odete u turizam u jedno pleme, i rado će vam prirediti obred samo samo za vas:
http://youtu.be/qtVZ7N4GQaw (dakle ništa oni nemaju što ti ne možeš imati, možeš imati sve to i puno više, ili puno manje, kako odlučiš!)

Putovanja su jedna od stvari koje čovjeka najviše oplemenjuju, gdje vidiš druge kulture, kako drugi ljudi žive itd., vjerojatno je jedan od ključnih sastojaka za sreću zapadnom čovjeku: putovati, putovati, putovati!!!

@Lynx
Nazalost nemam vremena za pisanje argumenata i postova, ali ovo sto na prethodnih nekoliko stranica nadrobio je stvarno previse. Kao prvo, posve si krivo poslozio prilike u Americi. A kao drugo ti zastupas vrlo kontroverznu ideologiju. Malthusovu teoriju.
http://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_Robert_Malthus

Nadalje, fascinaciju Amerikom i gajanje idolpoklonstva spram nje a bez kritickog ili realnog sagledavanja ostatka svijeta osim sto je degutantna je i vrlo neracionalna.

Inace, prije nekoliko tjedana kad si tako zarko branio SOPA-u i PIPA-u odnosno u Europsi ACTA-u te nije naucila pameti. Da li si barem promjenio misljenje nakon svih analiza ACTA-e?

Nadalje, pogledaj si ovaj link
http://www.index.hr/vijesti/clanak/zbogom-prvom-amandmanu-kongres-odobrio-zakon-koji-sve-prosvjede-u-sadu-cini-ilegalnim/602921.aspx

Mislim da tvoja Amerika sigurno tone u fasizam. Medjutim, ono sto je zabrinjavajuce je da i mi, odnosno ostatak svijeta, idemo prema rasulu.

Evo, toliko od mene.

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti


Inace, prije nekoliko tjedana kad si tako zarko branio SOPA-u i PIPA-u odnosno u Europsi ACTA-u te nije naucila pameti. Da li si barem promjenio misljenje nakon svih analiza ACTA-e?

Gospon Strateg već ste me bezbroj puta uvrijedili komentiranjem mojih postova a bez čitanja. Nitko ne mora moje postove čitati, ali neka onda niti ne komentira ne-pročitano.

Ja nikada nisam branio SOPA-u i PIPA-u, dapače mislim da sam prvi tu bio koji je izrazio protivljenje, koji je odmah rekao da to neće niti ući u zakonsku proceduru jer je nemoguće obzirom kako je zbrljano.

Jedino što sam rekao da je nužno iznaći rješenje za efektivnu i efikasnu borbu protiv piratske gamadi. A odmah sam rekao da SOPA, PIPA, ACTA nisu ti načini.

P.S. Sa Malthus-om si skroz promašio poantu, uopće nisam govorio o tome nego o važnosti populacijskog rasta za USA, i ljepoti činenjenice da ga oni za razliku od Europe i drugih razvijenih država imaju a Jamesu Knox-u sam samo odgovoario na primjedbe kako populacijski rast USA i populacijski rast Svijeta nisu jedna te ista stvar, dapače da nemaju veze jedno s drugim i da USA može i treba rasti neovisno o ostalima, neka ostali gledaju svoje i budu pamenti, a USA zna što je za njih pametno.

New Report

Close