Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



eto idealnog načina kako povećati proizvodnju, samo povečaš broj amera a onda potražnja dolazi prirodno [thumbsup]

I to nije samo energije, nego svega, svega troše više oni koji su razvijeni u odnosu one koji su nerazvijeni, to je po definiciji tako.

Na račun toga i svi ovi nerazvijeni ako su u nečemu konkurentni(eto neki jesu još uvijek u dobavi energije, obzirom da obnovljivi izvori još nisu postali konkurentni njihovim Bogom/Alahom danim neobnovljivim) zahvaljajući tome imaju kome izvoziti te svoje stvari koje možda rade konkurentno i time se blagostanje širi.

Baš sam gore spomenuo ovu trenutnu simbiozu USA-Kina. Kinezima ide jako u prilog činjenica da u USA imaju tako dobrog poslovnog partnera. Kada je netko jak profitiraju svi oni koji s njim trguju/"surađaju", tako je to u tržišnoj ekonomiji: vrijednost nastaje u međusobnim transakcijama, što nas je više što sposobnijih za te transakcije to se međusobno svi sve više obogaćujemo. To su te lijepe win-win situacije. Kinezima je super što imaju Amere, Amerima je super što imaju Kineze za partnere, jedni žele da drugi budu što bogatiji jer će time i oni sami biti bogatiji. Svi profitiraju u toj trgovini ako se ona odvija u okviru slobodno tržišnih principa.
[/quote]
moj komentar je bio ironičan ali nema veze…kako bi svijet izgledao da recimo pola čovječanstva troši resursa koliko i ameri, i da imaju odnos prema okolišu kao i ameri?

a što se tiče kineza, ako su ameri oduševljeni sa kineskim rastom i razvojem i kako je kina postala gospodarska velesila tako su vjerojatno i oduševljeni što je kineski vojni proračun prvi put (službeno) prešao 100 mlrd dolara. Da li je istina da ameri jedva čekaju da kinezi nakon gospodarske ekspanzije krenu i u vojnu ekspanziju? Čisto da postane zanimljivije kad im se netko počne mješati u njihove interesne sfere…znaš kako ono ide iz povijesti…velika zemlja, puno stanovništva, razvoj, naoružaj to stanovništvo, susjedi koji te gledaju ispod oka, zvec zvec oružjem i onda naš DDJH postane best buy na zse sa svojim oklopnjacimai tenkićima



@lynx
, ja ne mogu vjerovati kakve ti nebuloze pišeš, inače znaš imati dobre analize ali ovo spada u rubriku vjerovali ili ne
koliko amer troši resursa? koliko tih bijednika ili siromašnih bi moglo živjeti od tih istih resursa?
ti bi htio da amera bude više, da budu bogati kako bi ostatak svijeta bio još veća bijeda i radio za njih za siću i naravno ako ne prihvačaš igru onda samo malo zazveckaju oružjem, pa ti budi neovisan…
[bye]

i mene strašno iznerviraju ovakve rasprave.
a ovo je već treća ili četvrta koju vodim s nekim ferovcem o temi populacije i svi imaju jednak pristup – pa je gužva je u aziji i africi, ali na novom zelandu i utahu ima mjesta za još milione.
nevjerovatno nerazumijevanje, ko da povijest umjetnosti studiraju.

STOXX
2443.98
-49.50
-1.99%
FTSE
5762.80
-112.02
-1.91%
DAX
6665.44
-201.02
-2.93%

CAC 40
3380.44
-107.10
-3.07%

AEX
318.45
-7.19
-2.21%

SPAIN
8196.40
-257.10
-3.04%

ITALY
16269.64
-517.51
-3.08%

SWEDEN
1059.77
-37.65
-3.43%
CURRENCIES

Pokolj….
A ovi kad zashortaju neznaju stat…

A BALVANA!!! :) :) :)


i mene strašno iznerviraju ovakve rasprave.
a ovo je već treća ili četvrta koju vodim s nekim ferovcem o temi populacije i svi imaju jednak pristup – pa je gužva je u aziji i africi, ali na novom zelandu i utahu ima mjesta za još milione.
nevjerovatno nerazumijevanje, ko da povijest umjetnosti studiraju.

A vi ekonomisti ne znate računati, kao da studirate književnost.

Itekako "mjesta ima" i u maleckoj Australiji ako baš hoćeš, a pogotovo u USA, za još stotine milijuna ljudi 🙂 A u Africi i Aziji nema niti za ove koji su već tamo. Taj "prostor" je fleksibilan. Sve ovisi o gospodarstvu koje stoji iza njega.

I ne samo da ne znate računati, nego očito ne volite djecu. Vi ne možete shvatiti da ljudi u pravoj zapadnoj kulturi (tipa USA, za razliku od mnogih europskih država) žele imati djecu, mogu im priuštiti lijepo djetinjstvo, i ta djeca mogu odrasti u vrlo vrijedne i korisne članove društva, koja će stvarati novu vrijednost, biti od koristi svima a ne na štetu kako vi to zamišljate. Vi kao da ne poznajete osnove ekonomije, da to što netko nešto troši, ako imamo tržišno gospodarstvo znači da taj netko bar toliko i stvara, inače ne bi mogao trošiti. Nema veze "što oni puno troše", i trebaju i to je dobro!! Bitno je da još više od toga: stvaraju!

