Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj kretanja svjetskih indeksa i cijene nafte na TK Hrvatska

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

P.S. Upravo su skočile "vozarine" (zrakoplovne) na relaciji Kina-USA. Probajte neke terete hitno prevesti DHL-om, UPS-om i sl. iz Kine, narednih dana: skupo ćete platiti to! hehe
Naime puno previše je posla ovih dana, letovi svi zakupljeni, roba se hitno mora isporučiti u USA – o čemu više 7. ožujka u San Franciscu. Kinezi štancaju, Amerikanci zarađuju, kupuju itd. kakva je to simbioza, nevjerojatno!!

Imaš ti kakve podatke za te nebuloze da će rasti populacija razvijenih zemalja dok će nerazvijenih istovremeno padati ili samo opet maštaš o nekim drugim planetima?
Koliko će svjetske energije USA trošiti kad joj populacija poraste tvojim zdravim stopama? 101%?
E, a šta misliš o humanom preseljenju stotina milijuna iz Bangladeša, Pakistana, Egipta i Nigerije u USA, EU i Japan? Tu bi onda bilo posla za hrvatske i srpske stručnjake, puni smo know-howa o humanom preseljenju… izvozna inicijativa!


Imaš ti kakve podatke za te nebuloze da će rasti populacija razvijenih zemalja dok će nerazvijenih istovremeno padati ili samo opet maštaš o nekim drugim planetima?

Očito nisi čitao! 😉 Jesam ti lijepo rekao:

… dakle kada tako ogromne populacije (Kina, Europa, Japan, Rusija… mnogi drugi razvijeni dijelovi svijeta, pa i neki manje razvijeni, pa tko zna jednog dana i Indija valjda…) opadaju, same "malecke" USA mogu i po neznam kolikim stopama rasti pa da ne mogu niti nadoknaditi ove njihove silne padove

Razvijeni padaju, padati će, to nije sporono, o čemu ti govoriš?! Ja samo govorim o jednoj jedinoj iznimki: USA! 😉

Govorim o tome da rast populacije USA ne znači rast populacije svijeta, nego samo to: rast populacije USA! 😉


Koliko će svjetske energije USA trošiti kad joj populacija poraste tvojim zdravim stopama? 101%?

To su stope koje su trenutno aktualne, govorimo samo o zadržavanju američkih stopa rasta (koje su trenutno i manje nego prosječno povijesno), ništa spektularano. A njihova potrošnaj energije je njihova stvar ne brini se za to. Svaka potrošnja, pa tako i energije, nije loša stvar – ako se to radi na održivi način, a kroz tih 100 godina će se već koristiti i mnogi obnovljivi izvori energije itd. Proizvodnja i potrošnja energije biti je vrijedni dijelovi gospodarstva, činiti će ljudima bolji životni standard. Za one koji će je proizvoditi itekako je divna spoznaja da će je imati kome prodavati.


E, a šta misliš o humanom preseljenju stotina milijuna iz Bangladeša, Pakistana, Egipta i Nigerije u USA, EU i Japan? Tu bi onda bilo posla za hrvatske i srpske stručnjake, puni smo know-howa o humanom preseljenju… izvozna inicijativa!

Ne znam što će reći u EU i Japanu, njihov pad je njihov problem, ali USA nemaju pad, oni rastu prirodno, oni rastu lijepim imigracijama itd.

Svi ljudi, pa bio to i Pakistan i sl. (nije problem što su Muslimani) su dobrodošli u USA, ako su obrazavona i sposobna radna snaga koja je tamo potrebna, oni će težeći ka napretku u svojoj struci, tražeći bolju budućnost, dokazujući se da su najbolji postepeno dolaziti i to je ok.

Amerika ima kvalitetnu imigraciju, to nisu nikakvi strašni milijuni siromašne i neobrazovane radne snage, to su ljudi najviših sposobnosti koji dolaze i tako poboljšavaju strukturi stanovništva.

To što Europljani imaju svoje probleme sa pretjeranim priljevom neobrazovane siromašne radne snage čudnih svjetonazora i čudnog "uklapanja" u domicilnu kulturu… to je njihov problem, o tome nisam govorio i ne želim ulaziti u te njihove problemčiće ovdje.

USA imaju drugačije stanje. Oni imaju vlastiti prirodni prirast (Amerikanke rađaju djecu!), a imigracija je čisto kao usput tu također kontinuirana, umjerena, i kvalitetna. Tu dolaze ljudi koji nešto znaju, koji žele nešto postići, oni su pozitivna stvar, oni nisu problem kao imigiracija u nekim drugim državama.

U USA dosljevalju ljudi iz Europe, Australije i sl., oni najbolji, koji žele nešto postići u životu, a u Europi, Australiji i sl. za to nemaju prilike.

Nije rijetka stvar da čovjek u USA dođe na školovanje, napiše doktorat, na temelju njega osnoju divni start-up… kao npr. onaj Ren Ng. To je američka imigracija. To su divini ljudi koji dijele američke vrijednosti sa svim ostalim građanima USA, koji vole USA, koji dolaze obogatiti USA, to su ljudi kao Ren Ng, to je slika i prilika američke imigracije i zaista ne vidim u čemu je tu problem:
http://www.youtube.com/watch?v=tPnuz-rO-Rg (<– tako izgleda imigrant u USA, hvala Bogu da imigracija postoji! Svi ljudi dobre volje su dobrodošli!)

P.S. Ti tvoji milijuni Paksitanaca, Egipćana i sl. su stvar Pakistana, Egipta i ovih tipa Eurpa i sl. gdje imigriraju, to ne petljaj sa USA. I kao što sam rekao: dobro bi bilo da oni zaustave svoj rast, tu se u potpunosti slažem, ne treba nam eksplozivni rast stanovništva Zemlje. Samo kažem uz to i drugu stvar: "malecke" USA mogu rasti koliko god žele, jer oni svoje ljude mogu uzdržavati, oni svojim ljudima mogu nuditi dobre prilike, zato je to ok, nije ok da raste stavnoništvo tamo gdje su ljudi gladni i gdje ne mogu pružiti prilike za dobar život niti postojećem stanvoništvu. USA je čista suprotnost od drugih država rastuće populacije. Njima rast populacije znači "množenje blagostanja" a ne kao u Pakistanu "množenje bijede". Amerikancima njihov rast nitko nema pravo spoticati, oni svojim ljudima pružaju siguran i prosperitetan okoliš za samorazvoj i kvalitetan život, za razliku od drugih!!

Pokušaj izvuć glavu iz virtualnih stopa rasta i krivulja pa vidi šta znači "malecka" stopa rasta u Indiji u stvarnosti. To je 10 mil. ljudi svake godine. A onda pogledaj kolike stope rasta imaju zemlje koje sam ja naveo pa ćeš shvatit veličinu problema. Zemlje od 100 mil. stanovnika rastu brzinom od 50% tijekom jedne generacije. Problem su apsolutne brojke koje su ogromne i potpuno neodržive.

@lynx, ja ne mogu vjerovati kakve ti nebuloze pišeš, inače znaš imati dobre analize ali ovo spada u rubriku vjerovali ili ne
koliko amer troši resursa? koliko tih bijednika ili siromašnih bi moglo živjeti od tih istih resursa?
ti bi htio da amera bude više, da budu bogati kako bi ostatak svijeta bio još veća bijeda i radio za njih za siću i naravno ako ne prihvačaš igru onda samo malo zazveckaju oružjem, pa ti budi neovisan…
[bye]


Pokušaj izvuć glavu iz virtualnih stopa rasta i krivulja pa vidi šta znači "malecka" stopa rasta u Indiji u stvarnosti. To je 10 mil. ljudi svake godine. A onda pogledaj kolike stope rasta imaju zemlje koje sam ja naveo pa ćeš shvatit veličinu problema. Zemlje od 100 mil. stanovnika rastu brzinom od 50% tijekom jedne generacije. Problem su apsolutne brojke koje su ogromne i potpuno neodržive.

Pa zar se ja ne slažem s bilo čime što si ovdje rekao? Nisi čitao što sam ja napisao?

Slažem se! Oni, ti koji svojim ljudima ne mogu pružiti uvjete za dobar život, prilike za sve itd., oni imaju veliki problem, i vrlo kompleksan problem: ne mogu niti oni reći ljudima "nemojete imati djecu", tko može ljudima zapovijedati takve stvari… oni su u velikom problemu: i neka ga riješe kako god znaju, ja se slažem!!

Samo ti još jednom ponavljam: USA nemaju taj problem. Njihov rast je umjeren, njihov rast je pozitivan, jer to rast blagostanja a ne rast bijede kao u Indiji.

USA mogu, žele i hoće povećavati svoju populaciju (što prirodnim rastom, što dolaskom predivnih ljudi poput Reng Ng-a iz svih dijelova svijeta) i to im nitko nema pravo spoticati. Njihov rast ukupnom rastu stanovništva ne doprinosi puno (uzmi kalkulator u ruke), a i koliko god da doprinosi: nije problem! Jer ti ljudi stvaraju vrijednost, za sebe i time cijeli svijet.

Problem je samo i isključivo samo neodrživi rast populacije u državama koje nisu "sustava" tipa USA, Švicarska i sl. Sve te ostale "nerazvijenije" države imaju tu jedan problemčić, koji nije samo njihov nego i svjetski: slažem se!!! Ali ne petljaj tu USA jer oni ne sudjeluju u problemliću nego nečemu suprotnom, bez obzira što se i to kod njih zove "rast populacije".