Ali ako ne volite ljudsku djecu, evo vam ideja za razmišljanje o kompjuterskoj. Zamlite da g. Watson (http://www.bloomberg.com/news/2012-03-05/ibm-s-watson-computer-gets-wall-street-job-one-year-after-jeopardy-win.html) i gđica. Siri (http://www.apple.com/iphone/features/siri.html) dobiju dijete?! Kakav bi to bio genijalac! 😀

Sve mi se nešto čini da bi za Apple najbolja akvizicija bila: skupiti čim prije još par sto mlrd dolara, i onda preuzeti IBM! :rotfl: A stari lisac Buffett, opet je tako dobro nanjušio khm khm Kako mu samo uspijeva. Naime malo sam u zadnje vrijeme proučavao taj IBM, pa to je nešto tako zgodno, što više prouačvam to mi se više sviđa, da bi ovo zapravo moglo Buffett-u ispasti i genijalnija akvizicija od one legendarne kupnje Coca-Cole, nekako mi ovo izgleda kao "Coca-Cola 21. stoljeća".

P.S. A što imaš protiv povijesti umjetnosti? To je jedna od stvari koje bi mi ušle u uži izbor da nisam studirao FER 😀

lynx, ti na stvari i događaje gledaš kao konj kad mu stave ono na glavu što suzuje vidno polje, vidiš u samo jednom smjeru i niti ne pokušavaš sagledati stvari iz više kuteva

ajd probaj iz tog svog jedno smjernog viđenja tu analizirati zašto je to afrika siromašna i nerazvijena (uglavnom)

citiram te: "I ne samo da ne znate računati, nego očito ne volite djecu. Vi ne možete shvatiti da ljudi u pravoj zapadnoj kulturi (tipa USA, za razliku od mnogih europskih država) žele imati djecu, mogu im priuštiti lijepo djetinjstvo, i ta djeca mogu odrasti u vrlo vrijedne i korisne članove društva, koja će stvarati novu vrijednost"
i ovo je toliko diskriminirajuće da bi se i arijevci ponosili sa tobom, pa kako te nije sram ovako nešto reći………kao da samo amer želi imati i odgajati svoju djecu da budu korisna i produktivna

Lynx, čitam tvoje komentare dosta često, i bude tu pametnih stvari, ali s ovim si pretjerao totalno. Ponašaš se kao salonski intelektualac, koji ima mišljenje o svemu i to njegovo mišljenje bi trebalo predstavljati neki benchmark.
Sve mogu shvatiti, ali tvoju i blogerovu fascinaciju SAD-om, to ne mogu nikako.
Daj malo izvadi glavu iz pijeska i pogledaj oko sebe, dobro će ti doći. NHF

“The only way to get smarter is by playing a smarter opponent.”


ajd probaj iz tog svog jedno smjernog viđenja tu analizirati zašto je to afrika siromašna i nerazvijena (uglavnom)

Iz istog razloga iz kojega je i Balkan. Zato što ne znaju stvarati vrijednost. Meni je i sasvim jasno zašto ne mogu znati stvarati vrijednost – stvar je kulturološke prirode. Njihova kultura nije takva da omogućava stvaranje vrijednost, da njeguje takve ideale itd. Oni ne znaju i ne mogu znati – ako se ne promijene. Hoće li i kada, to ja ne znam, valjda im treba još vremena za taj "duhovni" samorazvoj. To ne ide preko noći. Kultura tako kompleksan pojam, tako "sporopromijenjiv", da je teško očekivati da će se to baš preko noći dogoditi, ali možemo biti optimisti, nadati se da će uspjeti, ja im držim fige, jer što više imamo dobrih partnera za trgovinu to bolje. Radi obostranog interesa držim fige Africi da uskoro postane "novo zarište tigrova", ono umjesto azijskih, južnoameričkih i sl. da dobijemo i "afričke tigrove". Ja bih bio presretan da se to uspije dogoditi za mog životnog vijeka.


citiram te: "I ne samo da ne znate računati, nego očito ne volite djecu. Vi ne možete shvatiti da ljudi u pravoj zapadnoj kulturi (tipa USA, za razliku od mnogih europskih država) žele imati djecu, mogu im priuštiti lijepo djetinjstvo, i ta djeca mogu odrasti u vrlo vrijedne i korisne članove društva, koja će stvarati novu vrijednost"
i ovo je toliko diskriminirajuće da bi se i arijevci ponosili sa tobom, pa kako te nije sram ovako nešto reći………kao da samo amer želi imati i odgajati svoju djecu da budu korisna i produktivna

Citiraš a ne čitaš što si citirao?! Ne vidiš ključne riječi "mogu im priuštiti"?! Imati djecu kojoj ne možeš priuštiti sigurno djetinjstvo je krajnje neodgovorno. Nemam samislosti prema takvim ljudima, ti su ljudi zaslužili svaku osudu.
Oni koji mogu djeci priuštiti sigurno djetinjstvo (Amerikanci npr.) lijepo je da tu djecu imaju, da im priušte to što mogu im priuštiti, i takve ljude treba poštivati.

Ako je tebi to diskriminacija, očtio ne razumiješ što taj pojam znači. Nije mi jasno kako ti i sam ne vidiš što je neodgovorno roditeljstvo (ovo što rade ti po siromašnim zemljama) a što odgovorno, kako ne razlikuješ te pojmove, kako ti nije poznat pojam "planiranja obitelji" i sl. Pa ljudi moraju znati koliko djece mogu imati a koliko ne mogu i to je jako jako velika i odgovorna odluka odlučiti koliko će ih obzirom na to imati. Oni koji se ponesu tako nedogovorno zaslužili su svaku osudu. Meni nije jasno kako ti možeš mirne duše gledati toliko gladovanje djece po Africi i sl. stvari. To su prestrašne stvari i zbog toga treba moralno osuditi njihove roditelje. Oni moraju znati koliko djece mogu uzdržavati a koliko ne mogu. Grijeh je imati djete koje ne možeš nahraniti. To je grijeh i pred Bogom i pred ljudima. S druge strane predivno i plemenito je imati djecu kojoj možeš priuštiti lijepo djetinjstvo i to treba cijeniti i tome se diviti. To su dvije krajnosti, moraš iz razlikovati.

Glad ovisi o tome kakva je bila žetva, je li bilo suše, poplave, bolesti….pitaj roditelje ili neke starije kako se živjelo na ovim prostorima do nedavno, po tvojoj logici možda ti nikad ne bi došao na svijet…to je samo jedan segment ali neću ići u širinu kad ionako ne bi razumio

btw, probaj preokrenuti ploču sa USA a nadovezano na afriku…da kina zarati sa amerima i osvoji ih, iduća tri stoljeća tlo amerike im služi kao jeftin izvor resursa i robova (mladi ljudi u naponu snage!), svi aspekti društva se uništavaju, sva infrastruktura se uništava osim one nužne za izvlačenje dobara iz zemlje i netko dođe nakon 350godina i počne pametovati amerima kako su oni sami krivi što su nerazvijeni i nemaju kulturu, civilzaciju…pa kako će je imati kad su ih europske zemlje zatirale do temelja, pa čovječe njima su uskraćivana elementarna ljudska prava…ali tebi je sve to nebitno, ipak je bijela rasa superiorna ostalima, jel tako?

kakav pokolj bikova, medvjedi vode krvavi pir u EU [shocked]

moji postovi ne predstavljaju financijske savjete niti preporuke za kupnju ili prodaju dionica

Mi ne volimo djecu, a ti bi prodavao kinesku zapadnjacima da imaju lijepo djetinstvo. [lol]
Koje etničke skupine čine demografski rast USA i kakvo je njihovo socijalno stanje?



ajd probaj iz tog svog jedno smjernog viđenja tu analizirati zašto je to afrika siromašna i nerazvijena (uglavnom)

Iz istog razloga iz kojega je i Balkan. Zato što ne znaju stvarati vrijednost. Meni je i sasvim jasno zašto ne mogu znati stvarati vrijednost – stvar je kulturološke prirode. Njihova kultura nije takva da omogućava stvaranje vrijednost, da njeguje takve ideale itd. O
[/quote]
Dao Bog da bio gladan i žedan kruha i vode. Ideš mi na ignore


Mi ne volimo djecu, a ti bi prodavao kinesku zapadnjacima da imaju lijepo djetinstvo. [lol]
Koje etničke skupine čine demografski rast USA i kakvo je njihovo socijalno stanje?

Kakve su ti opet ovo gluposti. Jednom smo raspravljali o kineskim zakonima i mojem određenju kao legalistu. Tamo sam sve razjasnio, zašto zakoni im ne valjaju, i zašto se svejedno moraju poštivati i kako ih se može popraviti. Prodavanje nikakvo nije po srijedi, to si ti izmislio.
I dalje stojim na tome da se zakoni moraju poštivati, pa i u Kini, a kada ne valjaju da ih treba mijenjati. Kinezi imaju puno toga za promijeniti, i to će oni učiniti. Baš na ovom polju otišli su u problem sasvim suprotne vrste, sad će im problem biti starenje stanovništva.

Sve etničke skupine su ravnopravne. Ne dijelim ljude po etničkim skupinama. Socijalno stanje je povijesno lošije kod latino ljudi, ali to se u zadnje vrijeme mijenja, i nikako ne bih to gledao na taj način. Jedna je američka nacija, etnicitet je nebitan, jedinstvo je sve veće i biti će sve veće. Svi su Amerikanci prije svega Amerikanci, a što su različitjih boja/rasa to bolje, to je njihovo bogatstvo u raznolikosti.

New Report

Close