Ja bih bio sretan kada bi se ostvarile te tvoje želje da ovi "problematični" zauzdaju svoje populacijske eksplozije, a moje USA neka slobodno rastu. Ako ovi ostali uspješno zauzdaju svoje problemčiće, USA mogu rasti a da ukupna populacija svijeta uopće ne raste, možda i pada. Uzmi kalkulator u ruke pa vidi. USA mogu ovim stopama rasti koliko god žele, samo neka ostali koji si to ne mogu priuštiti svoje rastove zauzdaju. Ne znam kako će ti ostali to učiniti. Ali NIJE rješenje u "smanjivanju" ovog skromnog/razumnom rasta u USA (treba smanjivati one velike rastove velikih populacija a koji su i potpuno "nezgodni" jer su širenje bijede a ne blagostanja kao ovdje), dapače, rast u USA vjerojatno i doprinosi tome da i ovi drugi svoje probleme lakše podnose obzirom da rast u USA poztivino utječe na stvaranje vrijednosti u svijetu (za razliku od ovih drugih, koji ne stvaraju).

Dakle obrati se Indijcima i ostalima koji te brinu, a Amerikance pusti na miru, oni ništa loše ne rade svojim rastom, rade time dobro sebi i svima.

evo ti jedan fini link
http://www.worldpopulationbalance.org/population_energy

Americans make up only 5% of the world’s population and yet consume 20% of its energy! That’s really extravagant! Imagine if you consumed four times more gasoline as your neighbors… or four times more food… or produced four times more garbage. Your neighbors wouldn’t be very happy! Yet, that’s what we’re doing.
eto idealnog načina kako povećati proizvodnju, samo povečaš broj amera a onda potražnja dolazi prirodno [thumbsup]

krenuli su potopi na EU burzama
http://finance.yahoo.com/intlindices?e=europe

pod ovom vladom nema nam spasa!!!!!


eto idealnog načina kako povećati proizvodnju, samo povečaš broj amera a onda potražnja dolazi prirodno [thumbsup]

I to nije samo energije, nego svega, svega troše više oni koji su razvijeni u odnosu one koji su nerazvijeni, to je po definiciji tako.

Na račun toga i svi ovi nerazvijeni ako su u nečemu konkurentni(eto neki jesu još uvijek u dobavi energije, obzirom da obnovljivi izvori još nisu postali konkurentni njihovim Bogom/Alahom danim neobnovljivim) zahvaljajući tome imaju kome izvoziti te svoje stvari koje možda rade konkurentno i time se blagostanje širi.

Baš sam gore spomenuo ovu trenutnu simbiozu USA-Kina. Kinezima ide jako u prilog činjenica da u USA imaju tako dobrog poslovnog partnera. Kada je netko jak profitiraju svi oni koji s njim trguju/"surađaju", tako je to u tržišnoj ekonomiji: vrijednost nastaje u međusobnim transakcijama, što nas je više što sposobnijih za te transakcije to se međusobno svi sve više obogaćujemo. To su te lijepe win-win situacije. Kinezima je super što imaju Amere, Amerima je super što imaju Kineze za partnere, jedni žele da drugi budu što bogatiji jer će time i oni sami biti bogatiji. Svi profitiraju u toj trgovini ako se ona odvija u okviru slobodno tržišnih principa.

P.S.

Zamislite kada fosilni izvori energije prestanu biti primarni, kada to bude obnjiva energija koja se "proizvodi u sofisticiranim postrojenjima", kada i ostalo "kruženje tvari u prirodi" (recikliranje metala itd.) bolje zaživi, sve će biti kao prirodni ekosustav, sve kruži, sve se reiskorištava, a u procesu tog kruženja se jako puno ljudskog rada/znanja/inovativnosti koristi tj. sve veća potrošnja i sve veća proizvodnja u održivom krugu tj. daljnji rast blagostanja svih uključenih.

Malo će tada izvisiti ovi koji ne znaju stvarati vrijednost nego samo preprodavati onu koju im je Bog/Alah poklonio pod zemljom, ali to je njihova stvar. Ne može se živjeti bez stvaranja vrijednosti. Svi poklonjeni resursi kad tad presuše. Dugoročno se mogu razvijati i rasti u blagostanju samo oni koji vrijednost sami stvaraju a ne oslanjaju se na prirodom dane resurse.

Kad sam već spominjao genijalni startup iz Silicijske doline zvan Lytro Inc. i njihovog CEO-a, Ren Ng-a, pogledajte ovu amatersku sličicu iz te njegove kamerice! Poznat neko čovjek na ovoj novčanici, ha, Istrijan neki? 😉
http://pictures.lytro.com/tuawsteve/pictures/24225

Za bolji uvid u mogućnosti ove tehnologije pogledajte službenu galeriju:
http://www.lytro.com/living-pictures/ – to vam je tehnologija još u povojima, ali ona će jednog dana biti osnova tadašnje/buduće fotogorafije, biti će to prijelaz sličan onome prijelazu sa analogne na digitalnu fotografiju. Napretkom tehologije, minijaturizacijom… taj dan se približava, ovo je samo mali uvid, kroz sitnu rupicu malo odškrinutih vrata budućnosti mali uvid u budućnost fotografije.

New Report

Close